Трапезна Києво-Печерської лаври. 1900-ті роки
Трапезна церква преподобних Антонія і Феодосія розташована на території Національного Києво-Печерського історико-архітектурного заповідника за адресою вулиця Лаврська, 11.
Єдину споруду, що об’єднала монастирську трапезну палату і церкву преподобних Антонія і Феодосія Печерських, звели наприкінці ХІХ століття в дусі історизму з елементами псевдовізантійського стилю. Автор проекту — архітектор Володимир Ніколаєв — взяв за основу константинопольську Софію. Трапезну вінчає величезна баня діаметром 20 метрів, що не має опор. Внутрішнє оздоблення в стилі модерн розробив архітектор Олексій Щусєв.
На даний час будівля повністю відреставрована зовні і всередині. У Трапезній церкві щодня проходять ранкові та вечірні богослужіння. Біля її стін поховані Василь Іскра та Іван Кочубей, страчені гетьманом Іваном Мазепою. Тут же покоїться Петро Столипін, імперський прем’єр-міністр, смертельно поранений в київському оперному театрі в 1911 році. Над його могилою встановлено великий хрест з чорного лабрадориту. Зі східного боку трапезної церкви облаштований просторий видовий майданчик з прекрасною панорамою Ближніх і Дальніх печер, Дніпра та лівого берега Києва.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Трапезна церква Києво-Печерської лаври – одна з наймолодших побудов, зведена в 1895 році неподалік місця, де з 1108 року знаходилася трапезна монастиря. Останньому було завдано непоправних збитків землетрусом 1230 року. У 1684 році на її місці почалося зведення нової, кам’яної, будівлі, яка було знесена через аварійний стан 1893 року.
Проект збереженої до нашого часу Трапезної в русько-візантійському стилі розробив В. Ніколаєв. Споруда включає дві будівлі: будову прямокутної форми (сама трапезна) і прилеглу до неї зі східного боку церкву на честь святих Антонія і Феодосія. Двоповерховий храм вінчає найбільший у країні напівсферичний двадцятиметровий купол, що не має внутрішньої опори. Над західним входом розміщена дзвіниця. Фасади оформлено цегляними візерунками, основу прикрашено рустом, а стіни – арковими віконними отворами. Внутрішніми оброблюваними роботами керував О. Щусєв. Розписи стін є заслугою Г. Попова («Чудесний лов риби», «Чудо в Еммаусі»), І. Їжакевича (зображення чотирнадцяти печерських подвижників). На стіни нанесено зображення:
Мармурові ікони створено у псевдоруському стилі. Вага бронзового панікадила, подарунка Миколи ІІ, – більше тони. Біля північної стіни знаходяться могили В. Кочубея, І. Іскри, П. Столипіна. З майданчика споруди гості монастиря можуть побачити Ближні й Дальні печери. Трапезна церква постраждала внаслідок вибуху 1941 року. Повне відновлення було завершено в 1980 році. У 1960–1980 роках у будівлі розміщувався Музей атеїзму, під склепінням якого було прикріплено маятник Фуко для демонстрації руху Землі навколо осі. Богослужіння проводяться з 1990 року. Гості Трапезної церкви можуть помолитися написаній на початку ХХ ст. іконі апостола Андрія Первозваного, де зберігається частинка його мощей. У храмі Києво-Печерської лаври зберігається старовинний список ікони Успіння Богородиці. Вінчають у церкві середами, п’ятницями, неділями; потрібна попередня домовленість.