Відреставрований головний фасад "Будинку останця". 2016 рік
"Будинок останець" розташований за адресою вулиця Григорія Сковороди, 9-Б.
Будинок входить в число небагатьох будівель, що вціліли під час руйнівної подільської пожежі 1811 року, і називається "останцем". Колись він належав київському бургомістрові Івану Киселівському, тому є чудовим прикладом умов побуту очільників міста давно минулих часів. Якимось дивом або Божим провидінням вогняний жах фактично обійшов цей куточок Подолу. Сьогодні інтер’єри будівлі реконструйовані з максимальним наближенням до оригіналу. У відреставрованому "Будинку Останці" нині розташовується Подільська археологічна експедиція Інституту археології Національної академії наук України.
На подвір’ї час від часу можна побачити нові знахідки археологів, що тимчасово там складуються— старовинні якорі, дерев’яні труби водопроводу та інші цікаві артефакти.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Історія Києва приваблює багатьох і, що найцікавіше, у столиці збереглась велика кількість пам'яток, гідних уваги як місцевих, так і гостей мегаполісу. Чарівність Подолу, здається, взагалі не має меж, і саме тут живе дух історизму. Не можна просто так взяти й пройти повз тих історичних і культурних пам'яток, що збереглись. Стіни тутешніх споруд бачили історію й, по змозі, поділилися би з нами подіями далекого минулого. Але оскільки це нереально, доводиться самим вникати в цю тему, занурюватися в історію й дізнаватися про кожну будівлю щось цікаве.
Що перше приходить вам у голову, коли чуєте історію Подолу? Крім достатку тут пам'яток, кожен, хто хоча б раз вникав у історію, напевно, згадує про масштабну Подільську пожежу, датовану 1811 роком. Вогняна стихія зруйнувала все навколо, багато будівель не вціліло. Деякі з них вдалося реставрувати, а якісь канули в Лету, але на їхньому місці звели щось принципово нове. Проте були щасливці, до яких ця пожежа, з якихось причин, не дісталася. І один з них – будинок «Останець». Власне, з назви вже логічно, що так назвали цей будинок тому, що він залишився після пожежі.
Поділ дивовижним чином зберіг старовинні квартали й будівлі, які пройшли крізь десятиліття, і їх не сплутати ні з чим. Багато чого було вибудовано згідно з новим планом, уздовж минулих вулиць і зараз є фасади, звичайно, реставровані. Серед будинків-останців варто зазначити той, що вивищується на розі вулиць Хорива й Костянтинівської, – будинок Петра І, є ще «Будинок Мазепи» (він же й Музей гетьманства), а на розі вулиць Сагайдачного та Андріївської є будинок купців Балабух. Уже третю сотню років ці споруди нагадують сучасним людям про те, що тут творилася історія. За адресою вул. Григорія Сковороди, 9-Б, знаходиться «Останець», якому пощастило більше за все: під час пожежі він практично не постраждав. У свій час цей будинок належав Іванові Киселівському. Знатний купецький рід, що походив із села, зміг викупити свою сім'ю з кріпацтва. Вони заробили цілий статок, займаючись виробництвом полотняних і шкіряних виробів, а пізніше – посередницькими операціями, зокрема торгівлею сировини для текстильних фабрик. Благодійницькою діяльністю сім'я займалася також, і на її рахунок побудовано міську лікарню, що існує донині. Сім'я досягла успіхів і була знайома з представниками інтелігенції. Не дивно, що їхній будинок у Києві, що знаходився в самому серці міста, виглядав солідно й, для тих часів, дуже стильно й дорого. Хоч і візуально програвав багатьом маєткам не менш багатих людей.
Пройшовши крізь десятиліття, сьогодні в цьому будинку знаходиться Подільська археологічна експедиція, що належить Інститутові археології НАН України. Роботи тут ведуться досить активно, тому в дворі можна побачити багато цікавих експонатів, знайдених археологами. Сенсаційних знахідок у столиці, до речі, немало. І при належному бажанні мандрівники можуть легко все це побачити. Деякі цікаві речі, як не дивно, виявляються випадково, а якісь знахідки – результат цілеспрямованої, завзятої діяльності вузькопрофільних спеціалістів, що ставлять перед собою конкретні завдання. Сама ж будівля в стилі класицизму – чудове нагадування про минуле, і тут неодмінно варто побувати.
Якщо ви корінний киянин, немає ніяких гарантій, що ви досконало знаєте своє рідне місто. Вся річ у тому, що столиця у своєму розвитку пройшла далеко не одне століття, і кожен квадратний метр території міста (навіть якщо брати до уваги нові райони) був свідком чогось особливого. Кожна будівля може чимось здивувати, вразити, відкрити для вас рідне місто якось по-новому. А от якщо ви тільки знайомитеся зі столицею, вам неодмінно буде цікаво відвідати, наприклад, екскурсію. Але чи хочете ви прив'язуватися до доступного часу екскурсовода? Чи цікаво вам проводити своє дозвілля в компанії малознайомих (чи взагалі незнайомих) людей? Загалом, якщо ви цінуєте власний час і не маєте наміру витрачати його на тривіальні екскурсії, пропонуємо вам альтернативу – аудіогід від okTV.
Наші спеціалісти, об'єднавши всі свої професійні знання, уміння й навички, скориставшись архівними даними бібліотек і платних ресурсів, створили унікальний продукт, аналогів якому в Україні немає. Щоб оцінити перевагу продукту, досить завантажити на ґаджет будь-яку з двох доступних (безкоштовної й платної) аудіострічок. Підійшовши до тої чи іншої пам'ятки, можете запустити аудіо та слухати розповідь про неї.