Укр  /  Рус

Мова:

Андріївський узвіз

Андріївський узвіз. 1980-і роки

Андріївський узвіз розташовується між Володимирською й Десятинною вулицями та Контрактовою площею.

 

Андріївський узвіз називають однією з «найбільш київських вулиць». Це вулиця-символ і вулиця-музей. Недаремно узвіз часто порівнюють із паризьким Монмартром. Саме тут можна відчути атмосферу старого Києва. Про такі місця говорять: у них є душа. Це вулиця контрастів, яка поєднує Верхнє місто, що розкинулося на високих пагорбах і рівнинний Поділ.

З 2012 року Андріївський узвіз отримав статус пам'ятки містобудування місцевого значення.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Де за переказами встановив хрест Андрій Первозванний?
  • Хто вигнав з узвозу "будинки розпусти"?
  • За якою адресою жила реальна Проня Сірко?
  • Коли вулиця набула сучасного архітектурного вигляду?
 

 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 За переказом, ще в І столітті нашої ери на території майбутнього Києва побував апостол Андрій Первозванний. Саме він передбачив виникнення тут величного міста на пагорбах. За переказом, на горі, де нині стоїть Андріївська церква, учень Христа встановив дерев'яний хрест.

 Частина дослідників ототожнює Андріївський узвіз із літописним Боричевим узвозом. Але тут думки різняться. Оскільки багато істориків впевнені, що вулицю проклали тільки в XVI-XVII століттях, прокопавши проїзд між Замковою горою й Уздихальницею. Дійсно, ці дві височини, що розкинулися по обидва боки узвозу, але знаходяться майже на одній лінії неподалік одна від одної, звичайно могли бути колись одним цілим. Найімовірніше, земляні роботи з розділення гір провели задля створення зручного транспортного під'їзду до київського Замку, який збудували на пагорбі над Андріївським узвозом за литовсько-польської панування.

 Андріївська          церква.          1892          рік.          Фото          С.          Кульженко

Андріївська церква. 1892 рік. Фото С. Кульженко

 Очевидці лишили спогади про те, що вулиця була вкрай вузькою й незручною для колісного транспорту. Під час дощів і весняного бездоріжжя її взагалі неможливо було проїхати. У 1754 році на горі закінчили спорудження шедевра архітектури, розкішної церкви на честь апостола Андрія. Її почали зводити за наказом імператриці Єлизавети Петрівни. Проектував храм петербурзький архітектор Бартоломео Растреллі. Будівельними роботами керував київський зодчий Іван Мічурін. Пишна церква, ніби парує у повітрі, піднімаючись над древнім Подолом. Але між тим, існує і зворотна сторона такого розташування. Через загрозу постійних зсувів Андріївську церкву доводиться постійно реконструювати, а схил гори під нею зміцнювати.

 Перші житлові будинки на узвозі з'явилися приблизно в XVIII столітті. Комплексна забудова почалася лише 200 років тому. Це, звичайно, досить юний вік у контексті 1500-річної історії міста. Незважаючи на сусідство з розкішним храмом, спочатку узвіз більше нагадував сільську вулицю. Помиї з вікон виливали просто на дорогу, де паслися тварини і тинялися свійські птахи. Окрім того, місцевість уподобили для «роботи» жінки легкої поведінки. Відомий у минулому релігійний письменник і історик Андрій Муравйов, який оселився на схилі років неподалік від Андріївської церкви, з жахом констатував, що весь узвіз перетворився в один суцільний будинок розпусти. Він постановив очистити від скверни священну для нього гору, де колись ступала нога його небесного покровителя. Потрібно зазначити, що Муравйов зміг домогтися від влади вирішення питання, цьому посприяв його незаперечний авторитет, широке коло знайомств і звʾязків.

 Андреевский          спуск.          1872          год.          Фото          Д.          Биркина

Андріївський узвіз. 1872 рік. Фото Д. Біркіна

 Загалом сучасний архітектурний ансамбль Андріївського узвозу практично повністю сформувався лише на початку ХХ століття. На той час тут уже були найбільш знакові сьогодні будівлі − легендарний «дом постройки изумительной», який став відомим завдяки його мешканцю, письменнику зі світовим ім'ям Михайлу Булгакову; Замок Річарда Левове Серце у псевдоготичних формах; «Будинок-терем» київського купця Слинько. Великий список знаменитих мешканців Андріївського узвозу. В різні часи з вулицею були пов'язані імена відомого скульптора й режисера Івана Кавалерідзе, племінника Шевченка художника Фотія Красицького, «святого лікаря» Феофіла Яновського, засновника Української хорової капели, диригента Олександра Кошиця та багатьох інших видатних людей.

 Але варто зазначити, що завдяки узвозу в історію Києва увійшли прості міщани. Так, герої драми Івана Нечуя-Левицького, пізніше переробленої Михайлом Старицьким у комедію «За двома зайцями», мали реальні прототипи. На місці сучасного будинку № 22А знаходилася садиба, де проживав той самий Сірко з «донею Пронею». Уже в наш час героїх екранізованої п'єси втілили у металі. На самому початку Андріївського узвозу стоїть невелика паркова скульптура − пам'ятник Проні Прокопівні та Свириду Голохвастову. На її відкритті була актриса Маргарита Криницина, яка зіграла Проню у фільмі «За двома зайцями». Скульптурна група користується величезною популярністю серед містян і гостей Києва. Про це красномовно свідчать відполіровані до блиску частини пам'ятника. Вважається, що якщо їх потерти й загадати бажання, воно обов'язково здійсниться.

 Свято          на          Андріївському          узвозі.          1987          рік

Свято на Андріївському узвозі. 1987 рік

 Нинішній Андріївський узвіз — це довгі ряди сувенірних крамниць, картинні галереї й музеї, серед яких Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова, Музей однієї вулиці, Музей-майстерня Івана Кавалерідзе. Не закінчується потік киян і туристів, охочих ненадовго вирватися із повсякденності і вдихнути атмосферу старовини і свята, які відчуваються на цій вулиці.

 Кияни неоднозначно сприйняли будівництво на Андріївському узвозі нової будівлі Київського академічного драматичного театру на Подолі. Громіздке приміщення, що не досить добре вписалося у витончений вид узвозу, викликало безліч протестів поціновувачів старого Києва.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Андріївський узвіз: колорит, який не можна передати словами

Навіть красномовними словами важко виразити велич, характерну одній із найжвавіших туристичних вулиць – Андріївському узвозу. Саме ця дорога пов'язує верхнє місто з чарівним Подолом. Тут розкинулися неповторні пам'ятки, і любуватися ними можна, здається, безкінечно довго. Які ж сюрпризи приготував для гостей міста Андріївський узвіз? Розпочнемо, мабуть, з культурної складової й відмітимо, що тут безліч цікавих музеїв, гарних галерей і розкішних театрів. Славиться це місце й картинними галереями та антикварними магазинами. Особливого колориту надають місцеві продавці, що пропонують гостям столиці сувенірну продукцію. Тому, якщо вам потрібно привезти презент з Києва, неодмінно купуйте його тут. Окремої уваги заслуговують, звичайно, кафе й ресторани. Вишколений персонал, привабливий автентичний дизайн, дружня атмосфера й дуже смачна кухня. Душу Києва можливо відчути саме тут!

Вічно жвава вулиця, переповнена людьми, радо зустрічає гостей своєю пишністю

Без чого ми не можемо уявити Києва? Андріївський узвіз – місце, де підноситься розкішна пам'ятка архітектури ХVIII століття – велична Андріївська церква, що приголомшує своєю енергетичною міццю. Те, як вона виглядає у вечірній час, коли місто вкривається ковдрою заходу, нікого не залишить байдужим. Крім того, варто обов'язково відвідати дивовижний Замок Річарда Левове Серце та цікавий музей М. Булгакова, що розповідає про життєдіяльність цього генія. Найпримітніше те, що кожна пам'ятка – унікальна. Всі вони зберігають дух далекого минулого. Не дивно, що, прогулюючись по Андріївському узвозі, ви почуєте безліч найрізноманітніших легенд.

Вже складаєте список пам'яток, які хочете відвідати в столиці? Тоді неодмінно занесіть до нього, причому в першу чергу, Андріївський узвіз. Історія цього місця настільки цікава, що ви будете готові занурюватися в неї знову й знову. Так, наприклад, мало хто знає, що ця вулиця була забудована лише на межі ХІХ-ХХ століть. Творчі особистості далекого минулого недаремно були закохані в це місце, адже тут можна було черпати натхнення.

Для тих, хто хоче познайомитися з містом ближче, але не хоче витрачатися на послуги особистого гіда, а також для тих, хто не любить групові екскурсії - унікальна можливість надається компанією okTV. Спеціально для вас ми розробили інноваційний продукт! Скачайте прямо на цій сторінці екскурсію і вирушайте на прогулянку з онлайн-гідом. Вам доведеться почути найцікавіші історії про місто, про саму вулиці і її визначні пам'ятки. Все, що вам потрібно: телефон, навушники і бажання дізнатися якомога більше про найпривабливіші місця столиці!

Всі пам'ятки Андріївського узвозу на долоні

Центральним образом узвозу є, звичайно, церква. Якщо вірити легенді, то до хрещення Русі тут перебував один із 12 апостолів Ісуса Христа. Тому й сама церква, й узвіз носять ім'я цього апостола. Він же й передбачив народження великого міста, на горі й під горою. Зі слів Нестора-літописця, божественний апостол «охрестив» гору. Тоді море, яке оточувало її того давнього періоду, заховалося під землю, а його частина перетворилася в Дніпро. Ні в якому разі не можна будити це море, адже якщо воно «прокинеться», то затопить не лише Київ, а й всю Україну. Наскільки правдоподібна ця історія Андріївського узвозу, залишається лише здогадуватись. Втім, якщо вірити переказам, то в період, коли будувалася церква, під престолом раптово виникла… Криниця. Кажуть, це те саме море, яке «заховав» апостол Андрій. Будівники, звичайно, зрозуміли це як підтвердження існування підземного моря й, щоб не тривожити його, збудували церкву без дзвонів.

Можна дуже довго розповідати про те, чим привабливий і цікавий Андріївський узвіз. Київ сам по собі є центром пам'яток, які можна вивчати, здається, вічність. Навіть дивлячись на найвідомішу церкву столиці, вона кожного разу відкривається по-новому, дивуючи своєю архітектурою, кольором, енергетикою, яка підкорює кожного. Без зайвих слів: Андріївський узвіз – місце, яке ви неодмінно повинні побачити хоча б раз у житті. І якщо ви ще цього не зробили, зараз саме той час!

Андріївський узвіз: колорит, який не можна передати словами