Ковнірівський корпус і вхід до Музею історичних коштовностей. 1983 рік
Музей історичних коштовностей України розташований за адресою: вулиця Лаврська, 9.
Музей історичних коштовностей України розташовано на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника в будівлі XVII–XVIII ст. Цей корпус є колишньою монастирською пекарнею. Його часто називають Ковнірівським за іменем його автора – лаврського архітектора Степана Ковніра.
У 1963 році урядовою постановою було створено «Золоту скарбницю». До її основи увійшла колекція історичного музею України в Києві та Інституту археології НАН України. Зараз це Музей історичних коштовностей, філіал Національного музею історії України. У той же час його експонати з дорогоцінних металів – платини, золота, срібла, а також із дорогоцінного каміння мають таку високу вартість, що музей є частиною Державної скарбниці. Він функціонує як «протокольний музей», який відвідують перші особи іноземних держав під час візитів до України, також тут проводять організовані екскурсії.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Музей історичних коштовностей існує в Україні з 1969 року, і це чудове місце, рекомендоване для відвідання всім, хто вирішив провести час у столиці з користю, для задоволення. У Києві дуже багато місць, які варто було б відвідати, і це – одне з таких. Представлені тут експонати здатні «прогуляти» гостей віхами історії, подарувати неймовірне естетичне й інтелектуальне задоволення. Існує як філіал Національного музею історії України. В ньому знаходиться найбагатша колекція коштовностей і золотих прикрас у всьому пострадянському просторі. Першу будівлю музею було відкрито в Києво-Печерській лаврі.
На сьогоднішній день фонд музею нараховує більше 50 тисяч екземплярів, які були звезені сюди з усіх українських музеїв. Це доволі велика цифра. Всього в музеї постійно функціонує дев’ять залів. Експонати виставлено за принципом історичної значущості, що може бути дещо суб’єктивно, але головне – дотримання хронології, а також зв’язок з тими чи іншими значними подіями. Найдавніші датуються ІХ ст. до н. е. Проходячи залами, ви «прочитаєте» історію розвитку слов’янської цивілізації. Багато предметів показує, як зароджувалося використання металів у побуті, а також у воєнні часи племенами, які мешкали на наших землях багато років тому. Перше застосування дорогоцінних металів для вироблення прикрас почалося через багато років після початку використання металів для інших потреб.
Велику увагу у виставці приділено жіночим ювелірним прикрасам. Гідне місце займає кілограмова золота пектораль скіфського царя, знайдена у скіфському кургані Товста Могила. Коштовність, імовірно, виготовлено в ІV ст. до н. е. Розкопані скіфські кургани – скарбниця для археологів. Своїх правителів і багатих людей народ ховав разом із домашнім начинням, військовим приладдям, особистими речами, зокрема коштовностями. Все це могло знадобитися їм у потойбічному житті, у яке вірили досить довгий час. У зв’язку з цим Музей історичних коштовностей України іноді називають «Музеєм скіфського золота».
Але крім скіфських предметів, у музеї представлено багату колекцію майстрів Київської Русі ХІ–ХІІІ ст. Тоді ковалі захоплювалися роботою із золотом. У кожної заможної людини повинна була бути особиста золота прикраса. Дами хвалилися одна перед іншою ювелірними виробами, а ремісники робили справжні витвори мистецтва, інкрустуючи їх дорогоцінним камінням. Усе це ви оціните, пройшовши залами музею. На українській території було багато битв, після яких у землі залишилися військові обладунки, також виставлені за належністю до епохи. Музей історичних коштовностей буде цікаво відвідати і школярам будь-якого віку, як ілюстрацію до підручників, і дорослим.