Укр  /  Рус

Мова:

Київський центральний універмаг - ЦУМ

ЦУМ і вид на стару забудову Хрещатика. 1941 рік

Будівля ЦУМу зведена в стилі ар-деко та розташована на розі Хрещатика та сучасної вулиці Богдана Хмельницького. ЇЇ спорудили в середині 1930-х років. Автори проекту —архітектори В. Фрідман та І. Мецоян. За початковим задумом фасад, що на вулиці Хрещатик планувався вдвічі довшим. Але втілити це заважала стара забудова. Універмаг у зрізаному вигляді відкрили на початку листопада 1938 року.

Під час другої світової війни Хрещатик майже весь згорів. А ЦУМ залишився цілим, хоча й був пошкоджений. Наприкінці 1950-х років його добудували та розширили.

У 2016 році магазин повністю реконструювали. Від попередньої будівлі залишився лише фасад. Усі інтер’єри були модернізовані та віддані під сучасні бутіки.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

Чи бажаєте  Ви дізнатися

  • Які МАФи були розташовані на місці сучасного ЦУМу в 1920-і?
  • Як радянська влада розкидалася грішми у голодні 1930-і?
  • Де стояла урядова трибуна під час парадів після війни?
  • Чому вітрини ЦУМу в 19601970-і були культовим місцем?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На місці, де розташований ЦУМ, до революції був прибутковий дім. Належав він київському цегляному  магнату Якову Бернеру. Приміщення здавалися в оренду під магазини, ательє і навіть невеличкий готель та приватний музей. Будівлю, що дуже постраждала під час Громадянської війни у 1920-ті роки знесли.

МАФи          на          місці          майбутнього          ЦУМу.          1920-ті          роки

МАФи на місці майбутнього ЦУМу. 1920-ті роки

 Деякий час майданчик у самому центрі міста залишався вільним від капітальної забудови. В тимчасових павільйонах (у сучасному розумінні МАФах) на цій території тривалий час відбувалися ярмарки, працювала їдальня, а потім — невеликий звіринець. Звичайно, довго залишатися вільним таке місце не могло. Радянська влада увесь час нарощувала штат чиновників, для яких потрібно було все більше кабінетів. У зв’язку з цим вирішили збудувати на цьому місці конструктивістську споруду для "Будинку установ". Будівництво затяглося. Призначення споруди декілька разів змінювалося. Разом із цим мінялося і ставлення до архітектурного стилю, в якому було виконано проект. Конструктивізм в СРСР фактично потрапив під заборону. Нарешті було прийнято безпрецедентне для бідної країни рішення знести незакінчену будівлю, висота якої уже сягала шостого поверху.

Будівництво          «Будинку          установ».          Середина          1930-х          років

Будівництво «Будинку установ». Середина 1930-х років

 На її місці почали зводити споруду, яка на початку 1940-х років стала архітектурною домінантою довоєнного Хрещатика. Будівництво розгорнулося у 1935 році і тривало майже чотири роки. Оскільки весь час змінювалися вимоги партійного керівництва, проект постійно потерпав від змін. У підсумку з усіма доопрацюваннями кошторис будівництва становив 10 мільйонів рублів. Це було майже вдвічі більше від вартості тогочасних аналогічних будівель. Магазин,з самого початку зводився як "Київський універмаг Споживкооперації". Пізніше його передали у підпорядкування Наркомату торгівлі СРСР. Універмаг планували відкрити у перших числах січня 1936 року в якості новорічного подарунка киянам, але через постійні переробки свято відклали майже на 3 роки.

 У війну практично увесь Хрещатик вигорів. Збереглося лише декілька будівель, в тому числі й ЦУМ. Він, звичайно, був дуже пошкоджений під час пожежі, і потребував відновлення та реконструкції. Торгівля в ньому розпочалася у 1944 році, одразу після визволення міста. Хрещатик ще лежав у руїнах, а довкола майже не залишилося спеціалізованих магазинів. Тоді, в найменш ушкодженому крилі, вздовж сучасної  вулиці Богдана Хмельницького, продавали промтовари за картками. У перші роки після війни, на свята, біля ЦУМу встановлювали трибуну, з якої республіканське і військове керівництво приймало паради та вітало демонстрації. Багато років фасад будівлі аж до початку 1990-х використовувався для реклами. Тут вивішували лозунги та заклики, портрети партійних керівників і соціальну рекламу.

Реконструкція          ЦУМу          і          добудова          фасаду          по          Хрещатику.          1956          рік

Реконструкція ЦУМу і добудова фасаду по Хрещатику. 1956 рік

 Оскільки забудовували Хрещатик майже з нуля, спланували місце для розширення магазину. Тим паче, що сусідні будинки згоріли. Фасад будівлі витягнули вздовж Хрещатика. Було додано велику кількість торговельних площ і наново оформлено два верхніх поверхи. Оновили й інтер’єри. Крім того, оздобили будівлю рідкісними тоді зручностями — ескалаторами. Більше уваги приділили привабливості інтер’єрів та фасадів. При ЦУМі працювала спеціальна  майстерня. Її декоратори досить нестандартно оформляли вітрини та зали магазину. Вітрини постійно привертали увагу перехожих. Кияни часто приїздили сюди, щоб подивитися нові сюжети, а гості столиці, які обов’язково відвідували ЦУМ для покупок, просто завмирали біля такої краси. Оформлення магазину повністю змінювалося шість разів на рік, а нова вітрина з’являлась майже раз на два тижні.

 Наступну реконструкцію здійснили у 1980 роки. Тоді ЦУМ потребував капітального ремонту. Зовнішній фасад оновили, але змінювати не стали. Всі внутрішні приміщення збагатили дорогим оздобленням. Оскільки тоді почали запроваджувати "прогресивні форми торгівлі", то повністю змінили планування залів. Для чоловічих, жіночих та дитячих товарів відвели окремі поверхи. Перший перетворили на багатофункціональний, тут можна було придбати все — від котушки ниток до люстри. Щоправда, з урахуванням тотального дефіциту асортимент не був особливо різноманітним, та все ж був значно кращим, порівняно з іншими київськими магазинами.

Відреставрований          фасад          ЦУМу          з          боку          Хрещатика.          1982          рік

Відреставрований фасад ЦУМу з боку Хрещатика. 1982 рік

 Два останніх десятиліття ЦУМ залишався демократичним універмагом у самому середмісті, але реконструкція, що завершилась у 2016 році, перевела його з розряду загальнодоступних в категорію надзвичайно дорогих магазинів. А що стосується  архітектури, то колишнім залишився тільки фасад.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Незвичайний універмаг з історією: ЦУМ у Києві

Які асоціації виникають у вашій свідомості при згадці про гостинний Київ? Для кожного вигляд міста – свій і неповторний. Хтось у першу чергу згадує про відомі історичні пам'ятки, інший – про величні святині, а в когось деякі місця пов'язані з теплими спогадами родом з дитинства. Так, для багатьох киян багато приємних подій з минулого невіддільні від першого універмагу країни, що має назву ЦУМ. Київ зустрічав своїх гостей з інших областей і країн монументальним торговим центром, розташованим на головній вулиці – Хрещатику, по якому традиційно прогулюються всі ті, хто відвідує столицю. Саме в ньому могли придбати якісний одяг та взуття, сувеніри для рідних і близьких чи дорогоцінну іграшку дитині.

І сьогодні центральний універмаг радо відкриває свої двері для відвідувачів, але вже в зовсім іншому статусі. Зараз ЦУМ у Києві є одним з найбільш престижних торгових центрів не тільки столиці, а й країни загалом. Залишаючись місцем торгівлі, що пропонує виключно брендові товари, він зберігає в собі багату історію, що забезпечує йому статус справжньої пам'ятки, яка заслуговує уваги приїжджих.

Захоплююче минуле й приголомшливе відродження

Біографія центрального універмагу починається в 1939 році. Але те місце, на якому розташований сучасний ЦУМ, не пустувало й до того часу. Ще до того, як з'явилась будівля торгового центру, тут спочатку був дохідний комплекс, пізніше викуплений орендаторами, а після того повністю знищений у часи Громадянської війни. На його місці збудували невелику їдальню, яка також проіснувала недовго, перетворившись у павільйон з екзотичними тваринами. Але й на цьому не завершилась історія місця, на якому зараз знаходиться ЦУМ. Київ у 30-х роках став активно забудовуватися й реконструюватися, внаслідок чого майданчик відвели під нове масштабне будівництво. Згідно з проектом, тут повинен був з'явитися величезний «Будинок книги».

Нова будівля була готова до здавання вже до 1939 року. Звичайно, її розмір дещо поступався сучасному, але того часу на території Хрещатика вона була вже другим дійсним універмагом. Зовнішньо торговий комплекс був досить привабливим, нагадуючи деякими елементами архітектури венеціанський Палац дожів. Як стверджують мистецтвознавці, будівля була виконана в стилі ар-деко, популярному в Європі того часу. На жаль, в історії було ще багато подій, які пережив ЦУМ. У Києві розгорнулись бойові дії, і багато будов на Хрещатику зазнали пожеж. Після закінчення війни й реконструкції столичної вулиці посали розширювати торговий центр, внаслідок чого ЦУМ набув саме той масштаб, який і став його візитною карткою.

Легендарний ЦУМ, Київ: найпрестижніший універмаг країни

Кажучи про сучасну історію ЦУМу, неможливо не згадати про його масштабне переродження, початок якому було покладено в 2012 році. Минуло довгих чотири роки, перш ніж найпопулярніший і найвідоміший радянський магазин повністю відновився. Втім, фасади будівлі не змінились, лише набули сучасного звучання. Повної реконструкції зазнало внутрішнє убрання універмагу, з урахуванням всіх сучасних інновацій і стилістики, щоб у результаті стати будинком для багатьох люксових міжнародних і національних брендів.

Сучасний ЦУМ у Києві в його новому вигляді святково відкрився в листопаді 2016 року, здивувавши киян і гостей столиці новим інтер'єром, над яким працювали німецька й британська компанії. Крім того, значно збільшилась загальна площа універмагу. Загалом, відродження культової споруди стало однією з причин, з якої вона не втратила колишньої популярності, а навпаки, привабила ще більше туристів, охочих її відвідати.

Київський центральний універмаг: аудіоекскурсія

Київський ЦУМ - місце дуже відоме і популярне серед туристів. Хочете дізнатися його цікаву історію? З нашим новим продуктом - аудіо гідом по визначним пам'яткам Києва - це просто! Тепер Вам не потрібно шукати гіда і туристичну групу, а також підлаштовуватися під чужий графік. За допомогою аудіо екскурсії по ЦУМу Ви зможете ознайомитися з його історією в будь-який зручний час. Коротка версія доступна на цій сторінці безкоштовно, але якщо Ви хочете більш докладно ознайомитися з пам'яткою і історією її створення - радимо купити і завантажити повну версію.

Завантажуйте аудіо екскурсію на мобільний телефон, і вирушайте знайомитися з ЦУМом. Не забудьте взяти навушники! Персональний аудіо гід у Вашій кишені!

Незвичайний універмаг з історією: ЦУМ у Києві