Будівля Національної академії правових наук України. 2018 рік
Колишній особняк Демченка розташований за адресою вулиця Пилипа Орлика, 3.
Колишній особняк Всеволода Демченка часто називають Будинком із каріатидами. Ця назва пов’язана з двома симетричними жіночими напівстатуями, що прикрашають фасад будівлі. Особняк являє собою відмінний зразок архітектурного стилю неоампір і сьогодні чудово вписується у навколишню забудову. Завдяки високому громадському статусу власника в домі, будівництво якого було закінчено в 1912 році, встигли побувати високопоставлені сучасники Демченка імперського рівня. Після революції 1917 року будівлю було націоналізовано, як і інші особняки Липок, і змінено функціональне призначення. В наші дні її займає Національна академія правових наук України.
А чи хочете Ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Неподалік від Кловського палацу, на вулиці Пилипа Орлика, 3, привертає увагу невелика будівля з каріатидами, що вражають величним стилем у поєднанні неокласицизму з неоампіром. Особняк, побудований у 1912 році за проектом архітектора Івана Біляєва, належав відомому київському інженерові й громадському діячу Всеволоду Яковичу Демченку. Не тільки вишукана архітектура, а й насичена подіями історія особняка викликає інтерес до цієї історико-культурної пам'ятки та персон, що проживали там у різні часи. І якщо ви опинитесь біля цієї споруди, за планом чи ж за щасливою випадковістю, не позбавляйте себе задоволення дізнатися побільше про це незвичайне місце.
На початку ХХ століття інженер і багатий землевласник Всеволод Демченко був відомою у Києві персоною – депутатом ІV Державної Думи Російської імперії, головою Київської повітової земської управи, старостою Олександро-Невської церкви й членом правління Київського політехнічного інституту. Декілька років він керував «мостовою» комісією, що займалася укладанням плитки на центральних вулицях міста – Хрещатику, Володимирській, Великій Васильківській та інших. За розробленою ним технологією, вулиці укладали гранітними кубиками, привезеними із Швеції для бетонної основи. У власності Демченка було декілька прибуткових будинків у Києві. Почасти зовнішній вигляд сучасного Києва обумовлений діяльністю саме цієї видатної особи.
На початку 1911 року спадкоємці цукрового магната Лазаря Бродського по частинах продавали великий маєток, що займав у Липках цілий квартал. Садибу на Єлизаветинській, 8-А (зараз вулиця Пилипа Орлика) придбав Всеволод Демченко й одразу ж зайнявся зведенням особняка. Уже в лютому архітектор Іван Біляєв, що раніше побудував для Демченка три прибуткові будинки, представив інженерові проект двоповерхового особняка. Його зведення було доручено архітекторові А. Т. Гількевичу. У 1912 році сім'я державного діяча відсвяткувала новосілля в цьому розкішному особняку й проживала в ньому аж до 1916 року.
Будинок зберігає пам'ять про багатьох відомих гостей. Маючи великий вплив в урядових колах Санкт-Петербурга, у 1913 році він запросив до Києва на відкриття пам'ятника Петру Столипіну членів Сенату і 45 депутатів Державної Думи, влаштувавши у своєму особняку обід іменитим гостям. У будинку Демченка, приїхавши до Києва, зупинявся сам голова Державної Думи Михайло Родзянко. У 1916 році будинок з каріатидами в Демченка придбав київський цукропромисловець Сигізмунд Рабінерсон. Його сімейство проживало там аж до націоналізації 1918 року. Відомо, що Рабінерсони славилися багатою колекцією творів мистецтва. Частина колекції, залишена власниками в особняку, була в 1919 році взята на облік комісією з охорони предметів мистецтва. Художні цінності Рабінерсонів були передані Київському художньо-промисловому музею.
У роки радянської влади особняк часто переходив від одних державних закладів до інших. Відомо, що в листопаді 1928 року в ньому був відкритий будинок для ночівлі. Цокольний поверх будівлі був відведений для 60 безкоштовних місць. На першому поверсі, що мав 80 місць, селили за 10 копійок. Нічліг на другому поверсі, що надавав 60 місць, коштував дорожче – 25 копійок за ніч. З 1950 по 1973 роки в особняку розташовувалось консульство НДР, після чого будівля була віддана у відомство Міністерства іноземних справ УРСР. У 1993-1994 роках у будівлі створювалась Конституція України. У 1995 році особняк передали Академії правових наук України, там же розташовується ННІ інтелектуальної власності.
Для будівництва й оформлення особняка 30-річний політик і заможний землевласник не пожалкував коштів, взяв у кредитній громаді Києва позику в розмірі 51 900 рублів на строк 36 років і 4 місяці. Двоповерховий особняк з цокольним поверхом був зведений всього за рік. Ще рік знадобився на оброблювальні роботи. У 1912 році невеликий сірий двоповерховий особняк прикрасив вулицю величною витонченістю свого головного фасаду.
Облицьований вапняними плитами, він акцентує увагу на центральній частині, що виступає за основну лінію будівлі. Саме по центру зосередились всі архітектурні «родзинки» особняка, що роблять його незабутнім і неповторним. Пілястри з іонічним ордером візуально виділяють центр двох поверхів. Від них переводиться увага на дві рельєфні фігури граційних каріатид, розташованих з двох боків вікна другого поверху та які виконують декоративну роль. Ще вище завершує композицію прямокутний фронтон з неокласичним ліпним декором, що зображає міфічні істоти у вигляді крилатих пегасів. Інший декор фасаду виражений орнаментальними мотивами, класичними вінками й факелами. Прямокутні вікна першого поверху розділені колонами-імпостами з тосканським ордером.
Пам'ятний особняк зводився в той час, коли тільки почав стихати скандал навколо Всеволода Демченка, що розорився ніби за витрату мільйона казенних коштів, взятих на будівництво мозаїчних мостових. Його звинуватили в тому, що на ці кошти підприємливий інженер зводив свої прибуткові багатоповерхові будинки.
Час розставив все по своїх місцях. Київ увійшов у історію як перше місто, де з'явилися вулиці з мозаїчними мостовими. Одну з них можна й сьогодні бачити на вулиці Городецького. Пізніше їх стали викладати в Москві й Варшаві. Будинок з каріатидами на вулиці Пилипа Орлика вписав ім'я його творців в історію міста й досі слугує людям. І це можливість здійснити невелику подорож у часі, що вражає. Не кожен же день прогулюєшся по місцях, які пройшли крізь віки. І навіть якщо ви корінний киянин, вам, напевно, буде цікаво дізнатися історію рідного міста, подивившись на нього крізь призму великих архітектурних споруд, серед яких і особняк Демченка в Києві.
Якщо у ваших найближчих планах пізнавальна прогулянка по Києву, обов'язково відвідайте особняк Демченка. Візуально це місце дозволить вам відчути, що ви потрапили в далеке минуле. І якщо ви не хочете підлаштовуватися під потреби туристичної групи, проводити своє дозвілля з незнайомими людьми, а екскурсія з персональним гідом теж не особливо вас цікавить, – є можливість отримати максимум інформації іншим способом. Що, коли ми скажемо, що компанія okTV розробила унікальний продукт, завдяки якому на вашому улюбленому пристрої завжди буде персональний гід? Для того щоб реалізувати цю можливість, наші спеціалісти звертались до архівів і бібліотек, платних джерел інформації, внаслідок чого отримали великі масиви даних, які упорядкували, розділили на категорії, ретельно обробили й представили ринку принципово новий продукт – аудіогід.
Щоб зрозуміти, що являє собою це ноу-хау, досить просто завантажити безкоштовну версію у кінці сторінки, де ми коротко розповідаємо про особняк Демченка. Платна версія має набагато більше унікального контенту, а головна перевага – можливість переглянути фотографії в хронологічному порядку. Таким чином, ви зможете порівняти споруду сучасності й побачити, як вона виглядала багато років тому за різних обставин. Завдяки аудіогіду вам не доведеться витрачати свій час на пошук групової чи індивідуальної екскурсії по місту. У будь-який зручний для вас час можете вирушити на прогулянку по вулицях Києва, відвідуючи пам'ятки одна за одною. А на вашому смартфоні ви зможете отримувати корисну інформацію про ту пам'ятку, поруч з якою знаходитеся.