Укр  /  Рус

Мова:

Будинок останець

Відреставрований головний фасад "Будинку останця". 2016 рік

"Будинок останець" розташований за адресою вулиця Григорія Сковороди, 9-Б.

 

Будинок входить в число небагатьох будівель, що вціліли під час руйнівної подільської пожежі 1811 року, і називається "останцем". Колись він належав київському бургомістрові Івану Киселівському, тому є чудовим прикладом умов побуту очільників міста давно минулих часів. Якимось дивом або Божим провидінням вогняний жах фактично обійшов цей куточок Подолу. Сьогодні інтер’єри будівлі реконструйовані з максимальним наближенням до оригіналу. У відреставрованому "Будинку Останці" нині розташовується Подільська археологічна експедиція Інституту археології Національної академії наук України.

На подвір’ї час від часу можна побачити нові знахідки археологів, що тимчасово там складуються— старовинні якорі, дерев’яні труби водопроводу та інші цікаві артефакти.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Коли "Будинок останець" з’явився на карті міста?
  • Як виникла сучасна назва?
  • Чим саме займається Подільська археологічна експедиція?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У киян склалася традиція давати імена нечисленним подільським будинкам, що вціліли після руйнівної пожежі 1811 року. Найчастіше їх розрізняють за іменами реальних чи вигаданих колишніх власників або за функціями структур, що колись в них розташовувалися. Багато хто знає Будинок Мазепи, Будинок Петра І, Будинок Назарія Сухоти, Будинок Галшки Гулевичівни або будинок колишнього дворянського училища, старий корпус Києво-Могилянської академії та інші. Всі ці збережені будівлі мають одну спільну властивість — вони залишилися після вогняної катастрофи, що знищила старий Поділ. Непримітна двоповерхова будівля на вулиці Григорія Сковороди, 9-Б з якихось причин не отримала власного імені, тому відома в Києві просто як "Будинок останець". Практично квадратний в плані з великим склепінчастим підвалом, з моменту спорудження він мав два поверхи і спочатку був оформлений в стилі українського бароко.

 Вперше цей будинок з’явився на плані Києва наприкінці XVIII століття. Кам’яна будівля з прилеглою до неї великою садибою належала київському 1-ї гільдії купцю, бургомістру магістрату -  Івану Киселівському. Згідно з описами будівлі що дійшли до наших днів, її стіни і стелю ще до пожежі 1811 року, прикрашали розписні візерунки. Особливо виділялася простора світлиця. Дах був тесовий. Така похила покрівля з дощок, в кілька рядів настелених перпендикулярно до гребеня, надавала будівлі своєрідності.

 Після пожежі 1811 року архітектор Андрій Меленський, який займався новим плануванням і відновленням Подолу, перебудував дім Киселівського в стилі класицизму. Як і всі будинки з ряду типової забудови вулиць післяпожежного Подолу, що збереглися, "Будинок Останець" виділявся своїм діагональним розташуванням відносно червоної лінії вулиці. Класицистична архітектура будівлі до наших днів не змінилася, хоча будинок неодноразово перебудовували. Так, наприклад, в 1886 році зі сторони двору добудували додаткові приміщення. З другої половини ХІХ століття до 1920-х років тут знаходився старообрядницький молитовний будинок.

 У радянські часи доля старовинної будівлі була традиційною. Багато років влада не розглядала його як історичну пам’ятку, і ставлення до націоналізованої будівлі було виключно утилітарним. З огляду на хронічну гостру нестачу житла в місті, внутрішні приміщення в 1950-і роки перепланували і тривалий час використовували під комунальні квартири.

 Офіс          Подільської          постійно          діючої          археологічної          експедиції          інституту          археології          НАН          України.          2016          рік

Офіс Подільської постійно діючої археологічної експедиції інституту археології НАН України. 2016 рік

 У 1970-ті роки через Поділ —  найдавнішу частину міста, що тривалий час була його адміністративним центром, почали прокладати лінію метрополітену на Оболонь. Оскільки багато будинків старої забудови району збиралися зносити, а будівництво вирішили вести відкритим способом, потрібна була попередня серйозна робота археологів. Надалі необхідність проведення постійних довгострокових археологічних розкопок на Подолі призвела до створення вже постійно діючої археологічної експедиції.

 24 липня 1984 року постановою Ради міністрів УРСР в складі Інституту археології була створена Подільська експедиція під керівництвом відомого українського археолога Михайла Сагайдака. За три з лишком десятки років на рахунку цього підрозділу більше 160 стаціонарних розкопок. Завдяки діяльності Подільської археологічної експедиції, виявлені такі сенсаційні знахідки, як похована під землею ціла вулиця часів Київської Русі на Подолі, а також єдина знайдена в Києві за всю його історію берестяна грамота. Оскільки археологам була потрібна своя штаб-квартира, в 1990-і роки влада передала вченим старовинний "Будинок останець". І зараз, в його відреставрованих приміщеннях, працює Подільська постійно діюча археологічна експедиція інституту археології НАН України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будинок «Останець»

Історія Києва приваблює багатьох і, що найцікавіше, у столиці збереглась велика кількість пам'яток, гідних уваги як місцевих, так і гостей мегаполісу. Чарівність Подолу, здається, взагалі не має меж, і саме тут живе дух історизму. Не можна просто так взяти й пройти повз тих історичних і культурних пам'яток, що збереглись. Стіни тутешніх споруд бачили історію й, по змозі, поділилися би з нами подіями далекого минулого. Але оскільки це нереально, доводиться самим вникати в цю тему, занурюватися в історію й дізнаватися про кожну будівлю щось цікаве.

Що ж являє собою будинок «Останець» і чому він так називається

Що перше приходить вам у голову, коли чуєте історію Подолу? Крім достатку тут пам'яток, кожен, хто хоча б раз вникав у історію, напевно, згадує про масштабну Подільську пожежу, датовану 1811 роком. Вогняна стихія зруйнувала все навколо, багато будівель не вціліло. Деякі з них вдалося реставрувати, а якісь канули в Лету, але на їхньому місці звели щось принципово нове. Проте були щасливці, до яких ця пожежа, з якихось причин, не дісталася. І один з них – будинок «Останець». Власне, з назви вже логічно, що так назвали цей будинок тому, що він залишився після пожежі.

Поділ дивовижним чином зберіг старовинні квартали й будівлі, які пройшли крізь десятиліття, і їх не сплутати ні з чим. Багато чого було вибудовано згідно з новим планом, уздовж минулих вулиць і зараз є фасади, звичайно, реставровані. Серед будинків-останців варто зазначити той, що вивищується на розі вулиць Хорива й Костянтинівської, – будинок Петра І, є ще «Будинок Мазепи» (він же й Музей гетьманства), а на розі вулиць Сагайдачного та Андріївської є будинок купців Балабух. Уже третю сотню років ці споруди нагадують сучасним людям про те, що тут творилася історія. За адресою вул. Григорія Сковороди, 9-Б, знаходиться «Останець», якому пощастило більше за все: під час пожежі він практично не постраждав. У свій час цей будинок належав Іванові Киселівському. Знатний купецький рід, що походив із села, зміг викупити свою сім'ю з кріпацтва. Вони заробили цілий статок, займаючись виробництвом полотняних і шкіряних виробів, а пізніше – посередницькими операціями, зокрема торгівлею сировини для текстильних фабрик. Благодійницькою діяльністю сім'я займалася також, і на її рахунок побудовано міську лікарню, що існує донині. Сім'я досягла успіхів і була знайома з представниками інтелігенції. Не дивно, що їхній будинок у Києві, що знаходився в самому серці міста, виглядав солідно й, для тих часів, дуже стильно й дорого. Хоч і візуально програвав багатьом маєткам не менш багатих людей.

Пройшовши крізь десятиліття, сьогодні в цьому будинку знаходиться Подільська археологічна експедиція, що належить Інститутові археології НАН України. Роботи тут ведуться досить активно, тому в дворі можна побачити багато цікавих експонатів, знайдених археологами. Сенсаційних знахідок у столиці, до речі, немало. І при належному бажанні мандрівники можуть легко все це побачити. Деякі цікаві речі, як не дивно, виявляються випадково, а якісь знахідки – результат цілеспрямованої, завзятої діяльності вузькопрофільних спеціалістів, що ставлять перед собою конкретні завдання. Сама ж будівля в стилі класицизму – чудове нагадування про минуле, і тут неодмінно варто побувати.

Якщо знайомитися з Києвом, то з допомогою okTV

Якщо ви корінний киянин, немає ніяких гарантій, що ви досконало знаєте своє рідне місто. Вся річ у тому, що столиця у своєму розвитку пройшла далеко не одне століття, і кожен квадратний метр території міста (навіть якщо брати до уваги нові райони) був свідком чогось особливого. Кожна будівля може чимось здивувати, вразити, відкрити для вас рідне місто якось по-новому. А от якщо ви тільки знайомитеся зі столицею, вам неодмінно буде цікаво відвідати, наприклад, екскурсію. Але чи хочете ви прив'язуватися до доступного часу екскурсовода? Чи цікаво вам проводити своє дозвілля в компанії малознайомих (чи взагалі незнайомих) людей? Загалом, якщо ви цінуєте власний час і не маєте наміру витрачати його на тривіальні екскурсії, пропонуємо вам альтернативу – аудіогід від okTV.

Наші спеціалісти, об'єднавши всі свої професійні знання, уміння й навички, скориставшись архівними даними бібліотек і платних ресурсів, створили унікальний продукт, аналогів якому в Україні немає. Щоб оцінити перевагу продукту, досить завантажити на ґаджет будь-яку з двох доступних (безкоштовної й платної) аудіострічок. Підійшовши до тої чи іншої пам'ятки, можете запустити аудіо та слухати розповідь про неї.

Будинок «Останець»