ЦУМ і вид на стару забудову Хрещатика. 1941 рік
Будівля ЦУМу зведена в стилі ар-деко та розташована на розі Хрещатика та сучасної вулиці Богдана Хмельницького. ЇЇ спорудили в середині 1930-х років. Автори проекту —архітектори В. Фрідман та І. Мецоян. За початковим задумом фасад, що на вулиці Хрещатик планувався вдвічі довшим. Але втілити це заважала стара забудова. Універмаг у зрізаному вигляді відкрили на початку листопада 1938 року.
Під час другої світової війни Хрещатик майже весь згорів. А ЦУМ залишився цілим, хоча й був пошкоджений. Наприкінці 1950-х років його добудували та розширили.
У 2016 році магазин повністю реконструювали. Від попередньої будівлі залишився лише фасад. Усі інтер’єри були модернізовані та віддані під сучасні бутіки.
Чи бажаєте Ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Які асоціації виникають у вашій свідомості при згадці про гостинний Київ? Для кожного вигляд міста – свій і неповторний. Хтось у першу чергу згадує про відомі історичні пам'ятки, інший – про величні святині, а в когось деякі місця пов'язані з теплими спогадами родом з дитинства. Так, для багатьох киян багато приємних подій з минулого невіддільні від першого універмагу країни, що має назву ЦУМ. Київ зустрічав своїх гостей з інших областей і країн монументальним торговим центром, розташованим на головній вулиці – Хрещатику, по якому традиційно прогулюються всі ті, хто відвідує столицю. Саме в ньому могли придбати якісний одяг та взуття, сувеніри для рідних і близьких чи дорогоцінну іграшку дитині.
І сьогодні центральний універмаг радо відкриває свої двері для відвідувачів, але вже в зовсім іншому статусі. Зараз ЦУМ у Києві є одним з найбільш престижних торгових центрів не тільки столиці, а й країни загалом. Залишаючись місцем торгівлі, що пропонує виключно брендові товари, він зберігає в собі багату історію, що забезпечує йому статус справжньої пам'ятки, яка заслуговує уваги приїжджих.
Біографія центрального універмагу починається в 1939 році. Але те місце, на якому розташований сучасний ЦУМ, не пустувало й до того часу. Ще до того, як з'явилась будівля торгового центру, тут спочатку був дохідний комплекс, пізніше викуплений орендаторами, а після того повністю знищений у часи Громадянської війни. На його місці збудували невелику їдальню, яка також проіснувала недовго, перетворившись у павільйон з екзотичними тваринами. Але й на цьому не завершилась історія місця, на якому зараз знаходиться ЦУМ. Київ у 30-х роках став активно забудовуватися й реконструюватися, внаслідок чого майданчик відвели під нове масштабне будівництво. Згідно з проектом, тут повинен був з'явитися величезний «Будинок книги».
Нова будівля була готова до здавання вже до 1939 року. Звичайно, її розмір дещо поступався сучасному, але того часу на території Хрещатика вона була вже другим дійсним універмагом. Зовнішньо торговий комплекс був досить привабливим, нагадуючи деякими елементами архітектури венеціанський Палац дожів. Як стверджують мистецтвознавці, будівля була виконана в стилі ар-деко, популярному в Європі того часу. На жаль, в історії було ще багато подій, які пережив ЦУМ. У Києві розгорнулись бойові дії, і багато будов на Хрещатику зазнали пожеж. Після закінчення війни й реконструкції столичної вулиці посали розширювати торговий центр, внаслідок чого ЦУМ набув саме той масштаб, який і став його візитною карткою.
Кажучи про сучасну історію ЦУМу, неможливо не згадати про його масштабне переродження, початок якому було покладено в 2012 році. Минуло довгих чотири роки, перш ніж найпопулярніший і найвідоміший радянський магазин повністю відновився. Втім, фасади будівлі не змінились, лише набули сучасного звучання. Повної реконструкції зазнало внутрішнє убрання універмагу, з урахуванням всіх сучасних інновацій і стилістики, щоб у результаті стати будинком для багатьох люксових міжнародних і національних брендів.
Сучасний ЦУМ у Києві в його новому вигляді святково відкрився в листопаді 2016 року, здивувавши киян і гостей столиці новим інтер'єром, над яким працювали німецька й британська компанії. Крім того, значно збільшилась загальна площа універмагу. Загалом, відродження культової споруди стало однією з причин, з якої вона не втратила колишньої популярності, а навпаки, привабила ще більше туристів, охочих її відвідати.
Київський ЦУМ - місце дуже відоме і популярне серед туристів. Хочете дізнатися його цікаву історію? З нашим новим продуктом - аудіо гідом по визначним пам'яткам Києва - це просто! Тепер Вам не потрібно шукати гіда і туристичну групу, а також підлаштовуватися під чужий графік. За допомогою аудіо екскурсії по ЦУМу Ви зможете ознайомитися з його історією в будь-який зручний час. Коротка версія доступна на цій сторінці безкоштовно, але якщо Ви хочете більш докладно ознайомитися з пам'яткою і історією її створення - радимо купити і завантажити повну версію.
Завантажуйте аудіо екскурсію на мобільний телефон, і вирушайте знайомитися з ЦУМом. Не забудьте взяти навушники! Персональний аудіо гід у Вашій кишені!