Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Могилянська академія

Будинки колишніх Києво-Братського монастиря і Духовної академії. 1980 рік

Національний університет «Києво-Могилянська академія» розташовується за адресою вулиця Григорія Сковороди, 2. 

 

Києво-Могилянська академія - один з найдавніших навчальних закладів не лише України, а й усієї Європи. Свою історію починає від Київської братської школи, створеної в нелегкий час боротьби за православ’я в 1615 році, коли Київ перебував під гнітом іноземного панування. Архітектурний комплекс Києво-Могилянської академії формувався протягом століть і містив ряд унікальних будівель, зведених в ХVII-ХХ століттях. На скрижалях історії вписані імена понад 1500 видатних людей, пов’язаних із цим навчальним закладом. Сьогодні відроджена Києво-Могилянська академія продовжує свою велику просвітницьку місію і є одним з найкращих вищих навчальних закладів України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Де розташована найдавніша цивільна споруда Києва?
  • Які історичні особистості навчалися в Могилянці?
  • Чому Києво-Могилянську академію закрили в 1817 році?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На початку XVII століття в умовах польської експансії і насильницького насадження чужих вірувань в Києві була створена православно-просвітницька організація Київське Братство. Сюди, крім православного духовенства, увійшли міщани і українські шляхтичі. Щоб забезпечити Братству силову підтримку, до нього разом з усім козацьким військом вступив гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Крім цього, він допомагав організації фінансово.

 У 1615 році київська благодійниця Галшка Гулевичівна, яка походила з давнього українського роду, пожертвувала Братству свою садибу на Подолі, щоб розмістити тут православну обитель та навчальний заклад. Так був заснований Києво-Братський монастир і Братська школа. У 1620 році на кошти гетьмана Сагайдачного на території майбутнього монастиря спорудили першу дерев’яну церкву Богоявлення Господнього. До речі, після смерті в 1622 році гетьман знайшов свій останній притулок на території монастиря, але з часом місце його поховання було втрачене. Будинок, подарований Галшкою Гулевичівною, —це колишня монастирська поварня. Він зберігся на території сучасної Києво-Могилянської академії і сьогодні вважається найстарішою цивільною спорудою Києва.

 У 1632 році за сприяння Петра Могили Братська школа об’єдналася з Лаврською, і таким чином була створена Києво-Братська колегія, куди приймали на навчання представників усіх верств населення. Систему освіти митрополит Могила створив за принципом єзуїтських навчальних закладів Європи. У Колегії викладали відомі просвітителі того часу: духовний письменник Мелетій Смотрицький, митрополит Іов Борецький, церковний та політичний діяч Лазар Баранович, ректором академії свого часу був знаменитий історик та богослов Інокентій Гізель. Згодом Колегія отримала ім’я свого благодійника і стала називатися Києво-Могилянською колегією.

 Комплекс          Києво-Братського          монастиря.          1860-і          роки

Комплекс Києво-Братського монастиря. 1860-ті роки

 У 1701 році Києво-Могилянську колегію перетворили на Академію, яка стала фактично першим вищим навчальним закладом не тільки України, але і всієї Східної Європи. Тут навчалися діти городян, міщан, духовенства, вихідці з інших православних країн.

 Особливого розквіту Академія досягла за часів гетьмана Івана Мазепи. Його коштом на початку 1690-х років на території монастиря звели п’ятикупольний  Богоявленський собор. Цей храм, оформлений в стилі українського бароко, був однією з найяскравіших будівель епохи. У 1703 році було закладено академічний корпус, відомий також як "мазепинський". Він розташувався на розі з боку сучасної вулиці Григорія Сковороди. Але тоді звели тільки перший поверх. Лише в 1731 році за часів київського архієпископа Рафаїла Заборовського поновили будівництво. Керував роботами, що тривали вісім років, архітектор Йоганн Шедель. Тоді ж була побудована та освячена Благовіщенська церква, яка являла собою прямокутний зал у східному кінці академічного корпусу. У дворі монастиря, навпроти будинку Галшки Гулевічни, за проектом француза П’єра Брульона спорудили сонячний годинник, що існує і сьогодні.

 Братський          монастир,          зліва

Братський монастир, зліва "мазепинський" корпус. 1880-ті роки

 Навчальний курс в Академії становив близько 12 років. "Спудеї", як називали студентів Могилянки, вивчали кілька мов, у тому числі латинь, грецьку, старослов’янську мови. Тут існувала одна з кращих в Європі бібліотек, був свій театр. Академія давала повну духовну і світську освіту. Серед тих, хто навчався тут безліч знаменитих людей: митрополит Рафаїл Заборовський та єпископ Димитрій Ростовський (Туптало), гетьмани Іван Мазепа та Пилип Орлик, архітектор Іван Григорович-Барський та композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода та вчений-енциклопедист Михайло Ломоносов, історик Максим Берлінський та письменник Петро Гулак-Артемовський та багато інших особистостей, які залишили слід у світовій історії.

 Після заснування в 1755 році Московського університету і відкриття в 1805 році Харківського університету, Києво-Могилянська академія поступово втратила свої позиції. У 1817 році її закрили, а через два роки в цих стінах відкрили семінарію, пізніше перетворену на Духовну академію. У 1825 році для потреб Духовної академії архітектор Андрій Меленський побудував новий триповерховий корпус, який виходив фасадом на Контрактову площу.

 Братський          монастир          та          Київська          духовна          академія.          1900-і          роки

Братський монастир та Київська духовна академія. 1900-ті роки

 Духовна академія однією з перших була закрита радянською владою в 1918 році. Пізніше розібрали Богоявленський собор, а на його місці звели нову будівлю. Була демонтована і дзвіниця, при цьому її нижній ярус увійшов в перебудований циркульний комплекс. У 1920-1930-і роки на території колишнього монастиря розташувався штаб Дніпровської військової флотилії. Після Другої світової війни циркульну будівлю надбудували ще двома поверхами. А з 1967 року вона стала головним корпусом Київського вищого військово-морського політичного училища, що готувало політичних працівників для кораблів флоту СРСР.

 Після отримання Україною незалежності, було прийнято рішення про створення університету "Києво-Могилянська академія" — навчального закладу-правонаступника старої Могилянки. Тут зараз навчається близько 3000 сучасних "спудеїв". З 1992 року військові почали поступово звільняти приміщення, і після випуску курсантів 1995 року назавжди покинули стародавні стіни.

 Поступово на території почалося відродження деяких храмів. Існує і проект відновлення головної святині — Богоявленського собору. Стіни академічних корпусів прикрасили меморіальні дошки, присвячені українським духовним і світським діячам —  Петру Могилі, Артемію Веделю, Галшці Гулевичівні та іншим.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Найстаріший навчальний заклад столиці – Києво-Могилянська академія

Напевно, в Україні немає ні однієї людини, яка б не чула про Києво-Могилянську академію. Це справжня «Мекка знань», і сюди прагнуть потрапити на навчання всі, хто може похвалитися високим інтелектом і непоганими оцінками в школі. Сучасні батьки так і мріють, щоб їхнє чадо стало студентом цього вузу, ім'я якого славиться не тільки на Україну, але й на весь світ. Звичайно, приїжджаючи до столиці з туристичною метою, обійти увагою цю красу не дозволено! Зробити селфі на фоні цієї гарної архітектурної споруди сама доля благоволить. Ну а якщо ви корінний киянин, якось побалуйте себе прогулянкою до академії. Ви напевно вже зараз дізнаєтеся багато нового й цікавого про це місце, яке зазвичай просто проходите повз.

Трохи про те, як все починалося

Історія одного славетного, дуже відомого й зараз затребуваного навчального закладу столиці й України, Києво-Могилянської академії, починається з досить далекого 1615 року. Виникнення його пов'язане з фактом про те, що одна відома в той час українська благодійниця на ім'я Галшка Гулевичівна віддала свій маєток, де проживала. Взагалі, про меценатську діяльність цієї жінки відомо багато, не даремно вона ввійшла до числа найвпливовіших українців минулого. Загалом, адресовано цей шматочок землі братській школі в Києві. Головна мета, якої прагнули в ті часи, – активний розвиток української освіти, і Галшка просто не могла залишатися байдужою до цієї теми (як і до багатьох інших сфер розвитку країни). До цього навчального закладу з'їхалися викладачі з раніше створених в Україні шкіл – Львівської та Луцької. Головним спонсором закладу було Військо Запорізьке, а вчилися в ньому небідні діти козаків і міщан.

Далі в історії академії відбулася така зміна, як об'єднання з пізніше створеною школою Києво-Печерської лаври, внаслідок чого з'явилася Києво-Братська колегія, якою на той час керував митрополит Петро Могила. Його посада в школі вплинула на зміну системи освіти, на посилене вивчення європейської культури, літератури, музики та мов. Також до школи почали приймати дітей усіх станів і з багатьох європейських країн. У 1658 році школа отримує статус академії. Пізніше академія стає першим вузом у Східній Європі. Не дивно, що ця історично значуща споруда приваблює до себе стільки уваги.

Пауза в існуванні Києво-Могилянської академії

Після того, як у 1755 році був заснований Московський університет, значення київської академії в освіті значно знизилось. А в 1817 році, за наказом уряду, Могилянка була закрита. 1819 року цей навчальний заклад знову відкрили. Сенс робити паузу на два роки та втрачати зацікавлених студентів? Ну, напевно, тоді він був більш ясним, ніж ми бачимо зараз. Але факт залишається фактом. Після відкриття заклад використовували деякий час як духовну семінарію, котра мала виключно релігійний характер, а після – як академію. Пізніше, після приходу до Києва більшовиків, академію знову закрили, а в радянський час у будівлі Києво-Могилянської академії знаходилося училище воєнно-морського флоту.

Відновлення значущості в освіті України

З приходом до України незалежності в 1991 році минула академія відновлює свою роботу під началом відомого українського діяча й літературознавця В. С. Брюховецького. У цей же час створюється вже сучасний на сьогоднішній день університет «Києво-Могилянська академія». У 1992 році починається навчальний процес. Через два роки статус виростає вже до національного університету й підвищується рівень акредитації до ІV. 2016 року Києво-Могилянська академія відсвяткувала 25 років з дня відродження.

По сьогоднішній день НаУКМА є одним із лідерів серед вищих навчальних закладів України, вона веде активний розвиток у своїй сфері та вносить вагомий вклад в освіту української нації. Тому всі, хто хоче отримати справді якісну освіту, просто зобов'язані розглянути варіант цієї академії для подальшого вступу. Спеціалісти, випущені звідси, затребувані в усьому світі. І це породжує невимовне почуття гордості за свою країну!

Архітектура – розкішне видовище!

Будівля університету знаходиться в історичній частині Києва, у районі Подолу. Не будемо перераховувати всі пам'ятки, тут сконцентровані. Ви ж у курсі, що їх дуже й дуже багато. А в нас зараз головна героїня – Києво-Могилянська академія, як-не-як. На початку ХІХ століття це була одноповерхова прямокутна споруда з цегли з побіленими стінами, пізніше було добудовано й розширено другий поверх. У 1950-х рр. будівля отримала сучасний облік. На сьогоднішній день на території Національного університету «Києво-Могилянська академія» розташовується 11 споруд, але не всі знаходяться в експлуатації. Кожна будівля має складну й цікаву історію будівництва та перебудов, а всі вони створюють групу будівель, що мають важливу культурно-історичну цінність для України.

Пізнаємо історію з okTV: знайомство з Могилянкою обов'язкове для всіх

Київ – один із найцікавіших та історично багатих міст України. На екскурсії по важливих місцях можна ходити днями. Але щоб не витрачати часу й сили на екскурсовода, командою okTV було зібрано детальну інформацію з усіх можливих платних джерел і створено аудіогід. Перейшовши нижче по сторінці й натиснувши на «аудіоекскурсію», вам буде представлено файл для завантаження.

Розповідь аудіогіда викладена в зрозумілій і легкій формі для будь-якого віку. У безкоштовній версії вам надається тільки коротка аудіо-інформація. Але повна, платна екскурсія – це об'ємна, цікава презентація про історичну пам'ятку з оцифрованими портретами, фото історичних персон, картинками документів, будівель, архітектури та іншими предметами, пов'язаними з цією темою.

Що ви отримаєте:

  • файл можна завантажити на будь-який смартфон, планшет, ноутбук; аудіоподача здійснюється через навушники;
  • всі відеофайли, фото, картинки виводяться на екран, а приємний бонус для слухача – фонова музика;
  • дані представлені з самого початку історії про об'єкт по сьогоднішній день, у хронологічному порядку;
  • файл з аудіоекскурсією можна прослуховувати багато разів.

Загалом, саме час лише визначитися з датою, коли ви організуєте собі міні-прогулянку по Києву й відвідаєте Могилянку. Не забудьте про файли, які потрібно завантажити на власний девайс. Пізнавайте нове, подорожуйте, діліться зі світом отриманими знаннями!

Найстаріший навчальний заклад столиці – Києво-Могилянська академія