Укр  /  Рус

Мова:

Третя київська гімназія

Будинок піонерів Подільського району. 1980-ті роки

Будинок дитячої творчості Подільського району знаходиться за адресою Контрактова площа, 12.

 

Триповерхова будівля, прикрашена портиком з двома парами тосканських колон, —  одна з найстаріших на Контрактовій площі. Це одна з небагатьох будівель, що  вціліли під час великої пожежі 1811 року. А за свою більш ніж двохсотлітню історію кілька разів змінювала призначення. ЇЇ зводили як житловий будинок для купця Назарія Сухоти. Тут в різний період часу розміщувалися: міський магістрат, дума, 3-тя Київська чоловіча гімназія, трудова школа. Сьогодні в ній розташувався Будинок дитячої творчості Подільського району.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Як будинок Назарія Сухоти перебудували для гімназії?
  • Які відомі люди вчилися в 3-й гімназії?
  • Хто займав будинок під час революційних подій 1917-1918 років?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Київський Поділ здавна був центром освіти і культури. Тут з незапам'ятних часів існувала Братська школа, що стала згодом Києво-Могилянською академією. У 1789 році на Подолі відкрили Народне училище. Ця простора дерев'яна будівля, що містилася на вулиці Рождественській —  нині це частина Покровської вулиці, згоріла під час великої подільської пожежі 1811 року. Після цих сумних подій, оскільки вигоріла більша частина будівель, Поділ повністю перепланували, і тут довгий час не було ніяких освітніх установ, крім Духовної семінарії.

Перебудована          будівля          колишнього          Народного          училища.          2011          рік

Перебудована будівля колишнього Народного училища. 2011 рік

 Тільки в 1833 році на розі сучасних вулиць Костянтинівської та Хорива відкрилося Народне училище, що через три роки стало Подільським дворянським училищем. Трохи пізніше його перетворили на чотирикласну прогімназію, яка давала неповну середню освіту.

 Але повноцінну гімназію Поділ отримав лише в 1870-і роки. Стару будівлю на Костянтинівській віддали торговій школі, а для нової гімназії влада перепланувала колишній будинок купця Назарія Сухоти на розі Контрактової площі і Покровської вулиці. Це одна з небагатьох подільських будівель, що встояла під час пожежі 1811 року. Вона була побудована в 1804 році як особняк з магазином і рестораном, а головним фасадом виходила на Покровську. Після пожежі сюди тимчасово перенесли магістрат і міську Думу. А коли у Думи з’явилося власне приміщення на Хрещатику, і адміністративний центр перемістився туди, будинок Сухоти вирішили перебудувати під гімназію.

 Будинок          Назарія          Сухоти          (праворуч).          1860-і          роки

Будинок Назарія Сухоти (праворуч). 1860-ті роки

 Архітектор Олександр Шіле розробив план, який передбачав третій поверх, а з боку площі він запропонував зробити велику триповерхову надбудову, яка і стала фасадом з головним входом. Керував будівництвом майбутній академік архітектури, знаменитий київський зодчий Володимир Ніколаєв. Він передивися проект, зробивши його краще пристосованим під навчальний заклад, де могли розміститися 500 гімназистів. При цьому він уникнув подорожчання. Також тут знаходилася і державна квартира директора. Правда, обмежена площа ділянки, не дозволила влаштувати навколо гімназії рекреаційну зону з садом. Але навпроти входу, між гімназією та Гостиним двором, вже тоді заклали невеличкий сквер. Знову ж таки, через нестачу місця, в 3-ій гімназії не було своєї церкви. У 1878 році навчальний заклад прийняв перших учнів. Над фронтоном будівлі помістили герб імперії, нижче зробили напис "Третя гімназія".

 У різний час в гімназії навчалися: філософ Лев Шестов, український політичний діяч Микола Галаган, поет Григорій Чупринка, історик Данило Щербаківський та багато інших.

 Будівля          3-ої          Київської          гімназії.          Початок          1890-х          років

Будівля 3-ої Київської гімназії. Початок 1890-х років

 Гімназія благополучно працювала до Першої світової війни. Навчальний процес не призупинявся, навіть коли навчальний заклад був евакуйований до Воронежа. Частину його приміщень на Контрактовій площі тоді займав госпіталь Червоного Хреста.

 Під час революційних подій в 1917-1918 роках в колишній гімназії розміщувався Подільський революційний комітет. Це був центр формування воєнізованих загонів робітників Подолу, також тут же розташовувався більшовицький штаб, який координував їхні дії під час протистояння з військами Центральної Ради.

 Після закінчення Громадянської війни з 1920 року в цих приміщеннях відкрили трудову школу. Будівля не зазнала ніяких архітектурних змін, а ось площа з 1919 по 1990 рік називалася Червоною, або Красною. У 1981 році, продовжуючи служити справі освіти, колишня гімназія дещо змінила функціональне призначення. Тут почав працювати Будинок піонерів Подільського району, пізніше перейменований на Будинок дитячої творчості.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Третя гімназія на Подолі – відучились діти в школі

Прогулюючись по Києву, можна раз за разом відкривати для себе нові пам'ятки. Деякі з них тисячі киян просто проходять повз, опустивши голову, занурившись у свої думки. Поспішаючи на роботу чи у справах, випускається з уваги багато краси, що зберігає столиця. Втім, гості міста виявляються більш уважними й, перш ніж вирушити до столиці, часто готуються та складають для себе довгі списки, де зазначені місця, які хочуть відвідати. Звичайно, Контрактова площа й пам'ятки в околицях цього району входять якщо не до першої трійки місць must-see, то до п'ятірки точно. Напевно, легко помітити довгу будівлю на вулиці Контрактова площа, 12, але не кожен знає, що тут розташовувалось раніше. А, може, вона була чиїмось особняком? Як пов'язати навчальний заклад і розташування готелю з рестораном в один об'єкт? Нумо хоч трохи розплутаймо цей вузол.

Маєток Сухоти: є де знаті відпочити

А цей будинок був деякий час у приватному володінні. Його господарем став Назарій Сухота – дуже багатий на ті часи киянин. Споруду будували в стилі класицизму й завершили роботу в 1804 році. Забігаючи наперед, стіни витримали навіть грандіозну вогняну стихію, що перетворила на попіл у 1811 році більше, ніж 2000 будинків, а також декілька святинь.

Особа Назарія Сухоти відома завдяки підприємницькій діяльності. Назарій став господарем магазину, австерії, але, крім цього, володів і кінною поштою неподалік згаданих місць.

Кого збентежило слово «австерія», зробимо невеличке уточнення, що ці заклади поєднували в собі безліч розваг, щоби знать могла весело провести дозвілля. У часи античності австеріями називалися харчівні, які відвідував простий люд, без багатого статусу й знатного родоводу. Втім, у всі часи полюбляли добряче відпочити. У нашому менталітеті виховано бажання повеселитися від душі. Тому взагалі не дивно, що пан Сухота заробив капітал і зміг дозволити собі цей розкішний особняк. Та належав він йому не так довго. І якщо з цією частиною історії архітектурної споруди все зрозуміло, рухаємося далі.

Навчання – світло, а додатковий поверх – пріоритет

До того, як у будівлі почали навчатися гімназисти, вона була віддана під потреби міського управління – магістрату й думи. Призначення будинку не змінювалося цілих 40 років. А в 1878 році для органів управління були виділені приміщення на Хрещатику. Споруда не пустувала – тут повним ходом йшло будівництво 3-го поверху. Додатковий ярус будували, щоби перевести учнів із 3-ї чоловічої гімназії. Існує декілька версій, хто був призначений архітектором реконструкції. Вважається, що ними стали Олександр Шіле й Володимир Ніколаєв, а інші джерела кажуть, що це був проект Миколи Казанського.

У 3-ій київській гімназії викладали багато предметів, тому сміливо можна зазначити, що світ поповнився талановитими поетами, науковими й політичними діячами, філософами, етнографами. Щоби знати прізвища її випускників, скористайтеся корисним продуктом для туриста. Нижче ви дізнаєтеся, як скласти повний пазл історичних даних про гімназію. І, повірте, історія, що відбувалася тут буквально декілька десятків років тому, вельми цікава.

Як повелося вчити молодше покоління уму-розуму, так воно й продовжується до сучасних днів. З початком ХХ століття у старому будинку Сухоти була відкрита трудова школа №20. Для навчання дітей споруду не перебудовували, тут досі знаходяться довгі галереї, вікна у формі арок. У залі, де проводять масові заходи, зачаровують вікна на стелі. Їх нараховується 4 штуки. Це дозволяє проникати частині денного світла до актової зали.

Після переїзду школи тут був також Палац піонерів. І навіть сьогодні будівля не пустує, тут активно вчаться творчості діти й навіть проводяться екскурсії за попереднім записом. Бажаєте дізнатися більше даних про старий особняк? Декілька кліків – і на девайсі, який ви завжди носите з собою, буде завантажено файл, де є унікальні відомості про цей об'єкт.

Заклик okTV: вмійте слухати достовірне

Що б ви сказали іноземцеві, запитай він, що за будівля знаходиться перед ним (дивлячись на третю київську гімназію)? Якщо ваша реакція – мовчання й переосмислення свого незнання, то радимо скоріше розкласти по полицях все те, що вам варто було б знати про одну з головних пам'яток Подолу, щоб не помилитися на очах європейських туристів, а також, тим більше, із більш далеких країн. Адже вони багато часу проводять у поїздках. Їм цікаві і міста рідної країни, і чужа культура. Втім, навіть якщо ви не зможете розповісти про цю важливу споруду й комусь із своїх близьких, які нею цікавляться, це також не дуже добре.

Було б чудово, якби кожен киянин міг розповісти про своє рідне місто так, ніби він багато років займається вивченням архівів старих бібліотек. Чесно кажучи, українці мало знають свою історію, тому такий стан потрібно виправити. Компанія okTV вже зробила перші кроки й створила новий продукт, що, якоюсь мірою, може замінити людський ресурс. Аудіогід здатен повністю зайняти місце спеціаліста з історії, який проводить екскурсії. Можливості в пізнанні реалізуються набагато простіше за допомогою технічного рішення.

Нижче є дві аудіострічки – коротка й повна версії програми. Вони здійснюють бажання багатьох мандрівників. Безкоштовний варіант ознайомить з основними фактами про пам'ятку, а повний виклад даних знаходиться в другій версії. У ній і картинки, і музика, і захоплююча розповідь про київську пам'ятку. Крім того, витримана хронологія, і кожен зможе крок за кроком плести ланцюг подій у своїх думках і свідомості.

Ми відкрили багато дверей, щоб знайти цікаву й достовірну інформацію не тільки про третю гімназію на Подолі, а й про інші важливі пам'ятки Києва. Вирушаючи до міста, не забудьте навушники з портативним девайсом – і ваша подорож стане привабливою. Ви навіть зможете провести аналіз даних, маючи перед очима сучасний об'єкт та ілюстрацію з архівів. На традиційну екскурсію не беруть ніяких додаткових атрибутів. Акцент йде на завзятий голос оповідача: тоді група зацікавлено слухає. Зате аудіогід багатофункціональний – розповідь, демонстрація, музичний супровід – все, як треба. Час уже його почути!

Третя гімназія на Подолі – відучились діти в школі