Укр  /  Рус

Мова:

Андріївська церква

Андріївська церква. 1984 рік

Андріївська церква розташовується за адресою: Андріївський узвіз, 23.

 

Андріївська церква – неперевершений шедевр архітектури, вона є одним із найбільш знаменитих храмів міста та входить до переліку неофіційних символів Києва. Церква розташовується на вершині однойменної гори і є перлиною київського ландшафту. Інтер’єри храму виконані з неймовірною вишуканістю. До наших днів зберігся оригінальний трьохярусний іконостас із позолотою. Історія Церкви багата на цікаві факти та легенди.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Які легенди пов’язані з Андріївським храмом?
  • Яка частина будівлі використовувалася у якості темниці? 
  • Чому Андріївська церква немає дзвіниці?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

Згідно з переказом ще на початку I тисячоліття Андрій Первозванний, проповідуючи слово Боже, опинився на берегах Дніпра. Тут, стоячи на вершині гори, він зібрав своїх учнів і сказав: «Чи бачите ці гори? На горах цих засяє благодать Божа, буде місто велике, і зведе тут Бог багато церков та просвітить святим хрещенням цю землю». І на знак майбутніх подій на цьому місці апостол встановив великий хрест, який було видно здалеку. Місце це кияни з давніх пір називали Андріївською горою. До того ж, неодноразово здійснювалися спроби знайти залишки апостольського хреста.

Церква          св.          Андрія          Первозванного.          Художник          М.          Сажин.          1840-ті          роки

Церква св. Андрія Первозванного. Художник М. Сажин. 1840-ті роки

 Відомо, що уже в давні часи на горі стояла Хрестовоздвиженська церква, яку згодом розібрали. У 1744 році Київ відвідала імператриця Єлизавета Петрівна. Зачарована панорамами, які відкривалися з Андріївської гори, підкріплененими розповідями про візит Андрія Первозванного, вона вирішила збудувати тут новий храм. Причому перший символічний камінь цариця заклала власноруч. Початковий проект храму розробив архітектор Іоганн Шедель, автор Великої Лаврської дзвіниці. Але незабаром відповідальне завдання передали відомому петербурзькому архітектору Бартоломео Растреллі – улюбленцю імператриці. Він розробив проект церкви в стилі бароко, але через зайнятість у Петербурзі контролювати будівництво не зміг. Цим довелося займатися київському зодчому Івану Мічуріну. Креслення Андріївської церкви довелося суттєво переробляти у зв’язку зі складним рельєфом обраного майданчика. Зсувонебезпечна гора, насичена джерелами, уже на ранньому етапі загрожувала руйнуваннями майбутній будівлі.

 Храм звели на високому двоповерховому стилобаті. Спершу приміщення в ньому використовували як в’язницю для полонених турків, а згодом переробили для проживання духовних осіб. Будівництво Андріївської церкви продовжувалося фактично з 1749 по 1754 рік. Променистий храм ідеально вписався в горбистий рельєф місцевості, здається ніби він витає в хмарах над Подолом. Церкву вінчають 5 куполів, а її висота зі стилобатною частиною складає 64 метри.

 Стилобат          Андріївської          церкви.          1984          рік

Стилобат Андріївської церкви. 1984 рік

 Інтер’єри церкви виконані з неймовірною вишуканістю. До наших днів зберігся оригінальний трьохярусний іконостас із позолотою. Що стосується зовнішнього оформлення, то монограми Єлизавети на картушах, які прикрашають фронтони будівлі, до цих пір є свідченням її любові до цього архітектурного творіння. Хоча боголюбива імператриця не дожила навіть до освячення храму, яке відбулося у серпні 1767 року.

 Примітно, що Андріївська церква не має дзвіниці. Це пояснюється тим, що вона з самого початку не потребувала парафії, оскільки будувалася як царський храм. Проте кияни полюбляють романтичну міську легенду про підземне озеро, а в найсміливіших версіях – море, що знаходиться в горі під церквою. Начебто якщо над ним задзвонять дзвони, це море затопить Київ. Легенда прижилася. У 1930-ті роки, коли скрізь руйнували і підривали церкви, до Андріївської з якихось причин руки у влади так і не дійшли. І містом почали ширитися чутки, що навіть комуністи бояться чіпати церкву, оскільки розуміють, що місто піде під воду. Як би там не було, богослужіння в Андріївському храмі були припинені в 1920-ті роки, але тоді ж під ним була повністю відремонтована і частково замінена дренажна система, а в середині 1930-х років відреставрували й саму церкву.

 Андріївська          церква          в          будівельних          лісах.          1934          рік

Андріївська церква в будівельних лісах. 1934 рік

 З неіснуючою дзвіницею навіть був пов’язаний великий міський скандал. 1 квітня 1912 року газета «Останні новини» розмістила сенсаційне повідомлення про те, що дзвіниця Андріївського храму впала, і її уламки повністю завалили проїжджу частину на Андріївському узвозі. Натовпи роззяв прибігли побачити наслідки катастрофи, прибув губернатор власною персоною. Коли ж виявилося, що це розіграш, редактора видання оштрафували на велику суму.

 Протизсувні роботи біля церкви проводяться постійно, тому церкву доводиться періодично закривати на ремонт. Будівельники обмежують доступ навіть до оглядового майданчика, який кияни називають терасою, поруч із входом до храму. Зачинена тераса викликає розчарування багатьох туристів. Адже саме звідси з 70-ти метрової висоти над урвищем відкривається один із кращих київських краєвидів на Поділ, Дніпро, Задніпров’я. Цією картиною з паперті Андріївської церкви милувалися такі знамениті люди як Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Микола Лісков, Афанасій Фет, Олександр Кошиць.

 З 1968 року Андріївська церква має статус музею, зараз це відділ Національного заповідника «Софія Київська». Коли будівлю не реставрують, в храмі проводяться богослужіння Української автокефальної православної церкви.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Андріївська церква – візитівка Подолу

Кожна екскурсійна програма включає в себе маршрут до Андріївської церкви. Святиня належить до заповідника «Софія Київська», є пам'яткою архітектури, основною (хоч їх нараховується десятки) пам'яткою Подолу.

Несуперечлива прикраса Києва

Андріївська церква – зразок святилища, виконаного в стилі єлизаветинського бароко, інакше – растреллівського бароко. Особливості робіт Растреллі помітні – пишність, багатий декор, масштабність, застосування золота на фасадах і фарбування парадного боку в декілька кольорів (до трьох). Ці риси змушують зосередитися на будівлі й довго розглядати церкву по елементах.

Храм казково гарний ввечері. Після реконструкції фасаду, коли весь Київ приводили до ладу перед футбольним чемпіонатом «Євро-2012», звичайно, була «підмарафечена» й церква, що стоїть над Подолом, ніби на п'єдесталі, і вимагає, щоби на неї звернули увагу. Причому, з якої точки не поглянеш, хочеться зайти всередину, подивитися на іконостаси та інше оздоблення. Щоб піднятися до входу, потрібно здолати високі сходи. Вони нагадують випробування типу «Ви точно хочете зайти в храм? Тоді ще три каскади сходинок?». Сходи складаються з 5 каскадів (разом з найпершим, побудованим півмісяцем). Нагороду за підйом ви отримаєте, щойно вийдете на майданчик, де посередині красується Андріївська церква. А по її периметру розташовані низькі квадратні колони, оснащені світильниками. Ось чому в темний час доби Андріївська церква виглядає містично гарно, божественно.

Не було б щастя, та футбол допоміг

Андріївський пагорб також змінився до 2012 року – на ньому й стоїть храм. Раніше дерева заважали повному оглядові на тильний бік церкви, але потім їх прибрали, і тепер на цьому місці зеленіє трава, а для її «вічнозеленості» підведена система автоматичного поливу.

Декорована за останнім словом стилю, реконструйована пам'ятка побудована на честь Андрія Первозванного за наказом Єлизавети Петрівни. Кажучи про дореволюційний час, його мощі були тоді святинею разом з Євангеліє в дорогоцінній ризі (прикраса поверхні ікон). Такими накладками декорували загалом частини одягу святих, для їхніх облич робилися спеціальні прорізи, вони залишалися без накладки. Свята книжка і частина мощів були подарунком імператора Олександра з Італії, звідти ж і надіслані.

Досить популярне місце для відвідання у значущі церковні свята, для вінчання, хрестин. Весільні фото можна поповнити знімком біля символічного пам'ятника перед храмом – «Проня Прокопівна і Голохвастов». Композиція зображає епізод пропозиції руки й серця з комедійного фільму «За двома зайцями».

До церкви ведуть такі вулиці:

  • Андріївський узвіз;
  • Володимирська;
  • Десятинна.

Кожна з трьох вулиць обов'язково приведе вас від однієї пам'ятки до іншої. Андріївський узвіз – вулиця, яка цілком вважається пам'яткою, від початку до кінця. Прогулянка по Володимирській приведе до Золотих воріт, а також до Софійського собору. А від Михайлівського собору йде Десятинна вулиця.

Мобільний гід завжди з вами

Іноді виникає бажання пройтися по гарних вулицях рідного міста й насолоджуватися всім навколо – насадженнями зелені, архітектурою, і навіть сонячним днем. Але такий променад стає більш цільним, якщо, проходячи біля старої будівлі, буде можливість дізнатися інформацію про неї тут і зараз, не вдаючись до послуг гіда. І таке технічне рішення вже існує й не має аналогів в Україні.

Аудіогід з повним зібранням інформації, до того ж із старими фотографіями– інновація для туристів. Ви вже знаходитесь на сторінці, звідки можна завантажити готову, продуману до дрібниць програму для мобільних пристроїв. Це ознайомлювальний безкоштовний варіант, втім, можна придбати повну версію. Вона відрізняється зібранням історичних даних з ілюстраціями, записаними в хронологічному порядку. Портативний девайс і навушники – все, що потрібно для самостійної та пізнавальної прогулянки. Проходите біля будівлі, яка вас зацікавила? Вмикайте на мобільному програму, підключайте навушники, і розпочинайте свій променад у освітньому ключі.

Андріївська церква – візитівка Подолу