Укр  /  Рус

Мова:

Музей Чорнобиля

Вхід до Національного музею «Чорнобиль». 2010-ті роки

Національний музей "Чорнобиль" розташований за адресою провулок Хорива, 1.

 

Національний музей "Чорнобиль" розташовується в старовинній будівлі Подільської пожежної команди. Катастрофа, яка сталася 26 квітня 1986 року, стала найбільшою техногенною аварією в історії людства. Коли дим пожарища розвіявся, звели саркофаг і переселили більше 100 тисяч жителів на нові місця, то з’явилася необхідність збереження пам’яті про героїзм і самовідданість людей, які поклали життя та здоров’я заради інших. Крім того, в результаті аварії ціла гілка українського народу — поліщуків, фактично була розкидана по різних куточках колишнього СРСР. Музей "Чорнобиль", який зберігає пам’ять про Чорнобильську трагедію відкрили в Києві в 1992 році.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Хто проектував Подільське пожежне депо?
  • Коли було прийняте рішення про створення Музею "Чорнобиль"?
  • Яка скульптурна група встановлена біля входу?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 З Контрактової площі добре видно вежу зі шпилем, що височіє над будинками. Це пожежна каланча, яку прибудували до колишньої Подільської поліцейської дільниці. За часів, коли ще не існувало телефонного зв’язку, єдиною можливістю швидко реагувати на пожежу було безперервне чергування вогнеборців на домінуючих висотах. При цьому вони повинні були володіти гострим зором, оскільки в холодну пору року над містом клубився дим з труб численних пічок.

Подільська          пожежна          частина.          1910-і          роки

Подільська пожежна частина. 1910-ті роки

 По всьому місту тоді існували спеціальні пожежні вишки — каланчі. Сьогодні з них збереглися лише дві, побудовані до 1917 року. Одна знаходиться на розі Володимирської та Великої Житомирської вулиць, а друга —  на Подолі біля Контрактової площі. Ця будівля зведена ще в 1910 році. На її  будівництво міська рада виділила суму в розмірі 183 тисяч рублів. Підрядника зобов’язали зруйнувати старі споруди депо, в тому числі стару дерев’яну каланчу, і вивезти все будівельне сміття. Проектну документацію оформив відомий київський архітектор Едуард Брадтман. Комплекс пожежної частини склали дозорна вишка і двоповерховий корпус. На першому поверсі розташувалися пожежні екіпажі, другий поверх відвели для поліцейських. Це був "офіс" однієї з десяти поліцейських ділянок, на які адміністративно ділився Київ до 1917 року. Надалі комплекс був переданий виключно для потреб Подільської пожежної команди.

Пожежну          каланчу          видно          між          Контрактовим          будинком          і          колишньою          дзвіницею          Богоявленського          монастиря.          1930-і          роки

Пожежну каланчу видно між Контрактовим будинком і колишньою дзвіницею Богоявленського монастиря. 1930-ті роки

 У грудні 1976 року статус будівлі підвищився, тоді її передали Управлінню пожежної охорони Київської області. Через рік після Чорнобильської катастрофи, в 1987 році тут вирішили розмістити меморіальний музей. Ініціатором виступило Міністерство внутрішніх справ України. У 1988-1990 роках колишню Подільську пожежну дільницю повністю переобладнали, замінили сходи, створили великий вестибюль та кілька експозиційних залів.

 Музей "Чорнобиль" відкрили в 1992 році, приурочивши до чергової річниці катастрофи. Його експозиція постійно оновлюється та вдосконалюється. У 1996 році він отримав статус Національного. У тому ж році зліва від входу до будівлі встановили скульптурну групу "Чорнобильська мадонна", яку також називають "Надія на майбутнє". Це бронзова статуя жінки з похиленою головою і молитовно складеними руками, яка стоїть в цегляній арці. По обидва боки від неї — ще дві арки, трохи меншої висоти, в яких підвішені дзвони.

 Великий інтерес представляє експозиція музею. У виставковий зал з вестибюля ведуть маршові сходи. Над сходами, під стелею —  перелік евакуйованих з Чорнобильської зони відчуження населених пунктів. Усередині безліч експонатів, що розповідають про одну з найбільших трагедій людства. Це макет сумнозвісного 4-го енергоблоку, багато розсекречених документів, карти, фотографії, спеціальні прилади, особисті речі прип’ятчан, нагороди та багато іншого. Також тут зібрані дані про втрачені архітектурні шедеври корінних жителів Полісся, їхню історію та побут. Всього в музеї зберігається близько семи тисяч експонатів. Їх можна оглядати самостійно або в супроводі гіда.

