Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Маркуса Закса

Державна резиденція для прийому вищих посадових осіб іноземних держав. 2016 рік

Колишній особняк Маркуса Закса розташований за адресою вулиця Липська, 4.

 

 Розкішний палац в ренесансному стилі у своїй первісній версії мав значно бідніший вигляд. Вся справа в тому, що як і багато інших знакових київських будівель, він кілька разів змінював господарів, кожен із яких розбудовував особняк на свій смак і пристосовував під власні потреби. Останнім власником будинку, за іменем якого особняк і увійшов в історію, був київський бізнесмен-мільйонер Маркус Закс. Після революції 1917 року будинок націоналізували, використовували для різних адміністративних потреб, а деякий час навіть як житло для високопоставлених радянських військових. Сьогодні в ньому розміщують іменитих іноземних гостей, які прибувають до України з офіційними візитами. У ці дні на флагштоку піднімають прапор відповідної країни.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Що спільного між багатіями з Липок Маркусом Заксом та Маркусом Зайцевим?
  • Де жив архітектор, який проектував перший варіант особняка?
  • Який одіозний політик зупинявся в цьому будинку в 2008 році?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Усього 70 метрів по діагоналі відокремлюють один від одного дві старовинні садиби, що належали двом київським підприємцям зі схожими прізвищами, однаковими іменами, віросповіданням та родом занять Маркусу Зайцеву і Маркусу Заксу. Проте вони не були навіть родичами. Примітно, що спочатку вся ця велика ділянка між вулицями Шовковичною та Липською належала одному господареві —  губернському очільникові дворянства Дем’янові Оболонському. Після його смерті велика садиба була розділена на частини і вроздріб розпродана.

 Ділянка, що на вулиці Липській, 4 (колишня Катерининська, 6) належала Федору Івенсену, відставному військовому, гласному, як тоді називалися депутати міської думи, який певний час виконував роль заступника градоначальника. Одноповерхову будівлю на червоній лінії тодішньої Катерининської вулиці спроектував знаменитий київський архітектор Володимир Ніколаєв. Можна припустити, що тут відомий зодчий постарався на совість, оскільки Івенсен був сусідом Ніколаєва —  їхні ділянки межували між собою. Втім, архітектурні роботи Володимира Ніколаєва, що й до сьогодні прикрашають центральні райони Києва, завжди вирізнялися високою якістю.

 Вулиця          Катерининська.          1890-і          роки

Вулиця Катерининська. 1890-ті роки  

 Щоправда, за словами фахівців, не зважаючи на високу вартість робіт, будівля мала досить стриманий і навіть дещо казенний вигляд. Ймовірно, це було до смаку замовнику — старому царському служаці. Коли господар віддав Богу душу, вдова вирішила розпродати частину майна. У 1883 році будівлю разом із солідним шматком ділянки придбав Маркус Закс, уродженець міста Каліш, що в Польщі. Цей багатий цукропромисловець на той час вже був відомою і шанованою в Києві людиною. Він вирішив перебратися на статусні і тихі Липки, де жила майже вся міська еліта, з уже тоді жвавого Хрещатика, що був його першою київською адресою.

 Старий будинок Івенсена не припав до смаку новому господареві, тим паче що крім житлових приміщень, він вирішив розмістити тут контори власних підприємств. Через кілька років Закс замовив перебудову будівлі техніку Андрію Краусу. А щоб розширити садибу, викупив частину території у автора первісної версії особняка Володимира Ніколаєва. Надбудована на один поверх будівля була обладнана за останнім словом і забезпечувалася електрикою, газом, водою. Розробник проекту не поскупився на пишний декор. Казенний особняк Івенса поступово перетворився на справжній палац, оформлений в ренесансних формах.

Проект          фасаду          особняка          Маркуса          Закса.          1896          рік

Проект фасаду особняка Маркуса Закса. 1896 рік

 Перераховувати регалії власника будівлі можна довго. Купець 1-ї гільдії, він, як і його колега, сусід і тезка Маркус Зайцев, був членом правління Всеросійського товариства цукропромисловців, а, крім того, був почесним попечителем Єврейської лікарні і головою Київського єврейського похоронного товариства. Закс володів цілою мережею цукрових підприємств і, так як був людиною дуже багатою, щедро виділяв гроші на благодійність, облаштування нічліжок та лікарень для бідних. Однак славний життєвий шлях власника розкішного особняка на Липках перервала важка хвороба. Це сталося в 1915 році в самий розпал Першої світової війни. Поховали Маркуса Закса на Новоєврейському кладовищі на Лук’янівці, що згодом практично повністю було знищене.

 Сім’я покійного магната прожила в будинку до 1918 року. Потім особняк експропріювали на користь держави. На початку 1920-х років його, як і багато інших кращих будинків Липок, зайняло ДПУ —  попередник НКВС, що наводив жах на простих киян. Потім деякий час тут була квартира командувача Київським військовим округом Йони ЯкІра, який згодом перебрався в особняк генерала Драгомирова, розташований неподалік на нинішній вулиці Грушевського, 32.

 Сучасний          вигляд          колишнього          особняка          Закса.          2018          рік

Сучасний вигляд колишнього особняка Закса. 2018 рік

 Коли в роки Другої світової війни Київ зайняли нацисти, в особняку на два роки облаштувався штаб угорської армії —  союзників німців. Після звільнення міста будівля перейшла у власність Ради Міністрів Української Радянської Соціалістичної Республіки. У 1980-і роки фасад і внутрішні приміщення відреставрували та перепланували. В наші дні колишній будинок-палац Маркуса Закса належить Державному управлінню справами і використовується як резиденція для прийому високих гостей та іноземних делегацій. Наприклад, у 2008 році у дворі садиби встановив свій намет сумнозвісний лівійський диктатор Муамар Каддафі.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Маркуса Закса

На вулиці Липській, навпроти головного входу в готель «Київ», привертає увагу гарний двоповерховий особняк Закса, датований 1873 роком. Він належить до пам'яток архітектури місцевого значення. За цим будинком, що слугує центром уваги кварталу, легко уявити, якими були Липки в кінці ХІХ – на початку ХХ століття. На щастя, Київ, незважаючи на всі історичні події, зміг зберегти найрізноманітніші архітектурні споруди, які, пройшовши крізь десятиліття, дозволяють сучасним людям зануритися в далеке минуле й отримати справжнє задоволення від невеличкої подорожі в часі. І немає ніякого значення, корінний ви киянин чи ж гість столиці. Якщо ви гуляєте по місту й плануєте відкривати для себе всі принади Києва, не оминіть і особняк Маркуса Закса.

Історичний родовід особняка

Ренесансні стіни старовинної будівлі зберігають у собі пам'ять про долі багатьох її власників, що викликають інтерес до їхніх персон і часу, коли вони складали історію міста. Історія про зародження особняка до його перетворення охоплює далеко не одне десятиліття, і буквально кожен рік був наповнений якимись незвичними подіями, що відіграли особливу роль у житті особняка. Але про все за порядком. Перш ніж будинок став володінням купця Маркуса Закса, він був частиною великого маєтку ватажка дворянства Дем'яна Оболонського. З боку вулиць Липської й Шовковичної раніше стояли житлові й службові флігелі, оточені садом. Подружжя Оболонських було із заможних сімей, але, схильне до марнотратства, воно розорилося. Незабаром після банкротства, на початку 1830 року, керівник дворянства помер. Вдова з 1833 року зайнялася продажем маєтку, який придбав генерал-лейтенант Григорій Білоградський. Після його смерті, за заповітом, садиба стає власністю Наталії Каневської, яка в 1861 році продає її відставному генерал-майорові Івенсону. На частині маєтку, що знаходиться на вулиці Липській, у 1873 році був вибудуваний одноповерховий будинок, спроектований архітектором В. Ніколаєвим. Головний фасад особняка мав два симетричних крила з п'ятьма вікнами в кожному, відрізнявся стриманим декором, був відштукатурений і облицьований. На парадному вході вздовж дверей розташовувалась пара вузьких вікон. Загалом особняк виділявся казенним виглядом, близьким духом господареві – колишньому старшому київському поліцмейстерові.

