Укр  /  Рус

Мова:

Церква всіх святих у Києво-Печерській лаврі

Церква Всіх Святих над Економічною брамою. 1912 рік

Церква Всіх Святих над Економічною брамою Києво-Печерської Лаври розташована за адресою вулиця Лаврська, 15. 

 

Церкву Всіх Святих збудовано на межі XVII–XVIII століть коштом Івана Мазепи. Тому не випадково герб гетьмана прикрашає її північний фасад, а сама церква вважається одним із найяскравіших взірців українського "мазепинського" бароко. Особливості цього архітектурного стилю доведені тут практично до ідеалу. Храм стоїть над брамою, яка має назву Економічна, оскільки вона вела до економічного корпусу монастиря і використовувалася для господарських потреб Києво-Печерської лаври. Потужний семиметровий мур, частиною якого є брама, був зведений одночасно зі Всіхсвятською церквою також на гроші гетьмана Мазепи.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи бажаєте ви дізнатися

  • Чому серед розписів церкви не чотири канонічні постаті євангелістів, а лише дві?
  • Навіщо під підлогою храму вмонтовані порожні горщики?
  • Що таке "мазепинська стіна" і для чого її збудували?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Колись Економічна брама була за в'їздом до господарчих будівель Києво-Печерської лаври. У 1696–1698 роках над брамою коштом гетьмана Івана Мазепи побудували кам'яну церкву на честь Всіх Святих. Її невідомого архітектора, який творив у Києві на межі XVII–XVIII століть, зараз заслужено вважають генієм. Церква Всіх Святих — витончена споруда у стилі мазепинського бароко, що поєднує досягнення європейської архітектури з традиціями українського народного будівництва. Дійсно, тут збережено всі закони бароко – мінімум кольорових ефектів, складна пластика карнизів, багата гра світлотіні тощо. В той же час форми церкви повторюють обриси дерев’яних українських храмів: рівнокінцевий хрест у плані та грушовидні бані з заломами. До цього ж пропорції будівлі витримані без жодної вади, що робить силует храму надзвичайно привабливим.

 На північному фасаді зображено родовий герб фундатора храму гетьмана Івана Мазепи — що має назву "Курч". Зображення герба було знищене після того, як за наказом царя Петра І Російська православна церква оголосила анафему гетьманові. А у незалежній Україні мазепинський "Курч" наприкінці 1990-х років знову зайняв своє законне місце на Всіхсвятській церкві.

 Відновлений          герб          Курч          Івана          Мазепи.          2000-і          роки

Відновлений герб "Курч" Івана Мазепи. 2000-і роки

 У 1718 році в Лаврі сталася грандіозна пожежа, під час якої церква зазнала чималих ушкоджень. Однак її досить швидко відремонтували та розширили, додавши зі сходу ризницю, а з заходу — притвор, у якому розташовані сходи до храму. Трохи пізніше притвор був доповнений чудовим ґанком з аркадою та ліпним фронтоном. Тоді ж у церкві встановлено іконостас, очевидно, перенесений з якогось іншого храму, бо він не підходить за розмірами. Заради його розміщення довелося навіть порушити канони розписів: замість чотирьох євангелістів під центральною банею знайшлося місце лише для двох. Сам іконостас теж неканонічний, на його бічних дверцятах замість традиційних архангелів зображені рівноапостольні святі, нижчі за чином, — київський князь Володимир та візантійський імператор Костянтин.

 Підлогу храму викладено чавунними плитами, які свого часу були подаровані монастирю підприємцем Іваном Демидовим. По лінії іконостасу у шар піску під підлогою храму, вмонтовані п'ять рядів порожніх керамічних горщиків різної форми та розміру, так звані голосники. Вони трохи полегшують всю конструкцію, а головне — вони є резонаторами звуку. Саме завдяки їм церква Всіх Святих має надзвичайну акустику.

 Всередині храм дуже світлий, бо тут відкриті усі п’ять бань, а не лише центральна, як у більшості подібних споруд. Стінопис у стилі модерн виконали на початку XX століття учні лаврської іконописної майстерні під керівництвом відомого художника Івана Їжакевича. Стіни церкви мають таку товщину, що у двадцяти віконних отворах вільно вміщуються зображення постатей Печерських святих.

 Проїзд          Економічної          брами.          1983          рік

Проїзд Економічної брами. 1983 рік

 Сама церква і брама, на якій вона стоїть, були частиною оборонного комплексу Лаври. Дерев’яна огорожа навколо монастиря з’явилася ще в XI столітті. Потім її змінила могутня кам’яна стіна, яку вщент зруйнували монголи під час навали 1240 року. Пізніше стіни відбудували з дерева: відомо, що наприкінці XVI століття до монастиря намагалися потрапити уніатські духівники, але наштовхнулися на зачинену браму та охорону. Теперішній мур зведено на межі XVII–XVIII століть; його, як і Всіхсвятську церкву, спонсорував гетьман Іван Мазепа. Цей мур простягався на 1290 метрів, мав у середньому 7 метрів заввишки та 3 метри завширшки у нижній частині і півтора метри на лінії амбразур. Вздовж усієї стіни йшов бойовий майданчик, а під нею на глибині до 7 метрів були обладнані підземні галереї-погреби. Не дивно, що таке потужне укріплення Петро I вирішив використати як цитадель Печерської фортеці, яку він будував у Києві.

 "Мазепинська стіна" мала чотири вежі та три основні брами: головну Святу браму, Печерну браму, що вела до печер, та Економічну браму з Всіхсвятською церквою над нею. Крізь Економічну браму до Лаври завозили все необхідне для монастирського господарства – продукти, господарські товари, будівельні та ремонтні матеріали. Вулиця, що веде від брами вглиб подвір'я, також називалася Економічною, як і господарчий корпус, розташований вздовж неї.

 Церква          Всіх          Святих          у          Києво-Печерській          лаврі.          Малюнок          Т.          Шевченка.          1846          рік

Церква Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі. Малюнок Т. Шевченка. 1846 рік

 У 2014 році неподалік Економічної брами відкрили пам'ятний знак, присвячений Тарасу Шевченку. Кобзар часто робив замальовки у Лаврі, і на одному з етюдів є зображення Всіхсвятської церкви. Невелику скульптуру у вигляді робочого місця художника — бронзовий мольберт з палітрою, пензлями та фарбами — було встановлено до 200-літнього ювілею Шевченка коштом меценатів.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Церква Всіх Святих над Економічними воротами Києво-Печерської лаври

Києво-Печерська лавра не просто одна з найголовніших пам’яток столиці, а й місце паломництва, важлива православна святиня та справжня обитель чудес і умиротворення. Окремий інтерес викликає один зі входів до цієї обителі – Економічні ворота до церкви Всіх Святих. Це чудовий п’ятикупольний двоярусний храм, який дійсно можна вважати шедевром вітчизняного зодчества. Неодмінно варто побачити це місце наживо, адже недаремно кажуть, що тут живе благоговіння.

Церква Всіх Святих: невелика екскурсія в історію

Зводився храм ще з 1696 по 1698 роки на кошти відомого гетьмана Івана Мазепи, чий герб навіть сьогодні красується на одному з фасадів будівлі. У зв’язку з тим, що будівництво церкви відбувалося в той же час, що й Економічних воріт, її проект приписують тому самому архітекторові, що спроектував ворота, а саме Д. Аксамитову.   

Під час пожежі в 1718 році церква Всіх Святих у Києві була дуже пошкоджена: згоріли дотла дерев’яні конструкції. На відновлення цього архітектурного шедевру пішло близько 9 років. Однак капітальний ремонт зробили лише до 1904 року, після чого було позолочено куполи, а учні Лаврської школи почали розписувати інтер’єр.

Після цього храм був ще декілька разів відреставрований у 1958 та 1968-1973 роках. Під час останньої реставрації було проведено дослідження, які дозволили виявити оригінальний клейовий розпис ще XVІІ ст.

До речі, родовий герб гетьмана, який сьогодні прикрашає фасад, був відновлений лише 1996 року.

Ця пам’ятка архітектури вже протягом дуже довгого періоду не перестає вражати й викликати захват майстерними розписами, розкішними інтер’єрами та унікальною роботою зодчих.

Всіхсвятська церква – місце, куди входиш із завмиранням серця

Дійсно, опиняючись всередині цього архітектурного шедевру, просто починає захоплювати дух від майстерного інтер’єру, розкішних розписів і особливої акустики, яка лише збільшує відчуття неземного блаженства.

Головна прикраса церкви, що не залишить байдужим навіть агностика, – різьблений іконостас з позолотою. Простір церкви, залитий світлом, дивовижно контрастує з приміщенням, котрим ведуть сходи з аркади до самої зали храму. Піднімаючись цими масивними сходинками в розкішний простір, просто зникає дар мови. Неможливо випустити з уваги й мармурові мозаїчні кіоти, які прикрашають інтер’єр. Всіхсвятська церква в Києві – це гармонія божественного й земного, архітектури й живопису. Храм, декорації якого явно відтворює стиль раннього бароко, вражає оригінальним, тонким художнім розписом стін з домінуванням геометричних узорів.

До інших особливостей розпису варто зарахувати зображення фігур святих не на стінах, як це часто можна побачити в інших церквах, а на віконних укосах. На них нанесено попарно зображення печерських святих і лікарів. Піднявши голову, перед очима виникає дивовижне зображення князя Володимира. Використання в розписі доволі широкої кольорової гами не викликає дисонансу та відчуття перебільшення через переважання холодних приглушених відтінків. Велику роль в інтер’єрі відіграє відкритий підкупольний простір, який ще чудово освітлюється.

Не варто відмовлятися від детального розгляду й зовнішнього оздоблення храму. Всіхсвятська церква привертає увагу колонами з різьбленими капітелями на фасаді. Певну чіткість і суворість споруді надає гра світлотіні, створена завдяки карнизу, нішам та іншим архітектурним родзинкам.

Ця церква – одна з тих споруд комплексу Києво-Печерської лаври, яка заслуговує на розгляд у найменших деталях. Щоб дізнатися імена майстрів, які доклали руку до створення цього архітектурного шедевру, досить просто придбати унікальний продукт від okTV – аудіогід. Це ваш кишеньковий персональний екскурсовод, який розкриє унікальні факти в деталях і розповість все найцікавіше про церкву Всіх Святих над Економічними воротами. Повна версія аудіогіда – справжнє джерело інформації, недоступної широкому загалу. Безкоштовна версія продукту – лише дещиця того, що ви зможете почерпнути з повного варіанта. Особливим бонусом, який перенесе вас у дивовижний світ храму, повний майстерного розпису та чудового інтер’єру, стануть детальні фотографії. З аудіогідом ви зможете не лише вивчити кожну деталь інтер’єру й поринути в історію створення храму, але й перенестися до цього місця, повного на благодать.    

Церква Всіх Святих над Економічними воротами Києво-Печерської лаври