Укр  /  Рус

Мова:

Кловський палац

Верховний суд України. Кінець 2000-х років

Кловський палац розташовується за адресою вулиця Пилипа Орлика, 8.

 

Кловський палац – пам'ятка архітектури національного значення – розташований на території літописного Кловського монастиря. Будівлю у стилі бароко звели у 1753-1755 роках. Фактично в Києві було всього два справжніх палаци – Маріїнський і Кловський. Обидва вони стоять на території, котра до революції 1917 року відносилася до поліцейської дільниці, званої Палацова. За свою понад 250-річну історію Кловський палац пережив багато подій. Він неодноразово горів, але кожного разу відроджувався. Тут у різний час містилися друкарня і госпіталь, гімназія і жіноче духовне училище, наукові установи і музеї. Сьогодні у ньому розташовується Верховний суд України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Хто проектував Кловський палац?
  • Чому палац називається Кловським?
  • Як вдалося врятувати пам’ятку архітектури після Громадянської війни?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Із лона Німецької (Графської) гори, що займає значну частину Липок, витікає струмок, що називається Верхній Клов, або Кловиця. Він прокладає собі шлях під Шовковичною вулицею, унизу зливається з рікою Клов і тече далі в бік річки Либідь. Клов та Кловиця дали назву не тільки великій історичній місцевості на Печерську, а й Кловському палацу. Обидва потоки заховані в підземні колектори, однак продовжують існувати і сьогодні. Як вважають міські топонімісти, ці назви походять від слова "клокітливий", тобто бурхливий.

 Реконструкція          собору          Кловського          монастиря          В.          Харламова,          Ю.          Асеєва.          1982          рік

Реконструкція собору Кловського монастиря В. Харламова, Ю. Асеєва. 1982 рік

 Історія місцевості Клов починається у сиву давнину. Ще в ХІ столітті ігумен Стефан заснував на Верхньому Клові монастир. Згодом його зруйнували кочівники, і ця земля довгий час пустувала. На початку XVIII століття Києво-Печерська лавра облаштувала тут друкарню. У цій місцевості також існувала невелика дерев'яна церква. На початку 1750-х років лаврські отці замислили спорудити в цій місцевості багату резиденцію. За проектом архітектора Петра Нейолова почалося будівництво двоповерхового кам'яного палацу. Оскільки будівничий одночасно працював над спорудженням Царського (пізніше Маріїнського) палацу і часу в нього було обмаль, завершенням робіт займався кріпак, архітектор Києво-Печерської лаври Степан Ковнір. Для оздоблення інтер'єрів залучили кращих майстрів: фахівців-живописців, ювелірів, іконописців. На території встановили млин, облаштували льох для зберігання харчів і напоїв. Також тут розпланували сад, також названий Кловським, висадили близько 2000 фруктових дерев, побудували оранжереї для тропічних рослин. Остаточною датою благоустрою території, прилеглої до палацу, вважається 1861 рік. Передбачалося, що тут зупинятимуться високопосадові особи з Петербурга і закордонні гості. Але у будівлі й надалі розташовувалася друкарня, а під час російсько-турецької війни тут містився військовий госпіталь.

 У період правління Катерини ІІ була проведена секуляризація всіх монастирських земель, і територію на Клові разом з усіма будівлями у Лаври забрали. Монастирські керівники спробували взяти палац в оренду, але отримали відмову. Проте їм вдалося забрати церковне майно, що було всередині.

 1-а          київська          гімназія.          Малюнок          М.          Закревського          1836          року

1-а київська гімназія. Малюнок М. Закревського 1836 року

 З 1812 року в Кловському палаці розташувалася 1-а київська гімназія. Тут викладали визначні вчені, серед яких – перші історики Києва Микола Закревський і Максим Берлінський, історик і етнограф Микола Костомаров та багато інших. Упродовж двадцяти років навколо гімназії сформувалася мережа вулиць. Липки стали активно забудовувати, і вони швидко перетворилися з передмістя на самий елітний район міста. У 1857 році гімназія перебралася до будинку на теперішньому бульварі Шевченка, а через шість років палац віддали жіночому училищу духовного відомства, де навчалися доньки священиків. Згодом в будівлі сталася пожежа, і його на деякий час закрили на реконструкцію. У 1870-ті роки вона стала триповерховою, тоді ж дерев'яні сходи замінили на кам'яні.

 Жіноче          училище          духовного          відомства.          Початок          ХХ          століття

Жіноче училище духовного відомства. Початок ХХ століття

 Жіноче училище працювало до 1919 року. У 1920 році палац згорів і кілька років перебував у руїнах. Поступово місцеві жителі почали розбирати його рештки на будівельні матеріали. Тоді міська влада стала висловлюватися за демонтаж залишків будови. Але вчені, які розуміли цінність пам'ятки архітектури, забили на сполох. Їм вдалося запобігти знищенню будівлі, а згодом домогтися її відновлення, незважаючи на дефіцит коштів у міському бюджеті.

 Колишній палац привели до ладу в 1932 році, деякий час тут був інститут силікатної промисловості. Пізніше його зайняли геологи, які працювали в цих стінах до 1960-х років. У наступному десятилітті тут розташовувалася експозиція Музею Великої Вітчизняної війни, що пізніше переїхав у спеціально збудований для нього меморіальний комплекс над Дніпром.

 Музей          історії          міста          Києва.          Початок          1990-х          років

Музей історії міста Києва. Початок 1990-х років

 До святкування 1500-річчя міста кияни отримали чудовий подарунок: Кловський палац передали під новостворений Музей історії міста Києва. Проте уже в 1990-ті роки почалися спроби виселити його з будівлі в найбагатшій частині міста. Після довгої боротьби Музей переїхав до Українського дому. Сьогодні відреставрований Кловський палац займає Верховний суд України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Кловський палац – гідна перлина столиці!

Київ не перестає дивувати мешканців і гостей великою кількістю пам’яток, серед яких історичні та архітектурні пам’ятки, архітектурні перлини. Є такі пам’ятки, які відомі далеко за межами міста й навіть країни, знаходяться в усіх на вустах. А є такі, котрі не такі популярні, але не менш цікаві. Одна з таких перлин – Кловський палац. Київ не раз вражав архітектурними спорудами різних епох, але саме цей палац приваблює увагу не тільки дивовижним фасадом, а й цікавою історією. Про цю пам’ятку столиці буде цікаво дізнатися не лише гостям міста, а і її мешканцям, адже далеко не кожен киянин знає всі таємниці цього особняка.

Коли й для кого був споруджений Кловський палац

Для початку варто згадати, що розташовується особняк сьогодні на землі, що на той час належала Києво-Печерській лаврі. І називалася ця територія Клов, на честь невеликого струмка, який протікав тут і видавав кумедні звуки.

Після того, як сама велика імператриця Катерина навідалася до Києва в 1744 році, було прийнято рішення звести на цьому місці звести кам’яний будинок, де могли б зупинятися короновані гості Лаври. Варто згадати ще один цікавий факт, пов’язаний з цим особняком. Сьогодні цей район міста називається Липками не просто так. Адже колись палац оточував незвичайної краси липовий гай, що вів алеями до берегів самого Дніпра. Але зовсім скоро гай перестав існувати, однак зробив свій внесок в історію столиці у вигляді назви району.

Показовий той факт, що Кловський палац був споруджений за проектами німецьких архітекторів, а от за неповторний інтер’єр відповідали українські художники. Цей особняк – один з небагатьох, який, незважаючи на війни та революції, зберігся в чудовому стані. Приголомшлива триповерхова будівля не перестає привертати увагу всіх, хто опиняється поряд з нею. До речі, з моменту спорудження, а саме 1765 року, особняк складався лише з двох поверхів, і лише в 1863 році був добудований третій.

Живописний зразок українського бароко, зведений для представників царських і коронованих осіб, так і не був використаний за прямим призначенням. А дуже шкода, що вже тут казати. Зараз нам є чим помилуватися, знайомлячись зі столицею та основними пам’ятками міста, до яких, звичайно, належить і цей палац.

Що розташовував у своїх стінах Кловський палац у Києві

Звичайно, весь цей час «кам’яний будинок на Клові» не пустував, хоча аристократія не особливо його й полюбляла. За всю історію існування там розташовувалися:

  • Лаврська типографія;
  • шпиталь;
  • навчальні заклади;
  • Інститут силікатної промисловості;
  • Міністерство геології;
  • Музей історії Києва.

Що ж зараз розташовується в стінах особняка, якому так і не судилося стати місцем тимчасового проживання вельмож? З 2003 року Кловський палац у Києві більше відомий, ніж будівля Верховного Суду України. З часу зведення особняк зазнав певних руйнувань. Особливо великих втрат наніс період громадянської війни. Але пізніше будівля була «підрихтована». Ґрунтовна реконструкція була проведена в 1970-х роках. В особняку відновили чудову ліпнину, повернули початковий вигляд фасаду.

Дивлячись на цей гідний уваги архітектурний шедевр, важко повірити, що він пережив велику історію. До сьогодні Кловський палац залишається однією з найпривабливіших і найкрасивіших споруд усієї української столиці.

Так, можливо, тут ви знайшли інформацію, яку й так уже десь чули чи читали. Але з okTV у вас є можливість дізнатися набагато більше про цей унікальний палац. Бажаєте відкрити для себе таємниці й загадки, котрі зберігають його стіни? Дізнатися, що відбувалося за дверима просторих кімнат? Як виглядав інтер’єр палацу на початку свого існування? Тоді все, що вам потрібно, – знайти в кінці сторінки унікальний продукт – аудіогід. Безкоштовна версія – це короткий, але дуже цікавий опис історії особняка, а платна – більше, ніж просто захоплива пізнавальна інформація, доступна будь-якому користувачеві інтернету. Ми постаралися зібрати для вас рідкісні факти й ту інформацію, яка не доступна простому користувачеві. Більше того, платна версія аудіогіда має чудовий бонус – фотографії, котрі відкриють вам розкішну архітектуру палацу в дрібницях, а також найзагадковіші таємниці. Насолоджуватися пам’ятками столиці, дізнаватися багато нового й цікавого, просто прогулюючись вулицями столиці, реально з нашим аудіогідом! 

Кловський палац – гідна перлина столиці!