Педагогічний музей. 1910-ті роки
Педагогічний музей України Національної академії педагогічних наук знаходиться за адресою вулиця Володимирська, 57.
Педагогічні музеї є далеко не в кожній європейській столиці. У Києві такий знаходиться у старому кварталі навчальних закладів, на просторому відрізку вулиці Володимирської від бульвару Тараса Шевченка до вулиці Богдана Хмельницького, неподалік від будівлі Національної опери України. Педагогічний музей заснували з суто практичною метою як невелике зібрання навчальних і методичних матеріалів, що постійно оновлювалося. Окрему будівлю музей отримав у 1911 році.
Зараз у будинку Педагогічного музею працюють також Київський міський будинок вчителя і Музей української революції 1917-1921 років, експозицію якого відкрили у 2008 році.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
У світі не так багато педагогічних музеїв. Подібні заклади є у Франції, Англії, Грузії, Литві, Росії та Болгарії. Київська колекція не менш гідна: вона може розповісти довгу історію розвитку освіти на Україні. Взагалі, тема освіти та етапів її становлення в Україні – особливо цікава, і не завадило б знати про це якомога більше. Як показує практика, люди можуть роками жити в столиці й навіть не знати, які саме пам’ятки їх оточують, яку історію вони мовчки зберігають… А іноді було б непогано відкривати очі та усвідомлено проходити повз ті чи інші об’єкти, які справедливо можна назвати гордістю української столиці. Тому, якщо ви нарешті зважилися познайомитися з Києвом ближче, ні в якому разі не пропустіть Будинок учителя (Педагогічний музей).
На самому початку ХХ ст. Київський навчальний округ подав ідею створення Педагогічного музею, за прикладом Санкт-Петербурга: там, декілька років раніше, відкрився аналогічний заклад при воєнній академії.
У Києва було немало гідного матеріалу про досягнення у сфері педагогіки, і саме це слугувало головною причиною створення постійної експозиції. У 1912 році на кошти Семена Могилевцева, мецената й голови біржового комітету столиці, для Педагогічного музею побудували окрему будівлю. Для цього знадобилося 500 000 рублів – дуже великі гроші навіть за сьогоднішніми мірками. Архітектором виступив Павло Альошин: саме йому належить ідея купольного приміщення.
За час будівництва майбутнього музею його встигло відвідати немало високопосадовців. Так, на самому початку закладання фундаменту за спорудженням спостерігав прем’єр-міністр Росії Петро Столипін. Це були останні робочі моменти його життя, оскільки пізніше він був смертельно поранений у Київському оперному театрі.
Але найцікавіше, що Столипін відвідав будівництво не сам. Разом з ним була вся царська сім’я. Імператор благословив споруду й назвав її на честь свого сина Олексія. Це ще раз підкреслило важливість музею та додало йому престижності. Чи багато музеїв може похвалитися родовим іменем Романових?
Починаючи з 1917 року, після революції, доля музею складалася вже не так утішно. Оригінальна будівля в центрі Києва привертала загальну увагу, тому одразу після зміни влади в ній проходили засідання Центральної Ради. Саме тут М. Грушевський проголосив Українську Народну Республіку, а трохи пізніше було прийнято незалежність України.
Ще частину будівлі в 1921 році було здано Пролетарському музею, а ще через три роки велику територію віддали під Музей революції. По 1982 рік був відкритий Музей Леніна (український філіал), і багато хто пам’ятає нинішній Будинок учителя саме за цією довгою експозицією. Сама ж колекція робіт з педагогіки в 1934 році була вкрадена та знищена. Вона змогла частково відродитися лише через 14 років і знаходилася в Республіканському педагогічному музеї.
Втретє й востаннє музей відродився вже в 1992 році разом зі створенням Академії педагогічних наук України. Всіх кімнат будівлі не повернули: зараз на другому поверсі Будинку вчителя всього дві кімнати зайняті музеєм. Перша – виставкова, а друга – експозиційна зала. Також виділено місця для зберігання 45 000 одиниць на цокольному поверсі. Всі вони постійно мігрують з кімнати в кімнату, показуються відвідувачам, вивчаються, бережно зберігаються. Працівники музею займаються просвітницькою діяльністю й можуть багато чого розповісти про освіту українців ще з давніх часів.
Більше 300 експонатів – національне надбання. Серед них є мальовані карти, рукописні й друковані книжки, рідкісні видання. Є екземпляри книжок, надрукованих у відомій типографії Федорова, а деяким іншим книжкам уже більше 500 років! У музеї проходять різні тематичні виставки. Крім того, існує 129 іменних колекцій: кожна з них належить відомому педагогові України. У зібрання таких колекцій входять особисті речі педагогів, їхні дослідження й роботи. Найвідоміша колекція присвячена Василю Сухомлинському. Сьогодні його дочка Ольга не тільки постійно бере участь у виставках, присвячених батькові, але й керує відділом історії педагогіки. Є й інші експозиції, присвячені різним темам: дітям з особливими потребами, професіям у сфері освіти та ін. Виставки змінюють одна одну кожні декілька місяців. Працівники завжди прислухаються до ідей і пропозицій відвідувачів, щоб завжди підтримувати актуальні питання освіти.
Музей у складі екскурсій нерідко відвідують школярі. Студенти звертаються сюди по додаткову інформацію, яку не завжди можуть знайти навіть у найбільших бібліотеках. Педагоги різних закладів можуть використовувати експонати для власних досліджень і вдосконалювати знання.
А звичайні відвідувачі можуть наочно познайомитися з незвичайною, живою та непростою історією освіти в Україні. Особливо вражають вицвілі рукописи, давні звитки та старовинна канцелярія.
Будинок учителя – сховище знань, якими він ділиться із задоволенням. Щорічне поповнення новими експонатами робить Педагогічний музей місцем, де завжди можна дізнатися щось нове й незвичайне!
Як часто ви балуєте себе екскурсіями? Як показує практика, далеко не кожен українець відвідував Київ навіть проїздом, то що вже казати про те, щоб провести тут час із користю та ближче познайомитися з містом? Але одна справа – гості столиці, інша – самі кияни. Багато хто може щодня проходити повз Педагогічний музей, наприклад йдучи на роботу, і навіть не знати, що це за споруда та яку історію вона зберігає. Але ж, погодьтеся, нічого доброго в цьому немає. Куди приємніше гуляти по місту й усвідомлювати, що знаєш про нього все. Причому, щоб досягти такого рівня, багато не треба. Звичайно, ви можете днями зникати в бібліотеках і архівах, шукати корисну інформацію у всесвітній павутині. Але який у цьому сенс, якщо ми вже все вам підготували?
Команда okTV розробила унікальну пропозицію для гостей столиці та її мешканців, що дозволяє дізнаватися про місто максимум корисної інформації. Ми систематизували велику кількість інформації, яку збирали в платних джерелах, архівах і бібліотеках. Тому в нас найкорисніший контент. Диктор під приємну музику читає розповідь про ті чи інші пам’ятки столиці, й на нашому ж сайті ви можете скласти собі маршрут прогулянки по місту, відвідуючи одну пам’ятку за іншою. Ви ж гулятимете зі смартфоном? Тоді завантажте аудіострічку, візьміть з собою навушники та в підхожий час просто прослухайте екскурсію. Можете завантажити собі безкоштовну версію й отримати корисну інформацію в доволі стислому й у той же час місткому вигляді. Але куди цікавіша платна версія, адже тут, крім інформаційного контенту як такого, ще зібрано фотографії Будинку вчителя в різні періоди.
Можете вирушати на прогулянку самостійно, а можете запрошувати друзів, щоб разом, великою компанією, збагатитися інтелектуально й пізніше, за нагоди, блиснути ерудицією перед навколишніми. Втім, усе це жарти. Насправді особливе значення має те, що ви знатимете самі. Адже знань ніколи не може бути багато. Наші спеціалісти вже все зробили: знайшли історично значущу інформацію, якої не розповідають у школі, яка не завжди є онлайн. Ми обробили весь контент і вилучили найкорисніше та найцікавіше, систематизувавши все це в аудіогіді, який тепер доступний навіть дітям. Ніщо не завадить вам знати більше, якщо ви самі цього хочете. Ну, а що робити далі, ви й самі знаєте. Завантажуйте вподобані аудіострічки й вирушайте на прогулянку головним мегаполісом України, відкриваючи для себе таємниці всіх історично значущих споруд.