Головний вхід в Інститут водного транспорту, який розташовувався в будівлі колишньої бурси. 1970-ті роки
Будівля бурси Києво-Могилянської академії розташована за адресою вулиця Набережно-Хрещатицька, 27.
Будівля київської бурси побудована ще в 1778 році. Колись це був гуртожиток для так званих казеннокоштних спудеїв, тобто таких, які перебували на утриманні держави. Суворі умови, в яких загартовувалися ці молоді люди, сформували ціле Бурсацьке братство. Романтичні замальовки з життя в київській бурсі можна знайти в творах Миколи Гоголя, Василя Наріжного та інших авторів. Бурсаки утворили окрему верству населення, що займала свою нішу на старому Подолі та в Києві взагалі. Інтерес становлять не тільки вихованці, а й сама старовинна будівля, що існує вже понад 240 років. Долаючи всі історичні перипетії, сьогодні вона знову належить Києво-Могилянської академії.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
У ХХІ столітті Києво-Могилянська академія викликає надзвичайну повагу в будь-якому контексті. Роботодавці готові брати її випускників на роботу вже на останніх курсах, не чекаючи видачі диплома. У сучасний час в академії навчаються студенти з доволі забезпечених сімей. Переважне число студентів – мешканці столиці. Якщо потрібне місце в гуртожитку, за нього потрібно попередньо заплатити.
Раніше ситуація відрізнялася на всіх рівнях. Місце, куди селили малозабезпечених спудеїв, називалося бурсою. Бурсаки були на утриманні держави, їхніх грошей не вистачало навіть на їжу. Бурса досі використовується, і нині її адреса звучить так: вулиця Набережно-Хрещатицька, 27.
Сьогодні, крім декількох навчальних корпусів академії, активно використовується для проведення занять і приміщення гуртожитку. Будівля вже, правда, стара. Але, незважаючи на декілька «сеансів реанімації», її вік варто рахувати з 1778 року. Цікаво, що автором проекту був Іван Григорович-Барський, випускник академії.
Початкова споруда була одноповерховою. Бурса виросла на один ярус після злощасної Подільської пожежі в 1811 році. Раніше будівля була з дерева. Після того, як з нею розправився вогонь, нову побудували з каменю.
З 1816 повних 16 років у минулій бурсі була духовна семінарія. Після в стінах бурси функціонувало духовне училище. За всю історію навіть морська тематика тут фігурувала: при СРСР розташовувався факультет морської академії.
Міщани іноді могли помічати візит гостей до їхніх городів. Плід, який господарі планували зірвати через день-два, опинявся дуже скоро на непишному столі бурсаків. Кожен, хто проходив повз бурсацької будівлі, знав, що він ризикує. Були різні інциденти, і про кожен керівництво академії знало. Скарг від магістрату надходило чимало. Який ще страх наводили бурсаки на киян? Ці дані є в аудіострічці в кінці цієї сторінки. Там також є вся детальна інформація про інші промисли студентів академії.
Бурсакам було де вирощувати овочі. Їхні ділянки для землеробства розташовувались над Дніпром. Кожна займала 6 соток, іншими словами, їх називали «клітками». Замість земельних смуг зараз там шумна автострада.
Викладачі не страждали від голоду, як студенти. За життя в Петра Могили склався великий статок. У нього була цінна колекція книжок, 4 села й значна сума злотих. Все це він заповів на потреби академії. Годували викладачів добре. Їм привозили продукти із заповіданих сіл. Сутужно доводилось лише бурсакам. Вони виживали як кому вдавалося.
Будівлю бурси Києво-Могилянської академії відвідують нерідко. Адже розповіді про бурсаків так і приваблюють подивитися на місцевість, де вони промишляли. Для отримання більш детальних даних не потрібно навіть замовлення екскурсії. Спробуйте аудіогід. Його історія може виявитися набагато цікавішою, ніж та, яку б ви почули від екскурсовода.
Яка є альтернатива традиційній екскурсії? Повна версія аудіоекскурсії від okTV. Створюючи новинку для туристичного бізнесу, ми отримали унікальну інформацію, яку не знайти у вільному доступі. Співпрацюючи з великими державними бібліотеками, нашій компанії вдалося записати велику базу аудіофайлів із розповідями про історичні пам'ятки. Також розширений варіант аудіогіда має зображення зі старих архівів. Хронологічний порядок подій допомагає туристові легше сприймати інформацію, але послідовність витримана тільки у другій версії аудіострічки.