Укр  /  Рус

Мова:

Караваєвські лазні

Лазні Міхельсона (найвіддаленіша споруда праворуч) на розі Караваєвської та Пушкінської вулиць. Початок ХХ століття

Колишні Караваєвські лазні розташовувалися на місці нинішнього бізнес-центру "Донбасс" за адресою вулиця Пушкінська, 42/4.

 

Караваєвські лазні, також відомі як "народні лазні Міхельсона", до нашого часу не збереглися. Але досі в пам'яті киян старшого покоління частина площі Льва Толстого, де збігаються під прямим кутом вулиці Пушкінська і Льва Толстого, асоціюється виключно з ними. В минулі часи похід до лазні був не примхою і не екзотикою, а цілком необхідним життєвим явищем. Подібні заклади рятували здоров'я тисяч людей, які не мали елементарних зручностей у своїх домівках. Лазні Міхельсона до 1917 року були одними з найкращих у місті, потім їх історія продовжилася у тій же будівлі в якості комунальних бань. Тепер на цьому місці стоїть бізнес-центр.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Чим був відомий Фрідріх Міхельсон?
  • Що таке "дворянська" парильня?
  • З якою метою після Другої світової війни використовували будівлю?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Фрідріх Густавович Міхельсон увійшов в історію Києва не тільки як один із десяти найбагатших мешканців міста, "цегляний" мільйонер і один із найбільших київських домовласників, але й як засновник відомих Караваєвських лазень. Цей заклад тривалий час суттєво впливав на санітарний стан міста. В умовах відсутності нормального водопостачання й каналізації лазні для киян були порятунком від епідемій та хвороб. Тож Караваєвські лазні, або як їх ще називали лазні Міхельсона, не тільки давали прибуток власнику, але в певній мірі ще й рятували людські життя. Недарма офіційною назвою лазень була "Народні лазні Ф. Г. Михельсона''.

 Фрідріх          Міхельсон

Фрідріх Міхельсон

Лазні Міхельсона були зведені 1876 року. Це одна з перших капітальних споруд, що з'явились на Шулявській площі (нині Льва Толстого). Для підприємливого бізнесмена лазні стали своєрідним ''стартапом''. Згодом його бізнес розширився, він відкрив кілька винокурень, цегельних і склотарних заводів. Неподалік від Караваєвських лазень, на вулиці Єлизаветинській (тепер Пушкінській) Фрідріху Міхельсону також належала велика садиба, згодом забудована комплексом розкішних прибуткових будинків. Вони збереглися, й наразі знаходяться у стані реконструкції.

Будівлю лазень Міхельсона проектував відомий архітектор Олександр Шилє. Цікаво, що заклад був здатний обслуговувати різні верстви населення. Тут були відділення для людей із різними статками — першого, другого та третього класів, звичайно, окремі для чоловіків і для жінок. Ціна за відвідування коливалася від 5 до 40 копійок. Цікаво, що парильні для середнього класу чомусь називались дворянськими. Один візит так званих "дворян"сюди коштував 15 копійок.

 

 Реклама          лазні          Ф.          Міхельсона.          1898          рік

Реклама лазні Ф. Міхельсона. 1898 рік

 Крім звичайної парильні, тут були передбачені різноманітні додаткові послуги. Примхливий клієнт міг скористатися басейном з холодною водою, душем, а також поголитися, зробити зачіску та скуштувати напої. В рекламі власник закладу наголошував що всі ванни зроблені із мармуру. Згодом бізнес дедалі ширшав, і до відносно невеликої первісної лазні Міхельсон добудував триповерховий корпус. Заклад працював чотири дні на тиждень — по вівторках, четвергах, п'ятницях та суботах, за виключенням християнських та державних свят.

 Проте, були й нарікання. Декілька разів лазні намагалися закрити через забруднення ними навколишнього середовища. Усі відходи звідси стікали у води струмка Клов (притока Либеді), тому на Міхельсона надходили скарги. Але тут могли бути й підступи конкурентів, оскільки це було звичайним явищем для тих часів, та й інші лазні функціонували цілком аналогічно. На жаль, подекуди подібна практика збереглася й до сьогодні. Фрідріх Міхельсон закінчив своє життя у 1908 році. Справу подовжили його нащадки. Після приходу більшовиків лазні, звісно, були націоналізовані, але зберегли своє функціональне призначання. Тут розташувалася комунальна лазня, куди ходили митися кияни, що жили на прилеглих вулицях.

 Лазня          (на          другому          плані)          потрапила          на          шпальта          газети          Вісті.          1935          рік

Лазня (на другому плані) потрапила на шпальта газети "Вісті". 1935 рік

Після Другої світової війни лазня продовжила свою довгу історію і була дуже затребувана, оскільки звичні нам сьогодні зручності у вигляді ванни у власній квартирі, тоді були рідкістю. Кияни-старожили згадують, що у скрутні повоєнні часи тут навіть тулилися люди, позбавленні даху над головою. Подейкують, що ці нещасні жили на горищі аж до 1970-х та ходили додому через лазню. Старше покоління пам'ятає й перукарню, а також зручну пральню у будинку.

 Комунальна          лазня          №          2          на          вулиці          Пушкінській,          42/2.          1980-ті          роки

Комунальна лазня № 2 на вулиці Пушкінській, 42/2. 1980-ті роки

Наприкінці 1980-х застарілий заклад зачинили. Планувалося зруйнувати лазні Міхельсона та звести на їхньому місці новий банно-пральний комбінат. Після розпаду СРСР це вже було не так актуально, натомість тут виріс один із перших в столиці України бізнес-центрів "Київ-Донбас". Цікаво, що його будівництво потрапило у кадри кінострічки "Дике кохання" — також своєрідного кінодебюту молодої незалежної держави. Будівництво бізнес-центру, зведеного за проектом архітектора Вадима Жежеріна, закінчилося у 1996 році.

 Будівництво          бізнес-центру          Київ-Донбас.          1996          рік

Будівництво бізнес-центру "Київ-Донбас". 1996 рік

Сьогодні тут розміщується центральний офіс одного з банків. Цікаво, що на подвір'ї встановлено невеликий пам'ятник, який називають "Повернення Архипенка". Це збільшена копія скульптури жінки, що сидить, роботи митця Олександра Архипенка — талановитого майстра, засновника кубізму в скульптурі, що народився у Києві, однак вимушений був шукати кращої долі на чужині.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами