Будинок піонерів Подільського району. 1980-ті роки
Будинок дитячої творчості Подільського району знаходиться за адресою Контрактова площа, 12.
Триповерхова будівля, прикрашена портиком з двома парами тосканських колон, — одна з найстаріших на Контрактовій площі. Це одна з небагатьох будівель, що вціліли під час великої пожежі 1811 року. А за свою більш ніж двохсотлітню історію кілька разів змінювала призначення. ЇЇ зводили як житловий будинок для купця Назарія Сухоти. Тут в різний період часу розміщувалися: міський магістрат, дума, 3-тя Київська чоловіча гімназія, трудова школа. Сьогодні в ній розташувався Будинок дитячої творчості Подільського району.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Прогулюючись по Києву, можна раз за разом відкривати для себе нові пам'ятки. Деякі з них тисячі киян просто проходять повз, опустивши голову, занурившись у свої думки. Поспішаючи на роботу чи у справах, випускається з уваги багато краси, що зберігає столиця. Втім, гості міста виявляються більш уважними й, перш ніж вирушити до столиці, часто готуються та складають для себе довгі списки, де зазначені місця, які хочуть відвідати. Звичайно, Контрактова площа й пам'ятки в околицях цього району входять якщо не до першої трійки місць must-see, то до п'ятірки точно. Напевно, легко помітити довгу будівлю на вулиці Контрактова площа, 12, але не кожен знає, що тут розташовувалось раніше. А, може, вона була чиїмось особняком? Як пов'язати навчальний заклад і розташування готелю з рестораном в один об'єкт? Нумо хоч трохи розплутаймо цей вузол.
А цей будинок був деякий час у приватному володінні. Його господарем став Назарій Сухота – дуже багатий на ті часи киянин. Споруду будували в стилі класицизму й завершили роботу в 1804 році. Забігаючи наперед, стіни витримали навіть грандіозну вогняну стихію, що перетворила на попіл у 1811 році більше, ніж 2000 будинків, а також декілька святинь.
Особа Назарія Сухоти відома завдяки підприємницькій діяльності. Назарій став господарем магазину, австерії, але, крім цього, володів і кінною поштою неподалік згаданих місць.
Кого збентежило слово «австерія», зробимо невеличке уточнення, що ці заклади поєднували в собі безліч розваг, щоби знать могла весело провести дозвілля. У часи античності австеріями називалися харчівні, які відвідував простий люд, без багатого статусу й знатного родоводу. Втім, у всі часи полюбляли добряче відпочити. У нашому менталітеті виховано бажання повеселитися від душі. Тому взагалі не дивно, що пан Сухота заробив капітал і зміг дозволити собі цей розкішний особняк. Та належав він йому не так довго. І якщо з цією частиною історії архітектурної споруди все зрозуміло, рухаємося далі.
До того, як у будівлі почали навчатися гімназисти, вона була віддана під потреби міського управління – магістрату й думи. Призначення будинку не змінювалося цілих 40 років. А в 1878 році для органів управління були виділені приміщення на Хрещатику. Споруда не пустувала – тут повним ходом йшло будівництво 3-го поверху. Додатковий ярус будували, щоби перевести учнів із 3-ї чоловічої гімназії. Існує декілька версій, хто був призначений архітектором реконструкції. Вважається, що ними стали Олександр Шіле й Володимир Ніколаєв, а інші джерела кажуть, що це був проект Миколи Казанського.
У 3-ій київській гімназії викладали багато предметів, тому сміливо можна зазначити, що світ поповнився талановитими поетами, науковими й політичними діячами, філософами, етнографами. Щоби знати прізвища її випускників, скористайтеся корисним продуктом для туриста. Нижче ви дізнаєтеся, як скласти повний пазл історичних даних про гімназію. І, повірте, історія, що відбувалася тут буквально декілька десятків років тому, вельми цікава.
Як повелося вчити молодше покоління уму-розуму, так воно й продовжується до сучасних днів. З початком ХХ століття у старому будинку Сухоти була відкрита трудова школа №20. Для навчання дітей споруду не перебудовували, тут досі знаходяться довгі галереї, вікна у формі арок. У залі, де проводять масові заходи, зачаровують вікна на стелі. Їх нараховується 4 штуки. Це дозволяє проникати частині денного світла до актової зали.
Після переїзду школи тут був також Палац піонерів. І навіть сьогодні будівля не пустує, тут активно вчаться творчості діти й навіть проводяться екскурсії за попереднім записом. Бажаєте дізнатися більше даних про старий особняк? Декілька кліків – і на девайсі, який ви завжди носите з собою, буде завантажено файл, де є унікальні відомості про цей об'єкт.
Що б ви сказали іноземцеві, запитай він, що за будівля знаходиться перед ним (дивлячись на третю київську гімназію)? Якщо ваша реакція – мовчання й переосмислення свого незнання, то радимо скоріше розкласти по полицях все те, що вам варто було б знати про одну з головних пам'яток Подолу, щоб не помилитися на очах європейських туристів, а також, тим більше, із більш далеких країн. Адже вони багато часу проводять у поїздках. Їм цікаві і міста рідної країни, і чужа культура. Втім, навіть якщо ви не зможете розповісти про цю важливу споруду й комусь із своїх близьких, які нею цікавляться, це також не дуже добре.
Було б чудово, якби кожен киянин міг розповісти про своє рідне місто так, ніби він багато років займається вивченням архівів старих бібліотек. Чесно кажучи, українці мало знають свою історію, тому такий стан потрібно виправити. Компанія okTV вже зробила перші кроки й створила новий продукт, що, якоюсь мірою, може замінити людський ресурс. Аудіогід здатен повністю зайняти місце спеціаліста з історії, який проводить екскурсії. Можливості в пізнанні реалізуються набагато простіше за допомогою технічного рішення.
Нижче є дві аудіострічки – коротка й повна версії програми. Вони здійснюють бажання багатьох мандрівників. Безкоштовний варіант ознайомить з основними фактами про пам'ятку, а повний виклад даних знаходиться в другій версії. У ній і картинки, і музика, і захоплююча розповідь про київську пам'ятку. Крім того, витримана хронологія, і кожен зможе крок за кроком плести ланцюг подій у своїх думках і свідомості.
Ми відкрили багато дверей, щоб знайти цікаву й достовірну інформацію не тільки про третю гімназію на Подолі, а й про інші важливі пам'ятки Києва. Вирушаючи до міста, не забудьте навушники з портативним девайсом – і ваша подорож стане привабливою. Ви навіть зможете провести аналіз даних, маючи перед очима сучасний об'єкт та ілюстрацію з архівів. На традиційну екскурсію не беруть ніяких додаткових атрибутів. Акцент йде на завзятий голос оповідача: тоді група зацікавлено слухає. Зате аудіогід багатофункціональний – розповідь, демонстрація, музичний супровід – все, як треба. Час уже його почути!