Укр  /  Рус

Мова:

Замок барона Штейнгеля

У дворі особняка барона Штейнгеля на Бульварно-Кудрявській вулиці. 1890-ті роки

Колишній особняк барона Штейнгеля розташований за адресою вулиця Бульварно-Кудрявська, 27.

 

Садиба, що належала княгині Кудашевій, 1877 року стала власністю барона Рудольфа Штейнгеля, який замовив перебудову її будівель за проектом Володимира Ніколаєва під наглядом Віктора Сичугова. Стиль англійської готики надавав чоловому особняку та усьому комплексу романтичних лицарських рис, через що його і досі називають "замком Штейнгеля". Спадкоємці барона продали маєток лікареві Михайлу Лапінському, який влаштував тут фізіотерапевтичний лікувальний заклад. З того часу медичне призначення садиби не змінилося. Зокрема, з початку 1950-х тут діє сучасний Інститут травматології та ортопедії Академії медичних наук України. До його лікувального корпусу у 1980-ті вмонтовано збережену частину старовинного особняка.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Коли на вежі будинку піднімали триколор?
  • Чому небезпечно було мати маєток на Волині?
  • Яким чином у "замка барона Штейнгеля" з'явився тезка-самозванець?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 1872 року княгиня Софія Кудашева придбала у Олени Сетгофер величезну, на півтора гектари, садибу між Бульварно-Кудрявською та Мало-Володимирською (нині Олеся Гончара) вулицями. Княгиня та її чоловік, Олександр Кудашев, одразу заставили нерухомість у Товаристві взаємного кредиту. Був зроблений опис майна, з якого відомо, що у садибі, крім 17-кімнатного особняка власників, стояла ще господарська будівля з сараями для дров та екіпажів, стайнями та корівником. Понад три чверті садиби займав фруктовий сад. Навіщо Кудашеви купували садибу, важко сказати: швидко розрахувавшись за кредитом, вони вже 1877 року виставили маєток на продаж.

 

 Рудольф          Штейнгель

Рудольф Штейнгель

Новим власником став барон з естляндських німців Рудольф Васильович Штейнгель, молодий, але вже відомий у Росії інженер-шляховик. Саме на його замовлення Володимир Ніколаєв склав проект романтичного особняка у формах англійської готики. Ніколаєв мав також наглядати за будівництвом, але невдовзі відмовився, і цією справою займався Віктор Сичугов. Він вніс до проекту чимало корегувань, тож особняк, завершений 1879 року, можна вважати спільним доробком двох архітекторів. Завдяки карнизам та парапетам, стилізованим під фортечні зубці, будинок скидався на старовинний замок; посилювала це враження висока кутова вежа, з якої було видно чи не весь тодішній Київ.

 Прапор          на          вежі          особняка.          1890-ті          роки

Прапор на вежі особняка. 1890-ті роки

 Коли на вежі підіймався прапор, це означало, що у резиденції перебуває сам господар. Траплялося це не часто, оскільки барон мав багато справ за межами Києва — керував будівництвом залізниці на Кавказі та порту у Новоросійську, облаштовував виноробне господарство на Кубані тощо. Проте маєток великої родини — барон та його дружина Марія мали четверо дітей — був одним із найпопулярніших місць у Києві, міська інтелігенція влаштовувала там аматорські вистави та інші інтелектуальні розваги. Старий сад власники перетворили на парк в англійському стилі, проклали алеї, розбили квітники, побудували альтанки і фонтани, зробили невелике озеро.

 Фонтан          у          парку          садиби          Штейнгеля.          1900-ті          роки

Фонтан у парку садиби Штейнгеля. 1900-ті роки

 Заробивши досить великі гроші, барон та його дружина не забули про нужденних. В медичній клініці Університету св. Володимира (тепер Т. Шевченка) Рудольф Васильович заснував та фінансово підтримував відділення "імені барона Р.  В. Штейнгеля", а також став співзасновником трьох дешевих їдалень для бідних. Коштом баронеси Марії Штейнгель було збудовано Стрітенську церкву на Сінному базарі. Один із синів Штейнгеля, Федір, згодом став депутатом Держдуми від партії кадетів та переконаним прибічником української автономії, а 1918 року — послом Української Держави у Берліні. Після того до Києва Федір вже не повернувся, жив у родовому маєтку на Волині, що була тоді польською територією. Під час поділу Польщі 1939 року йому ледь вдалося втекти від чекістів, перевдягнувшись у селянський одяг.

 Після смерті батька Федір та інші сини, не в змозі утримувати величезну садибу, намагалися продати її місту для влаштування Четвертої гімназії, але для цього потрібна була надто складна перебудова, і пропозицію відхилили. Маєток у 1901 році придбав лікар-фізіотерапевт та психотерапевт Михайло Лапінський і влаштував тут "Бульварно-Кудрявську лікарню та санаторій", де відновлювали фізичний та нервовий стан пацієнтів за допомогою водних процедур, сонячних ванн та електротерапії.

 Колишній          особняк,          вбудований          в          корпус          Інституту          травматології          та          ортопедії

Колишній особняк, вбудований в корпус Інституту травматології та ортопедії

 1927 року у садибі облаштувався психоневрологічний НДІ, після війни — санаторій того ж профілю, а з 1952-го — НДІ ортопедії та травматології, що діє тут і досі під назвою Інституту травматології та ортопедії Академії медичних наук України. Під час його розбудови у 1980-ті роки були намагання знести особняк Штейнгелів, але громадськість домоглася компромісного рішення: зруйнували тільки тильну частину будівлі, а новий корпус інституту побудували навколо відреставрованого фасаду. На віконних решітках досі можна прочитати візерункові ініціали барона та його дружини. Збереглися також, хоч і у вкрай занедбаному стані, флігелі готичних обрисів та рештки парку англійського планування.

 Реклама          кавказьких          вин          барона          Максима          Штейнгеля.          1894          рік

Реклама "кавказьких вин" барона Максима Штейнгеля. 1894 рік

Зауважимо, що впродовж останніх років під назвою "замок барона Штейнгеля" відома зовсім інша споруда — будинок поміщика Підгорського на Ярославовому Валі, 1. Це наслідок звичайної плутанини — баронові Максиму Штейнгелю, брату Рудольфа і теж відомому виноробу, належав сусідній будинок № 5 на Великій Підвальній вулиці (нині Ярославів Вал).

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами