Укр  /  Рус

Мова:

Виставка мікромініатюр в Києво-Печерській Лаврі

Екскурсанти біля входу на виставку мікромініатюр. 2011 рік

Постійно діюча виставка мікромініатюр Миколи Сядристого розміщується на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою вулиця Лаврська, 15.

 

У старовинних корпусах на території Верхньої лаври, на вулиці, що веде від головного входу до Успенського собору, розташовуються різноманітні виставки. У їхньому числі — виставка Миколи Сядристого, всесвітньо відомого майстра мікромініатюр. Виставка була вперше відкрита в Києві у 1977 році і стала постійно діючою. В даний час подібні постійні виставки Миколи Сядристого працюють в державі Андорра, в Угорщині та в Політехнічному музеї в Москві.

Микола Сядристий —  український "Лівша", який теж підкував блоху, більше 40 років займається створенням мікромініатюр. Серед його творів ціла серія робіт, до яких використовують визначення "найменший у світі". Це крихітні: діючий електромотор і скрипка, караван верблюдів у вушку голки, автограф на торці волосини та нотний запис полонезу Огінського на листочку хризантеми, а також безліч інших мініатюрних композицій. Найменша в світі книга, "Кобзар" Тараса Шевченка, що офіційно занесена в книгу рекордів Гіннеса, також зберігається тут.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • У якому старовинному приміщенні розташовується виставка мікромініатюр?
  • Що дозволяє розглянути мініатюру?
  • Чим ще відомий автор шедеврів?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 З правого боку від головного входу на територію Києво-Печерської лаври розташовується старовинна одноповерхова будівля. Це один з двох корпусів колишніх келій соборних старців монастиря. Келії були побудовані в першій чверті XVIII століття на місці старих дерев’яних, які згоріли під час нищівної лаврської пожежі 1718 року. Одноповерхова, витягнута в довжину споруда, має високу покрівлю оригінальної форми. Білосніжні стіни оживлені прорізами вікон і нескладною ліпниною, місцями виконаної у вигляді мушлі. Оскільки з цегли складно вибудувати виступаючий карниз, тут його зробили багатоступінчатим, розвиненим у висоту. На торцях покрівлі фігурні фронтони, стіни візуально розділені на секції з дверними отворами. Перед дверима були невеликі палісадники з квітниками, а іноді й деревцями яблуні, вишні або горіха. Кожні двері вели спочатку в сіни, потім в келію з входом у фруктовий сад позаду корпусу. Білизна стін, їхня виразна пластика, тінь дерев і яскраві квіти у квітниках надавали корпусу затишку і чарівності, властивих народній архітектурі. У келіях жили соборні старці — члени Духовного Собору Лаври, органу який керував усіма видами діяльності монастиря. У роки Другої світової війни корпус келій був зруйнований, а відновлений в 1950-1960 роки.

 Келії          соборних          старців.          1914          рік

Келії соборних старців. 1914 рік

 Зараз у будівлі розміщуються виставкові зали. Один з найцікавіших залів, зовнішній вигляд якого нагадує інтер’єр міжпланетного корабля з фантастичних фільмів, був створений для виставки мікромініатюр самим автором експозиції Миколою Сядристим з колегами-художниками. Потужне збільшення, що дозволяє роздивится майже невидимі експонати, забезпечили Київське авіаційно-виробниче об’єднання та Броварський завод алюмінієвих збірних конструкцій. Будівельні роботи виконали Київські спеціальні науково-реставраційні майстерні.

 Автор шедеврів Микола Сядристий —  народний художник України та заслужений майстер народної творчості України. Родом він із Харківщини, де земляки встановили йому пам’ятник. Микола працював агрономом на Закарпатті, інженером в науково-дослідному інституті, навчався в Харківському художньому училищі. Всебічно обдарована людина, вільний філософ та інженер, винахідник і поет, Сядристий ще й майстер спорту СРСР з підводного плавання.

 Збільшений          фотознімок          нотного          запису          полонезу          Огінського          на          листочку          хризантеми

Збільшений фотознімок нотного запису полонезу Огінського на листочку хризантеми

 Виготовленням технічних і художніх мікромініатюр майстер займається понад 40 років. За ці роки вже кілька поколінь киян і гостей міста відвідали унікальну виставку. Опис кожної з мініатюр вражає наведеними цифрами розмірів роботи, виміряними в тисячних долях міліметра. Знаменита на весь світ "троянда у волосині" —  це гілочка троянди ручної роботи завтовшки 0,05 міліметра, вставлена в просвердлену прозору волосинку. Ще один шедевр —  цілий караван золотих верблюдів, який помістився у вушку голки, підтверджуючи відому фразу з Біблії, що "легше верблюду пройти крізь вушко голки, ніж багатієві увійти в Царство Небесне". Найменша в світі книга "Кобзар" Тараса Шевченка розміром 0,6 міліметра складається з 12 сторінок з віршами та малюнками. ЇЇ сторінки зшиті павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. А найменший в світі діючий електромотор обсягом 1/20 кубічних міліметрів майже в 20 разів менший за макове зернятко. Автор унікальних творів, які можна розглянути тільки в потужний мікроскоп, супроводжує кожен виріб власними віршами. Всі вони увійшли до його поетичної збірки. Виконані Миколою Сядристим роботи — свого роду кодовий знак мініатюрного ювелірного мистецтва ХХ-ХХІ століть. Вони свідчать про необмежені можливості людського розуму та умілих рук.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Виставка мікромініатюр у Києво-Печерській лаврі

Знаменита виставка мікромініатюр у Києво-Печерській лаврі зобов’язана своїм існуванням майстрові Миколі Сядристому. Вироби, виготовлені вручну, не залишать байдужим нікого. Також відвідувачі зможуть оцінити пишність давнього монастиря.

Заснована в 1051 році, Києво-Печерська лавра належить до найдавнішого монастиря, розташована в центральній частині Києва, на правому березі Дніпра. Його засновником вважається монах Антоній. Статус лаври монастирю був присвоєний у 1688 році. Зазнавши неодноразових руйнувань унаслідок війн, набігів і пожеж, Лавра отримала риси українського бароко. Куполи храму виконано в грушоподібній формі. Стіни викладені рослинним орнаментом із ліпнини. Лавра являє собою невелике містечко, що складається з 7 музеїв, 14 храмів, чоловічого монастиря та ін.

Інформація про експозиції мініатюр у Лаврі

У межах Києво-Печерської лаври знаходиться Музей мікромініатюр, їх зібрання належить роботі одного майстра – Миколи Сядристого. Велику частину свого життя він присвятив роботі і тим самим сприяв виникненню мікромініатюри. Відомі творіння Сядристого:

  • Виріб за мотивами байки Езопа «Лисиця і виноград», виготовлений із золота й розміщений на кістці винограду.
  • Троянда, виготовлена із золота, розміщена в межах людської волосини, завтовшки 0,5 мм. В експозиції використовувалася тонка техніка, яка дозволить відвідувачам розгледіти листя, пелюстки й навіть колючки.
  • Шахові фігури, розставлені на шаховій дошці на вістрі голки.
  • Виготовлений із золота комар, заввишки 6,5 мм, який має на носі дівчинку, що тримає в руках парасольку.
  • Перша робота автора, що вважається менш складною, – блоха, на лапках якої є золоті підкови, підбиті золотими цвяшками.
  • Мініатюрний корабель, завдовжки 3,5 мм, завтовшки 0, 003 мм, що включає 337 елементів.
  • Низка верблюдів, розміщених у вушку голки, виконаних із золота.

На виставці мікромініатюр можна познайомитися і з іншими експозиціями. Чудова архітектура Лаври, її гармонія та спокій не залишать відвідувачів байдужими. Виставка мініатюр потішить як школярів, студентів, так і зріле покоління, що цікавиться мистецтвом чи просто цінує його.

Виставка мікромініатюр у Києво-Печерській лаврі