Укр  /  Рус

Мова:

Будівля Адміністрації Президента України

Будівля ЦК КП(б)У. 1950-ті роки

Будівля Адміністрації Президента України розташовується на вул. Банковій, 11.

 

Велична будівля, у якій сьогодні працює Адміністрація Президента України, є архітектурною домінантою в забудові району. Її видно з різних точок Печерська і верхнього міста.

Комплекс був збудований в 1936-1939 роках за проектом харківського архітектора Сергія Григор’єва для штабу Київського військового округу.

До об’єму  масивної будівлі включено двоповерхові кам’яні  будівлі XIX століття, де до революції також містився Штаб військового округу.

Під час окупації Києва в 1941-1943 роках із цього будинку нацисти здійснювали управління Генеральним округом Київ. Після звільнення міста будинок на Банковій, 11 був переданий ЦК КП(б)У.

З 1992 року будівлю займає Адміністрація Президента України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чому на початку ХХ століття військовим зі Штабу зачинили прохід до площі з театром?
  • Хто з можновладців добився того, щоби будівля мала сучасну висоту?
  • Яка доля очікувала будівлю на початку нацистської окупації?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вулиця Банкова була прокладена на початку 1870-х років і проходить північною частиною Печерської височини. До її появи на карті в цій місцевості розташовувалася величезна садиба професора Київського університету Федора Мерінга, яка простягалася вниз до самого Хрещатика. Після розпланування вулиці власник збудував тут декілька будинків. У тому числі на місці сучасної будівлі під № 11 за проектом архітектора Олександра Шіле виросли два симетрично однакових будинки з гострошпильними баштами.

 Будівлі, ймовірно, готували під приміщення громадського призначення і практично відразу віддали їх в оренду Штабу київського військового округу. Договір багато разів продовжувався, і до кінця XIX століття військові повністю пристосували і приміщення, і прилеглу територію для своїх потреб. Тут були: канцелярія, архів із типографією, квартири начальника штабу й декількох чиновників,  інтендантське управління, конюшні, і кузня.

 Загалом, обжилися вони тут всерйоз і надовго. Щоб скоротити шлях до Хрещатика, користувалися дерев’яними сходами. Їх спорудив за власний кошт керівник театральної трупи Микола Соловцов. Варто зазначити, що професор Мерінг на той час уже помер, і частину його садиби викупив мільйонер Лев Бродський. Він також придбав і нещодавно збудоване приміщення театру, яке орендувала трупа Соловцова, − тепер це театр ім. Івана Франка на однойменній площі. Старі сходи покосилися, і міська влада почала вимагати від Бродського відремонтувати їх. На що мільйонер резонно заявив, що це його приватна власність, і він просто з доброї волі пропускає через свою ділянку численних пішоходів, які намагаються скоротити свій шлях до Хрещатика.

 Сперечалися довго, у результаті Бродський розізлився і просто закрив прохід парканом. Так що військові й місцеві мешканці змушені були ходити в обхід, зберігаючи права землевласника. Хоча все ж таки деякі робили дірки в паркані чи перелазили зверху. Історія так нічим і не завершилася, хазяїну набридло і він просто махнув на це рукою.

 Вид          на          вулицю          Банкову          з          боку          Хрещатика.          1880-ті          роки

Вид на вулицю Банкову з боку Хрещатика. 1880-ті роки

 Після революції вулицю Банкову перейменували на Комуністичну і відповідно до комуністичних принципів всю землю й будівлю навколо націоналізували. В 1934 році столицю УРСР перенесли з Харкова до Києва, звісно, перебралося сюди й військове (уже радянське відомство). Для штабу Київського військового округу була потрібна нова будівля. Не порушуючи традиції, її вирішили збудувати на колишній вулиці Банковій. Проект нової монументальної будівлі на старих фундаментах розробив архітектор із Харкова Сергій Григор’єв. Кажуть, що спершу планувався чотириповерховий будинок. Але в процесі проектування було вирішено підняти його ще на два поверхи. Начеб-то відбулося це тому, що керівники двох силових відомств УРСР – НКВС і Червоної армії – постійно суперничали.

 Нинішня будівля Кабміну, яка призначалася для НКВС, росла доверху як на дріжджах. Військові, звісно, не хотіли поступатися й зажадали підвищення поверховості своєї будівлі. Але все ж це легенда, а ось на запитання, чому майже не зберіглося довоєнних світлин штабу, є сповна обґрунтована відповідь. В умовах суворої секретності й маніакальної шпигуноманії кінця 1930-х років, об’єкт знімати на плівку не дозволялося.

 Щойно          збудоване          приміщення          Київського          Особливого          військового          округу.          1939          рік

Щойно збудоване приміщення Київського Особливого військового округу. 1939 рік  

 Під час відступу Червоної армії з Києва у вересні 1941 року, будівля, як і багато інших у центрі міста, була замінована. Вона мала бути знищена відповідно до сталінської «випаленої землі», коли не зважаючи на втрати мирного населення і їхнє безрадісне майбутнє, руйнувалося багато об’єктів інфраструктури, щоб «ворогу не дісталося».

 Окупантам вдалося провести розмінування. Вони обрали монументальну споруду для розміщення там Київського генералкомісаріату, через який здійснювали управління адміністративною одиницею – Генеральним округом Київ, який створили німці. Два роки окупації на фасаді будівлі були закріплені знамена з чорною свастикою на червоно-білому тлі.

 Будівля          Київського          генералкомісаріату.          1942          рік

Будівля Київського генералкомісаріату. 1942 рік

 Після звільнення в листопаді 1943 року столиці УРСР будівля на Банковій, 11 була передана ЦК КП(б)У, оскільки довоєнна комуністична резиденція на Михайлівській площі стояла практично зруйнована.

 Тільки після проголошення Акту Незалежності України у 1991 році, комуністи звільнили приміщення. З 1992 року в будівлі працює Адміністрація Президента України, і звідси здійснюють свої повноваження обрані Президенти. 

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Адміністрація Президента України – головна пам'ятка на Банковій

Неможливо уявити собі цілісний вигляд міста без тих пам'яток, які мають не лише культурну цінність, а також є важливими політичними й економічними центрами в житті країни. Подорожуючи, наприклад, Європою, завжди хочеться відвідати ратушу – найкрасивішу споруду, де знаходиться міська влада. Так само, прогулюючись по гостинному Києву, хочеться побачити якнайбільше цікавих місць і архітектурних родзинок. Доторкнутися до історії, відвідуючи історичні пам'ятки, вразитися красою сучасного вигляду української столиці – все це можливо під час однієї подорожі.

Щоби побачити Київ з боку його насиченого сучасного життя, обов'язково варто відвідати такі споруди, які одночасно є і невід'ємною частиною культурної спадщини, і будівлями урядового значення. Один із таких об'єктів – Адміністрація Президента України, розташована на вулиці Банковій, у самому серці древнього Києва. Мабуть, не існує такого громадянина нашої країни, який би не бачив, як виглядає ця будівля. Це стосується не лише киян, а й мешканців інших міст. Вона часто з'являється в телевізійних новинах, у статтях на інформаційних сайтах, до неї часто ведуть туристів під час оглядових екскурсій пам'ятними місцями столиці. Звичайно, про неї не лише цікаво дізнатися, але й приємно подивитися, адже ця будівля адміністративного значення є й цінною пам'яткою архітектури, прикрасою й гордістю міста.

Пам'ятки, які не можна не відвідати

Та будівля, у якій сьогодні знаходиться адміністрація Президента України, з'явилася на карті Києва в 1938 році. Її автором і творцем став відомий у ті часи архітектор Сергій Григор'єв. Зведення будівлі було досить незвичним, оскільки вона споруджувалась не з нуля, а з використанням двох будинків у якості основи. Цими будинками були будівлі (дата збудування – 1877 рік), що являли собою корпуси місцевого воєнного округу. Саме тому сьогодні можна спостерігати, що стіни сучасного будинку особливо міцні й товсті, що рідко буває в новобудовах. Чому архітектор вирішив вчинити саме так? Річ у тім, що тоді було заборонено зводити будь-які адміністративні будівлі. Та цю заборону вдалося оминути, оскільки будівля, де згодом розташувалася Адміністрація Президента України, була названа не новобудовою, а реконструкцією, що було дозволено.

Ця споруда була виконана лише з використанням елементів стилю радянського монументалізму. Незважаючи на це, майстру вдалося створити дещо незвичайне й чарівне, несхоже на інші будинки, що з'явилися в радянський час. Споруда дійсно стала вершиною творчості Григор'єва, якою він згодом зміг заслужено пишатися. Це стало мождивим завдяки тому, що до цілісного монументального стилю були додані елементи українського бароко й класицизму. Саме це надало будівлі особливо шарму й унікальності.

Краса архітектури й важливе урядове значення в одній споруді

Варто згадати про те, що будівля, у якій сьогодні розташована Адміністрація Президента України, не завжди була такою. Одразу після воєнних дій у її стінах знаходився комітет української компартії. Той статус, який споруда має зараз, вона отримала лише за проголошення Україною незалежності, у 1991 році. Саме тоді в ній розташувалась резиденція Президента.

Кожен турист, якому хотілося б побачити цю важливу пам'ятку країни, може без будь-яких перешкод відвідати її, оскільки вулиця Банкова, на якій вона розташована, відкрита для вільних прогулянок. Але варто звернути увагу на те, що під час проведення важливих державних зустрічей і заходів високого рівня вулицю можуть перекрити, але, у будь-якому випадку, це тимчасове явище. Дуже часто до будівлі Адміністрації Президента підводять туристів під час екскурсій, звертаючи увагу також на будівлю, розташовану навпроти неї – знаменитий Будинок з химерами. При самостійному відвідуванні Києва знайти цю архітектурну пам'ятку буде дуже легко, адже вона знаходиться в центральній частині столиці.

Аудіоекскурсія до будівлі Адміністрації Президента України

Збираєтеся на екскурсію по Києву? Не забудьте відвідати величну і дуже цікаву будівлю - будівлю Адміністрації Президента України. З нашим новітнім продуктом - аудіо гідом по визначних пам'ятках Києва - Ви можете здійснити екскурсію в будь-який зручний для Вас час, не прив'язуючись до екскурсоводів та туристичних груп. Наші аудіо екскурсії підкріплені цікавими історичними фактами і старими фотографіями. Кожна екскурсія проходить під легку і ненав'язливу музику. Завантажити аудіо гід по будівлі Адміністрації Президента України можна прямо на цій сторінці. Коротка версія доступна безкоштовно, але повна версія охоплює детальну історію будівлі, а також цікаві факти про неї.

Завантажуйте аудіо гід у Ваш мобільний пристрій, беріть навушники, і вирушайте на екскурсію по прекрасному Києву! Особистий аудіо гід у Вас в кишені!

Адміністрація Президента України – головна пам'ятка на Банковій