Укр  /  Рус

Мова:

Будинок Пушкіна

«Будинок Раєвського». 1980-ті роки

Будинок, де зустрічалися декабристи, або Будиночок Пушкіна, розташований за адресою вулиця Михайла Грушевського, 14/1.

 

Будівлю, що майже впритул виходить фасадом до проїжджої частини вулиці Михайла Грушевського, було побудовано приблизно 200 років тому. Така наближеність до червоної лінії пояснюється тим, що його збудували задовго до благоустрою центральної артерії Липок. Сьогодні це один з найстаріших колишніх приватних будинків, який, згідно з версією ряду дослідників, колись використовувався як аптека. Архівні дані свідчать, що будівлею в різний час володіли представники сімейств Самойлових, Розенберг та Леонтович. Але міцно вкорінена міська легенда пов’язує старовинну будівлю з декабристами та поетом О.С.Пушкіним.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Кому приписують володіння будинком в першій чверті ХІХ століття?
  • Чому будівлю називають "будиночком Пушкіна"?
  • Навіщо придумали "пушкінський" міф?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Історія цієї будівлі сповнена загадок. Навколо неї склалося безліч домислів, частина з яких особливо культивувалася в радянський час.

 З упевненістю можна сказати лише одне —  це один з найстаріших приватних будинків Липок і Печерська, що дійшов до нашого часу. На думку деяких дослідників, його побудували ще в 1819 році за проектом першого київського міського архітектора Андрія Меленського. Згідно з міською легендою, будівля належала генералу Миколі Раєвському, російському воєначальнику, герою Вітчизняної війни 1812 року, який особливо відзначився у Бородінській битві, битві під Лейпцигом та здобутті Парижа. Після закінчення війни з Наполеоном, Раєвський переїхав до Києва.

 Тут в особняку, що нібито приписується йому як домовласнику, збиралися декабристи та масони. Ім’я Раєвського дійсно пов’язують з декабристами — до їхніх лав належав його брат Василь Давидов та чоловіки двох дочок. Але більшість дослідників на́чисто відкидають "декабристську" історію будівлі, оскільки в біографії генерала будинок на сучасній вулиці Грушевського, 14 не згадується. Називають тільки Царський палац, де він проживав із сім’єю з 1819 по 1821 роки, і дві інші адреси. Однак, це зовсім не виключає можливості того, що декабристи використовували будинок на Липках для своїх таємних зустрічей. У 1925 році на ньому встановили меморіальну дошку революціонерам-декабристам. Вона сама по собі є цікавим артефактом, оскільки неушкодженою пережила Другу світову війну.

Меморіальна          дошка          О.          С.          Пушкіну

Меморіальна дошка О. С. Пушкіну

 Друга легенда пов’язує будівлю на розі вулиць Грушевського та Садової з Олександром Сергійовичем Пушкіним, який, як відомо,  певним чином симпатизував декабристам. Відомо, що в лютому 1821 року поет гостював у Києві у Раєвських. Його перебування в будинку, який аж ніяк не міг належати генералові, не підтверджене жодними документами. Але київській владі дуже захотілося в 1949 році відзначити 150-річний ювілей Пушкіна меморіальною табличкою. І на будівлі, вже відміченою дошкою декабристам, встановили ще один пам’ятний знак. Саме тому, будинок часто згадується в путівниках як особняк, де зупинявся Пушкін. Найімовірніше, для створення міфу був обраний саме цей об’єкт, оскільки будинок підходив за часом спорудження. У 1970 році мармурову пам’ятну дошку Пушкіну замінили бронзовою, що існує і донині.

 Обидві ці, непідтверджені архівними фактами історії, були дуже популярні у другій половині ХХ століття. Існує навіть така думка, що радянські дослідники Києва навмисно придумали історію про Пушкіна та розвинули легенду про декабристів, щоб врятувати будинок над яким нависла загроза знесення, при відбудові центру після Другої світової війни.

«Будиночок          Пушкіна».          1950-ті          роки

«Будиночок Пушкіна». 1950-ті роки

 Більшість сучасних істориків схиляються до версії, що будинок колись належав графу Самойлову, а пізніше —  його нащадкам. Також архівні розвідки вказують на те, що спочатку він був новим відділенням "казенної аптеки Наказу громадської опіки", збудованим біля старої дерев’яної аптеки.

 Достовірно відомо, що в 1830-і роки будівля зазнала значної реконструкції за проектом відомого архітектора Людвіга Станзані. Тоді і були споруджені упізнаванні нині портал з колонадою, купол-шатро над портиком та балкон. Наприкінці ХІХ століття фасад з боку Садової вулиці обклали цеглою і трохи переробили, надавши дому ренесансних форм.

 Це, найімовірніше, було пов’язане з переведенням аптеки на Хрещатик і перетворенням будинку на житловий. З 1909 року до націоналізації в 1919-му будівля належала братам Леонтовичам, які здавали його в оренду. Як би там не було, та після всіх перебудов будинок цілком вписався в архітектурний ансамбль Липок, який сформувався на початок ХХ століття.

Сучасний          вигляд          будівлі          на          вулиці          Грушевського,          14

Сучасний вигляд будівлі на вулиці Грушевського, 14

 Надалі, аж до середини ХХ століття будівлю неодноразово добудовували. Але, на щастя, за радянських часів вона не була пошкоджена та дійшла до наших днів, практично, у незміненому вигляді. У дворі збереглися фрагменти старовинного фруктового саду. Також до сьогоднішнього часу вціліли льох і старі столярські вироби в будинку, у тому числі і двері, що виходять на червону лінію вулиці. Бічний фасад зберігся у тому вигляді, який він мав у 1820-х роках. Усередині будівля має досить складну конфігурацію. За останніми даними інтер’єри, практично, не збереглися. По причині того, що будівлю інтегровано в комплекс урядового кварталу, центральний вхід з боку вулиці Грушевського зараз майже не використовується.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами