Церква Всіх Святих над Економічною брамою. 1912 рік
Церква Всіх Святих над Економічною брамою Києво-Печерської Лаври розташована за адресою вулиця Лаврська, 15.
Церкву Всіх Святих збудовано на межі XVII–XVIII століть коштом Івана Мазепи. Тому не випадково герб гетьмана прикрашає її північний фасад, а сама церква вважається одним із найяскравіших взірців українського "мазепинського" бароко. Особливості цього архітектурного стилю доведені тут практично до ідеалу. Храм стоїть над брамою, яка має назву Економічна, оскільки вона вела до економічного корпусу монастиря і використовувалася для господарських потреб Києво-Печерської лаври. Потужний семиметровий мур, частиною якого є брама, був зведений одночасно зі Всіхсвятською церквою також на гроші гетьмана Мазепи.
А чи бажаєте ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Києво-Печерська лавра не просто одна з найголовніших пам’яток столиці, а й місце паломництва, важлива православна святиня та справжня обитель чудес і умиротворення. Окремий інтерес викликає один зі входів до цієї обителі – Економічні ворота до церкви Всіх Святих. Це чудовий п’ятикупольний двоярусний храм, який дійсно можна вважати шедевром вітчизняного зодчества. Неодмінно варто побачити це місце наживо, адже недаремно кажуть, що тут живе благоговіння.
Зводився храм ще з 1696 по 1698 роки на кошти відомого гетьмана Івана Мазепи, чий герб навіть сьогодні красується на одному з фасадів будівлі. У зв’язку з тим, що будівництво церкви відбувалося в той же час, що й Економічних воріт, її проект приписують тому самому архітекторові, що спроектував ворота, а саме Д. Аксамитову.
Під час пожежі в 1718 році церква Всіх Святих у Києві була дуже пошкоджена: згоріли дотла дерев’яні конструкції. На відновлення цього архітектурного шедевру пішло близько 9 років. Однак капітальний ремонт зробили лише до 1904 року, після чого було позолочено куполи, а учні Лаврської школи почали розписувати інтер’єр.
Після цього храм був ще декілька разів відреставрований у 1958 та 1968-1973 роках. Під час останньої реставрації було проведено дослідження, які дозволили виявити оригінальний клейовий розпис ще XVІІ ст.
До речі, родовий герб гетьмана, який сьогодні прикрашає фасад, був відновлений лише 1996 року.
Ця пам’ятка архітектури вже протягом дуже довгого періоду не перестає вражати й викликати захват майстерними розписами, розкішними інтер’єрами та унікальною роботою зодчих.
Дійсно, опиняючись всередині цього архітектурного шедевру, просто починає захоплювати дух від майстерного інтер’єру, розкішних розписів і особливої акустики, яка лише збільшує відчуття неземного блаженства.
Головна прикраса церкви, що не залишить байдужим навіть агностика, – різьблений іконостас з позолотою. Простір церкви, залитий світлом, дивовижно контрастує з приміщенням, котрим ведуть сходи з аркади до самої зали храму. Піднімаючись цими масивними сходинками в розкішний простір, просто зникає дар мови. Неможливо випустити з уваги й мармурові мозаїчні кіоти, які прикрашають інтер’єр. Всіхсвятська церква в Києві – це гармонія божественного й земного, архітектури й живопису. Храм, декорації якого явно відтворює стиль раннього бароко, вражає оригінальним, тонким художнім розписом стін з домінуванням геометричних узорів.
До інших особливостей розпису варто зарахувати зображення фігур святих не на стінах, як це часто можна побачити в інших церквах, а на віконних укосах. На них нанесено попарно зображення печерських святих і лікарів. Піднявши голову, перед очима виникає дивовижне зображення князя Володимира. Використання в розписі доволі широкої кольорової гами не викликає дисонансу та відчуття перебільшення через переважання холодних приглушених відтінків. Велику роль в інтер’єрі відіграє відкритий підкупольний простір, який ще чудово освітлюється.
Не варто відмовлятися від детального розгляду й зовнішнього оздоблення храму. Всіхсвятська церква привертає увагу колонами з різьбленими капітелями на фасаді. Певну чіткість і суворість споруді надає гра світлотіні, створена завдяки карнизу, нішам та іншим архітектурним родзинкам.
Ця церква – одна з тих споруд комплексу Києво-Печерської лаври, яка заслуговує на розгляд у найменших деталях. Щоб дізнатися імена майстрів, які доклали руку до створення цього архітектурного шедевру, досить просто придбати унікальний продукт від okTV – аудіогід. Це ваш кишеньковий персональний екскурсовод, який розкриє унікальні факти в деталях і розповість все найцікавіше про церкву Всіх Святих над Економічними воротами. Повна версія аудіогіда – справжнє джерело інформації, недоступної широкому загалу. Безкоштовна версія продукту – лише дещиця того, що ви зможете почерпнути з повного варіанта. Особливим бонусом, який перенесе вас у дивовижний світ храму, повний майстерного розпису та чудового інтер’єру, стануть детальні фотографії. З аудіогідом ви зможете не лише вивчити кожну деталь інтер’єру й поринути в історію створення храму, але й перенестися до цього місця, повного на благодать.