Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Демченка

Будівля Національної академії правових наук України. 2018 рік

Колишній особняк Демченка розташований за адресою вулиця Пилипа Орлика, 3.

 

Колишній особняк Всеволода Демченка часто називають Будинком із каріатидами. Ця назва пов’язана з двома симетричними жіночими напівстатуями, що прикрашають фасад будівлі. Особняк являє собою відмінний зразок архітектурного стилю неоампір і сьогодні чудово вписується у навколишню забудову. Завдяки високому громадському статусу власника в домі, будівництво якого було закінчено в 1912 році, встигли побувати високопоставлені сучасники Демченка імперського рівня. Після революції 1917 року будівлю було націоналізовано, як і інші особняки Липок, і змінено функціональне призначення. В наші дні її займає Національна академія правових наук України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Який таємничий символ нанесено над входом до будівлі?
  • Чим був відомий Всеволод Демченко?
  • Як у Києві з’явилася своя "Пізанська вежа"?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Особняк, побудований більше ста років тому, і сьогодні виглядає досить сучасно. Він, як і багато інших київських шедеврів архітектури, має свою загадкову родзинку, котра виділяє його з низки інших і сприяє виникненню міських легенд і міфів. Окрім каріатид, які одразу ж кидаються в очі, фасад відмічено ще одним, менш помітним, але цікавим елементом. Це невеликий трикутник над входом, що скидається на масонське “всебачуще око”, або “променисту дельту”. Він пробуджує уяву і змушує замислитися, чи не належав володар до таємної організації вільних каменярів. Втім, не виключено, що це фрагмент гексаграми “зірка Давида”, можливо, доданий до декору вже за другого власника будівлі — купця-іудея Сігізмунда Рабінерсона. Є припущення, що у більш пізні часи у нижнього трикутника шестикутної зірки просто обережно прибрали кінчики, залишивши тільки трикутник, направлений основою донизу.

 Трикутник          під          каріатидами          над          входом.          2018          рік

Трикутник під каріатидами над входом. 2018 рік

 Історія будівлі, як і двох сусідніх Арабського будиночка Ковалевського і особняка Наталії Уварової, починається з того часу, коли спадкоємці мультимільйонера Лазара Бродського розділили на частини і розпродали величезну ділянку на фешенебельних Липках. Ділянку в центральній частині сучасної вулиці Пилипа Орлика (тоді Єлизаветинської) придбав інженер шляхів сполучення Всеволод Демченко. За його замовленням у лютому 1911 року архітектор Іван Бєляєв почав зводити особняк.

 Варто зазначити, що співробітництво Бєляєва і Демченка тривало досить довго. Зодчий збудував для чиновника не лише родинний особняк на Липках, а ще й низку прибуткових будинків у центральній частині Києва — на вулицях Великій Житомирській, Миколаївській (зараз Архітектора Городецького) і Ольгинській. Демченко був відомим у місті підприємцем, бізнес котрого будувався на здачі житла в оренду. В новому особняку на Єлизаветинській, крім особистих апартаментів, він розмістив контору з управління своєю прибутковою нерухомістю.

 Значну частину капіталу земський діяч і гласний (депутат) міської думи Всеволод Демченко заробив, головуючи в “мостовій” комісії, яка відала облаштуванням міських доріг. За ініціативою Демченка звичний киянам кругляк на міських магістралях було замінено на гранітну бруківку, котра активно використовувалася на той час у європейським містах. Зусиллями підприємця були перемощені практично всі центральні вулиці Києва. Незадоволення містян викликала висока вартість виконання ремонтних робіт, оскільки граніт замовляли у Швеції. Інженера звинуватили у непрозорому використанні займу в 1 мільйон рублів, взятий на ремонтні роботи. Це призвело до низки публікацій у пресі з карикатурами, на яких були зображені міські дороги, встелені 5-рублевими купюрами. З кожним днем обурення громадськості росло, а після початку будівництва особняка на Липках воно вилилося у відкрите звинувачення Демченка у розкраданні міського бюджету. Проте, прокручувати подібні справи було б неможливо без участі мера. Голова “мостової” комісії склав “чудовий” тандем з тодішнім міським головою — молодим та енергійним Іполитом Дьяковим. Цікава річ — той в ті самі роки… раптово обзавівся багатоповерховим прибутковим будинком на Миколаївській площі (тепер площа Івана Франка).

 Особняк          Демченка.          1914          рік

Особняк Демченка. 1914 рік

 Ще одним гучним скандалом, пов’язаним із чиновником-ділком Демченко, було будівництво так званої київської Пізанської вежі. На певному етапі інженер забажав сам керувати будівництвом своїх прибуткових будинків. Для зведення споруди на Великій Житомирській була збудована спеціальна дерев’яна башта, за допомогою якої планувалася його поступова надбудова-нарощення. Але як інженер Демченко виявився неспроможним, башта незабаром сильно нахилилась і це викликало новий шквал критики та глузувань у пресі.

 Наявність численних ділових зв’язків допомагала Демченку залишатися на плаву в будь-якій ситуації. В місті за свою ділову хватку він отримав прізвисько “американець”. У 1912 році 38-річний Всеволод Якович, висунутий Київським клубом російських націоналістів, став депутатом Державної думи. Через рік в особняку, будівництво якого саме тоді було закінчене, він приймав дорогих гостей, що прибули до відкриття пам’ятника Столипіну. Це були високопосадовці з Петербургу — члени Сенату, міністри, депутати Державної думи. Для них успішний бізнесмен дав обід на 45 персон. Більш того, в його особняку зупинився на кілька днів сам голова Держдуми Михайло Родзянко.

 Непотопимий Демченко намагався залишитися при кермі і після повалення самодержавства. За Тимчасового уряду він став Київським окружним комісаром Тимчасового уряду. Але, коли місто в 1918 році ненадовго захопили більшовики, “багатовекторний” політик зазнав фізичного нападу і був сильно побитий. Щоправда, на той час він вже не був власником особняка на Липках, оскільки ще в розпал Першої світової війни перебрався до одного зі своїх прибуткових домів, а престижну ділянку зумів продати купцю Сігізмунду Рабінерсону, зятю цукропромисловця-мільйонера Мойсея Гальперіна.

 Після революції і встановлення радянської влади будівлю, як і всі особняки Липок, було націоналізовано. Рабінерсони поїхали до еміграції, залишивши в домі солідну колекцію предметів мистецтва. Всі вони були каталогізовані і пізніше передані до музеїв. Пізніше колишній особняк займали різноманітні структури, а в 1928 році тут відкрили нічліжний будинок. Цокольний поверх був безкоштовним, а на першому та другому зробили такий собі “хостел” вартістю 10 та 25 копійок за ліжко. Тому в апартаментах, де колись розкошували багатії, тепер спали безпритульні.

 Колишній          особняк          Демченка.          Кінець          1980-х          років

Колишній особняк Демченка. Кінець 1980-х років

 Після Другої світової війни будівлю на деякий час передали в управління МВС. А потім сюди заїхало Генеральне консульство Німецької Демократичної Республіки, яке, в 1973 році переїхало на вулицю Ярославів Вал. Сьогодні в будівлі розміщена Національна академія правових наук України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк інженера Демченка в Києві

Неподалік від Кловського палацу, на вулиці Пилипа Орлика, 3, привертає увагу невелика будівля з каріатидами, що вражають величним стилем у поєднанні неокласицизму з неоампіром. Особняк, побудований у 1912 році за проектом архітектора Івана Біляєва, належав відомому київському інженерові й громадському діячу Всеволоду Яковичу Демченку. Не тільки вишукана архітектура, а й насичена подіями історія особняка викликає інтерес до цієї історико-культурної пам'ятки та персон, що проживали там у різні часи. І якщо ви опинитесь біля цієї споруди, за планом чи ж за щасливою випадковістю, не позбавляйте себе задоволення дізнатися побільше про це незвичайне місце.

Перегортаємо сторінки історії особняка

На початку ХХ століття інженер і багатий землевласник Всеволод Демченко був відомою у Києві персоною – депутатом ІV Державної Думи Російської імперії, головою Київської повітової земської управи, старостою Олександро-Невської церкви й членом правління Київського політехнічного інституту. Декілька років він керував «мостовою» комісією, що займалася укладанням плитки на центральних вулицях міста – Хрещатику, Володимирській, Великій Васильківській та інших. За розробленою ним технологією, вулиці укладали гранітними кубиками, привезеними із Швеції для бетонної основи. У власності Демченка було декілька прибуткових будинків у Києві. Почасти зовнішній вигляд сучасного Києва обумовлений діяльністю саме цієї видатної особи.

Від будівництва до націоналізації

На початку 1911 року спадкоємці цукрового магната Лазаря Бродського по частинах продавали великий маєток, що займав у Липках цілий квартал. Садибу на Єлизаветинській, 8-А (зараз вулиця Пилипа Орлика) придбав Всеволод Демченко й одразу ж зайнявся зведенням особняка. Уже в лютому архітектор Іван Біляєв, що раніше побудував для Демченка три прибуткові будинки, представив інженерові проект двоповерхового особняка. Його зведення було доручено архітекторові А. Т. Гількевичу. У 1912 році сім'я державного діяча відсвяткувала новосілля в цьому розкішному особняку й проживала в ньому аж до 1916 року.

Будинок зберігає пам'ять про багатьох відомих гостей. Маючи великий вплив в урядових колах Санкт-Петербурга, у 1913 році він запросив до Києва на відкриття пам'ятника Петру Столипіну членів Сенату і 45 депутатів Державної Думи, влаштувавши у своєму особняку обід іменитим гостям. У будинку Демченка, приїхавши до Києва, зупинявся сам голова Державної Думи Михайло Родзянко. У 1916 році будинок з каріатидами в Демченка придбав київський цукропромисловець Сигізмунд Рабінерсон. Його сімейство проживало там аж до націоналізації 1918 року. Відомо, що Рабінерсони славилися багатою колекцією творів мистецтва. Частина колекції, залишена власниками в особняку, була в 1919 році взята на облік комісією з охорони предметів мистецтва. Художні цінності Рабінерсонів були передані Київському художньо-промисловому музею.

У роки радянської влади особняк часто переходив від одних державних закладів до інших. Відомо, що в листопаді 1928 року в ньому був відкритий будинок для ночівлі. Цокольний поверх будівлі був відведений для 60 безкоштовних місць. На першому поверсі, що мав 80 місць, селили за 10 копійок. Нічліг на другому поверсі, що надавав 60 місць, коштував дорожче – 25 копійок за ніч. З 1950 по 1973 роки в особняку розташовувалось консульство НДР, після чого будівля була віддана у відомство Міністерства іноземних справ УРСР. У 1993-1994 роках у будівлі створювалась Конституція України. У 1995 році особняк передали Академії правових наук України, там же розташовується ННІ інтелектуальної власності.

«Родзинки» неоампірного фасаду

Для будівництва й оформлення особняка 30-річний політик і заможний землевласник не пожалкував коштів, взяв у кредитній громаді Києва позику в розмірі 51 900 рублів на строк 36 років і 4 місяці. Двоповерховий особняк з цокольним поверхом був зведений всього за рік. Ще рік знадобився на оброблювальні роботи. У 1912 році невеликий сірий двоповерховий особняк прикрасив вулицю величною витонченістю свого головного фасаду.

Облицьований вапняними плитами, він акцентує увагу на центральній частині, що виступає за основну лінію будівлі. Саме по центру зосередились всі архітектурні «родзинки» особняка, що роблять його незабутнім і неповторним. Пілястри з іонічним ордером візуально виділяють центр двох поверхів. Від них переводиться увага на дві рельєфні фігури граційних каріатид, розташованих з двох боків вікна другого поверху та які виконують декоративну роль. Ще вище завершує композицію прямокутний фронтон з неокласичним ліпним декором, що зображає міфічні істоти у вигляді крилатих пегасів. Інший декор фасаду виражений орнаментальними мотивами, класичними вінками й факелами. Прямокутні вікна першого поверху розділені колонами-імпостами з тосканським ордером.

Пам'ятний особняк зводився в той час, коли тільки почав стихати скандал навколо Всеволода Демченка, що розорився ніби за витрату мільйона казенних коштів, взятих на будівництво мозаїчних мостових. Його звинуватили в тому, що на ці кошти підприємливий інженер зводив свої прибуткові багатоповерхові будинки.

Час розставив все по своїх місцях. Київ увійшов у історію як перше місто, де з'явилися вулиці з мозаїчними мостовими. Одну з них можна й сьогодні бачити на вулиці Городецького. Пізніше їх стали викладати в Москві й Варшаві. Будинок з каріатидами на вулиці Пилипа Орлика вписав ім'я його творців в історію міста й досі слугує людям. І це можливість здійснити невелику подорож у часі, що вражає. Не кожен же день прогулюєшся по місцях, які пройшли крізь віки. І навіть якщо ви корінний киянин, вам, напевно, буде цікаво дізнатися історію рідного міста, подивившись на нього крізь призму великих архітектурних споруд, серед яких і особняк Демченка в Києві.

Аудіогід від okTV – ваша можливість отримати максимум інформації

Якщо у ваших найближчих планах пізнавальна прогулянка по Києву, обов'язково відвідайте особняк Демченка. Візуально це місце дозволить вам відчути, що ви потрапили в далеке минуле. І якщо ви не хочете підлаштовуватися під потреби туристичної групи, проводити своє дозвілля з незнайомими людьми, а екскурсія з персональним гідом теж не особливо вас цікавить, – є можливість отримати максимум інформації іншим способом. Що, коли ми скажемо, що компанія okTV розробила унікальний продукт, завдяки якому на вашому улюбленому пристрої завжди буде персональний гід? Для того щоб реалізувати цю можливість, наші спеціалісти звертались до архівів і бібліотек, платних джерел інформації, внаслідок чого отримали великі масиви даних, які упорядкували, розділили на категорії, ретельно обробили й представили ринку принципово новий продукт – аудіогід.

Щоб зрозуміти, що являє собою це ноу-хау, досить просто завантажити безкоштовну версію у кінці сторінки, де ми коротко розповідаємо про особняк Демченка. Платна версія має набагато більше унікального контенту, а головна перевага – можливість переглянути фотографії в хронологічному порядку. Таким чином, ви зможете порівняти споруду сучасності й побачити, як вона виглядала багато років тому за різних обставин. Завдяки аудіогіду вам не доведеться витрачати свій час на пошук групової чи індивідуальної екскурсії по місту. У будь-який зручний для вас час можете вирушити на прогулянку по вулицях Києва, відвідуючи пам'ятки одна за одною. А на вашому смартфоні ви зможете отримувати корисну інформацію про ту пам'ятку, поруч з якою знаходитеся.

Особняк інженера Демченка в Києві