Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Марії Бродської

Бічний і головний фасади колишнього особняка Марії Бродської. 2011 рік

Колишній особняк Марії Бродської розташований за адресою вулиця Інститутська, 26.

 

Цей невеликий, вишуканий особняк розташований наприкінці вулиці Інститутської і завершує парадний стрій розкішних садиб заможних киян минулого. Власники давно пішли у інші світи, а їхні будинки, зведені кращими зодчими свого часу, стоять вже більше ста років, нагадуючи про патріархальні часи. Останньою дореволюційною хазяйкою красеня-особняка була Марія Бродська — представниця однієї із самих заможних родин колишньої “цукрової” столиці імперії, як тоді називали Київ.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • До якого скандалу потрапив один із перших власників ділянки?
  • Чому особняк дворівневий?
  • Кому належить архітектурне рішення будівлі?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Практично в самому кінці Інститутської вулиці, де до неї примикає Кріпосний провулок, стоїть невеликий, дуже витончений особняк. Він перебуває майже в ідеальному стані, оскільки протягом всієї своєї більш ніж сторічної історії утримувався належним чином. Щоправда, під час реставрації 1998 року будівлю оновили, так що нові двері, металопластикові вікна та кондиціонери на фасаді не дуже доречні.

 Характерною особливістю особняка є те, що на червону лінію Інститутської виходить його одноповерхова, фасадна частина, а з двору будинок має два поверхи. Така особливість пояснюється значним перепадом рельєфу. На цій ділянці вулиця Інститутська, що в цілому проходить нагірною, рівнинною частиною Липок, впирається в досить глибоку балку Кловського струмка, що нині протікає у колекторі.

 Історію садиби можна відстежити майже з самого початку ХІХ століття. За довгі роки тут змінилося декілька власників. Серед них були дворянка Грибовська, іноземний громадянин Цитін та інші. У сусідстві розташовувалися садиби Гудим-Левковича, Банацьких, генерала Шаврова, деякий час, до зведення власної будівлі на Володимирській вулиці, відомий пансіон графині Левашової. Садибна забудова цієї частини Інститутської у 1870-ті роки заважала розпланувати вулицю, яка до наших днів так і залишається у вигляді двох провулків — Кріпосного та Виноградного.

 Перш ніж садиба остаточно сформувалася у вигляд, який має сьогодні, вона потрапила до досить гучного скандалу, висвітленого в пресі того часу. А саме, у кримінальній історії відзначився власник ділянки, італійський підданий Вільям Сіоні. Він придбав ділянку в 1873 році і оселився тут з дружиною Луізою Степанівною. Нові хазяї збудували невеликий дерев’яний одноповерховий будинок, який потопав в зелені пишного саду. Здавалося, чого би цим людям ще бажати, адже в них було все для сімейного щастя та спокійного життя. Проте Вільяма Сіоні охопила жага збагачення.

 Він слугував касиром у Київському комерційному банку, котрим керував князь Кудашев. Їхній сучасник, журналіст Олександр Паталєєв, що публікувався в пресі під псевдонімом “Старий грішник”, описав історію наступним чином. Князь, який мало розумівся на банківській справі, практично довів фінансову установу до краху, він потурав фінансовим махінаціям підлеглих і “один лише касир Сіоні на своїх особистих спекуляціях розтратив більше мільйона банківських грошей”. У 1878 році шахраїв притягли до суду, після чого власник садиби на Інститутській, Вільям Сіоні, змінив затишний Липський особняк на “тепле” життя в Іркутській губернії. Врятувати банк від банкрутства частково допоміг відомий підприємець Лазар Бродський. Цікаво, що в історії про садибу це прізвище ще прозвучить.

 Дружина касира-злодія не залишилася жити на Липках, а вирішила переїхати подалі від гріха. Вона продала маєток дружині підполковника Єлізаветі Богородицькій. Зберігся архівний опис дому, в якому на той час було шість кімнат, та садиби, де розташовувалися сад, флігель та приміщення для різноманітних служб — стайня, каретна, сараї.

 Вид          Інститутської          вулиці          (тоді          вулиці          25-го          Жовтня)          у          бік          Кріпосного          провулку.          1940          рік

Вид Інститутської вулиці (тоді вулиці 25-го Жовтня) у бік Кріпосного провулку. 1940 рік

 У 1904 році ділянка на Інститутській отримала нового хазяїна. Її придбав товариш та заступник прокурора Київської судової палати, дійсний статський радник Микола Антонов. Він і замовив будівництво красивої споруди, що збереглася до наших днів. Архітектурний проект виконав відомий зодчий Євген Єрмаков. Багато років він займав посаду єпархіального архітектора Києва і став відомий, в першу чергу, як автор храмів. Але якщо, працюючи для російської православної церкви, храми Єрмаков робив у традиційно “московському” стилі, то для приватного замовника будівлю виконав в стилі “модерн”, який входив тоді у моду. Невеликий особняк вийшов дуже пластичним і чудово вписався у рельєф та довкілля.

 Колишній          особняк          Марії          Бродської.          2018          рік

Колишній особняк Марії Бродської. 2018 рік

 У 1907 році Микола Антонов був обраний депутатом ІІІ Державної Думи і переїхав жити до Петербургу. А через шість років продав свій особняк на київських Липках Марії Бродській. Вона доводилася двоюрідною сестрою мільйонерам-цукрозаводчикам братам Бродським, а її чоловіком був ще один представник цієї родини — Мойсей Бродський. Він, до речі, володів хутором Софіївка, який і нині існує в Сирецькому лісі у вигляді майже відокремленого від цивілізації поселення. Родині вдалося втримати контроль над липським особняком лише до грудня 1919 року. Більшовики, що прийшли до влади в 1920 році, націоналізували будівлю. В ній розміщувалися різні військові установи і деякий час мешкав комендант Києва. Будинок значно постраждав від пожежі на початку німецької окупації у вересні 1941 року. Повоєнні відновлювальні роботи призвели до зміни внутрішнього планування приміщень і знищенню інтер’єрного декору. В подальшому красивий особняк використовувався як дитячий садок, потім знову був відданий військовим. Сьогодні його власником є приватна комерційна структура.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Марії Бродської

В українській столиці так багато цікавих садиб і будинків з минулого, що багато киян, проходячи повз них, навіть не помічає унікальної архітектури та історії, якою оточено будівлю. Так, на вулиці Інститутській багато хто проходить повз будинок 26, якому, між іншим, є що повідати не лише мешканцям, а й гостям міста. Тут розташований особняк Марії Бродської, місцева архітектурна пам’ятка. Раніше на місці, де сьогодні ми можемо милуватися цим архітектурним творінням, стояв будинок, що належав з 1873 року касирові київського банку Уїльяму Сіоні. Правда, дружині горе-касира нічого не залишалося, як продати маєток, адже в 1878 році за розкрадання коштів його відправили до Сибіру. З 1880 року будівлею володіла Єлизавета Богородицька.

Нинішня будова з’явилася лише в 1905 році, коли її придбав статський радник. І лише в 1913 році садибу купила Марія, яка жила там зі своїми дітьми. Особняк Марії Бродської в Києві побудований у стилі модерн. Фасад будівлі одноповерховий, а от з боку провулку – двоповерховий. Після націоналізації в будинку проживав комендант столиці, після там розташовувався дитячий садок.

Але це далеко не все, що може зацікавити вас у цій архітектурній пам’ятці столиці. Набагато більше інформації ви завжди можете отримати з такого продукту, як аудіогід. Повна, цікава й детальна інформація з фактами та додатковими фото – ось що чекає на вас після покупки повної версії аудіогіда. Ви зануритеся в історію та дізнаєтеся багато захопливого про пам’ятки столиці. Безкоштовна версія продукту – лише стиснута інформація про особняк, повз який ви, можливо, щодня проходите повз, не замислюючись про його історію та архітектуру. Якщо вам цікаво дізнатися те, що недоступне широкій публіці, то аудіогід стане для вас справжньою знахідкою!

Особняк Марії Бродської