Макет          4-го          енергоблоку          Чорнобильської          АЕС          в          експозиції          музею.          2016          рік

Макет 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС в експозиції музею. 2016 рік

 Багато років музей створює "Книгу пам’яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", де нині зібрані відомості про понад п’ять тисяч ліквідаторів. В анотації до цього масштабного проекту написано: "Книга доступна кожному відвідувачу музею і сайту. Гортаючи її "сторінки", ви зможете відшукати імена своїх батьків і дідів, братів і сестер". Після аварії на АЕС Фукусіма-1 японська делегація передала Україні кілька музейних комп’ютерів, куди заведена розширена інформація про ядерні катастрофи. Доступ до неї безкоштовно можуть отримати всі допитливі відвідувачі.

 У Національному музеї "Чорнобиль" регулярно проходять виставки, лекції, презентації книг, присвячених Зоні відчуження, її історії та майбутньому. У дворі комплексу представлена експозиція  зразків техніки, яка використовувалася в ліквідації аварії. Подібні музеї є в містах Прип’ять і Славутич Київської області, а також Музей пам’яті Поліського району в Переяславі-Хмельницькому. Київський музей має власний девіз, що дослівно перекладається з латині, як "межа є в печалі, тривога не має кордонів".

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Чорнобильський музей у Києві: страшно, але повчально

Дивно, що після катастрофи на Чорнобильській АЕС деякі країни продовжують хвалитися й погрожувати ядерною, хімічною та біологічною зброєю. Кожна з них може принести багато біди людству. Аварія, що сталася на українській землі, – це добра наука та попередження для інших держав, які так «завзято» виступають за збереження екологічної ситуації на Землі.

Щоби відкрити незвідане після теплового зриву в 1986 році, можна вирушити на екскурсію, наприклад, у місто Прип'ять. Чи, як варіант, приїхати до міста-супутника – Славутича. Тут вам точно розкажуть, причому з перших вуст, що і як відбувалося. Але якщо ви не плануєте їхати далі Києва, тут теж буде цілком досить відвідати столичний музей Чорнобиля. Його віддаленість від зони відчуження – 100 км. Тоді чому саме вул. Хорива, 1, – місце його розташування? Про це далі.

Бездушні, зате багатослівні експонати

Музей ділиться на декілька залів. На площі біля 1100 квадратних метрів (що, до речі, дуже багато як для музею) розташовані численні композиції. Деякі викликають щирі почуття – скорботу й у той же час подяку тим, хто першим входив у небезпечну зону. Вони отримали найвищу дозу радіації. Постраждали не тільки учасники, а й їхні сім'ї, адже багато втратило годувальників. Страшно усвідомлювати, що чиясь помилка забрала так багато життів. І не важливо, був це людський фактор чи все ж, як багато хто вважає, технічний збій. Факт залишається фактом. І тепер уже який рік поспіль 26 квітня всю країну накриває скорбота: хоча б раз у рік згадують про тих, кому не пощастило в не такому вже й далекому 1986 році.

Хвороби та інші різкі зміни зі здоров'ям були надзвичайно болісними. Організм ставав практично не здатним боротися самостійно з будь-якими недугами. Ми не будемо описувати всі ті пошкодження, що спричинили радіація та вогонь, зрозуміло, що для багатьох вони стали смертельними. Деякі їхали на лікування за кордон, комусь довелося доживати всій вік з інвалідністю. Загинуло дуже багато молодих хлопців, які так і не встигли пізнати, що таке повноцінне життя, любов, сім'я, діти… Імена багатьох людей, завдяки яким ця катастрофа була зупинена, зазначені в музеї.

Відкриття музею відбулося в 1992 році. На той момент нараховувалося 200 експонатів. З роками їхня кількість зросла до 7000. Серед них документи, фото, карти, одяг, прилади та інше. Відвідувачі можуть навіть побачити макет 4-го енергоблоку. Того самого, де відбувся вибух. Історія зі стержнями, що вийшли з ладу, оповита безліччю таємниць і загадок. Скільки учасників, стільки й думок, кожен розповідає свою правду. У чию вірити звичайним громадянам, кожний вирішує для себе. А поки наслідки катастрофи відчуває вся планета.

Концепція музею має ідейну й філософську складові. Вдалося втілити безліч ідей завдяки технічним засобам. Експозиції оживають і стають настільки реалістичними, що здатні викликати жах, а разом з ним і сльози у відвідувачів. Емоційний компонент також входить до філософії музейних експозицій. Вони допомагають глибше усвідомити трагедію людства. Звичайне, «чисте» виробництво енергії обернулося величезним лихом. Від цієї «чистоти» довелося тікати за сотні, а то й за тисячі кілометрів. Якщо поглиблюватись в історії людей, які жили неподалік від атомної електростанції, якщо спілкуватися з деякими особисто, по тілу проходить легкий трепет. Багато людей бачило сам вибух. Хтось усвідомлював, що це, а хтось і уявити не міг, яке горе чекає на всіх попереду. А додайте до всього цього ще й специфіку тодішньої влади, яка до останнього не розголошувала про катастрофу! Трохи пізніше, коли ризик опромінення був дуже високий, містян почали виселяти. Вони просто кидали свої будинки, маючи на руках те, що встигли прихопити, – якісь документи, небагато грошей та «вузол» з речами на декілька днів. Адже саме так і казали, що від'їзд буде недовгий. А внаслідок до Прип'яті так ніхто й не повернувся… Тепер це мертве місто, що знаходиться в повному розпорядженні природи. Видовище, до речі, дуже захоплююче! Але про це якось іншого разу.

У будівлі, де зараз функціонує музей, розташовувалось управління пожежного депо. Його працівники першими виїхали на усунення наслідків катастрофи. Тепер фото героїв висять на стендах, присвячених учасникам трагедії на ЧАЕС. У приміщенні музею немає яскравого світла. Підсвічування відіграє особливу роль, виділяючи лише фото-стіни, діораму та інші експозиції, щоб відтворити атмосферу жахливих днів. Втім, як би працівники не старалися, навряд чи вони зможуть передати весь той жах тільки правильним освітленням. Мабуть, цінність такого світла полягає в тому, що кожен елемент виділено окремо й нічого не відволікає відвідувачів від того об'єкта, який вони вивчають у цю хвилину.

Без секретів та інтриг okTV відкриє тайник

Лише уявіть, яка сила підняла кришку реактора, вага якої 2500 тонн! А вам розповідали ці факти? Ще багато чого залишилось за кулісами. Приховані документи та кількість постраждалих коливається від джерела до джерела. Але будь-яка цифра вражає. Бажаєте дізнатися більше правди? Тоді поспішайте скористатися одним програмним продуктом, створення якого було ініціативою команди okTV.

Щоб отримати потрібну інформацію, ми запитували доступ до рідкісного платного контенту. Інформація з цих джерел багато чого пояснює, і ми захотіли поділитися її змістом з кожним, хто готовий почути правду. Ви належите до таких? Якщо так, то поспішайте завантажити один із аудіофайлів у кінці сторінки, де ви зараз знаходитесь.

Вже зараз ви можете самі собі провести екскурсію. Для цього потрібні лише аудіофайл, портативний девайс і навушники. Безкоштовний варіант допомагає запалити цікавість, а повна версія захоплює.

Що потрібно знати про новий продукт від нашої компанії?

  1. Аудіогідом можна користуватися коли завгодно, причому багаторазово.
  2. Інформація у файлі йде в хронологічному порядку.
  3. Прості умови, щоби запустити звукову стрічку: помістіть файл у пам'ять смартфону чи планшету, підключіть навушники та запустіть аудіогід.
  4. Насолоджуйтесь подорожжю, де б ви не знаходились.

Ви швидко звикнете до такого формату екскурсії, тому що для цього не потрібна екскурсійна група, попереднє замовлення та інші, вже не дуже актуальні умови. Ваше палке бажання вивчати українські пам'ятки вже багато означає, і дані, які ви дізнаєтесь, стануть корисними не тільки для вас. Ви зможете самі легко просвітити іноземця чи іншого туриста, якщо він попросить допомоги. Також вам буде що розповісти дітям. Ми, образно кажучи, стукали в багато дверей, щоб увійти в контакт з тими профі, котрі здатні допомогти у створенні унікального продукту для туризму в Україні. І у нас це вийшло. Тому ми пишаємося своєю роботою, адже в нашій країні немає аналогів аудіогідові. Коли скористаєтесь аудіострічкою, поділіться враженнями. Ви вже? А зараз?

Чорнобильський музей у Києві: страшно, але повчально