Вхід до Національного музею «Чорнобиль». 2010-ті роки
Національний музей "Чорнобиль" розташований за адресою провулок Хорива, 1.
Національний музей "Чорнобиль" розташовується в старовинній будівлі Подільської пожежної команди. Катастрофа, яка сталася 26 квітня 1986 року, стала найбільшою техногенною аварією в історії людства. Коли дим пожарища розвіявся, звели саркофаг і переселили більше 100 тисяч жителів на нові місця, то з’явилася необхідність збереження пам’яті про героїзм і самовідданість людей, які поклали життя та здоров’я заради інших. Крім того, в результаті аварії ціла гілка українського народу — поліщуків, фактично була розкидана по різних куточках колишнього СРСР. Музей "Чорнобиль", який зберігає пам’ять про Чорнобильську трагедію відкрили в Києві в 1992 році.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Дивно, що після катастрофи на Чорнобильській АЕС деякі країни продовжують хвалитися й погрожувати ядерною, хімічною та біологічною зброєю. Кожна з них може принести багато біди людству. Аварія, що сталася на українській землі, – це добра наука та попередження для інших держав, які так «завзято» виступають за збереження екологічної ситуації на Землі.
Щоби відкрити незвідане після теплового зриву в 1986 році, можна вирушити на екскурсію, наприклад, у місто Прип'ять. Чи, як варіант, приїхати до міста-супутника – Славутича. Тут вам точно розкажуть, причому з перших вуст, що і як відбувалося. Але якщо ви не плануєте їхати далі Києва, тут теж буде цілком досить відвідати столичний музей Чорнобиля. Його віддаленість від зони відчуження – 100 км. Тоді чому саме вул. Хорива, 1, – місце його розташування? Про це далі.
Музей ділиться на декілька залів. На площі біля 1100 квадратних метрів (що, до речі, дуже багато як для музею) розташовані численні композиції. Деякі викликають щирі почуття – скорботу й у той же час подяку тим, хто першим входив у небезпечну зону. Вони отримали найвищу дозу радіації. Постраждали не тільки учасники, а й їхні сім'ї, адже багато втратило годувальників. Страшно усвідомлювати, що чиясь помилка забрала так багато життів. І не важливо, був це людський фактор чи все ж, як багато хто вважає, технічний збій. Факт залишається фактом. І тепер уже який рік поспіль 26 квітня всю країну накриває скорбота: хоча б раз у рік згадують про тих, кому не пощастило в не такому вже й далекому 1986 році.
Хвороби та інші різкі зміни зі здоров'ям були надзвичайно болісними. Організм ставав практично не здатним боротися самостійно з будь-якими недугами. Ми не будемо описувати всі ті пошкодження, що спричинили радіація та вогонь, зрозуміло, що для багатьох вони стали смертельними. Деякі їхали на лікування за кордон, комусь довелося доживати всій вік з інвалідністю. Загинуло дуже багато молодих хлопців, які так і не встигли пізнати, що таке повноцінне життя, любов, сім'я, діти… Імена багатьох людей, завдяки яким ця катастрофа була зупинена, зазначені в музеї.
Відкриття музею відбулося в 1992 році. На той момент нараховувалося 200 експонатів. З роками їхня кількість зросла до 7000. Серед них документи, фото, карти, одяг, прилади та інше. Відвідувачі можуть навіть побачити макет 4-го енергоблоку. Того самого, де відбувся вибух. Історія зі стержнями, що вийшли з ладу, оповита безліччю таємниць і загадок. Скільки учасників, стільки й думок, кожен розповідає свою правду. У чию вірити звичайним громадянам, кожний вирішує для себе. А поки наслідки катастрофи відчуває вся планета.
Концепція музею має ідейну й філософську складові. Вдалося втілити безліч ідей завдяки технічним засобам. Експозиції оживають і стають настільки реалістичними, що здатні викликати жах, а разом з ним і сльози у відвідувачів. Емоційний компонент також входить до філософії музейних експозицій. Вони допомагають глибше усвідомити трагедію людства. Звичайне, «чисте» виробництво енергії обернулося величезним лихом. Від цієї «чистоти» довелося тікати за сотні, а то й за тисячі кілометрів. Якщо поглиблюватись в історії людей, які жили неподалік від атомної електростанції, якщо спілкуватися з деякими особисто, по тілу проходить легкий трепет. Багато людей бачило сам вибух. Хтось усвідомлював, що це, а хтось і уявити не міг, яке горе чекає на всіх попереду. А додайте до всього цього ще й специфіку тодішньої влади, яка до останнього не розголошувала про катастрофу! Трохи пізніше, коли ризик опромінення був дуже високий, містян почали виселяти. Вони просто кидали свої будинки, маючи на руках те, що встигли прихопити, – якісь документи, небагато грошей та «вузол» з речами на декілька днів. Адже саме так і казали, що від'їзд буде недовгий. А внаслідок до Прип'яті так ніхто й не повернувся… Тепер це мертве місто, що знаходиться в повному розпорядженні природи. Видовище, до речі, дуже захоплююче! Але про це якось іншого разу.
У будівлі, де зараз функціонує музей, розташовувалось управління пожежного депо. Його працівники першими виїхали на усунення наслідків катастрофи. Тепер фото героїв висять на стендах, присвячених учасникам трагедії на ЧАЕС. У приміщенні музею немає яскравого світла. Підсвічування відіграє особливу роль, виділяючи лише фото-стіни, діораму та інші експозиції, щоб відтворити атмосферу жахливих днів. Втім, як би працівники не старалися, навряд чи вони зможуть передати весь той жах тільки правильним освітленням. Мабуть, цінність такого світла полягає в тому, що кожен елемент виділено окремо й нічого не відволікає відвідувачів від того об'єкта, який вони вивчають у цю хвилину.
Лише уявіть, яка сила підняла кришку реактора, вага якої 2500 тонн! А вам розповідали ці факти? Ще багато чого залишилось за кулісами. Приховані документи та кількість постраждалих коливається від джерела до джерела. Але будь-яка цифра вражає. Бажаєте дізнатися більше правди? Тоді поспішайте скористатися одним програмним продуктом, створення якого було ініціативою команди okTV.
Щоб отримати потрібну інформацію, ми запитували доступ до рідкісного платного контенту. Інформація з цих джерел багато чого пояснює, і ми захотіли поділитися її змістом з кожним, хто готовий почути правду. Ви належите до таких? Якщо так, то поспішайте завантажити один із аудіофайлів у кінці сторінки, де ви зараз знаходитесь.
Вже зараз ви можете самі собі провести екскурсію. Для цього потрібні лише аудіофайл, портативний девайс і навушники. Безкоштовний варіант допомагає запалити цікавість, а повна версія захоплює.
Що потрібно знати про новий продукт від нашої компанії?
Ви швидко звикнете до такого формату екскурсії, тому що для цього не потрібна екскурсійна група, попереднє замовлення та інші, вже не дуже актуальні умови. Ваше палке бажання вивчати українські пам'ятки вже багато означає, і дані, які ви дізнаєтесь, стануть корисними не тільки для вас. Ви зможете самі легко просвітити іноземця чи іншого туриста, якщо він попросить допомоги. Також вам буде що розповісти дітям. Ми, образно кажучи, стукали в багато дверей, щоб увійти в контакт з тими профі, котрі здатні допомогти у створенні унікального продукту для туризму в Україні. І у нас це вийшло. Тому ми пишаємося своєю роботою, адже в нашій країні немає аналогів аудіогідові. Коли скористаєтесь аудіострічкою, поділіться враженнями. Ви вже? А зараз?