Укр  /  Рус

Мова:

Училище сліпих

Будівля колишнього притулку та училища сліпих. 2018 рік

Колишнє Київське відділення Товариства піклування про сліпих імператриці Марії Олександрівни розташоване за адресою вулиця Інститутська, 29.

 

Незважаючи на засилля розкішних особняків, на “панських Липках”, тут знайшлося місце і для закладів, пов’язаних із благодійністю. На розі вулиць Інститутської та Кріпосного провулка стоїть красива чотириповерхова будівля, яка колись належала притулку та училищу сліпих. Тут вперше в імперії було створено училище, де діти з особливими потребами могли навчатися наукам та ремеслу. Ті з них, хто не одразу міг пристосуватися до самостійного життя, мали можливість проживати на території притулку. На жаль, добрі починання київських меценатів перервалися після Жовтневої революції 1917 року. Сьогодні будівлю займають органи МВС.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Де розташовувався один із перших київських притулків для сліпих?
  • Чому біля садиби училища на Інститутській вулиці росла лоза?
  • Коли головний корпус притулку став чотириповерховим?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Однією з найбільших чеснот у всі часи вважалося піклування про немічних, хворих, малолітніх, сиріт, та самих старих, залишених без опіки. Проблеми таких знедолених завжди були на одному з перших місць у Києві, що здавна славився своїми меценатами. Заможні кияни ніби змагалися, хто з них більше може допомогти місту, вони жертвували кошти та матеріали на лікарні, безкоштовні нічліжні будинки, притулки та школи. Один з таких закладів був і на Липках. Навіть тут, серед багатих садиб та розкошів він здавався доречним.

 Садиба, розташована у верхів’ях Кловського яру, за однією з версій, колись належала генералу Раєвському, а пізніше перейшла у постійне користування до військово-інженерного відомства. Саме тут і вирішили створити притулок для сліпих та слабозорих людей. Почалося все з того, що в Києві, за прикладом тодішньої столиці імперії Петербургу, було створене Піклування для сприяння воїнам, що осліпли. Його керівництво оголосило про збір коштів, і незабаром була зібрана необхідна сума, що дозволила відкрити на Кудрявці біля Вознесенської церкви, в районі сучасної вулиці Пимоненка, притулок для солдат-інвалідів за зором.

 У лютому 1881 року в Росії було засноване Маріїнське товариство для піклування над сліпими під патронатом імператриці. До його завдань входила допомога цивільним громадянам, сліпим від народження або тим, хто втратив зір. Саме в Києві вперше в імперії поставили питання про сприяння не лише дорослим, але й незрячим дітям. В київське відділення товариства увійшло багато відомих в місті людей — директор 1-ї гімназії Олексій Андріяшев, підприємці Семен Могилевцев, представники сім’ї Терещенків і багато інших. Офіс товариства розмістився в приміщенні 1-ї гімназії, а його головою було обрано Андріяшева.

Училище          сліпих.          1900-ті          роки

Училище сліпих. 1900-ті роки

 Будівництво притулку на Липках проходило в декілька етапів. В травні 1882 року на розі Інститутської вулиці та Кріпосного провулку було закладено двоповерхову будівлю. Її проект розробив інженер Микола Максимович, пізніше відомий будівничий київської гавані. На той момент неподалік вже розташовувався невеликий притулок для дітей сиріт, чиї батьки склали голови за Вітчизну на полі бою. Для продовження будівництва меценати вирішили зібрати додаткові кошти. Частину грошей внесли також сліпі мешканці притулку на Кудрявці. Вони плели вироби з лози, а після їх продажу половину грошей залишали собі, а половину перераховували братам по нещастю.

 Вже в грудні 1883 року великий комплекс притулку був практично закінчений. На першому поверсі головного корпусу розташувалися спальні кімнати для дорослих та дівчаток, а також квартира директора. Другий поверх займали спальні хлопчиків, класні кімнати та домова церква. У дворі спроектували службовий флігель з приміщеннями лазні, майстерень і кухні. Також тут був окремий дерев’яний корпус для випускників училища, де вони могли жити деякий час, доки могли самостійно заробляти на хліб.

 Училище повністю утримувалося за рахунок меценатів, при цьому щорічна сума пожертв перевищувала 10 тисяч рублів. Діти отримували тут освіту за програмою міської двокласної школи, а також займалися музикою і церковним співом, опановували ремісничі професії. Їх навчали в’язанню, крою та шиттю, плетінню дачних меблів і корзин. Поруч із садибою, яку займав притулок, спеціально висадили лозу, щоб завжди мати матеріал для виготовлення плетених виробів. Навчання проходило в декілька етапів, і вихованці поділялися на відділення. Раз на рік частина учнів мала можливість відпочити в Криму за рахунок пожертв, що надходили, а дорогу їм сплачувало управління Південно-Західних залізниць. За тридцятилітній період до початку Першої світової війни головний корпус притулку декілька разів перебудовували та розширювали. В 1893 році надбудували ще один поверх, в той час вихованців було 60, а після розширення в 1913 році училище вже вміщувало 100 дітей.

 Боковий          фасад          головного          корпусу          колишнього          училища          сліпих          з          боку          Кріпосного          провулку.          2018          рік

Боковий фасад головного корпусу колишнього училища сліпих з боку Кріпосного провулку. 2018 рік

 Після Жовтневого перевороту будівлю зайняли органи НКВС. Центральний корпус знову надбудували, з того часу він став чотириповерховим. Довгий час тут розміщувалося Управління внутрішніх військ УРСР, яке пізніше переїхало в район Севастопольської площі. Сьогодні повністю збережений комплекс колишнього притулку як і раніше використовують органи МВС. Також тут розташувалася Центральна рада фізкультурно-спортивного товариства “Динамо”.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами