Укр  /  Рус

Мова:

Музей книги і друкарства України

Вид на Києво-Печерську лавру і будівля друкарні. 1880-ті роки

Музей книги і друкарства України розташовується на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою вулиця Лаврська, 9. 

 

Музей книги і друкарства України відкрився в 1972 році в Міжнародний рік книги. Він розмістився в будівлі колишньої монастирської друкарні Києво-Печерської Лаври. Друкарня діяла тут понад 300 років з початку ХVІІ століття до 1920-х років. Будівля в стилі українського бароко є пам’яткою архітектури XVIII століття. Тоді замість первісної дерев’яної споруди було зведено корпус з цегли, прикрашений фронтонами і зеленими керамічними розетками. Він складається з двох частин - колишня друкарня і колишня книжкова крамниця монастиря. Розташовується на спуску на початку шляху до Ближніх і Дальніх печер, тому укріплений потужними аркбутанами. Будівля органічно вписалася в архітектурний ансамбль Верхньої лаври та з південно-східного боку схожа на замок. 

Музей книги і друкарства складається з декількох відділів. Світлі вікна і висока стеля дають змогу добре розглянути експозицію з рукописних раритетів, стародруків, а також друкарського обладнання - старовинного друкарського верстата та інших інструментів. Тут можна ознайомитись з першим українським букварем "Граматка" середини ХІХ століття, прижиттєвими виданнями філософа Григорія Сковороди, класиків української поезії Тараса Шевченка, Лісі Українки, Івана Франка. Великий інтерес представляють матеріали радянського самвидаву, журнали та листівки ОУН і УПА.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Як складався архітектурний вигляд друкарні?
  • За яким рецептом «варили» папір для книг у середні століття?
  • Які унікальні експонати представлені в експозиції Музею?
  • Як склалася доля друкарні у роки правління більшовиків?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Лаврську друкарню заснував у 1615 році вчений-просвітник архімандрит Єлисей Плетенецький. Так почалося книгодрукування в Києві. Спочатку друкарня працювала в дерев’яному одноповерховому приміщенні. На самому початку ХVІІІ століття на місці дерев’яної збудували кам’яну будівлю. Зображення першої друкарні 1638 року можна побачити на титульному аркуші Біблії середини XVІІІ століття, яка представлена в Музеї.

 Перша          друкарня          Лаври

Перша друкарня Лаври

 Після руйнівної пожежі в Лаврі друкарню надбудували другим поверхом, а пізніше будівлю зміцнили контрфорсами аркбутанами за проектом військового інженера Шарля де Шардона. Центральну частину друкарні оздобив пишним фронтоном лаврський архітектор Степан Ковнір. Східна частина корпусу схожа на замок з потужним першим поверхом і світлими вікнами на другому. Вона має терасу, красиві вигнуті сходи та чавунний ажурний балкон з чудовим видом на Дніпро. У внутрішньому дворі друкарні розташована «словолітня» – це букволиварне виробництво, де виготовляли шрифти. Старовинна друкарська техніка представлена в Музеї друкарським верстатом XVІІ століття і оправним пресом XVІІІ століття. Сьогодні вони перебувають у робочому стані. На одному такому верстаті в день друкували до тисячі сторінок. Спочатку в лаврській друкарні таких верстатів було чотири.

 Машинне          відділення          друкарні          Києво-Печерської          лаври.          1911          рік

Машинне відділення друкарні Києво-Печерської лаври. 1911 рік

 Книги купували церкви, церковні братства, заможні замовники - все це приносило монастирю прибуток. Красива книга на той час була великою розкішшю. Папір робили з ганчір’я та дрантя, яке варили і перетирали. Потім знову варили із сіллю аж до отримання однорідної маси, після чого цідили та викладали на сітку за розміром книжкової сторінки, проклеювали натуральним желатином та обкатували валиком. Таким чином в Лаврській друкарні в XVІІІ столітті були виготовлені знамениті книги: першою книгою, що вийшла в друкарні, був збірник молитов на кожен день - Часослов; перша книга з історії України - Синопсис; житія Печерських святих з першою друкованою картою Ближніх і Дальніх печер - Києво-Печерський Патерик. Видання щедро ілюструвались гравюрами. Фактично для лаврського книговидання були зібрані кращі автори, художники і складачі того часу, кажучи сучасною мовою, поліграфісти. Лавра була не просто поліграфією, а й видавництвом. До речі, на зворотному боці книги зазвичай був розміщений герб меценатів.

 Корпус          лаврської          друкарні          з          південного          боку.          1890-і          роки

Корпус лаврської друкарні з південного боку. 1890-ті роки

 Монастирська друкарня, відкрита 400 років тому, працювала безперервно понад три століття, але в роки богоборства була ліквідована. Будівлю та обладнання більшовики націоналізували і передали до Всеукраїнської академії наук. Тут стали друкувати академічні книги, навчальну та освітню літературу. Друкарню закрили, коли будівля пішла тріщинами. Потім вона занепала, особливо після окупації Києва під час Другої світової війни. Згодом корпус відремонтували, а пізніше відкрили музей. Друкарня ж Києво-Печерської Лаври на даний час відроджена і працює тепер у іншому приміщенні —  на території Нижньої лаври.

 Спадкоємець старовинної будівлі друкарні —  Музей книги і друкарства, відкритий майже півстоліття тому, налічує 58 тисяч експонатів, з них 800 стародруків. Унікальною є коптський псалтир з Ефіопії, датований межею XV-XVI століть, що цікаво, тоді ж підшитий нитками в пошкоджених місцях. У залах музею експонуються середньовічні богослужебні книги європейських знаменитих друкарень, наприклад, Апостол з Львівської друкарні Івана Федорова. Відвідувачі можуть в подробицях розглянути факсимільне видання рукописного Пересопницького Євангелія середини ХVІ століття, в якому при переписуванні використовували розмовні слова української мови. Саме на Пересопницькому Євангелії присягають Президенти України. Експозицію прикрашають оригінали творів релігійних діячів ХVІІ-ХVІІІ століть, також широко представлено друкарську справу ХІХ століття. У Музеї виставлені книги-велетні, мініатюрні книжечки, книги в обкладинках зі шкіри, оксамиту, дерева, слонової кістки, прикрашені золотом, сріблом та емаллю. Тут можна ознайомитися з книжковою графікою, екслібрисами, видавничими марками, з гравюрами на папері та на шовку.

 Бічний          фасад          будівлі          Музею          книги          і          друкарства.          2015          рік

Бічний фасад будівлі Музею книги і друкарства. 2015 рік

 В останні два десятиліття Музей поповнюється виданнями періоду національного пробудження України 1917-1920 років; радянської українізації 1920-1930-х років, епохи Розстріляного відродження; часів "хрущовської відлиги" 1960-х, самвидавом 1970-х. Ще один розділ експозиції присвячений основним етапам виготовлення книги — від написання тексту до його виходу в тираж. У Музеї регулярно проводяться різноманітні майстер-класи, виставки, конференції та інші культурні заходи.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Музей книги і друкарства України

Коли з’являється вільний день-два, переважно в кожного є одразу декілька ідей, як провести цей час. Хтось віддає перевагу релаксу вдома, хтось налаштований провести час із друзями, а хтось хоче розчинитися в енергетиці сакральності. Якщо ви належите до останньої категорії, неодмінно відвідайте Лавру. На величезній території Києво-Печерської лаври зосереджується безліч святих місць, гідних уваги. І мало хто знає, що без музеїв у цій місцевості не обійшлося. Хочете відвідати справжній Музей книги і книгодрукування України? Тоді неодмінно вирушайте до цього місця. Вже багато років тому відкрив свої гостинні двері для відвідувачів цей музей. Усі, хто хоч якось уявляв собі місце, де зберігається безліч історичних рукописів, можуть приємно здивуватися достатком цих експонатів. Не знаєте, як провести вихідний? Тоді просто вирушайте до такого музею та пориньте у світ священного минулого. Ви відчуєте, як пахне минуле, відображене на папері.

Музей книги і друкарства України – це таємниче місце, де можна отримати просвітлення

Велику кількість експонатів, а саме більше 60 тисяч, зібрано в одному місці. Саме вони, у сукупності, відображають історію книжкової справи. