Фасад колишнього особняка Сари Бродської. 2018 рік
Колишній особняк Сари Бродської розташований за адресою вулиця Інститутська, 12.
Прізвище Бродських фігурує в історії багатьох старовинних будівель Києва. На кошти цієї, однієї з найбагатших київських сімей були споруджені хоральна синагога, корпуси Єврейської лікарні, Бессарабський ринок, Бактеріологічний інститут. Їм належало багато об’єктів дорогої нерухомості і земля, в тому числі цілий квартал на Липській вулиці і кілька будинків у цьому аристократичному районі. Невеликий одноповерховий будинок Сари Бродської розташований навпроти Національного банку України. Саме у власності цього державного закладу і перебуває сьогодні збережена та відреставрована будівля на вулиці Інститутській, 12.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
У середині ХІХ століття багатими царськими чиновниками й представниками зароджуваного в Києві великого капіталу, один за одним почали зводитися особняки, що поєднували в архітектурі елементи різних стилів. Вдалим синтезом архітектурної конструкції класицизму з вишуканими елементами ренесансу став особняк Сари Бродської – дружини київського цукрозаводчика й мецената Лазаря Бродського. Історична будівля на вулиці Інститутській, 26, що ввійшла до числа пам'яток архітектури Печерського району, неодмінно приверне увагу оригінальною архітектурою. Ця споруда гідна уваги, і навіть дивлячись на її екстер'єр, виникає стійке бажання зайти всередину, побачити, як там все влаштовано, спробувати перейнятися духом минулого… Але про все за порядком.
Часто неординарна архітектура будівлі поєднується з її цікавою й, часом, дуже драматичною історією. У 70-х роках ХІХ століття садибу генерал-ад'ютанта Федора Трепова перетнула вулиця Цареградська, що пізніше стала називатися Банковою. Високопоставлений царський воєнний замовив київському архітектору Михайлові Самонову проект гарного особняка в поширеному в ті роки в Російській імперії стилі класицизму, що виходитиме фасадом на вулицю Інститутську. Зведення особняка було закінчено в 1871 році. Пожити генералові Трепову в новому будинку довелось всього два роки. Його призначення градоначальником Санкт-Петербурга викликало переїзд до північної столиці імперії, внаслідок чого будинок був виставлений на продаж.
У 1876 році будинок Трепова придбала Сара Семенівна Бродська та зайнялася його кардинальною перебудовою. Завдяки її старанням, особняк розширився на шість кімнат і отримав інтелігентний ренесансний фасад. Багатий чоловік всіляко підтримував ініціативу дружини, яка поділяла його меценатство. Перетворювана споруда ставала об'єктом загального захвату, і пройти повз неї, залишаючись байдужим, було неможливо. Творчий підхід цієї жінки сприяв виникненню такої розкішної будівлі, якою можна милуватися й зараз.
Для довідки: померлий у 1904 році Лазар Бродський залишив Києву 500 тисяч рублів на будівництво критого ринку, з доходу якого заповів щорічно 22 500 рублів направляти на благодійні навчальні й лікувальні заклади. Будинок аж до кінця 1918 року належав сім'ї Бродських, а потім був націоналізований. У архівах зберігся документ, що в березні цього року 14 кімнат будинку орендувала відома громадська діячка, княгиня Дарія Михайлівна Горчакова.
Після націоналізації, у різні роки радянської влади в особняку розташовувались різні державні заклади. На початку 20-х років він знаходився в розпорядженні воєнного відомства – Управління Запасних військ округу Головної інспекції воєнних навчальних закладів. Пізніше тут розташовувались партійні та комсомольські керівні органи – обласні комітети компартії й комсомолу. Сьогодні в його стінах розташовується відділ капітального будівництва Національного банку України.
Початково особняк, спроектований архітектором Михайлом Самоновим, являв собою дерев'яну одноповерхову будівлю з дев'ятьма вікнами на фасаді. У її плануванні чітко проглядалася буква «Г». Ліве крило особняка призначалося для парадних зал і кімнат, а праве – для житлових приміщень. В'їзні ворота розташовувались напроти парадного входу, виконаного у вигляді дерев'яного тамбуру. Таким особняк був придбаний Лазарем Бродським для дружини. Нова хазяйка зайнялася перебудовою споруди. Її ідеї були втілені архітектором Віктором Сичуговим. У плані будівництва особняка з'явилася буква «Т» завдяки кам'яній прибудові, і в будинку стало 14 кімнат. До будівлі додався балкон, що виходив у сад, і незначно змінився фасад, що зберіг стилістику неоренесансу.
Сьогодні ми бачимо особняк Бродської-Трепова в практично незмінному вигляді. Асиметрично відштукатурена будівля світло-коричневого кольору, оброблена зверху білосніжним фризом, розбавленим невеликими пілястрами. Верхня частина будівлі над головним входом також оформлена білим рельєфним фризом і маленькими колонами. Фасад особняка облямований декоративним карнизом, що надає йому закінченості. Оригінально виглядає арковий фронтон перед входом. Збережений, практично незмінний, історичний вигляд особняка – заслуга його сьогоднішніх власників. Один із найстаріших представників класичної й неоренесансної архітектури викликає цікавість містян і гостей Києва, закликаючи дізнатися його історію, яка, до речі, була дуже навіть цікавою.
Можна кожного дня читати про Київ і його пам'ятки, видатні місця. Багаторазово кожного дня відкривати для себе якесь одне нове місце столиці. Але, повірте, ви кожного разу можете дізнаватися щось нове й цікаве. Так, наприклад, хоч історія й зберігає в собі багато таємниць і легенд, є деякі факти, про які варто було б знати кожному. Втім, про всі місця самого серця України навряд чи комусь вдасться дізнатися все. Хіба що, коли ви просто обожнюєте Київ і прагнете отримати максимум.
Як ви ставитеся до екскурсійних програм? Не хочете підлаштовуватися під групові екскурсії? Немає особливого бажання замовляти індивідуальну прогулянку з гідом? Тоді в нас є чудова альтернатива, аналогів якій в Україні не існує. І це продукт компанії okTV, новинка – аудіогід. У кінці сторінки вам будуть доступні дві аудіострічки. Та, що представлена на безкоштовній основі, доступна для завантаження без оплати. Там поверхова інформація про особняк Сари Бродської, що дозволить вам ознайомитися з форматом розповіді. Під приємну музику диктор читає інформацію, яку ми довго збирали в різних архівах і платних джерелах. А от платна версія – це зовсім інший рівень. Там, крім того, вам розкажуть максимум інформації, якої ви точно не знайдете в інтернеті. До вашої уваги будуть пропоновані й фотографії родом з минулого, які ми впорядкували в хронологічному порядку.
Все, що потрібно для вашої захоплюючої прогулянки, – це завантажити на свій улюблений ґаджет будь-яку з нижче пропонованих аудіострічок і вирушати знайомитися з пам'ятками Києва. Не потрібно під будь-кого підлаштовуватись, керуйтесь тільки власними бажаннями. І щойно ви опинитесь біля особняка Сари Бродської, можете діставати навушники, підключати їх до свого смартфона чи планшета, і насолоджуватися цікавою розповіддю. Повірте, завдяки нашому аудіогідові ви зможете не тільки максимально близько познайомитися з Києвом, але й раз за разом блищати своїм інтелектом і ерудицією. Адже ми зібрали найціннішу інформацію про особняк Сари Бродської й розповідаємо історію, яка має право на існування, але про неї ніде не розказують. Наш унікальний продукт припаде до душі навіть найвимогливішим туристам, і якщо ви належите до категорії тих, хто хоче знати якомога більше, завантажуйте будь-який цікавий вам варіант.