Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Івана Терещенка

Вид з літака на колишній особняк на розі бульвару Шевченка та Тимофіївської вулиці. 1937 рік

Колишній особняк Івана Терещенка розташований за адресою бульвар Тараса Шевченка, 34.

 

Примітний особняк у стилі неоготики був збудований в середині 1870-х років для подружжя Модзелевських на розі Бібіковського бульвару й вулиці Тимофіївської (нині бульвар Тараса Шевченка й вулиця Михайла Коцюбинського). Невдовзі він перейшов у власність до київського мецената та колекціонера Івана Терещенка — старшого сина, мабуть, найвідомішого київського благодійника Ніколи Терещенка. Тут зберігалося одне з найбагатших мистецьких зібрань. Після Івана, який рано помер, будинок успадкував його син Михайло, який у 1917 році став міністром російського Тимчасового уряду. Київську садибу було реквізовано, за доби Гетьманату в ній перебувало Міністерство шляхів сполучення. З початком радянської доби особняк перетворили на житлові приміщення, а з 1980-х років у ньому розташовувався міський Відділ віз та реєстрацій.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Як весною повернути зиму?
  • Скільки коштував міністр у 1917 році?
  • Де створювали Директорію?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1874 році київське подружжя Модзелевських оновило свою садибу на розі Бульварної (Бібіковського бульвару) та Тимофіївської вулиць. Проект забудови, зроблений архітектором Краузе, складався з головного будинку, флігеля та стіни з брамою між ними. Все це було витримано у стилі неоготики. При цьому фасадний особняк чудово гармоніював з наступним на бульварі будинком Фроммета № 36, утворюючи разом з ним напрочуд ефектний ансамбль. В особняку було 23 кімнати, каретний сарай і стайня.

 Будинок          Фромметта          та          щойно          збудований          особняк          Модзелевських.          Середина          1870-х          років

Будинок Фромметта та щойно збудований особняк Модзелевських. Середина 1870-х років

 У 1879 році садибу Модзелевських придбав Іван Терещенко, старший син знаменитого цукропромисловця та благодійника Ніколи Терещенка. Сам Іван Ніколович також був знаним меценатом. Зокрема, ще студентом юридичного факультету Київського університету св. Володимира він почав фінансово підтримувати новостворену Київську рисувальну школу Миколи Мурашка. Він вкладав власні кошти в цій проект 25 років, аж до кінця існування знаменитого закладу, а пізніше допоміг Мурашку видати добре відому й зараз книгу мемуарів "Спогади старого вчителя". Опікувався Іван Терещенко і реальним училищем на Михайлівській площі, збудувавши при ньому церкву. Деякий час він був гласним міської думи, тобто депутатом. Проте головним захопленням у його житті стало колекціонування творів українського та російського живопису. Багатій Іван Терещенко мав змогу конкурувати у цій справі з будь-яким збирачем, купуючи картини як на аукціонах, так і безпосередньо у авторів. До знаменитого зібрання, яке було окрасою будинку, увійшли роботи Федотова, Шишкіна, Рєпіна, Врубеля, того ж Мурашка, Сурікова, Васнєцова тощо.

 Іван          Терещенко.          Портрет          роботи          М.          Кузнецова

Іван Терещенко. Портрет роботи М. Кузнецова

 Іван Терещенко мешкав у особняку разом з дружиною Єлизаветою. Збереглася цікава історія, як Іван приїхав до курського маєтку батька Єлизавети, генерал-лейтенанта Саранчова, просити її руки. Тоді стояла рання весна, якраз зійшов сніг, і обережний кандидат у тесті запропонував почекати до наступної зими, "поки земля знову побіліє". Однак не врахував, що у сусідньому селі працював один із багатьох цукрових заводів, що належали родині Терещенків. Наступного ранку він побачив: вся дорога від заводу до його маєтку геть "побіліла", бо була… засипана цукром. Згоду батька нареченої Іван отримав, але нібито обурений Нікола Терещенко назавжди заборонив синові втручатися в управління своїми цукроварнями.

 Тут-таки, на Бібіковському бульварі, у 1886 році народився старший син Івана та Єлизавети, Михайло Терещенко. За кілька років по тому Іван важко захворів і мусив разом з дружиною переїхати у тепліший клімат. Михайло подорожував з батьками і в Києві майже не жив, що не завадило йому блискуче скласти іспити у Першій київській гімназії. У 1903 році, після майже одночасної смерті батька й діда, спадкоємець Терещенко-молодший став мультимільйонером. Він належав до вищих верств Петербурга та Москви, проте рідне місто не забув і сприяв грошима та авторитетом відкриттю Київської консерваторії.

 Михайло          Терещенко

Михайло Терещенко

 У 1917 року Михайло Терещенко став міністром фінансів, а потім міністром закордонних справ у Тимчасовому уряді. Це обернулося для нього більшовицькою в'язницею та еміграцією, причому, на відміну від інших міністрів, за мільйонера Терещенка тюремники зажадали стотисячного викупу, який сплатила його мати. Тим часом реквізований Центральною Радою київський особняк був відведений під Секретаріат шляхів сполучення, через що унікальна колекція, якою ніхто не опікувався і навіть не охороняв, зазнала значної шкоди. Але з появою більшовиків на неї чекала страшніша катастрофа: більшість речей "нові хазяї" вкрали, попсували або знищили. Звіт мистецтвознавця Федора Ернста про долю будинку, де з крісел та стільців була повирізувана шкіра, а більшість картин подерта на шматки та порубана шаблями, справляє більш ніж гнітюче враження. Збережені рештки зібрання зараз перебувають у фондах Національного музею "Київська картинна галерея".

 За Української Держави гетьмана Скоропадського у будівлі знову діяло Міністерство шляхів сполучення, а у листопаді 1918 року колишній особняк Терещенків раптово опинився у самому центрі політичної боротьби. Саме тут відбулася таємна нарада українських соціалістів, які ухвалили рішення розпочати повстання проти гетьмана і з цією метою створили Директорію на чолі з Володимиром Винниченком та під військовим керівництвом Симона Петлюри.

 Вигляд          південного          фасаду          колишнього          будинку          Івана          Терещенка.          1936          рік

Вигляд південного фасаду колишнього будинку Івана Терещенка. 1936 рік

 За часів радянської влади в колишньому особняку були житлові приміщення. А в 1980-ті роки в будинку знов вирішувалися долі — хоча й не всієї держави, але багатьох її громадян. Тут облаштувався сумнозвісний радянський ОВІР — Відділ віз та реєстрацій, який надавав дозволи для виїзду на постійне місце проживання за кордон. Влада СРСР такі речі не схвалювала, тож емігранти, у  більшості євреї, в ОВІРІ нерідко зазнавали справжніх моральних знущань. Власне, відділ, який тепер називається Головним управлінням у справах громадянства, імміграції та реєстрації, лишається тут до сьогодні, але вже давно не такий всемогутній, і навіть не спроможний відремонтувати власний будинок.

 Відділ          віз          та          реєстрацій          у          будинку          по          бульвару          Шевченка,          34.          1980          рік

Відділ віз та реєстрацій у будинку по бульвару Шевченка, 34. 1980 рік

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами