Укр  /  Рус

Мова:

Музей історичних коштовностей України

Ковнірівський корпус і вхід до Музею історичних коштовностей. 1983 рік

Музей історичних коштовностей України розташований за адресою: вулиця Лаврська, 9.

 

Музей історичних коштовностей України розташовано на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника в будівлі XVII–XVIII ст. Цей корпус є колишньою монастирською пекарнею. Його часто називають Ковнірівським за іменем його автора – лаврського архітектора Степана Ковніра.

У 1963 році урядовою постановою було створено «Золоту скарбницю». До її основи увійшла колекція історичного музею України в Києві та Інституту археології НАН України. Зараз це Музей історичних коштовностей, філіал Національного музею історії України. У той же час його експонати з дорогоцінних металів – платини, золота, срібла, а також із дорогоцінного каміння мають таку високу вартість, що музей є частиною Державної скарбниці. Він функціонує як «протокольний музей», який відвідують перші особи іноземних держав під час візитів до України, також тут проводять організовані екскурсії.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Де на будівлі «оселилися» різьблені черепашки?
  • Хто знайшов знамениту «київську» пектораль?
  • Які колекції монет експонуються в музеї?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Будівля, в якій розмістився Музей історичних коштовностей, дуже пишна завдяки білосніжним стінам, гарним отворам вікон і хвилястим фронтонам. Можна подумати, що це єдина споруда, але насправді південна її частина була збудована наприкінці XVII ст. і використовувалася як проскурня, тобто пекарня, де монахи пекли проскури. У наступному столітті до пекарні прибудували книжковий магазин, а після чергової пожежі лаврський архітектор Степан Ковнір добудував і з’єднав корпуси. Нині будівля прикрашена шести фігурними фронтонами в стилі бароко, а колишню пекарню відзначає найбільший фронтон. Все оздоблення споруди скидається на традиційну українську «кам’яницю», стіни якої прикрашені нішами. Вікон у будівлі небагато, але під їхніми склепіннями є незвичні фігурні зображення у вигляді черепашок. Корпус, що був пошкоджений під час Другої світової війни, було відновлено в 1960-ті рр. і передано Музею історичних коштовностей.

 Фрагмент          Ковнірівського          корпусу          Києво-Печерської          лаври.          1914          рік

Фрагмент Ковнірівського корпусу Києво-Печерської лаври. 1914 рік

 Колекція музею відома високохудожніми виробами з дорогоцінних металів і каміння, що належать до давнього світу – епохи скіфів, сарматів, Київської Русі, Середньовіччя. Тут представлено вироби іноземних майстрів, що були знайдені під час досліджень і розкопок на території України. Тут зберігається найцінніша в Україні колекція скіфського золота античного періоду.

 Археолог і поет Борис Мозолевський багато років досліджував скіфські кургани. Практично всі вони були розграбовані ще в древності. Справжньою сенсацією стало те, що у 1971 р. у кургані IV ст. до н. е. Товста Могила, знайшли золоту пектораль. Ця нагрудна прикраса знатного скіфа була створена сучасниками Олександра Македонського на замовлення вельможі. Пектораль важить 1140 грамів, має діаметр більше 30 см, та виконана з чистого золота з використанням техніки лиття – пайки, чеканки, скані, зерні, емалі. На нижньому ряді добре видно фігури коней, грифонів, левів, оленів та інших тварин, на середньому – квіткові мотиви. У верхньому ярусі зі сценами із життя скіфів зображення об’ємні, а обличчя наділені індивідуальними рисами. Скручені золоті ланцюжки закінчуються застібками у вигляді левиних голів, до яких кріпляться мотузки для підвішування на шию. Дорогоцінну пектораль, відповідно до Закону України, заборонено вивозити на будь-які виставки. «Подорожує» тільки її точна копія ціною 25 мільйонів гривень. З історичної точки зору експонати музею безцінні, при перевезенні за кордон їх страхують на величезні суми. Наприклад, 19 предметів музею, що вивозили на виставку до Нідерландів, оцінили в 11,5 мільйонів євро.

 Киргизький          письменник          Чингіз          Айтматов          із          пектораллю.          1970-ті          роки

Киргизький письменник Чингіз Айтматов із пектораллю. 1970-ті роки           

 В експозиції давньоруських зразків представлено золоті колти з емаллю. Ті, хто не знають, спочатку думають, що це жіночі прикраси – сережки. Але це не так. Колти не просовувалися у вуха, а підвішувалися до головного убору жінки. Всередину вкладали просочені ароматами шматочки натуральних тканин. Під час ходи колти розгойдувалися, поширюючи навколо приємний аромат.

 Золотарі працювали і на українських землях. У музеї представлено середньовічні предмети церковного вжитку, дорогий посуд козацької старшини, пізні дорогоцінні колекції. Нумізматичний відділ експонує монети Давньої Греції, Риму, Київської Русі, Візантії. Крім того, є унікальна колекція монет ХХІІ Олімпійських ігор 1980 р., коли відбіркові матчі з футболу проходили в Києві.

 Краєвид          на          Ковнірівський          корпус          з          Великої          дзвіниці          Лаври.          2013          рік

Краєвид на Ковнірівський корпус з Великої дзвіниці Лаври. 2013 рік

 Усі п’ять залів Музею історичних коштовностей, часом вночі перетворюються на сценічний майданчик. Тоді тут відбуваються театральні дії, присвячені певній епосі, за участі дорогоцінностей тих років, з читанням віршів та іншими сюрпризами.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Відкрийте для себе прекрасний Музей коштовностей

Музей історичних коштовностей існує в Україні з 1969 року, і це чудове місце, рекомендоване для відвідання всім, хто вирішив провести час у столиці з користю, для задоволення. У Києві дуже багато місць, які варто було б відвідати, і це – одне з таких. Представлені тут експонати здатні «прогуляти» гостей віхами історії, подарувати неймовірне естетичне й інтелектуальне задоволення. Існує як філіал Національного музею історії України. В ньому знаходиться найбагатша колекція коштовностей і золотих прикрас у всьому пострадянському просторі. Першу будівлю музею було відкрито в Києво-Печерській лаврі.

На сьогоднішній день фонд музею нараховує більше 50 тисяч екземплярів, які були звезені сюди з усіх українських музеїв. Це доволі велика цифра. Всього в музеї постійно функціонує дев’ять залів. Експонати виставлено за принципом історичної значущості, що може бути дещо суб’єктивно, але головне – дотримання хронології, а також зв’язок з тими чи іншими значними подіями. Найдавніші датуються ІХ ст. до н. е. Проходячи залами, ви «прочитаєте» історію розвитку слов’янської цивілізації. Багато предметів показує, як зароджувалося використання металів у побуті, а також у воєнні часи племенами, які мешкали на наших землях багато років тому. Перше застосування дорогоцінних металів для вироблення прикрас почалося через багато років після початку використання металів для інших потреб.

Велику увагу у виставці приділено жіночим ювелірним прикрасам. Гідне місце займає кілограмова золота пектораль скіфського царя, знайдена у скіфському кургані Товста Могила. Коштовність, імовірно, виготовлено в ІV ст. до н. е. Розкопані скіфські кургани – скарбниця для археологів. Своїх правителів і багатих людей народ ховав разом із домашнім начинням, військовим приладдям, особистими речами, зокрема коштовностями. Все це могло знадобитися їм у потойбічному житті, у яке вірили досить довгий час. У зв’язку з цим Музей історичних коштовностей України іноді називають «Музеєм скіфського золота».

Але крім скіфських предметів, у музеї представлено багату колекцію майстрів Київської Русі ХІ–ХІІІ ст. Тоді ковалі захоплювалися роботою із золотом. У кожної заможної людини повинна була бути особиста золота прикраса. Дами хвалилися одна перед іншою ювелірними виробами, а ремісники робили справжні витвори мистецтва, інкрустуючи їх дорогоцінним камінням. Усе це ви оціните, пройшовши залами музею. На українській території було багато битв, після яких у землі залишилися військові обладунки, також виставлені за належністю до епохи. Музей історичних коштовностей буде цікаво відвідати і школярам будь-якого віку, як ілюстрацію до підручників, і дорослим.       

Відкрийте для себе прекрасний Музей коштовностей