Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Сари Бродської

Фасад колишнього особняка Сари Бродської. 2018 рік

Колишній особняк Сари Бродської розташований за адресою вулиця Інститутська, 12.

 

Прізвище Бродських фігурує в історії багатьох старовинних будівель Києва. На кошти цієї, однієї з найбагатших київських сімей були споруджені хоральна синагога, корпуси Єврейської лікарні, Бессарабський ринок, Бактеріологічний інститут. Їм належало багато об’єктів дорогої нерухомості і земля, в тому числі цілий квартал на Липській вулиці і кілька будинків у цьому аристократичному районі. Невеликий одноповерховий будинок Сари Бродської розташований навпроти Національного банку України. Саме у власності цього державного закладу і перебуває сьогодні збережена та відреставрована будівля на вулиці Інститутській, 12.

Чи хотіли б Ви дізнатися

  • Як прокладали вулицю Банкову?
  • Хто проектував особняк Сари Бродської?
  • За які добрі справи кияни запам’ятали власницю будинку?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Цей скромний особняк є одним із найстаріших на Липках. Його будували на початку промислової революції за декілька десятиріч до того часу, коли на Липках почали масово селитися київські мільйонери. Одноповерхова будівля, спочатку дерев’яна, в плані схожа на літеру Т. На червону лінію Інститутської вулиці виходить несиметричний фасад. Головний вхід, розташований у лівому крилі та виконаний у вигляді дерев’яного тамбуру, що зберігся до нинішнього часу і зараз відреставрований. Основна частина будівлі занурена вглиб колишньої садиби.

 Історія будинку розпочалася в 1870-ті роки. Тоді величезною ділянкою землі від сучасної Банкової вулиці до Хрещатика володів градоначальник Санкт-Петербургу генерал Федір Трепов-старший. Він отримав всю цю садибу в центрі Києва як імператорський дарунок за вірну службу. Генерал оформив доручення на чиновника Метельського, щоби той доглядав за його власністю. В ті роки саме через садибу Трепова планували прокласти магістраль, яка згодом перетворилася на Банкову вулицю. Вона повинна була поєднати Анненківську (зараз Лютеранську) і Інститутську вулиці, на чому наполягали місцеві мешканці.

 Місто обіцяло сплатити компенсацію за відібрану землю, а Метельський був покликаний прослідкувати за цим процесом. Нова вулиця розділила ділянку Трепова на дві частини, на кожній з яких стояло по дому, що йому належали. За ініціативою генерала цю міську артерію пропонували назвати Царедарською в пам’ять про імператорські щедроти, однак, це не було затверджено на папері. Кияни ж неофіційно називали її Треповською за ім’ям володаря землі.

 На сучасній Банковій вулиці у Трепова був особняк, пізніше перебудований новим власником і зараз більш відомий як Пряничний будиночок, або Будинок Лібермана. Інша будівля, що виходила на Інститутську вулицю, була зведена дещо раніше. Цей будинок Трепов замовив ще у 1871 році, задовго до переїзду до Києва, після невдалого замаху на його життя терористки Віри Засулич. Невеликий дерев’яний особнячок, що дев’ятьма вікнами виходить на вулицю Інститутську, збудували за проектом архітектора Миколи Самсонова на ділянці майже в пів гектара. Фасад дому, що був оформлений в змішаному стилі класицизму і елементів ренесансу, потинькували.

 Колишній          особняк          Сари          Бродської          в          перспективі          Інститутської          вулиці.          2018          рік

Колишній особняк Сари Бродської в перспективі Інститутської вулиці. 2018 рік

 Традиційно для більшості особняків Києва, у дворі розташовувалися так звані служби — склади, стайні, будиночок для прислуги і різні допоміжні споруди. У задній частині садиби, впритул до служб, була ділянка, яку Трепов продав професору Університету св. Володимира Федору Мерінгу, а у 1876 році генерал позбувся також особняка на Інститутській, яким він поступився Сарі Бродській, дружині “цукрового короля” Лазаря Бродського. Дружина магната забажала значно змінити стару будівлю. Через три роки після купівлі вона подала прохання міській владі про реконструкцію садиби. Прохання задовольнили, проте з умовою — не розширювати і не збільшувати будівлю в бік червоної лінії вулиці. Зрозуміло, що це було пов’язано з інтенсивною забудовою Липок, що тоді набирала темп.

 Оновлював особняк досвідчений зодчий, академік архітектури Віктор Сичугов. Він автор низки відомих київських будівель, до яких належить замок барона Штейнгеля на Бульварно-Кудрявській вулиці, іконописна майстерня в Лаврі, прибуткові будинки Міхельсона на Пушкінській і багато інших. Архітектор спорудив для Сари Бродської кам’яну прибудову і додав балкон, що виходив у двір. Загальна кількість кімнат в будівлі склала близько півтора десятка. Сара Бродська намагалася не відставати від чоловіка, відомого в Києві мецената та філантропа, на кошти якого було зведено багато будівель громадського призначення. Вона була членом комітету Товариства допомоги хворим дітям, відчутно допомагала Київському художньому училищу.

 Націоналізований          особняк.          1930-ті          роки

Націоналізований особняк. 1930-ті роки

 Особняк належав Бродським до 1918 року. Останні роки перед революцією 1917 року власники здавали його в оренду — наприклад, відомо, що деякий час приміщення тут винаймала княгиня Дар’я Горчакова. Нова влада будинок націоналізувала, після чого на деякий час його зайняли військові. Пізніше тут розміщувалися партійні та комсомольські структури. В 1930-ті роки практично впритул до особняка прибудували кутовий житловий будинок на Банківській вулиці, прикрашений башточкою.

 В наш час привабливий старовинний особняк відреставрували зі збереженням частини інтер’єрів і передали у власність однієї зі структур Національного банку України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Сари Бродської

У середині ХІХ століття багатими царськими чиновниками й представниками зароджуваного в Києві великого капіталу, один за одним почали зводитися особняки, що поєднували в архітектурі елементи різних стилів. Вдалим синтезом архітектурної конструкції класицизму з вишуканими елементами ренесансу став особняк Сари Бродської – дружини київського цукрозаводчика й мецената Лазаря Бродського. Історична будівля на вулиці Інститутській, 26, що ввійшла до числа пам'яток архітектури Печерського району, неодмінно приверне увагу оригінальною архітектурою. Ця споруда гідна уваги, і навіть дивлячись на її екстер'єр, виникає стійке бажання зайти всередину, побачити, як там все влаштовано, спробувати перейнятися духом минулого… Але про все за порядком.

Історія особняка Сари Бродської: час підкорюється красі

Часто неординарна архітектура будівлі поєднується з її цікавою й, часом, дуже драматичною історією. У 70-х роках ХІХ століття садибу генерал-ад'ютанта Федора Трепова перетнула вулиця Цареградська, що пізніше стала називатися Банковою. Високопоставлений царський воєнний замовив київському архітектору Михайлові Самонову проект гарного особняка в поширеному в ті роки в Російській імперії стилі класицизму, що виходитиме фасадом на вулицю Інститутську. Зведення особняка було закінчено в 1871 році. Пожити генералові Трепову в новому будинку довелось всього два роки. Його призначення градоначальником Санкт-Петербурга викликало переїзд до північної столиці імперії, внаслідок чого будинок був виставлений на продаж.

У 1876 році будинок Трепова придбала Сара Семенівна Бродська та зайнялася його кардинальною перебудовою. Завдяки її старанням, особняк розширився на шість кімнат і отримав інтелігентний ренесансний фасад. Багатий чоловік всіляко підтримував ініціативу дружини, яка поділяла його меценатство. Перетворювана споруда ставала об'єктом загального захвату, і пройти повз неї, залишаючись байдужим, було неможливо. Творчий підхід цієї жінки сприяв виникненню такої розкішної будівлі, якою можна милуватися й зараз.

Для довідки: померлий у 1904 році Лазар Бродський залишив Києву 500 тисяч рублів на будівництво критого ринку, з доходу якого заповів щорічно 22 500 рублів направляти на благодійні навчальні й лікувальні заклади. Будинок аж до кінця 1918 року належав сім'ї Бродських, а потім був націоналізований. У архівах зберігся документ, що в березні цього року 14 кімнат будинку орендувала відома громадська діячка, княгиня Дарія Михайлівна Горчакова.   

Після націоналізації, у різні роки радянської влади в особняку розташовувались різні державні заклади. На початку 20-х років він знаходився в розпорядженні воєнного відомства – Управління Запасних військ округу Головної інспекції воєнних навчальних закладів. Пізніше тут розташовувались партійні та комсомольські керівні органи – обласні комітети компартії й комсомолу. Сьогодні в його стінах розташовується відділ капітального будівництва Національного банку України.

Класична архітектура будівлі з елементами ренесансу

Початково особняк, спроектований архітектором Михайлом Самоновим, являв собою дерев'яну одноповерхову будівлю з дев'ятьма вікнами на фасаді. У її плануванні чітко проглядалася буква «Г». Ліве крило особняка призначалося для парадних зал і кімнат, а праве – для житлових приміщень. В'їзні ворота розташовувались напроти парадного входу, виконаного у вигляді дерев'яного тамбуру. Таким особняк був придбаний Лазарем Бродським для дружини. Нова хазяйка зайнялася перебудовою споруди. Її ідеї були втілені архітектором Віктором Сичуговим. У плані будівництва особняка з'явилася буква «Т» завдяки кам'яній прибудові, і в будинку стало 14 кімнат. До будівлі додався балкон, що виходив у сад, і незначно змінився фасад, що зберіг стилістику неоренесансу.

Сьогодні ми бачимо особняк Бродської-Трепова в практично незмінному вигляді. Асиметрично відштукатурена будівля світло-коричневого кольору, оброблена зверху білосніжним фризом, розбавленим невеликими пілястрами. Верхня частина будівлі над головним входом також оформлена білим рельєфним фризом і маленькими колонами. Фасад особняка облямований декоративним карнизом, що надає йому закінченості. Оригінально виглядає арковий фронтон перед входом. Збережений, практично незмінний, історичний вигляд особняка – заслуга його сьогоднішніх власників. Один із найстаріших представників класичної й неоренесансної архітектури викликає цікавість містян і гостей Києва, закликаючи дізнатися його історію, яка, до речі, була дуже навіть цікавою.

Знайомство з особняком Сари Бродської разом okTV

Можна кожного дня читати про Київ і його пам'ятки, видатні місця. Багаторазово кожного дня відкривати для себе якесь одне нове місце столиці. Але, повірте, ви кожного разу можете дізнаватися щось нове й цікаве. Так, наприклад, хоч історія й зберігає в собі багато таємниць і легенд, є деякі факти, про які варто було б знати кожному. Втім, про всі місця самого серця України навряд чи комусь вдасться дізнатися все. Хіба що, коли ви просто обожнюєте Київ і прагнете отримати максимум.

Як ви ставитеся до екскурсійних програм? Не хочете підлаштовуватися під групові екскурсії? Немає особливого бажання замовляти індивідуальну прогулянку з гідом? Тоді в нас є чудова альтернатива, аналогів якій в Україні не існує. І це продукт компанії okTV, новинка – аудіогід. У кінці сторінки вам будуть доступні дві аудіострічки. Та, що представлена на безкоштовній основі, доступна для завантаження без оплати. Там поверхова інформація про особняк Сари Бродської, що дозволить вам ознайомитися з форматом розповіді. Під приємну музику диктор читає інформацію, яку ми довго збирали в різних архівах і платних джерелах. А от платна версія – це зовсім інший рівень. Там, крім того, вам розкажуть максимум інформації, якої ви точно не знайдете в інтернеті. До вашої уваги будуть пропоновані й фотографії родом з минулого, які ми впорядкували в хронологічному порядку.

Все, що потрібно для вашої захоплюючої прогулянки, – це завантажити на свій улюблений ґаджет будь-яку з нижче пропонованих аудіострічок і вирушати знайомитися з пам'ятками Києва. Не потрібно під будь-кого підлаштовуватись, керуйтесь тільки власними бажаннями. І щойно ви опинитесь біля особняка Сари Бродської, можете діставати навушники, підключати їх до свого смартфона чи планшета, і насолоджуватися цікавою розповіддю. Повірте, завдяки нашому аудіогідові ви зможете не тільки максимально близько познайомитися з Києвом, але й раз за разом блищати своїм інтелектом і ерудицією. Адже ми зібрали найціннішу інформацію про особняк Сари Бродської й розповідаємо історію, яка має право на існування, але про неї ніде не розказують. Наш унікальний продукт припаде до душі навіть найвимогливішим туристам, і якщо ви належите до категорії тих, хто хоче знати якомога більше, завантажуйте будь-який цікавий вам варіант.

Особняк Сари Бродської