Укр  /  Рус

Мова:

Будинок Петра Першого

«Будинок Петра І». 2009 рік

"Будинок Петра І" розташований за адресою вулиця Костянтинівська, 6/8. 

 

Перлина українського бароко, так званий будинок Петра І, або просто "Будиночок Петра", мабуть, одна з найвідоміших будівель київського Подолу. За свою більш ніж 300-річну історію він безліч разів міняв призначення. Тут була лікарня для божевільних, казарма, училище, дитячий притулок, гуртожиток і, до недавнього часу, археологічні фонди Музею історії міста Києва. Багато разів будинок був доведений до жалюгідного стану, але кожного разу його відроджували та реконструювали. Сьогодні в цих стінах знаходиться Музей історії благодійності. Його експозиція присвячена історії створення будинку та київським меценатам імперських часів.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Кому належала садиба, на якій розташований будинок?
  • Які знамениті кияни мали до нього стосунок?
  • Який знаменитий український композитор був тут ув’язнений протягом 9 років?
  • Як будинок увічнений в міському фольклорі?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Будинок на вулиці Костянтинівській 6/8 помітно вирізняється від навколишньої забудови своєю незвичною архітектурою. Кияни називають його "будиночком Петра". Адже згідно з давньою міською легендою російський самодержець Петро І зупинявся тут, коли приїздив закладати Стару Печерську фортецю. Ця історія отримала і подальший розвиток.

 Можна почути, що будинок належав самому гетьману Івану Мазепі, який і приймав тут царя, свого тодішнього соратника і друга. Історія про перебування Петра в Києві була популярна за радянських часів. На підтвердження цієї версії в будівлі поштового відділення на вулиці Костянтинівській, в 1985 році з’явилося художнє панно, на якому був зображений цар, російські солдати та українські козаки. На фасаді "Будинку Петра" тривалий час були меморіальні таблички, причому першу з них встановили ще у 1909 році до 200-річчя святкування перемоги в Полтавській битві.

Меморіальна          табличка          на          будинку.          2000-ті          роки

Меморіальна табличка на будинку. 2000-ті роки

 Однак ряд авторитетних дослідників спростували цю легенду. Цар, дійсно, був у Києві в 1706 році, але ніяких документальних підтверджень щодо перебування в будинку, згодом названому його ім’ям, не виявилося. Швидше за все, він зупинявся в будинку митрополита у Києво-Печерській лаврі. Про будівлю ж відомо, що вона існувала вже наприкінці XVII століття. Саме тоді на Подолі почали будувати цілий ряд кам’яних житлових будинків, частина з яких збереглася до наших днів. Нова будівля з’явилася в садибі, яка належала родині відомих київських купців Биковських. Один з представників цього сімейства — Ян Биковський був київським війтом.

 Будівля спочатку була двоповерховою із арковими перекриттями, Г-подібною в плані та мала підвал. Згодом один із спадкоємців Яна Биковського розпочав реконструкцію будинку, яка, щоправда, так і не була завершена. Після того, як власник виїхав з Києва, будівлю викупив магістрат. Добудовувати її, найімовірніше, взявся видатний український зодчий Іван Григорович-Барський. Роботи були закінчені в 1791 році. За розпорядженням магістрату в ньому заснували, так званий, дім примусової праці —  такий собі прототип психіатричної клініки, причому суворого режиму. Саме тут перебував впродовж дев’яти років без суду та слідства за сфальсифікованим звинуваченням видатний український композитор Артемій Ведель.

 У 1811 році будинок дуже постраждав від руйнівної подільської пожежі, проте встояв. Після реконструкції його передалиПодільському єпархіальному училищу. Згодом тут розміщувався гуртожиток, у якому в числі інших мешканців проживав майбутній знаменитий святий, лікар Феофіл Яновський. Саме завдяки йому в Києві була створена "швидка допомога" і відкритий Бактеріологічний інститут. Далі функціональне призначення будівлі змінювалося ще не раз. У 1870-і роки тут тимчасово розташовувалися казарми, а пізніше їх змінив Олександрівський дитячий притулок. Примітно, що деякий час його очолював відомий київський педіатр і терапевт Іван Воскресенський, вітчим Михайла Булгакова.

 

"Будиночок Петра" після реставрації. 1980-ті роки

 Після революції 1917 року будинок, відповідно до печальної радянської традиції, тривалий час використовувався як житло. Лише в 1970-і роки цей унікальний пам’ятник архітектури привели до ладу. Під час реставрації виявили первинний декор, відновили первісне планування приміщень. Після цього перший поверх передали археологічному відділенню Музею історії міста Києва, а на другому тривалий час працювала виставка "Будиночок Петра І в літописі київської благодійності". До 2000-х років будівлі знову знадобився ремонт, який частково виконали до 2007 року. Зараз тут розміщується Музей історії благодійності. Його колекція складається з великої кількості предметів старовини, у їх числі є книга, видана у Львові в 1644 році з присвятою Петру Могилі.

 Історія про перебування Петра І в цьому будинку виявилася настільки живучою, що навіть увійшла до знаменитої пісні, авторство якої, до речі, оскаржують одразу три киянина:

 "Ось візьмем, наприклад, дім,

Петро Перший жив там в нім

У тисяча сімсот другому році "...

 Хто б не був автором цих слів, але він переплутав навіть рік перебування імператора в Києві, що, однак, зовсім не бентежить жителів Києва та Подолу, які від душі полюбляють куплети.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будинок Петра Першого: київська легенда

Якщо ви тільки плануєте відвідати будинок Петра І, організуйте свою подорож правильно, щоб вона запам'яталась. Пропонуємо скористатися унікальним продуктом від нашої компанії, і ваш уїк-енд чи повноцінна відпустка неодмінно стане незабутньою. А поки розповімо більше про те, чого ви могли не знати про особняк, який постійно приймав у своїх стінах безліч відвідувачів. У цій будівлі й лікували, і навчали, і просто використовували кімнати в якості житлових приміщень. Як стало зрозуміло, споруда була корисною в будь-який історичний період і зараз, звичайно, також не втрачає своєї актуальності. Тим більше, що навіть у сучасний час їй знайшлося чудове призначення. Тут ведеться діяльність Музею історії благодійництва.

Особняк унікальний, як не крути

Розгляньмо цю шикарну архітектурну пам'ятку зі всіх боків. Дата створення будинку варіюється, але є приблизний, найбільш імовірний період – ХVІІ-ХVІІІ століття. Щодо приїзду царя Петра І до Києва також є певні розбіжності в думках. Точніше, рік приїзду відомий, а от місце його розташування в цей період залишається прихованим. Одні готові стверджувати, що він жив у нинішньому будинку на вулиці Костянтинівська, 6/8. Інші спростовують цей факт. А ви знаєте, де правда? Можливо, аудіогід розповість, як склалися події в 1706 році? А ви вірите, що Іван Мазепа надав свій особняк цареві? Загалом, у минуле-то ми з вами навряд чи зможемо колись повернутися, адже машину часу ще не вигадали (як і телепорт), але відновити події, засновуючись на архівних даних та історичних версіях, для нас доступних, можна спробувати.

Так от, ділянкою, де зараз знаходиться будинок, названий на честь царя, володів міський староста тих часів – Ян Биковський. Ця земля входила до числа ще багатьох об'єктів, якими володів київський купець. До 1780 року цей будинок переходив у спадщину сім'ї Биковських. Проект будівлі був двоповерховий, але внук купця, Леонтій, зважився на перебудову, щоби звести додатковий поверх. Будівництво залишилось незавершеним через терміновий від'їзд Леонтія з Києва в 1734 році.

Київське міське управління, як це часто буває, викупило всі маєтки Биковських. Перепроектування будівлі, про яку йде мова, було завершено. Таким чином, особняк отримав помітно асиметричну форму, тому що з'явилась прибудова з двох поверхів з баштами й аркадою. Магістрат не знайшов іншого призначення оновленій будівлі, як розташовувати там душевнохворих, учасників безпорядків і п'янюг. Пізніше всі ці нещасні переїхали до Кирилівської лікарні. Загалом, цільове призначення споруди початково було одним, а з часом тут перетворилось абсолютно все.

1820-1860 роки – період, коли в стінах будинку велася просвітницька діяльність Подільського приходського училища. Був час, коли тут жив лікар Ф. Яновський. Пізніше кімнати використовували як казарму. Якщо переносити сприйняття подій на сучасний лад, тут не жив тільки лінивий. За всю історію в особняку навіть діяв дитячий притулок під управлінням Івана Воскресенського. А ви пам'ятаєте, ким доводиться Михайло Булгаков директорові притулку? І яке взагалі має відношення цей великий геній до будинку Петра Першого?

оkTV: цар би точно оцінив

У якому ключі проходять ваші подорожі? Напевно, не так весело, як у тих, хто користується аудіогідом від оkTV. Якщо ви не зовсім знайомі з тим, яке значення має ця новинка для туризму, тоді поспішаємо вам про неї розповісти. Справа в тому, що ідея її створення з'явилася раптово, але ми одразу взялися її здійснювати. Кожен пам'ятає, як відбувалося знайомство з новими містами й пам'ятками раніше, як це було, наприклад, на шкільних екскурсіях. Доводилося проштовхуватися в перші ряди, щоб було добре чути гіда, а інформація рідко залишалася в голові. Знаходились «умільці», яким було нецікаво, і вони перебивали екскурсовода або ставили дивні недоречні запитання. Отже, витрачено час було практично даремно, і повернути його немає можливості. Зараз, у принципі, ситуація для багатьох не змінилася, адже індивідуальні екскурсії – це дорого, а йти на якісь групові заходи – сенсу не дуже й багато.

Що стосується аудіоекскурсії, то вона створена якраз-таки для зручності туриста. Ви можете слухати її вдома чи знаходитися перед пам'яткою, про яку хочете дізнатися більше. Так чи інакше, а слухати стрічку можна безкінечно. Це означає, що наші аудіозаписи можуть допомогти навіть школярам, наприклад, при підготовці до екзаменів. Ще один момент: на цій сторінці є дві версії аудіогіда. Позначення безкоштовного аудіофайлу зроблено для того, щоб ви могли визначити, яку форму розповіді бажаєте слухати – коротку чи повну.

Коротка розповідь здатна зачепити ваш інтерес, але всю картину вона не опише. Інша справа з повною версією. Тут є фонова мелодія, власне, історична розповідь, а також ілюстрації. А основна родзинка – хронологічний хід подій. Якщо інформація подається дрібними шматками врозкид, вона погано сприймається розумом, навіть якщо ви геній. Тому ми звели аудіофайл так, щоб дані подавались крок за кроком. При цьому ви зможете побачити зображення вулиць, будівель і парків такими, якими неможливо побачити в реальності, тому що час не повернути.

З чим ви зазвичай вирушаєте до міста? Явно, берете з собою смартфон, планшет і навушники, щоб не заважати навколишнім музикою чи фільмом. Цього набору досить, аби ви могли подорожувати з аудіогідом. Якщо ви проводите багато часу в поїздках, то маєте можливість взяти по максимуму з таких подорожей, слухаючи історію про багаточисельні пам'ятки столиці. Краще, коли ви в цей момент будете знаходитися біля пам'ятки архітектури, паркового комплексу, скульптури та інших об'єктів. Але ця умова необов'язкова – тільки за вашої ініціативи. Можливо, будинок Петра І стане вашою першою відвіданою пам'яткою в столиці? І це, треба сказати, буде цілком цікавий і непоганий вибір. 

Будинок Петра Першого: київська легенда