Укр  /  Рус

Мова:

Трапезна церква Києво-Печерської Лаври

Трапезна Києво-Печерської лаври. 1900-ті роки

Трапезна церква преподобних Антонія і Феодосія розташована на території Національного Києво-Печерського історико-архітектурного заповідника за адресою вулиця Лаврська, 11.

 

Єдину споруду, що об’єднала монастирську трапезну палату і церкву преподобних Антонія і Феодосія Печерських, звели наприкінці ХІХ століття в дусі історизму з елементами псевдовізантійського стилю. Автор проекту —  архітектор Володимир Ніколаєв — взяв за основу константинопольську Софію. Трапезну вінчає величезна баня діаметром 20 метрів, що не має опор. Внутрішнє оздоблення в стилі модерн розробив архітектор Олексій Щусєв.

На даний час будівля повністю відреставрована зовні і всередині. У Трапезній церкві щодня проходять ранкові та вечірні богослужіння. Біля її стін поховані Василь Іскра та Іван Кочубей, страчені гетьманом Іваном Мазепою. Тут же покоїться Петро Столипін, імперський прем’єр-міністр, смертельно поранений в київському оперному театрі в 1911 році. Над його могилою встановлено великий хрест з чорного лабрадориту. Зі східного боку трапезної церкви облаштований просторий видовий майданчик з прекрасною панорамою Ближніх і Дальніх печер, Дніпра та лівого берега Києва.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Який незвичний прийом використаний в зовнішньому оформленні будівлі?
  • У чому унікальність розписів Трапезної церкви?
  • Як проявляється одностайність монастиря і заповідника?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На початку ХІІ століття, коли чернече життя в Києво-Печерському монастирі тільки починалося, була побудована монастирська трапезна. Стояла вона на місці нинішньої Трапезної церкви. При землетрусі 1230 року, а потім під час татаро-монгольської навали трапезна дуже постраждала. Наприкінці XVII століття почали будівництво нової. Потім сталася велика пожежа, і знову знадобився ремонт. А до кінця ХІХ століття трапезну розібрали "за старістю". На цей час в Лаврі вже проживало понад тисячу ченців.

 У 1893 році знаменитий київський зодчий Володимир Ніколаєв за пропозицією Духовного собору Києво-Печерської лаври прийняв на себе посаду архітектора зі спостереження за зведенням лаврських споруд. Цього ж року він взявся за проект нової трапезної. Потрібно віддати належне його таланту і смаку. Спочатку майстер хотів закінчити будівлю грушеподібною бароковою банею. Але зрозумів, що такий силует буде погано поєднуватися з головною спорудою монастиря — Успенським собором.  Він запропонував змінити власний проект та завершити трапезну приземистою банею у візантійському стилі. На поверхні бані на зразок собору св. Софії в Константинополі використаний незвичайний прийом зовнішнього оздоблення - золоті промені, який в Лаврі ніде більше не використовується.

 «Золоті          промені»          на          даху          Трапезній

"Золоті промені" на даху Трапезній

 Будівля трапезної палати і Трапезної церкви преподобних Антонія і Феодосія в плані являє собою восьмигранник. Її фасади декоровані складними візерунками з цегли, а білосніжні стіни прикрашають арочні віконні отвори. Над входом в трапезну частину розташована витончена дзвіниця. За рахунок прорізаних вікон  простір під банею всередині храму дуже світлий.

 Усередині трапезна палата була розділена стовпами, в центрі розташовувалася кафедра, з якої під час прийому їжі читали житія святих. Обідні столи стояли з трьох сторін. Посуд ченців за традицією був олов’яний. Колись до палати прилягала кухня. До наших днів збереглися підвальні складські приміщення. Трапезний зал відокремлювався від церкви розсувними металевими дверима. В цілому зовнішній вигляд Трапезної церкви і палати чудово вписався в навколишній ансамбль Соборної площі.

 Внутрішнє оздоблення і храму, і палати створювалося на початку ХХ століття, коли в мистецтво прийшов модерн, який знайшов відображення і в оздобах церков. Для внутрішньої прикраси храму використані кілька видів мармуру з різних країн. Зелений "верде антико" був замовлений в Англії, також храм прикрашають найбільш відомий в світі білий та рожевий каррарський і сірий сієнський мармур. З мармуру виконаний і одноярусний іконостас в псевдовізантійському стилі, оздоблений ажурним кам’яним різьбленням. У розписах стін архітектор-художник Щусєв зробив цікавий акцент, який прикрасив центральну частину храму. Він зобразив київський ландшафт, Дніпро і хрест апостола Андрія на київських горах. Стіни церкви прикрашені природними мотивами: яскраві райські птахи, що нагадують павичів, теж були придумані і написані самим Щусєвим. Портрети Печерських святих на стінах трапезної палати створили автор багатьох лаврських розписів художник Іван Їжакевич та інші художники. Найбільше враження справляє зображення Прохора Лебедника, який під час страшного голоду в ХІІ столітті врятував киян, навчивши ченців пекти хліб з лободи.

 Крім прекрасного природного освітлення, в церкві є чудове срібне панікадило кінця ХІХ століття, що важить 1200 кілограмів. Під підлогою будівлі, з самого початку була прокладена система опалення, і працювали старовинні калорифери. У храмі дуже хороша акустика, тут проходили і проходять концерти не тільки церковних хорів, а й філармонічної музики. Під час богослужінь півчі можуть стояти біля кіотів, або в непримітних місцях, що створює незвичайний ефект.

 Відреставрована          будівля.          1982          рік

Відреставрована будівля. 1982 рік

 У роки богоборства у Трапезній працював музей атеїзму. У період Другої світової війни будівля дуже постраждала під час вибуху у Успенському соборі, а потім окупанти влаштували в пошкодженому храмі тир. Після війни музей атеїзму відновив свою роботу. У колишній сакральній споруді закріпили маятник Фуко, що демонстрував добове обертання Землі.

 Зараз трапезна є частиною Національного заповідника, а Києво-Печерський монастир його орендує. Реставраційні роботи останніх років проводилися за рахунок коштів Києво-Печерської Лаври фахівцями УкрНІІреставрація. Щоб відреставрувати і оновити розписи бані, були сконструйовані спеціальні дуже високі ліси. Тоді ж старі дерев’яні підлоги замінили мармуровими та гранітними під мармур, а для огляду залишили під склом фрагменти керамічної старовинної плитки.

 На даний час в трапезній палаті в дні великих релігійних свят чотири рази на рік проводяться урочисті обіди. Пісну монастирську трапезу можна розділити з паломниками на території монастиря.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Трапезна церква Києво-Печерської лаври

Трапезна церква Києво-Печерської лаври – одна з наймолодших побудов, зведена в 1895 році неподалік місця, де з 1108 року знаходилася трапезна монастиря. Останньому було завдано непоправних збитків землетрусом 1230 року. У 1684 році на її місці почалося зведення нової, кам’яної, будівлі, яка було знесена через аварійний стан 1893 року.

Проект збереженої до нашого часу Трапезної в русько-візантійському стилі розробив В. Ніколаєв. Споруда включає дві будівлі: будову прямокутної форми (сама трапезна) і прилеглу до неї зі східного боку церкву на честь святих Антонія і Феодосія. Двоповерховий храм вінчає найбільший у країні напівсферичний двадцятиметровий купол, що не має внутрішньої опори. Над західним входом розміщена дзвіниця. Фасади оформлено цегляними візерунками, основу прикрашено рустом, а стіни – арковими віконними отворами. Внутрішніми оброблюваними роботами керував О. Щусєв. Розписи стін є заслугою Г. Попова («Чудесний лов риби», «Чудо в Еммаусі»), І. Їжакевича (зображення чотирнадцяти печерських подвижників). На стіни нанесено зображення:

  • Никона Великого (першого літописця Київської Русі);
  • Нестора Літописця (давньоруського історика);
  • Варлаама (першого ігумена);
  • преподобного Прохора Чудотворця, що рятував людей від голоду у ХІІ ст.;
  • Марка Печерника (чудотворця обителі);
  • Миколи Святоші (князя, який прийняв постриження).

Мармурові ікони створено у псевдоруському стилі. Вага бронзового панікадила, подарунка Миколи ІІ, – більше тони. Біля північної стіни знаходяться могили В. Кочубея, І. Іскри, П. Столипіна. З майданчика споруди гості монастиря можуть побачити Ближні й Дальні печери. Трапезна церква постраждала внаслідок вибуху 1941 року. Повне відновлення було завершено в 1980 році. У 1960–1980 роках у будівлі розміщувався Музей атеїзму, під склепінням якого було прикріплено маятник Фуко для демонстрації руху Землі навколо осі. Богослужіння проводяться з 1990 року. Гості Трапезної церкви можуть помолитися написаній на початку ХХ ст. іконі апостола Андрія Первозваного, де зберігається частинка його мощей. У храмі Києво-Печерської лаври зберігається старовинний список ікони Успіння Богородиці. Вінчають у церкві середами, п’ятницями, неділями; потрібна попередня домовленість.   

Трапезна церква Києво-Печерської лаври