Укр  /  Рус

Мова:

Контрактовий будинок

Контрактовий дім. 1980 рік

Контрактовий будинок розташовується на вулиці Межигірській, 1.

 

Будівлю колишнього Контрактового дому зведено в 1817 році за проектом архітектора Вільяма Гесте. Будівництво здійснював київський міський архітектор Андрій Меленський. Початкове призначення споруди − центр проведення Контрактових ярмарків. Тут було передбачено спеціальні приміщення, де укладалися контракти і проводилось їхнє нотаріальне оформлення. У великій залі проходили різноманітні громадські заходи, концерти та бали, а протягом року працювали найбагатші магазини.

Після революції 1917 року в Контрактовому будинку розміщувалися Торгова академія та Торговий музей. Потім упродовж тривалого часу розташовувалися різні технічні училища. Із середини 1990-х років Контрактовий будинок зайняла Міжбанківська валютна біржа.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Коли в Києві почали проводити Контрактові ярмарки?
  • Чому  Контрактовий будинок побудували на краю площі, а не в центрі?
  • Які функції, крім біржових, мав Контрактовий будинок у ХІХ столітті?
  • Як під час Київських контрактів видатний композитор Ференц Ліст допоміг невідомому колезі-музикантові?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Після третього поділу Польщі в 1795 році утворилася нова межа між Волинню, Поділлям і Галичиною. Тому польське місто Дубно, що нині розташовується в Рівненській області - відоме в той час як центр з’їздів, де укладалися контракти - увійшло до складу Російської імперії. Імператор Павло І вважав небезпечним проведення великих торгових зборів на далекій околиці в якихось 30 верстах від кордону, і в 1797 році наказав перенести контракти до Києва. Місцем їхнього проведення обрали людну частину міста – торгово-ремісничий Поділ, а час – три тижні після Хрещення, коли встановлювався постійний санний шлях.

 Перші контракти 1798 року відбулися в будівлі магістрату, який розташовувався приблизно між фонтаном «Самсон» і сучасним Контрактовим домом. Але одразу стало зрозуміло, що біржа потребує окремого приміщення, тим паче, що угоди потрібно було офіційно оформляти в головному цивільному суді на далекому Печерську.

 Досить швидко, усього за два роки, збудували кам’яний будинок із дерев’яним другим поверхом на вулиці Покровській. Там домовлялися про купівлю та продаж землі, маєтків, кріпаків, хліба, лісу й багато чого іншого. Також там оформляли документи, оскільки на час контрактів у цю будівлю перебиралася, висловлюючись сучасною мовою, виїзна сесія суду, там же веселилися і проводили виставки, бали й концерти.

 Контрактовий          будинок          (вигляд          зверху)          на          Контрактовій          площі.          З          літографії                    І.          Цеглинського.          1861          рік

Контрактовий будинок (вигляд зверху) на Контрактовій площі. З літографії  І. Цеглинського. 1861 рік

 Варто  зазначити, що Поділ у ті часи, мало того, що був одноповерховий, та ще й майже весь дерев’яний, до того ж із невпорядкованим плануванням вулиць. А це сприяло високій пожежонебезпеці. Після величезної пожежі 1811 року, що увійшла в історію, весь Поділ практично згорів. Тоді було вирішено повністю перепланувати територію і знову забудувати всю площу магістрату, розібравши стару будівлю ратуші.

 Оскільки перший Контрактовий будинок розташовувався в стороні від центру Подолу та ще й сильно постраждав від полум’я, новий Контрактовий будинок запланували вписати в архітектурний ансамбль авторства Вільяма Гесте між сучасними вулицями Кирилівською й Межигірською. Керував будівництвом київський міський архітектор Андрій Меленський, але склалося так, що із усього задуманого комплексу збудували лише Контрактовий будинок. Тому стоїть він не в центрі площі, а дещо далі - на краю площі.

 Контрактова          ярмарка.          1910-ті          роки

Контрактова ярмарка. 1910-ті роки

 У дні Контрактових ярмарок, які здобули найбільшу популярність у 1830-1840-і роки, Контрактовий дім ставав центральним місцем усього дійства. Три зимові тижні тут із дев’ятої ранку до дев’ятої вечора з двогодинною перервою працювала біржа, підписувалися угоди, шла роздрібна торгівля. Вечорами проводили бали, маскаради, виступали музиканти. 

 У Контрактовому будинку продавали й купували, знайомилися й розважалися, читали оголошення й укладали  угоди, веселилися й гуляли. Розповідали, що в розпал урочистостей завзяті гусари заїжджали верхом на конях просто до будинку і запрошували дам на танець. Контракти вабили найрізноманітнішу публіку: від відомих багатіїв, меценатів, популярних письменників і музикантів до марнотратів життя з числа тодішньої «золотої молоді» та нечистих на руку ділків. Зі знаменитостей тут бували Гоголь і Шевченко, Бальзак і Міцкевич.

 У січні 1847 року ярмарок відвідав відомий угорський композитор Ференц Ліст, який був пристрасним картковим гравцем. З чуток він, отримуючи шалені гроші за концерти в Києві, одразу ж і просаджував їх за зеленим столом, дозволивши збагатитися подільським власникам гральних закладів, що покривали карткових шулерів. Український літературознавець і біограф Шевченка Михайло Чалий у своїх спогадах наводить кумедну історію, пов’язану з Лістом. Нікому не відомий німецький скрипаль вирішив дати в Києві концерт і орендував зал Контрактового будинку. Але квитки розпродати не вдалося, і на концерт прийшов тільки Ліст, і то лише тому, що музикант покликав його особисто. Композитору стало шкода скрипаля-невдаху, він запросив його до себе зіграти для гостей, а потім поклав на стілець банкноту в сто рублів і попросив слухачів зробити те ж саме. Зібравши значну суму, Ліст віддав гроші «колезі» й дружньо рекомендував йому ніколи більше не давати концертів.

 Впродовж решти місяців року будівля Контрактового будинку теж не простоювала − на першому поверсі постійно працювало близько 60 магазинів і крамниць, а також буфет. Великий зал використовувався для проведення громадських заходів, концертів і балів. Під час щорічних весняних повеней його приміщення відводили для тимчасового розміщення потерпілих від лиха мешканців.

 У другій половині ХІХ століття на Правобережній Україні завдяки  інтенсивному розвитку  цукрової промисловості Контракти стали, насамперед, місцем укладання цукрових угод, а Київ отримав статус цукрової столиці імперії. Так тривало до Першої світової війни. А потім у вирі воєнних і революційних подій кого тільки не бачили старі стіни. Тут розміщували військових і переселенців із прифронтової зони, відводили це приміщення для зборів і мітингів, лазарету і штабів. Будівлю використовували для своїх потреб армії Керенського й Центральної Ради, червоні й німці, гетьман і денікінці, поляки й Петлюра.

 Радянська          Контрактова          ярмарка.          1925          рік

Радянська Контрактова ярмарка. 1925 рік

 Після революції 1917 року в Контрактовому домі відкрили Торгову академію, потім були невдалі спроби відродити Контрактові ярмарки вже під крилом радянської влади. У 1930-ті роки в приміщенні деякий час працював Торговий музей. Довгі роки старовинна будівля «служила» на ниві освіти − в ній працювали різні технічні училища. Із середини 1990-х років Контрактовий будинок знову став виконувати свої початкові функції − прийняв під свій дах Міжбанківську валютну біржу, створену вже в незалежній Україні.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Частина історії столиці – Контрактовий дім

Київ, як ніяке інше місто, цікавий своїм минулим. Частково тому, що це столиця України. Але заперечувати важливість подій, що відбувались на території цієї землі, було б безглуздо. Поділ – одна з найдавніших частин міста, район купців і ремісників. Так уже склалося, що в ті часи ця територія була ніби відокремлена за рахунок своєї насиченої діяльності. У період Київської Русі вона була відома як Нижнє місто біля самого Дніпра. Тут був важливий центр торгівлі й різноманітних майстерень, а також знаходився головний порт. Тому переоцінити вплив Подолу на життя всього міста важко.

Зазираючи в минуле

Сьогодні багато туристів і гостей столиці прагнуть вирушити на Контрактову площу, одну з найстаріших у місті. Не важко здогадатися, що таку назву вона отримала не просто так. Адже саме тут купці підписували угоди. Правда, раніше вона мала й інші назви: Червона, Олександрівська. Домінантою площі є Контрактовий будинок. Київ і всі приїжджі знали, що саме тут аж до 1917 року відбувався контактовий ярмарок. Зараз Поділ і Контрактова площа дуже змінилися. Де-не-де можна побачити торговців, що продають шедеври ручної роботи. Хочете привезти щось зі столиці? Вирушайте на Андріївський узвіз. А от територією Контрактової площі потрібно прогулюватись не поспішаючи.

З історії відомо, що перша така споруда була побудована ще в 1800-1801 роках. Але після пожежі у 1811 році використовувати це приміщення надалі стало неможливим. Це підштовхнуло до будівництва нової споруди. І вже в 1815-1817 роках з'явився Контрактовий будинок, який ми можемо побачити сьогодні. Будівництвом, за проектом В. Гесте, займався київський архітектор Андрій Меленський.

Будівля є прекрасним зразком класицизму, яких у столиці досить багато. Проте вона приваблює туристів. Зовнішній бік історичної споруди представлений критою галереєю з чотирма колонами, але це далеко не єдине, чим цікава ця будівля.

Тоді й сьогодні

У той час цю територію відвідувала велика кількість видатних особистостей, які не обійшли своєю увагою й Контрактовий будинок: Оноре де Бальзак, Тарас Шевченко, Микола Гоголь. Також варто зазначити, що будівля використовувалась не лише для ярмарків. Другий поверх був місцем проведення концертів. І тут виступали: великий угорський композитор, геній Ференц Ліст, а також польський музикант Генрик Венявський, співачка Анжеліка Каталані та багато інших.

За всю історію свого існування у стінах будинку знаходились Торгова академія та музей. Були також часи, коли тут було училище. Починаючи з 1990-х, Контрактовий будинок став місцем розташування Міжбанківської валютної біржі. І так, уже протягом довгого часу, це місце все ще пов'язане з торгами й аукціонами.

Історія Контрактового будинку в аудіоекскурсії

Плануючи екскурсію по старовинному Подолу обов'язково варто відвідати Контрактовий будинок. Ця будівля має дуже цікаву історію, дізнатися яку Вам допоможе наш аудіо гід. З нашим аудіо гідом Ви можете здійснювати екскурсії в будь-який зручний для Вас час. Коротка версія аудіо екскурсії доступна на цій сторінці безкоштовно, проте, якщо Ви серйозно цікавитеся історією пам'яток - радимо придбати і прослухати повну версію аудіо екскурсії, яка насичена безліччю цікавих історичних фактів.

Частина історії столиці – Контрактовий дім