«Будинок Петра І». 2009 рік
"Будинок Петра І" розташований за адресою вулиця Костянтинівська, 6/8.
Перлина українського бароко, так званий будинок Петра І, або просто "Будиночок Петра", мабуть, одна з найвідоміших будівель київського Подолу. За свою більш ніж 300-річну історію він безліч разів міняв призначення. Тут була лікарня для божевільних, казарма, училище, дитячий притулок, гуртожиток і, до недавнього часу, археологічні фонди Музею історії міста Києва. Багато разів будинок був доведений до жалюгідного стану, але кожного разу його відроджували та реконструювали. Сьогодні в цих стінах знаходиться Музей історії благодійності. Його експозиція присвячена історії створення будинку та київським меценатам імперських часів.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Якщо ви тільки плануєте відвідати будинок Петра І, організуйте свою подорож правильно, щоб вона запам'яталась. Пропонуємо скористатися унікальним продуктом від нашої компанії, і ваш уїк-енд чи повноцінна відпустка неодмінно стане незабутньою. А поки розповімо більше про те, чого ви могли не знати про особняк, який постійно приймав у своїх стінах безліч відвідувачів. У цій будівлі й лікували, і навчали, і просто використовували кімнати в якості житлових приміщень. Як стало зрозуміло, споруда була корисною в будь-який історичний період і зараз, звичайно, також не втрачає своєї актуальності. Тим більше, що навіть у сучасний час їй знайшлося чудове призначення. Тут ведеться діяльність Музею історії благодійництва.
Розгляньмо цю шикарну архітектурну пам'ятку зі всіх боків. Дата створення будинку варіюється, але є приблизний, найбільш імовірний період – ХVІІ-ХVІІІ століття. Щодо приїзду царя Петра І до Києва також є певні розбіжності в думках. Точніше, рік приїзду відомий, а от місце його розташування в цей період залишається прихованим. Одні готові стверджувати, що він жив у нинішньому будинку на вулиці Костянтинівська, 6/8. Інші спростовують цей факт. А ви знаєте, де правда? Можливо, аудіогід розповість, як склалися події в 1706 році? А ви вірите, що Іван Мазепа надав свій особняк цареві? Загалом, у минуле-то ми з вами навряд чи зможемо колись повернутися, адже машину часу ще не вигадали (як і телепорт), але відновити події, засновуючись на архівних даних та історичних версіях, для нас доступних, можна спробувати.
Так от, ділянкою, де зараз знаходиться будинок, названий на честь царя, володів міський староста тих часів – Ян Биковський. Ця земля входила до числа ще багатьох об'єктів, якими володів київський купець. До 1780 року цей будинок переходив у спадщину сім'ї Биковських. Проект будівлі був двоповерховий, але внук купця, Леонтій, зважився на перебудову, щоби звести додатковий поверх. Будівництво залишилось незавершеним через терміновий від'їзд Леонтія з Києва в 1734 році.
Київське міське управління, як це часто буває, викупило всі маєтки Биковських. Перепроектування будівлі, про яку йде мова, було завершено. Таким чином, особняк отримав помітно асиметричну форму, тому що з'явилась прибудова з двох поверхів з баштами й аркадою. Магістрат не знайшов іншого призначення оновленій будівлі, як розташовувати там душевнохворих, учасників безпорядків і п'янюг. Пізніше всі ці нещасні переїхали до Кирилівської лікарні. Загалом, цільове призначення споруди початково було одним, а з часом тут перетворилось абсолютно все.
1820-1860 роки – період, коли в стінах будинку велася просвітницька діяльність Подільського приходського училища. Був час, коли тут жив лікар Ф. Яновський. Пізніше кімнати використовували як казарму. Якщо переносити сприйняття подій на сучасний лад, тут не жив тільки лінивий. За всю історію в особняку навіть діяв дитячий притулок під управлінням Івана Воскресенського. А ви пам'ятаєте, ким доводиться Михайло Булгаков директорові притулку? І яке взагалі має відношення цей великий геній до будинку Петра Першого?
У якому ключі проходять ваші подорожі? Напевно, не так весело, як у тих, хто користується аудіогідом від оkTV. Якщо ви не зовсім знайомі з тим, яке значення має ця новинка для туризму, тоді поспішаємо вам про неї розповісти. Справа в тому, що ідея її створення з'явилася раптово, але ми одразу взялися її здійснювати. Кожен пам'ятає, як відбувалося знайомство з новими містами й пам'ятками раніше, як це було, наприклад, на шкільних екскурсіях. Доводилося проштовхуватися в перші ряди, щоб було добре чути гіда, а інформація рідко залишалася в голові. Знаходились «умільці», яким було нецікаво, і вони перебивали екскурсовода або ставили дивні недоречні запитання. Отже, витрачено час було практично даремно, і повернути його немає можливості. Зараз, у принципі, ситуація для багатьох не змінилася, адже індивідуальні екскурсії – це дорого, а йти на якісь групові заходи – сенсу не дуже й багато.
Що стосується аудіоекскурсії, то вона створена якраз-таки для зручності туриста. Ви можете слухати її вдома чи знаходитися перед пам'яткою, про яку хочете дізнатися більше. Так чи інакше, а слухати стрічку можна безкінечно. Це означає, що наші аудіозаписи можуть допомогти навіть школярам, наприклад, при підготовці до екзаменів. Ще один момент: на цій сторінці є дві версії аудіогіда. Позначення безкоштовного аудіофайлу зроблено для того, щоб ви могли визначити, яку форму розповіді бажаєте слухати – коротку чи повну.
Коротка розповідь здатна зачепити ваш інтерес, але всю картину вона не опише. Інша справа з повною версією. Тут є фонова мелодія, власне, історична розповідь, а також ілюстрації. А основна родзинка – хронологічний хід подій. Якщо інформація подається дрібними шматками врозкид, вона погано сприймається розумом, навіть якщо ви геній. Тому ми звели аудіофайл так, щоб дані подавались крок за кроком. При цьому ви зможете побачити зображення вулиць, будівель і парків такими, якими неможливо побачити в реальності, тому що час не повернути.
З чим ви зазвичай вирушаєте до міста? Явно, берете з собою смартфон, планшет і навушники, щоб не заважати навколишнім музикою чи фільмом. Цього набору досить, аби ви могли подорожувати з аудіогідом. Якщо ви проводите багато часу в поїздках, то маєте можливість взяти по максимуму з таких подорожей, слухаючи історію про багаточисельні пам'ятки столиці. Краще, коли ви в цей момент будете знаходитися біля пам'ятки архітектури, паркового комплексу, скульптури та інших об'єктів. Але ця умова необов'язкова – тільки за вашої ініціативи. Можливо, будинок Петра І стане вашою першою відвіданою пам'яткою в столиці? І це, треба сказати, буде цілком цікавий і непоганий вибір.