Смерть генерала в 1877 році слугувала початком розпродажу вдовою маєтку, що проводився по частинах. У 1883 році одну з частин садиби Івенсонів з будинком і ділянкою землі придбав купець 1-ої гільдії Маркус Закс. Його фірма з 1874 року «Рафаїла Закса сини» спеціалізувалась на торгівлі російськими та зарубіжними товарами й продуктами. У 1890-х роках Закс купує цукровий завод у Польщі й починає займатися цукровим бізнесом. Садиба того часу, крім будинку з проведеними до нього водою й газом, мала сад, каретний сарай, конюшню й господарські споруди. У 1896 році купець замовив у архітектора Краусса перебудову будинку, додавши до нього другий поверх. Перший поверх був житловим, а на другому, куди вів окремий вхід, розташовувалися контори чотирьох цукрових заводів, якими володів сам Маркус Закс і його сини. Після смерті купця в 1915 році сім'я проживала в будинку до націоналізації 1918 року. На початку 20-х років особняк був місцем проживання керівника військами Київського воєнного району Іона Якіра, а до кінця 1920-х років у ньому розташовувалось київське ДПУ. У 1937 році в квартирі №3 жив генерал Микола Ватутін. З початку окупації Києва у 1941 році німецько-фашистськими загарбниками аж до звільнення міста в 1943 році особняк був місцем розташування штабу угорської армії. З 1945 по 1992 рік будівля знаходилася у власності Ради Міністрів УРСР. Зі дня здобуття Україною незалежності в ньому зупиняються прибулі до країни урядові делегації. Кумедним історичним фактом було проживання у дворі особняка в розкинутому бедуїнському шатрі тодішнього лівійського правителя Муаммара Каддафі.

Архітектурні деталі – просто очей не відвести

Сьогодні особняк Закса постає перед нами у вигляді, отриманому після капітальної реконструкції 1896 року, яку провів архітектор Федір Краусс. Будинок став двоповерховим, представляючи в плані букву «П»; додались прибудови й бокові ризаліти. Перший поверх від другого відділили міжповерховим декоративним фризом.

Фасад виділяється витонченими ренесансними рисами. Напівциркульні вікна другого поверху, розділені міжвіконними пілястрами, прикрашені ліпними сандриками з гірляндами. На центральному фасаді привертають увагу дві жіночі маскарони. Центр фасаду оформлений ризалітом малого виносу з парадним входом. Ризаліт завершується парапетом з фронтоном трикутної форми й картушем. У капітелях пілястр, що знаходяться з країв центрального ризаліту й на краях фасаду, виступають горельєфи жіночих маскаронів, зображених у стилі гротеску.

Перший поверх оформлений облицьованими стінами між вікнами прямокутної форми, прикрашеними замковим камінням. На цоколі, відмостку, ґанку й парадних сходах облицювання зроблене з рожевого граніту. Завершенням оформлення фасаду слугує кована металева огорожа, що залишалася від старого маєтку. Вона прикрашена скульптурними вазами, що стоять на пілонах. Пам'яткою можна назвати каштани, що ростуть перед фасадом, – ровесники історичного маєтку, що нараховують майже 150 років.

Подивіться на маєток Маркуса Закса по-іншому

Історія кожної архітектурної споруди – це міфи, легенди, таємниці й факти, що також існують. Багато чого ми просто не можемо знати через те, що деякі історії можуть канути в Лету. Але найцікавішу інформацію про особняк Маркуса Закса нам все-таки вдалося знайти. Для цього ми звертались до архівів, бібліотек, а також платних ресурсів, де зберігається багато відомостей, що могли би бути цікавими сучасним людям. І якщо ви вивчаєте пам'ятки Києва, а до списку місць, обов'язкових для відвідання, входить особняк Маркуса Закса, – вам, напевно, було б цікаво дізнатися якомога більше про цю споруду. А щоби не підлаштовуватись під туристичні групи, знання й можливості приватного гіда, можете скористатися принципово новим продуктом – аудіогідом від okTV.

У безкоштовній версії на вас чекає коротка, але дуже об'ємна інформація про пам'ятку, ви познайомитеся з форматом розповіді й почуєте ключові факти, відомі нам про цей особняк. А от платна версія має куди більше інформації, і що в ній найголовніше – наявність інформації, старовинних фото, завдяки яким ви легко зможете порівняти особняк Закса в сучасності й далекому минулому. Стоячи прямо перед ним, ви можете запустити аудіострічку на своєму смартфоні чи планшеті й починати розчинюватися в минулому. Приємний голос диктора, не менш приємна фонова музика, а також зображення, впорядковані в хронологічному порядку. Наш аудіогід – справжня знахідка для поціновувачів самостійних подорожей.

Особняк Маркуса Закса