Укр  /  Рус

Мова:

Воздвиженка

Сходи з вулиці Гончарної на Велику Житомирську. 1970-ті роки

Воздвиженка розташовується в урочищі Гончари-Кожум’яки, включає вулиці Воздвиженську, Кожум’яцьку, Дегтярну й Гончарну. 

 

Житловий мікрорайон Воздвиженка є одним із нових визначних місць Києва. Це елітний район, що розмістився в долині нижче Старокиївської та Замкової гір.

Воздвиженка – сучасний топонім, узагальнена назва трьох давніх київських урочищ – Кожум’яки, Гончарі та Дегтярі. Яр здавна населяв робочий люд. Ремісники заснували тут своєрідне київське Місто Майстрів, яке мало цікаву історію.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

  • Які легенди пов’язані з урочищем Гончарі-Кожум’яки?
  • Що об’єднувало Чорнобильську зону відчуження та Воздвиженку?
  • Де народився Михайло Булгаков?
 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Розгалужений яр під Старокиївською горою утворився декілька тисячоліть тому в результаті роботи джерел. Під час сильних дощів вони перетворювалися на потужні ріки. Тоді потоки води прокладали собі дорогу, вимиваючи ґрунт. Основним водотоком, який брав участь у формуванні долини, вважається струмок Киянка, що впадає в більш велику ріку Глибочицю. Нині обидві ріки протікають у колекторах під землею.

 Частина дослідників ототожнює Киянку з урочищем «Дебрі Кісани», що згадується в «Слові о полку Ігоревім». Численні археологічні розкопки в дельті струмка дозволили встановити цікаві факти. В X столітті береги Киянки, яка протікала серед житлової забудови, були укріплені потужними контрфорсами із колод, а тротуари вздовж струмка викладені з дошок. Так що, схоже, що ще тисячу років тому існували відносно комфортні пішоходні дороги.

 Яр здавна населяв робочий люд. Квартали мали назви відповідно до роду занять його мешканців. Ремісники заклали тут своєрідне київське Місто Майстрів. Сусідство зі струмком давало господарський ефект – кожум’яки вимочували в ньому шкіри, а гончарі брали воду для змішування її з глиною. Відповідно до стародавнього переказу мешканцем цієї місцевості був богатир Кирило Кожум’яка, який переміг страшне київське чудовисько. 

 Хрествоздвиженська          церква          і          Воздвиженська          вулиця.          1880-ті          роки

Хрествоздвиженська церква і Воздвиженська вулиця. 1880-ті роки

 Місцевість поступово розвивалася. У середині  XVIII століття була зведена Хрестовоздвиженська церква. Пізніше храм перебудували, саме він й дав назву тутешньої центральної вулиці. Ця вулиця була найкоротшою дорогою від верхньої частини Андріївського спуску до Житнього базару. Складний рельєф визначив труднощі будівництва в яру. Пагорби, які оточують Воздвиженку, дуже хиткі, і час від часу тут трапляються серйозні зсуви. Уже в середині ХІХ століття були зроблені спроби інженерного захисту території. Побудовано водовідвідні канави, зведено опорні стіни. Частина з них функціонує й сьогодні.

 До кінця  ХІХ століття місцевість заповнили дво-триповерхові будинки. Змінився й соціальний статус мешканців. Ще в середині позаминулого століття ремісників поступово посунуло дрібне купецтво. Недаремно герой фільму «За двома зайцями» Голохастов охрестив місцевих мешканців «кожум’яцькими аристократами»

 Перетин          вулиць          Воздвиженської          та          Гончарної.          1978          рік

Перетин вулиць Воздвиженської та Гончарної. 1978 рік  

 У ХХ столітті, практично до середини 60-х років, ніщо не заважало патріархальному укладу життя урочища. Вже тоді вчені думали, що територія має стати археологічним заповідником. У 1967 році відомі київські архітектори та археологи запропонували створити «Парк-музей Древній Київ». До нього планували приєднати і Гончари-Кожум’яки. Було розроблено генеральні плани і підготовлено документацію. Тим паче, що до кінця 1970-х багато будинків в урочищі були непридатними через вік і численні зсуви. Тоді місцевих жителів почали відселяти. Але раптово наприкінці радянської епохи замість створення заповідника влада вирішила віддати територію під багатоповерхову забудову. Такий поворот подій викликав обурення киян і протести.

 Після розвалу СРСР в 1990-ті  ніхто на територію не зазіхав. До цього часу в урочищі практично не залишилося жителів і місце стало нагадувати Чорнобильську зону відчуження. Молодь, яка любила досліджувати ці руїни, охрестила квартали Мертвим містом. Оскільки довго так тривати не могло, на початку 2000-х років тут вирішили побудувати елітне чарівне містечко під кольоровими дахами. Однак за зовнішньою красою супердорогого житла ховалося безліч проблем: від відсутності якісних комунікацій до невирішеної проблеми підземних вод, що підтоплюють підвали. Топонім Мертве місто знову став доречним. Ситуацією вдало скористалися столичні фотографи. Вони отримали безкоштовну платформу для роботи з моделями на фоні казкових будинків. Зараз потроху територія обживається, відкрилися кафе і галереї, частину будинків займають офіси, частина придбана під житло.

 Нова          Воздвиженка.          Кінець                    2000-х          років

Нова Воздвиженка. Кінець  2000-х років

 Варто сказати, що з цією місцевістю пов’язані долі двох видатних киян. 15 травня 1891 року в будинку на вулиці Воздвиженській народився майбутній знаменитий письменник Михайло Булгаков. Хрестили його в сусідньому Хрестовоздвиженському храмі. А у двоповерховому будиночку наприкінці вулиці Дегтярної з 1919 до 1948 року жив відомий художник Григорій Світлицький. На жаль, обидва будинки були варварськи зруйновані новими забудовниками при розробці території.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Воздвиженка: розкішна принада в самому центрі Подолу

Воздвиженкою називається елітний київський район, до якого включені чотири вулиці Подільського району. Він здається зовсім молодим, тому що був відреставрований у 2000-х роках. Знаходиться в урочищі Гончари-Кожум'яки. Поряд вивищується Замкова гора, звідки відкривається чудовий краєвид на район для міліонерів, як його називають місцеві жителі й приїжджі гості. Така краса тішить туристів з будь-якої країни. Навіть самі кияни раді піднятися на гору, щоб побачити найпрестижніший район. Він справді прекрасний!

Колись тут була зовсім інша історія…

У старому урочищі, де розташована зараз Воздвиженка, жили ремісники, там само знаходились і ремісничі цехи. Готова продукція продавалася на сусідній вулиці – Андріївському узвозі. Як і в наш час, асортимент аналогічний: посуд з розписом, автентичні текстильні вироби, ювелірні прикраси. Цим шляхом проходив основний торговий канал міста, зручно з'єднуючись з Верхнім містом. Зверху знаходиться Андріївська церква, приблизно там і закінчувався торговий шлях, а саме – біля Володимирської та Десятинної вулиць. Гостям Києва легко знайти Воздвиженку, тому що в будь-якому разі туристичний маршрут веде через Андріївський спуск, а з його з лівому боці, якщо йти зверху, пролягає вуличка до елітного району. Звичайно, його видно одразу. Будівлі всі нові, виконані в гарних яскравих кольорах. У цій місцевості все гармонійно, оскільки проект забудови був ретельно продуманий, отже, у нього вкладені величезні кошти. Прогулюючись по місту самостійно, вам неодмінно захочеться дізнатися про цей район більше, адже він приголомшує своєю розкішшю, величчям, лиском… Щоб не проґавити нічого важливого, не обов'язково шукати екскурсовода, який познайомить вас із Воздвиженкою ближче. Досить завантажити на свій мобільний пристрій нашу аудіоекскурсію й вирушити на прогулянку. Це інноваційний продукт, який дозволить вам не витрачатися на послуги екскурсовода, не прив'язуватися до потреб екскурсійної групи, а самостійно гуляти й знайомитися з найгарнішими місцями столиці.

Царська Воздвиженка – сучасність дуже до речі!

Здавалось би, навіщо взагалі виділяти цілий район у Києві, ніби інших там немає? Але саме Воздвиженка належить до елітних. Пройтися по гарних вулицях, полюбуватися архітектурними спорудами, від краси яких аж дух захоплює – ось що приносить неймовірне задоволення. А ще молодята взяли собі за правило робити там знімки в день весілля. Причому фото виходять дійсно царські. За територією району ретельно доглядають. Та й ті, хто гуляє цими місцями, утримуються від засмічення вулиць. Навіть у 2017 році продовжується будівництво будинків, проект розширюється з кожним роком. І хоч зелені паркани трохи псують зовнішній вигляд, зате пізніше, будьте впевнені, район «блистітиме» й приголомшуватиме непередаваним лиском.

Якщо ви намалювали картину, що вулиці Воздвиженки переповнені людьми, то це помилкова думка. Це місце також має назву «мертвого міста». Дорогі магазини функціонують, але район все ще залишається малозаселеним. Його скоріше можна назвати музеєм, а не житловою ділянкою. Вкладеними мільярдами забудовник розпорядився дуже збитково. Після двох років здачі об'єктів вони починають руйнуватися: всередині гниють стіни, починає поширюватись грибок, навіть ззовні видно відламані шматки цементу. Жити в таких комплексах, як мінімум, небезпечно. Проект був величезного масштабу, безумовно, в інфраструктуру були закладені й кошти на будівництво дитсадка. Діти з елітних сімей повинні навчатися в найкращих закладах. Забудовнику навряд чи вдасться створити для малюків навчальний заклад найкращої якості, судячи по зведених будівлях вже зараз. Це цікавий факт, який вкотре доводить, що всередині не все так бездоганно, як може здаватися зовні.

Захоплюючий уїк-енд на Воздвиженці – зайнятися буде чим

На Воздвиженці розташовано багато магазинів, бутиків, кафе. Приємно провести день серед гарної місцевості, а потім насолодитися чашкою кави в приємній обстановці кафе чи ресторану. У сонячні теплі дні добре посидіти в скверику, з якого чудово видно зовнішньо бездоганні споруди. В інтернеті навіть можна побачити таку назву Воздвиженки, як українські Карлові Вари. Голосно сказано. Навіть занадто. Як ми вже згадували раніше, з боку вулиці місце здається чарівним. Нареченим воно подобається особливо, оскільки їхні плаття чудово вписуються в створену атмосферу затишного куточка Києва: багатого й стильного, але не більше того.

Запрошуємо подивитися на «малу Польщу» в елітному районі столиці! Казкова місцевість точно запам'ятається європейським стилем архітектури, тишею й затишком, які важко знайти в «кипучій на події» столиці України.

Воздвиженка: розкішна принада в самому центрі Подолу