Укр  /  Рус

Мова:

Дитячий садок «Орлятко»

Портик дитячого садку з боку Дніпра. 1960-ті роки

Дитячий садок № 1 "Орлятко" розташований за адресою Аскольдів провулок, 5.

 

Будинок дитячого садку "Орлятко" заводу "Арсенал" — найстаріший у Києві зі спеціально зведених для дитячої дошкільної установи. Його без перебільшення можна назвати і самим гарним з дитячих садків міста. Розкішна будівля з портиком більше схожа на дворянський особняк чи античний храм, ніж на установу дошкільної освіти. Проект створено відомим київським архітектором Йосифом Каракісом. Арсенальський дитячий садок розпочав свою роботу ще в 1924 році, але переїхав у власне приміщення лише у 1940 році, після закінчення будівництва. По Другій світовій війні дитячий заклад повернувся до своєї будівлі. Нині, незважаючи на всі перипетії, кризи та агресивне ущільнення сучасної забудови в центрі міста, дитячий садок працює і надалі.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Де з початку знаходився дитячий садок заводу "Арсенал"?
  • Хто займав будівлю в роки Другої світової війни?
  • Чим дитсадок "Орлятко" відрізнявся від інших дошкільних установ?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Після всіх прикрощів і смутку, які принесла Громадянська війна, у середині 1920-х років Київ потрошку почали приводити до ладу. В перші повоєнні роки все працездатне населення міста було задіяне на найрізноманітніших роботах і, зрозуміло, що часу займатися з підростаючим поколінням було обмаль. Якщо школярі були в змозі подбати про себе самі, то малеча потребувала постійного догляду. Вирішити цю проблему й були покликані дитячі садки, що їх почали створювати для своїх дітей робітники київських підприємств. Спершу подібні установи розміщувалися в далеко не завжди пристосованих для цього приміщеннях. Лише в 1930-ті роки почалося будівництво повноцінних будівель для дитсадків, чи, як їх ще називали,— дитячих комбінатів.

 Вулиця          Січневого          повстання          (нині          вулиця          Мазепи,          11).          1930-ті          роки

Вулиця Січневого повстання (нині вулиця Мазепи, 11). 1930-ті роки

 Прийнято вважати, що "Орлятко" — найстаріша дошкільна установа столиці України. Офіційно садок був відкритий 17 травня 1924 року за ініціативи жінок-робітниць заводу "Арсенал". Нова установа зайняла напівпідвальне приміщення в будинку по вулиці Січневого повстання (нині вулиця Мазепи, 11). Спочатку це був прибутковий будинок Микільського монастиря. Його спорудив у 1913–1914 роках єпархіальний архітектор Євген Єрмаков. Пізніше в будівлі було військове міністерство, а згодом зручні апартаменти перепланували на комунальні квартири для робітників "Арсеналу".

 Обід          в          арсенальському          дитячому          садочку.          1920-ті          роки

Обід в арсенальському дитячому садочку. 1920-ті роки

У підвальній частині цієї будівлі й розташовувався дитячий садок. Спочатку його відвідували лише 20 дітей. Але йшли роки, кількість вихованців зростала, і садочку знадобилося розширення. Великим ентузіастом своєї справи була директор дошкільної установи Юлія Петраківська, що домоглася від влади будівництва нової, окремої будівлі. Проект у 1936 році склав талановитий архітектор, мабуть, найкращий із київських зодчих епохи тоталітаризму — Йосип Каракіс. А вже наступного року розпочалося будівництво. Споруду вписали в житловий комплекс багатосекційного дому для командного складу Київського військового округу, відомого в Києві як "Будинок-літак". Місцем для будівництва дитячого садку "Орлятко" обрали майданчик над крутим схилом Печерського плато, що сходить до Аскольдової могили.

 Проект          архітектора          Й.          Каракіса,          вид          з          боку          Дніпра.          1937          рік

Проект архітектора Й. Каракіса, вид з боку Дніпра. 1937 рік

 Будівництво припало на 1937–1939 роки, а урочисте відкриття садку відбулося 17 квітня 1940 року. Архітектор Каракіс зумів перетворити дитячий садок на справжній палац дитинства. Будівля, що нагадує античний храм, однаково добре спланована як зовні, так і всередині. На верхньому поверсі розташовувалася тераса, де діти приймали сонячні ванни. З неї відкривалися краєвиди Лівобережжя, що приголомшували уяву, заливні луки та безкрайні лісові простори, які простягалися до Чернігова й далі. Максимально грамотно було зроблено вентиляцію й освітлення будівлі. Незважаючи на достатньо великий розмір будівлі, вона передбачала місця всього лише для 150 вихованців, при цьому на кожного відводився максимальний простір. За всіма критеріями це був зразковий дитячий садок, один із найкращих у Радянському Союзі. Йосип Каракіс застосував і ноу-хау — зробив на сходах подвійні перила, які дозволяли однаково зручно пересуватися сходами як самим маленьким, так і більш високим вихованцям підготовчих дошкільних груп. Варто зауважити, що не всі задуми Каракіса були реалізовані, наприклад, на подвір'ї не збудували передбачений проектом басейн.

 На          подвірї          дитячого          саду.          1954          рік

На подвір'ї дитячого саду. 1954 рік

 На жаль, дитяче щастя тривало недовго. Через рік після відкриття садочка почалася Друга світова війна та окупація Києва. "Нова влада" віддала дитячий садок мадярським частинам. Тут відкрився "Солдатський дім святого Стефана". У ньому, за свідченнями киян, що пережили окупацію, розташовувався в тому числі й будинок розпусти для мадярських вояків. При звільненні Києва споруда значно постраждала, але була відновлена вже наприкінці 1940-х років, знову за проектом архітектора Каракіса.

 Будівля          дитячого          садка          Орлятко.          1960-і          роки

Будівля дитячого садка "Орлятко". 1960-ті роки

 Палац дитинства "Орлятко" продовжує працювати й в наш час, хоча постійно піддається атакам комерсантів, які бажають отримати красиву будівлю й землю в зручному місці для своїх бізнес потреб.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами