Укр  /  Рус

Мова:

Національний цирк України

Цирк на площі Перемоги. 1977 рік

Національний цирк України розташовується за адресою площа Перемоги, 2.

 

Київський цирк як колектив відзначив в 2015 році своє 140-ліття. А ще в 1998 році він отримав статус Національного цирку України. Зараз у складі трупи є свій балет, клоуни, еквілібристи, дресирувальники, власний музичний ансамбль. Сучасна будівля цирку розрахована на 2000 глядачів. Її зведено замість цирку, що був колись на Миколаївській вулиці (нині Архітектора Городецького). Старий будинок призначався для кінного цирку Петра Крутикова — Гіппо-паласу (Кінний палац) і був на той час найбільшим в Європі. Після встановлення радянської влади споруду націоналізували, а саму установу перетворили на Державний цирк. Під час Другої світової війни будинок був підірваний і повністю зруйнований. Сучасний цирк на площі Перемоги, що був збудований за проектом архітектора Валентина Жукова, відкрив свої двері в 1960 році.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Де можна побачити фреску зі зображенням київських скоморохів?
  • На яких майданчиках Києва в різні часи працював цирк?
  • Скільки місяців на рік трупа київського цирку виступає в своїй будівлі?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Колись на сучасній площі Перемоги гомонів величезний ринок, який кияни називали Єврейським базаром. До середини 1930-х років на його території стояла унікальна Залізна церква Іоанна Златоуста.

          Залізна          церква          1900-ті          роки

 

 

 

Жвава торгівля на Євбазі не вщухала багато десятиліть, аж до середини 1950-х років. А от у 1960 році замість базару та церкви на реорганізованій площі відкрив свої двері новий київський цирк.

 Будівля          цирку          за          два          тижні          до          відкриття.          23          жовтня          1960          року

Будівля цирку за два тижні до відкриття. 23 жовтня 1960 року

Історія становлення цирку в місті довга та цікава. Своїм корінням вона сягає ще у часи Київської Русі. На склепіннях стародавньої Софії Київської збереглися фрески, що зображують життя та побут князів. Серед інших сюжетів там є й картини з клоунами-скоморохами, які розважали аристократів. Примітно, що у Києві є невеличкий струмок із назвою Скоморох, зараз захований у колектор. За іронією долі сучасний цирк стоїть просто на його колишньому руслі.

Декілька століть міські потішники-скоморохи виступали на ярмарках — у вертепах та балаганах, розважаючи вже простих людей. До створення перших тимчасових цирків доклали руку іноземці. Дерев'яні сцени існували переважно на ринкових площах та в парках, всі вони діяли сезонно. І тільки 1875 року в двоповерховому Домі Бергоньє (зараз його значно перебудовану будівлю займає Національний академічний театр російської драми імені Лісі Українки) на розі вулиць Фундуклеївської та Пушкінської було відкрито перший постійно діючий цирк "Альказар". Його власником був австрієць Ігнатій Соббот, який запрошував на гастролі в місто відомих артистів та музикантів. Однак провінціальний тоді Київ не був готовий до такого розмаху, і цирк швидко припинив діяльність через малі прибутки.

 Будівля          театру          Бергонье,          де          у          середині          1870-х          років          працював          цирк          Альказар.          Листівка          початку          ХХ          століття

Будівля театру Бергонье, де у середині 1870-х років працював цирк "Альказар". Листівка початку ХХ століття

Лише у 1890-ті міська дума почала розглядати питання про відкриття нового цирку. На той час більшість великих міст України вже мали подібні установи, що працювали стаціонарно. Було оголошено архітектурний конкурс, в якому взяли участь декілька відомих зодчих. Для зведення важливого об'єкту створили спеціальну комісію. Декілька років тривали узгодження, змінювалися замовники, виконавці, проекти та місця. Врешті-решт, у 1903 році став до ладу найбільший на той час в Європі цирк, власником якого був хазяїн приватного кінного цирку Петро Крутіков. Це була двоповерхова, величезна на ті часи споруда в стилі модерн, проект якої створив відомий архітектор Едуард Брадтман. Тут, окрім кінної трупи та знаменитих еквілібристів, артистів, борців, виступали також літератори, під час київських гастролей співав великий оперний співак Федір Шаляпін, а у квітні 1918 року на Всеукраїнському з'їзді хліборобів був обраний гетьманом України Павло Скоропадський. Після встановлення більшовицької влади цирк пропрацював до 1941 року, коли в числі багатьох прилеглих до Хрещатика споруд став жертвою вибухів та пожежі. В перші повоєнні роки замість знищеної красивої будівлі в Києві звели тимчасовий цирк на розі вулиць Червоноармійської (нині Велика Васильківська) і Саксаганського, який працював протягом десяти років.

 Будівництво          цирку.          Грудень          1959          року

Будівництво цирку. Грудень 1959 року

Планування нового, капітального цирку почалося у 1950-ті роки. Проект розробив архітектор Валентин Жуков. Талановитий фахівець створив найбільшу на той час купольну споруду у світі. Новий цирк став в два рази вищий за попередній — разом із цокольним він налічував чотири поверхи. Глядацька зала цирку розрахована на майже 2000 чоловік. Це сучасна будівля з тренувальним залом, приміщенням для тварин, просторим фойє та буфетами для відвідувачів. Щоправда, по мірі забудови району площі Перемоги, виявилося, що не вистачає майданчиків для вигулу тварин-артистів.

 

 Афіші          гастролей          цирку          Чехословаччини.          Травень          1965          рік

Афіші гастролей цирку Чехословаччини. Травень 1965 рік

Київський цирк — один із найбільших в Україні й оснащений найсучаснішим обладнанням. Його колектив постійно розвивається, поповнюючись новими талантами. Київська трупа виступає в своєму приміщенні дев'ять місяців на рік, потім артисти їдуть на гастролі, а будівля на площі Перемоги приймає циркових артистів з інших країн та міст. Інколи приміщення надають для непрофільних заходів, наприклад,  1972 року на арені Київського цирку проходив ІІ Всесоюзний конкурс перукарів.

 Арена          Київського          цирку          під          час          проведення          ІІ          Всесоюзного          конкурсу          перукарів.          Літо          1976          року

Арена Київського цирку під час проведення ІІ Всесоюзного конкурсу перукарів. Літо 1976 року

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами