Укр  /  Рус

Мова:

Свято-Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври

Святі ворота і Троїцька надбрамна церква. 1982 рік

Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської лаври розташована за адресою: вулиця Лаврська, 15.

 

Святі ворота, над якими розміщена Троїцька надбрамна церква, слугують головним входом на територію Національного Києво-Печерського заповідника. Від Троїцької надбрамної церкви відкривається вид на Соборну площу з Успенським собором і Великою лаврською дзвіницею. Храм, за переказом, був закладений правнуком київського князя Ярослава Мудрого Святославом. Він першим із князів прийняв постриг, пожертвував монастирю все своє багатство й прожив тут монахом 36 років під іменем Микола Святоша.  

Троїцька надбрамна церква – єдиний давній храм Києво-Печерської лаври, який майже не зазнав руйнувань. Змінювався лише його вигляд. Невеликі ремонтні роботи було проведено в середні віки, а починаючи з ХVІІ ст. храм неодноразово перебудовували. У І пол. ХVІІІ ст. він, як і всі будівлі Лаври, отримав форми стилю бароко, який ще називають козацьким. На початку ХХ ст. зовнішні та внутрішні стіни були оновлені темперою й олією. Зараз богослужіння в Троїцькій надбрамній церкві відбуваються на свято Пресвятої Трійці.   

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Чим відрізнялася початкова архітектура храму?
 • Яку додаткову роль виконувала Троїцька церква в давнину?
 • Що станеться, якщо пройти під Святими воротами?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

Троїцька надбрамна церква – невелика, найдавніша будівля Києво-Печерської лаври, що збереглася. Затиснена між фортечними стінами і святково прикрашена – вона є ключем до скарбниці історії, що відкривається за воротами. Розташована церква у другому ярусі над головними вхідними воротами. Цей храм – фортифікаційна споруда в системі фортечних стін Києво-Печерського монастиря, пам’ятка архітектури початку ХІІ ст. Будівля майже квадратна, розміром 12 х 12,5 м. Основними будівельними матеріалами для неї слугували тонка прямокутна цегла-плінфа та дикий камінь. У давньоруські часи церква була прикрашена скромно, мала приблизно такий самий вигляд, як реконструкція надбрамної церкви Благовіщення, що над Золотими воротами.

Імовірний     вид     Троїцької     надбрамної     церкви.     Реконструкція     Ю.     Асеєва

Імовірний вид Троїцької надбрамної церкви. Реконструкція Ю. Асеєва

 Давнє мурування виявили, коли наприкінці ХІХ ст. під час ремонту зняли тиньк. Зараз домонгольське мурування стін відкрите для перегляду на південній стіні храму з боку двору. Всередині, склепіння вівтаря було викладено не плінфою, а глечиками-голосниками на розчині. Це полегшувало конструкцію й створювало хорошу акустику. Точний час будівництва церкви встановити складно. За пізніми свідченнями, один із нащадків київського князя Ярослава Мудрого 1107 року постригся у ченці під іменем Микола й пожертвував своє багатство монастирю та на храм. Звідси і ведеться відлік віку храму – більше ніж 900 років. Є свідчення, що князь-інок був брамником та виконував інші прості обов’язки. Він похований на Ближніх печерах, а його мощі є нетлінними. Відомо також, що на початку ХІІ ст. верхня частина монастиря була обнесена потужною фортечною стіною заввишки шість і завтовшки два метри. В системі кам’яних стін були ворота, над якими височіла надбрамна церква. Зазвичай такі храми над воротами додатково слугували вартовими вежами, тому на першому ярусі по боках арки передбачалися приміщення для вартових.

 У 30–40 рр. ХVІІІ ст. фасади Троїцького храму були пишно прикрашені в стилі бароко. Баня отримала грушеподібну форму з маківкою й ажурним хрестом, навколо бані встановили позолочені декоративні рипіди-віяла. Всередині храму є різьблений, дерев’яний позолочений ажурний іконостас, панікадило під банею на 16 свічок важить 664 кг. Підлога церкви встелена чавунними плитами. Один із головних шедеврів внутрішнього оздоблення – композиція Нікейського собору, присвяченого церковному зібранню в Нікеї в 325 році, на якому прийняли Символ віри, визначили час святкування Пасхи та затвердили інші канони.

Святі     ворота     Києво-Печерської     лаври     і     Троїцька     надбрамна     церква.     Рис.     М.     Сажина.     1846     рік

Святі ворота Києво-Печерської лаври і Троїцька надбрамна церква. Рис. М. Сажина. 1846 рік

 Найбільше в розписах Троїцької церкви вражають пейзажі: зі ставками, квітами, деревами, під покровом яких зображено рідкісних звірів і птахів тропічних країн. Загалом розпис включає більше 100 композицій, пов’язаних із релігійною темою свята Трійці. На початку ХХ ст. художник Іван Їжакевич, який багато працював у Лаврі, створив на підході до храму композиції, що зображають печерських святих Ближніх і Дальніх печер.

 У православних храмах відсутня традиція сидіти. Але в Троїцькому храмі вздовж стін стояли дерев’яні розписні лавки з підлікітниками. Вони призначалися для хворих і монахів похилого віку, які через немічність не могли стояти. Адже зовсім поряд з Троїцькою надбрамною церквою був Микільський лікарняний монастир із хворими й каліками, які відвідували службу в Троїцькій надбрамній церкві.

 Вважають, що тому, хто пройшов під Святими воротами, одразу ж відпускається половина гріхів. Що ж стосується традицій, то, за переказом, навіть найповажнішим особам потрібно входити через Святі ворота тільки пішки. Так і зараз: усі без винятку відвідувачі проходять ворота через невелику хвіртку.

 Вид     Троїцької     церкви     з     боку     Соборної     площі.     1900-ті     роки

Вид Троїцької церкви з боку Соборної площі. 1900-ті роки

 Фасад Троїцької церкви з боку Соборної площі дуже гарний, хоч і розписаний дещо скромніше, ніж із зовнішнього боку, де покликаний вразити тих, хто заходить.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами