Будинок офіцерів Збройних сил України. 2018 рік
Центральний Будинок офіцерів Збройних сил України розташовується за адресою вулиця Михайла Грушевського, 30/1.
Триповерховий Будинок офіцерів на перехресті складається з двох прямокутних корпусів, витягнутих уздовж вулиці Грушевського навпроти Маріїнського парку та Кріпосного провулка. Між собою корпуси з’єднані напівкруглою конструкцією з колонами. Будівництво будинку в стилі неоампір, оформленого в біло-блакитних тонах, закінчили в 1933 році. Зараз він охороняється законом як пам’ятка архітектури місцевого значення.
Нині Будинок офіцерів — великий культурний центр, у стінах якого розміщуються три театрально-концертні зали, один із них на 1000 чоловік, кілька лекційних залів, архів, бібліотека і ще півтори сотні різних приміщень. Тут проводяться концерти, вистави, лекції, виставки. Тут же розташовується експозиція Національного військово-історичного музею України.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Подорожуючи старою частиною Києва, варто обов’язково помилуватися архітектурою Центрального будинку офіцерів Збройних сил України. Цю будівлю було побудовано на початку ХХ ст. і, хоча пізніше вона три рази перебудовувалася, однаково зберегла відбиток унікальної атмосфери того часу. Зараз ця споруда знаходиться на розі вулиці Грушевського і Кріпосного провулку.
Спочатку Будинок офіцерів мав бути літньою школою прапорщиків. Проект почали реалізовувати в 1914 році, але Київ тоді так і не побачив добудованої споруди. Причиною тому став раптовий початок Першої світової війни, Жовтнева революція і наступні сумні події. І лише 1931 року, коли закінчилася післяреволюційна зміна влади, остаточно утвердилася Країна Рад, коли життя почало входити в колію, настав час добудувати унікальну будівлю. Проект створив архітектор Йосип Каракіс, засновуючись на початковому плані. Змінився не лише вигляд, а й назва – Будинок Червоної армії і Флоту. Сучасну назву пам’ятка отримала вже після розпаду СРСР.
На карті Києва Будинок офіцерів займає важливе місце. Це унікальна архітектурна пам’ятка, побудована в стилі ампір. Вона зберегла сліди цілої епохи, відрізняється цікавим планом побудови і красою архітектурних елементів.
Не дивно, що для цієї будівлі було обрано саме стиль ампір. Він покликаний підкреслювати велич і владу Імператора, військову могутність Імперії. Цікаво, що цей стиль не прижився ні в одній країні Європи, крім Франції і Російської імперії. Будівлі ампіру відрізняються пафосом, використанням одноманітних декоративних елементів, що часто відсилають до традицій Давнього Риму чи Давнього Єгипту. Це відображається у використанні колон і кам’яних статуй сфінксів і левів.
Хоча Будинок офіцерів у Києві не відрізняється надмірною монументальністю і пафосом, все ж це яскравий зразок архітектури свого часу. Відносна скромність будівлі пояснюється тим, що ампір у провінціях імперії був дещо стриманішим. Крім того, позначився і вплив радянських архітекторів, які до «буржуазних надмірностей» ставилися скептично. Та й 30-ті роки відрізнялися вже зовсім іншим ставленням до архітектури. Зокрема, з’явилися зображення червоноармійців над вікнами першого поверху, було переміщено головний фасад і оформлено його доричними колонами, а з плану будівлі виключено купол.
Сьогодні будівля складається з трьох поверхів. На першому розміщений просторий вестибюль, а на другому – лекційні зали, концертні, клубні та адміністративні приміщення. Дві прямокутні частини будинку поєднані на розі напівкруглим приміщенням. Саме в цій напівкруглій частині знаходиться головний вхід, оформлений колонами доричного ордену. Саме такі колони вважалися «чоловічими» в античні часи, вони відрізняються монументальністю й лаконічністю. Другий парадний вхід знаходиться в торцевій частині на Кріпосному провулку.
Перший поверх розміщений на високому цоколі, оформлений рустованим каменем: стилізовано грубо обтесаний з випуклою лицьовою поверхнею. Він утворює своєрідний подіум для пілястр і напіввікон другого поверху. У простінках верхніх поверхів розміщено колони іонічного ордену, легшого й витонченішого, ніж колони біля головного входу. Сьогодні Будинок офіцерів у Києві збирає поціновувачів музики й театрального мистецтва. Тут регулярно проходять концерти популярних виконавців різних жанрів. Відвідання цього закладу принесе задоволення й поціновувачам архітектури та сценічної майстерності.