Вид на Києво-Печерську лавру і будівля друкарні. 1880-ті роки
Музей книги і друкарства України розташовується на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою вулиця Лаврська, 9.
Музей книги і друкарства України відкрився в 1972 році в Міжнародний рік книги. Він розмістився в будівлі колишньої монастирської друкарні Києво-Печерської Лаври. Друкарня діяла тут понад 300 років з початку ХVІІ століття до 1920-х років. Будівля в стилі українського бароко є пам’яткою архітектури XVIII століття. Тоді замість первісної дерев’яної споруди було зведено корпус з цегли, прикрашений фронтонами і зеленими керамічними розетками. Він складається з двох частин - колишня друкарня і колишня книжкова крамниця монастиря. Розташовується на спуску на початку шляху до Ближніх і Дальніх печер, тому укріплений потужними аркбутанами. Будівля органічно вписалася в архітектурний ансамбль Верхньої лаври та з південно-східного боку схожа на замок.
Музей книги і друкарства складається з декількох відділів. Світлі вікна і висока стеля дають змогу добре розглянути експозицію з рукописних раритетів, стародруків, а також друкарського обладнання - старовинного друкарського верстата та інших інструментів. Тут можна ознайомитись з першим українським букварем "Граматка" середини ХІХ століття, прижиттєвими виданнями філософа Григорія Сковороди, класиків української поезії Тараса Шевченка, Лісі Українки, Івана Франка. Великий інтерес представляють матеріали радянського самвидаву, журнали та листівки ОУН і УПА.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Коли з’являється вільний день-два, переважно в кожного є одразу декілька ідей, як провести цей час. Хтось віддає перевагу релаксу вдома, хтось налаштований провести час із друзями, а хтось хоче розчинитися в енергетиці сакральності. Якщо ви належите до останньої категорії, неодмінно відвідайте Лавру. На величезній території Києво-Печерської лаври зосереджується безліч святих місць, гідних уваги. І мало хто знає, що без музеїв у цій місцевості не обійшлося. Хочете відвідати справжній Музей книги і книгодрукування України? Тоді неодмінно вирушайте до цього місця. Вже багато років тому відкрив свої гостинні двері для відвідувачів цей музей. Усі, хто хоч якось уявляв собі місце, де зберігається безліч історичних рукописів, можуть приємно здивуватися достатком цих експонатів. Не знаєте, як провести вихідний? Тоді просто вирушайте до такого музею та пориньте у світ священного минулого. Ви відчуєте, як пахне минуле, відображене на папері.
Велику кількість експонатів, а саме більше 60 тисяч, зібрано в одному місці. Саме вони, у сукупності, відображають історію книжкової справи. Уявіть, що все це прийшло в сучасність з давніх часів Київської Русі. Кожний, хто приходить до музею, має можливість не лише відчути аромат історії, а й побачити старовинну друкувальну техніку, незвичайний формат минулого паперу, поглянути, якими незвичними шрифтами друкували раніше.
Полюбляєте читати? Тоді вам точно варто поспішити потрапити до Музею книги і друкарства України. Кожний гість має можливість відвідати три різні, але однаково цікаві зали, почитати історію й поглянути на те, що являє собою справжній рукопис. Чи хотілося б вам колись на власні очі побачити книгу, з якої почалась «формальна» історія? Перші видання зберігаються в стінах цього музею! Уявіть, що ви можете доторкнутися до речі, до якої у свій час доторкалися найбільші уми минулого, а відбувалося це далеко не одне століття тому. Також ви можете ближче познайомитися з сучасними письменниками, які ввійшли в історію, і, безумовно, навіть через віки про яких не забудуть, адже в цьому музеї зосереджуються справжні шедеври.