Укр  /  Рус

Мова:

Інститут телекомунікацій

Київське військове училище. 1910-ті роки

Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут розташовано за адресою вулиця Старонаводницька, 1.

 

 Комплекс Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут — це колишні казарми військових кантоністів. Так називали неповнолітніх солдатських синів, які з народження були закріплені за військовим відомством, і фінських циганських та польських дітей – рекрутів. У першій третині ХІХ століття казарми були необхідні для оборони Києва та входили до складу Нової Печерської фортеці. Їх звели в очікуванні війни ще за імператора Миколи І. Під час бойових дій вогонь з казарм мав синхронізуватися з 4-ю круглою баштою, що й досі стоїть з іншої сторони колишнього Наводницького шляху (нині однойменна вулиця). В мирні часи казарми використовувалися як спеціальне військове училище.

 

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

 • Які функції у разі бойових дій покладалися на будівлю?
 • Хто такі військові кантоністи?
 • Скільки військових училищ перебувало в цих стінах за більш ніж 180 років?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації Державного університету телекомунікацій імені Героїв Крут — важливий навчальний заклад. Він готує висококваліфіковані кадри у сфері зв'язку й інших високотехнічних напрямках сучасної військової техніки. Офіцерів-фахівців випускають звідси для армії та всіх інших силових структур України. Однак первісно старі корпуси, які займає цей виш на Печерську, призначалися для зовсім інших цілей. Вони входили до складу однієї з найбільших та найскладніших систем укріплення в Європі — Нової Печерської фортеці.

Розбудова фортеці почалася за наказом імператора Миколи І у 1830 році та фактично складалася з чотирьох частин — Центральної (Микільскої брами, Арсеналу тощо), окремих Васильківського та Госпітального укріплень, а також Цитаделі (на базі Петрівсько-Мазепинської фортеці, що оточувала  Києво-Печерську лавру). Всі названі об'єкти мали взаємодіяти як одна система, але у випадку прориву ворогом протистояти нападникам як окремі самостійні укріплення. Елементи фортеці були пов'язані між собою системою брам, стін, земляних валів та ровів. Майже кожен з об'єктів твердині мав подвійне призначення.

 Вид     комплексу     училища     з     висоти     пташиного     льоту.     2015     рік

Вид комплексу училища з висоти пташиного льоту. 2015 рік

 1835 року на домінантній точці рельєфу, яка панувала над Наводницькою долиною, що вела до однойменної переправи, почалося будівництво комплексу. З одного боку це була оборонна будівля, що мала прикривати підхід з боку Наводницької переправи та сполучати Цитадель з Васильківським укріпленням. А з іншого боку, в мирні часи призначалася для підготовки військових кадрів. Це були так звані казарми військових кантоністів — так у першій половині ХІХ століття в Російській імперії називали дітей нижніх чинів, приписаних до військового відомства. Неповнолітніх хлопчиків відривали від сімей, забирали в казарми і виховували з них вірних слуг царю та вітчизні. Інколи у солдати "забривали" навіть дітей, які не досягли 12-річного віку.

 У 1838 році завершилися обличкувальні роботи, а ще через рік будівля була готова. У тому ж році подвір'я казарми замостили бруківкою. Паралельно розпочалися роботи із будівництва Наводницької брами, що не збереглася та башти № 4, що й досі стоїть пусткою неподалік від колишніх казарм військових кантоністів. За непідтвердженими даними обидві споруди сполучалися підземними шляхами.

 В умовах військового часу казарма кантоністів мала протиставити ворогу 104 гармати та 208 рушниць. Всередині споруди розміщувалися 1835 солдатів під супроводом чотирьох офіцерів. Але, на превелике щастя, ця споруда так і не взяла участь у жодному військовому конфлікті. В середині ХІХ століття було здійснено додаткові роботи в рамках укріплення фортеці, а в одному з крил казарми облаштували церкву.

 Нагрудний     знак,     який     отримували     офіцери-випускники     Київського     військового     училища

Нагрудний знак, який отримували офіцери-випускники Київського військового училища

 Після смерті Миколи І та деякої лібералізації суспільства училище кантоністів припинило своє існування. В 1865 році за наказом наступного імператора, Олександра ІІ, тут почало діяти Київське піхотне інженерне юнкерське училище. Згодом, наприкінці 1890-х років, його перейменували на Київське піхотне училище. Будівля увійшла до переліку тодішніх київських визначних місць, а її зображення залишилися на старих поштівках.

 Із початком Першої світової війни в Києві з'явилося ще декілька військових училищ, тому навчальний заклад на Печерську отримав порядковий № 1. Після смерті великого князя Костянтина Костянтиновича — генерал-інспектора Військових навчальних закладів — училище найменували на його честь, і воно стало називатися 1-м Київським Костянтинівським військовим училищем. Взимку 1918 року його вихованці брали участь у боях із більшовиками під час так званого Січневого повстання, а після програшу частина юнкерів попрямувала на Дон. Більшість з них вступили до білогвардійського руху і загинули під час Кубанських походів. Цікаво, що засновник та очільник Добровольчої армії Антон Денікін був колишнім випускником Київського військового училища.

 Дехто з юнкерів залишився в Києві й за часів УНР увійшов до лав створеної на базі колишнього училища української військової школи імені Богдана Хмельницького. Її вихованці брали участь у трагічному бою під Крутами.

 Київське     вище     військове     інженерне     училище     звязку     імені     Калініна.     1969     рік

Київське вище військове інженерне училище зв'язку імені Калініна. 1969 рік

 Після приходу до влади більшовиків у будівлі розташувалися курси військових інженерів, згодом підвищені у статусі до військового училища зв'язку. Надалі військове призначення споруди й профіль навчального закладу не змінювалися аж до 1990-х років. Весь цей час тут дислокувалося Київське вище військове інженерне училище зв'язку імені Калініна.

 Рекламна     брошура     з     зображенням     будівлі     училищу.     1989     рік

Рекламна брошура з зображенням будівлі училищу. 1989 рік

У 1990-ті зв'язківців об'єднали з Київським вищим інженерним радіотехнічним училищем протиповітряної оборони імені Покришкіна, яке переїхало на Печерськ з Лук'янівки. Обидва заклади увійшли до складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації, який з 2018 року за наказом Президента України отримав назву на честь Героїв Крут.

 Військовий     інститут     телекомунікацій     та     інформатизації     імені     Героїв     Крут

Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами