Укр  /  Рус

Мова:

Будинок «трестів»

Щойно збудований будинок І. Закса на початку Хрещатика. Середина 1910-х років

Колишній "будинок трестів" розташований за адресою Хрещатик, 6.

 

Велика садиба купця Кіндрата Ховалкіна між Хрещатиком, Трьохсвятительською та Костьольною вулицями була у 1860-ті роки розділена для продажу на кілька частин. Одну з них згодом придбав син цукрового фабриканта Ілля Закс і у 1913 році звів тут великий прибутковий будинок за проектом Йосипа Зекцера та Дмитра Торова. Семиповерхова споруда у стилі пізнього модерну цілком відповідала тодішнім тенденціям універсалізму — в ній розміщувалися як квартири, так і контори різноманітних товариств та підприємств, а також магазини та склади. Чи то під час Громадянської війни, чи то одразу після неї "конторський будинок" ущент згорів і був відновлений лише наприкінці 1920-х років, отримавши назву "будинок трестів". Це його призначення не змінилося й досі.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Яка київська копія з'явилася раніше за брюссельський оригінал?
  • Як замітав сліди злодійкуватий чиновник?
  • Коли будівлі вдалося уникнути повторної руйнації?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 1810 року, коли Хрещату долину тільки починали забудовувати, великий шмат її західного схилу неподалік від міського театру (нині на його місці Український дім) отримала родина таких собі міщан Галкіних. У середині XIX століття садибу Галкіних та землю над нею вздовж Трьохсвятительської і аж до Костьольної придбав підрядчик Кіндрат Ховалкін, пізніше відомий своїми махінаціями під час зведення Володимирського собору. Невпорядкована територія з залишками стародавніх валів — фактично сміттєве звалище при будівництві Олександрівського костьолу — дісталася Ховалкіну майже безкоштовно. Він звів тут кілька цегляних будівель, але наприкінці 1860-х років був змушений розпродати садибу. Так ділянка № 6 на Хрещатику стала власністю купця Федора Кейля, який збудував на ній триповерховий будинок за проектом Ромуальда Тустановського. До речі, у сусідній частині садиби, на ділянці № 4, багато років діяла фабрика найзнаменитішого київського ювеліра Йосипа Маршака.

 Вигляд          початку          Хрещатика          до          зведення          будинку          І.          Закса.          1900-ті          роки

Вигляд початку Хрещатика до зведення будинку І. Закса. 1900-ті роки

 У 1909 році ділянку Кейля придбав Ілля Закс, син відомого цукропромисловця-мільйонера Маркуса Закса. За чотири роки на місці старих будівель постала найсучасніша на той момент споруда, спроектована Йосипом Зекцером та Дмитром Торовим.

 Один із найвищих будинків на Хрещатику являв собою квадрат з ліфтовою шахтою в центрі та робочими чи житловими приміщеннями по периметру. Чим вищий був поверх, тим менші були кімнати — від великих парадних залів на першому поверсі до пральні у мансарді; це відбивалося ззовні у розмірі віконних отворів. У будинку були шести та семикімнатні квартири, контори торговельних, промислових, фінансових, страхових та інших закладів, тютюнові магазини, магазини одягу, аптека.

 Барельєфна          композиція          Індустрія          на          центральному          фронтоні          будинку.          1980          рік

Барельєфна композиція "Індустрія" на центральному фронтоні будинку. 1980 рік

 Центральний фронтон прикрасила барельєфна композиція "Індустрія" — копія відомого твору бельгійського митця Константена Меньє, який спеціалізувався на темі праці та образах робітників. Бачимо, що перший в Києві твір монументального мистецтва пролетарської тематики з'явився задовго до перемоги пролетаріату. Ба більше, "Пам'ятник праці" у Брюсселі, для якого, власне, Меньє й створював "Індустрію" та інші композиції, встановили лише у 1930 році, за 17 років після київської копії. Звісно ж, сам барельєф був відомий ще за життя скульптора, який помер у 1905 році.

 1919 року, найвірогідніше, під час більшовицького штурму Києва у лютому, будинок згорів. Михайло Булгаков у нарисі "Киев-город" наводить іншу версію пожежі, яка побутувала серед киян: "Было в этом здании учреждение хозяйственно-продовольственного типа. И был, как полагается, заведующий. И, как полагается, дозаведывался он до того, что или самому ему пропасть, или канцелярии его сгореть". А далі якимось дивним чином разом з канцелярією згоріла і вся будівля. Так воно було чи ні, але обгорілий каркас будинку простояв аж до 1927 року, справивши враження не тільки на Булгакова, але й на Осипа Мандельштама, який писав про "остов семиэтажной громады, зияющей сквозными пролетами как Колизей".

 Відновлений          будинок          трестів.          1930          рік

Відновлений "будинок трестів". 1930 рік

 Відновленням будинку зайнялися архітектори Ісаак Коган та Михайло Анічкін. За рік ударної праці, що тривала навіть узимку, споруді повернули первісний вигляд і назвали "будинком трестів". У ній дійсно розмістилися радянські трести — порцеляново-фаянсовий, тютюновий, спиртовий, шкіряний, суконний, а також кілька банківських відділень.

 Частина          Хрещатика,          що          вціліла          після          пожежі          1941          року.          1953          рік

Частина Хрещатика, що вціліла після пожежі 1941 року. 1953 рік

 Будинок, як і вся ця частина вулиці, опинився серед небагатьох, що вціліли під час пожежі Хрещатика у вересні 1941 року. По війні й у наш час він зберігає офісно-громадське призначення. Нині за адресою Хрещатик, 6 зареєстровано кількадесят юридичних осіб, а на першому поверсі працюють ресторани.

 Ощадна          каса          на          першому          поверсі          будинку.          1980-ті          роки

Ощадна каса на першому поверсі будинку. 1980-ті роки

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами