Укр  /  Рус

Мова:

Будівля ЮРОТАТ

Будівля колишнього ЮРОТАТ на розі вулиць Саксаганського та Комінтерну (нині Петлюри). 1955 рік

Будівля колишнього Південно-Російського товариства торгівлі аптекарськими товарами розташована за адресою вулиця Саксаганського, 108/16. 

 

З середини XIX століття в Києві жив провізор Адольф Марцинчик, який володів чи не найпопулярнішою в місті аптекою на Хрещатику. Після смерті фармацевта його сини Адольф і Целестин увійшли до складу чотирьох засновників фірми "Брати Марцинчики", яка спеціалізувалася на фармацевтичній і хімічній торгівлі. У 1881 році підприємство перейменували на "Південно-Російське товариство торгівлі аптекарськими товарами" і досить швидковоно воно стало добре відомим на теренах Російської імперії під скороченою назвою ЮРОТАТ (абревіатури від російської назви — "Южно-Русское общество торговли аптекарскими товарами"). У 1899 році архітектор Олександр Хойнацький збудував для товариства величезну неокласичну будівлю на розі Маріїнсько-Благовіщенської та Безаківської вулиць (нині це вулиці Саксаганского і Петлюри).

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Як кияни лікувалися вином?
 • Що роблять на даху будівлі сови?
 • Чому у будинках на розі Саксаганського та Комінтерна скисало молоко?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

Молодий, проте вже досвідчений фармацевт Адольф-Якоб Марцинчик приїхав з родиною до Києва 1846 року. Тут він орендував збиткову аптеку на Печерську і за кілька років зробив її однією з найкращих у Києві. За тодішніми правилами аптекарі повинні були самі виготовляти ліки на продаж, тож Марцинчик заснував при аптеці "Парову лабораторію". Вона випускала препарати як суто фармацевтичні, а саме порошки й пігулки хімічного походження, так і "галенові" — різноманітні екстракти та настоянки, а також кілька сортів лікувального та косметичного мила. Проте ані популярність закладу, ані благодійна діяльність його власника не завадили петербурзьким бюрократам позбавити провізора права оренди. Тоді 1866 року він відкрив на Хрещатику власну "Університетську аптеку Марцинчика", яка також вважалася взірцевою. Її ексклюзивною "фішкою" були профілактичні лікувальні вина — такі, як "Пепсін-Будо" для покращення травлення чи "Сен-Рафаель" для загального зміцнення організму та здобуття позитивних емоцій.

 Університетська     аптека     А.     Марцинчика     на     Хрещатику.     Кінець     ХІХ     століття

"Університетська аптека А. Марцинчика" на Хрещатику. Кінець ХІХ століття

1869 року Адольф Марцинчик помер, та його справу продовжили три сини. Найвідомішим з них став Адольф-Едуард, який перебудував батьківську аптеку та вдосконалив виробництво. За кілька років Адольф та його брат Целестин увійшли до числа чотирьох співзасновників фірми "Брати Марцинчики", що спеціалізувалася на фармацевтичній та хімічній торгівлі. Фірма швидко набрала обертів і 1881 року була перейменована на "Южно-Русское общество торговли аптекарскими товарами". Абревіатура цих слів — ЮРОТАТ — невдовзі почала сприйматися як чудернацька назва підприємства.

 Реклама     Південно-Російського     товариства     торгівлі     аптекарськими     товарами

Реклама "Південно-Російського товариства торгівлі аптекарськими товарами"

ЮРОТАТ за виробничою потужністю та розмахом торгівлі значно випереджав скромну аптеку на Хрещатику. Він продавав хірургічні інструменти, медичне обладнання, мінеральну воду, фотореактиви тощо. Гордістю товариства лишалася першокласна чудово механізована лабораторія на Фундуклеївській вулиці (нині Богдана Хмельницького), де працювало 45 фармацевтів та робітників. Однак міська влада вбачала небезпеку у надмірній концентрації "хімії", тому, коли 1896 року лабораторія згоріла, її розпорядилися відбудувати на новому місці подалі від центру. Саме тут, за нинішньою адресою Саксаганського, 139, постав медичний завод ЮРОТАТу. Його продукція 1897 року здобула срібну медаль на Всеросійській сільськогосподарській та промисловій виставці, що відбувалася у Києві. Одразу по тому ЮРОТАТ збудував навпроти заводу велетенський триповерховий будинок за проектом Олександра Хойнацького.

 Будівля     ЮРОТАТ.     Листівка     початку     ХХ     століття

Будівля ЮРОТАТ. Листівка початку ХХ століття

Будівля виконувала головним чином складську функцію. Під склади були відведені підвал, горище, весь перший поверх, велика частина другого і навіть чотириповерховий флігель. Решту приміщень другого поверху займала контора, а на третьому оселилася родина Марцинчиків. У зовнішньому оздобленні, як і належить неокласичній будівлі, провідну роль відігравала скульптура. Чоловічі статуї обабіч головного входу "тримали" таблички з датами 1881 (рік заснування ЮРОТАТ) і 1899 (рік завершення будівництва). Наріжний фронтон увінчувала постать античного покровителя медицини Меркурія. Ці витвори до нашого часу не дійшли, однак збереглися бюсти уславлених лікарів минулого — Гіппократа та Авіценни, барельєфи на теми історії медицини та зображення сов — символів лікарської справи.

 Статуї     обабіч     головного     входу.     1900-ті     роки

Статуї обабіч головного входу. 1900-ті роки

За радянської влади з 1920-х років будівлю тривалий час використовувало республіканське аптекоуправління, а у дворі працювала фармацевтична фабрика. Обидва заклади були приватизовані та знищені у "лихі дев'яності". Ще кілька років тому на розі містилася аптека "Юротат", названа так на згадку про минуле. Наразі у приміщеннях облаштувався чи не десяток міських та обласних установ. А от завод на протилежному боці вулиці так і лишився медичним заводом, з 1950-х років він має назву "Київмедпрепарат". Після Другої світової війни на ньому почали виробляти пеніцилін, тому навколо підприємства був характерний виробничий сморід; кияни навіть подейкували, що через нього у домогосподарок в усіх сусідніх будинках скисає молоко.

 Фасад     будівлі     з     боку     вулиці     Саксаганського.     1982     рік

Фасад будівлі з боку вулиці Саксаганського. 1982 рік

Що ж до аптеки Марцинчиків на Хрещатику, то вона у 1930-ті стала відомчою аптекою НКВС, а під час підриву вулиці  1941 року загинула в пожежі разом з усією будівлею. Зараз на тому місці розташована Київська міська рада.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами