Колишній особняк Я.Полякова. 1970-ті роки
Колишній особняк Полякова розташований за адресою вулиця Михайла Грушевського, 22.
Шикарний особняк відомого лікаря Якова Полякова, який взяв за дружину представницю одного з найвідоміших в старому Києві сімейств — Бродських, цілком відповідав статусу господарів. Він був збудований як маленька копія знаменитого Маріїнського палацу, розташованого від нього всього за сотню метрів. Красивому особняку, як і багатьом панським домам Липок, довелося пережити весь жах подій, які настали після революції 1917 року. Сьогодні колишній особняк Якова Полякова входить до конгломерату урядового кварталу на Печерську.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Неповторну ауру центру Києва створюють старовинні особняки, побудовані в кінці ХІХ – на початку ХХ століть. Відтворивши весь спектр архітектурної моди тих часів, що виразилася в еклектиці стилів з префіксом «нео», вони тішать око своєю вишуканою красою. Проходячи по вулиці М. Грушевського, неможливо відвести погляд від старовинної будівлі під номером 22, що вражає пишністю необароко й нагадує зменшену копію Маріїнського палацу. У середовищі істориків і краєзнавців його називають особняком Якова Полякова. Мандрівники, приїжджаючи до Києва, часто складають якісь списки, де позначають місця, обов'язкові для відвідування. Так от, якщо ви належите до цієї категорії, то цей особняк точно варто включити до того самого списку must-see. І зараз-таки ви дізнаєтеся чому.
Розкішний особняк на минулій Олександрівській вулиці, 22, був зведений у 1910 році архітектором Федором Троуп'янським. Замовником будівництва виступав Яків Поляков – зять цукрового магната Лева Бродського. Маючи неймовірне честолюбство, Поляков жадав продемонструвати всьому містові своє багатство. Він поставив перед архітектором завдання звести особняк, красою та пишністю схожий на Маріїнський палац, що знаходився неподалік. Власне, байдужих до цього палацу не було тоді, немає й зараз. Його краса змушує зупинитися навіть випадкових перехожих, і мало хто може встояти, не вийнявши з кишені телефон і не почавши фотографувати цю багатовікову пишність.
До придбання ділянки під будівництво на тому місці з 1799 року знаходився маєток ватажка дворянства Дем'яна Оболонського з одноповерховим дерев'яним особняком, побудованим на міцному кам'яному фундаменті. Майже через століття будівлю придбав відставний поручик Володимир Міклашевський, який зайнявся перебудовою споруди. Будівля, що залишилася на минулій основі, була додана мезоніном, обкладена цеглою й розширена за кількістю кімнат у два з половиною рази. Саме на це місце, де стояла солідна на ті часи будівля, поклав око заможний Яків Поляков, керівник млином на Подолі, розпочавши будівництво будинку своєї мрії. Захоплюючий своєю красою особняк недовго був місцем проживання сімейства Полякова. Його продали перед початком громадянської війни.
Після перемоги Жовтневої революції особняк націоналізував більшовицький уряд. У 1918 році, у часи правління гетьмана П. Скоропадського, будівля належала Міністерству фінансів, де працював відомий банкір Антон Ржепецький. Із розгромом гетьманської республіки в будинку Полякова чекісти розправлялися з ворогами революції. Пізніше, у 1919 році, деякий час в особняку розташовувався ЦК Комуністичної партії більшовиків України. Загалом, минуле цієї чудової, на вигляд, споруди дещо розбурхує свідомість, а у тих, у кого особливо багата фантазія, здатна візуалізувати жахи катувань над ворогами, мурашки по шкірі. З 20-х років будівля знаходилась у розпорядженні Київської окружної дитячої рентгенологічної станції «Охматдит», а в 30-х роках тут проживав партійний діяч, перший секретар ЦК Компартії України Павло Постишев. Після закінчення Другої світової війни особняк Полякових був зайнятий торговою палатою при Раднаркомі УРСР.
Зі здобуттям Україною незалежності історична будівля на вулиці М. Грушевського знаходиться в розпорядженні уряду. У ньому розташовується їдальня, що обслуговує депутатів Верховної Ради України, та у якій влаштовуються відомчі прийоми.
Копія Маріїнського палацу, одноповерховий особняк Полякова, пишністю й розкішшю, властивими для модернізованого бароко, більше 100 років слугує прикрасою вулиці. Його архітектура виділяється просторовим розмахом і складністю форм. Бірюзовий екстер'єр стін фасаду щедро декорований ліпниною піскового кольору з химерними узорами й орнаментами, що облямовують елегантні аркові вікна й карнизи. Стрункості будівлі надають гарні рельєфні композиції, що виділяються на пілястрах. Елегантно виглядають і високі аркові дерев'яні двері, над якими оригінальний фронтон виділяється майстерними барельєфами. Особливою розкішшю відрізняється, що виступає за основну лінію, центр фасаду, оформлений маскароном у вигляді жіночої голови, облямованої дубовим ліпним орнаментом і фронтоном, прикрашеним ліпниною у вигляді дубового вінка. Завершується барочне оформлення будівлі невеликими колонами на даху, увінчаними по центру й над входом баштами зі шпилями. По центру встановлена башта витягнутої овальної форми, а над входом – шестигранна, завершена цибулинкою зі шпилем. Гармонійне поєднання живописних архітектурних деталей надає особнякові багатий і величний вигляд.
Початковий необароковий стиль в інтер'єрі вміло зберегли при реставрації будинку. Розташування парадних кімнат всередині будівлі проходить уздовж головного фасаду. Рішенням архітектора вони розкриваються в бік головної зали, що рясніє атрибутами палацової розкоші – ліпними позолоченими деталями на карнизах і напівкруглих пілястрах. Особняк укладений у суворі обійми чавунної огорожі, розділеної цегляними відштукатуреними пілонами, завершеними декоративними скульптурними вазами, що нагадують кубки. Прототип Маріїнського палацу з його живописністю яскраво виглядає на фоні сусідніх будівель. Оригінальна барокова архітектура послугувала включенню особняка Якова Полякова до історико-культурних пам'яток національного значення, увіковічнивши ім'я його творця й власника. І це місце гідне уваги.
Небагато хто знає, хто такий Поляков, про його особняк і навіть про те, що в самому серці України, Києві, існує така приголомшлива споруда, міні-копія Маріїнського палацу, як особняк Полякова. Якщо ви по-справжньому любите свою країну, якщо ви мандрівник, і, тим більше, якщо ви корінний киянин, вам точно варто знати максимум про це місце й цю споруду. Що довелося пережити будівлі, як вона виглядає раніше та як виглядає зараз? Десятки цікавих міфів і легенд ходять про цей особняк. І ви маєте можливість дізнатися все, що вас цікавить, не залучаючи до цього персональних гідів чи професійних екскурсоводів.
Як наповнити своє знайомство з Києвом і його пам'ятками максимально корисною інформацією? Легко! Працівники компанії okTV створили унікальний продукт, аналогів якому поки не існує. Це аудіогід. Щоб зрозуміти, що являє собою це ноу-хау, у кінці сторінки є безкоштовна ознайомлювальна версія. Завантаживши цю аудіострічку на будь-який ґаджет і запустивши її, ви зможете слухати відбірну інформацію про особняк Полякова. Це коротка і містка розповідь, де все дуже поверхово. А от якщо вам цікаво дізнатися більше, для вас існує платна версія. Там ми вмістили інформацію, котру самі отримували з різноманітних архівів і платних джерел інформації, а тепер ділимося нею з вами. Крім того, там ще й представлені фотографії споруди в хронологічному порядку.
Тепер прогулюватися по Києву стає в рази цікавіше, адже на вашому смартфоні чи планшеті може бути аудіогід, який можливо включити в будь-який відповідний момент. Можете завантажити на свій пристрій всі аудіострічки, які тільки є на нашому сайті, і потім, гуляючи столицею, проходячи повз ту чи іншу пам'ятку, включити ту, яка актуальна в той момент. Завдяки цьому продуктові вам не доведеться ні під кого підлаштовуватись, купувати групові екскурсії чи ж користуватися послугами приватного гіда. Тепер персональний екскурсовод може жити у вашому улюбленому пристрої.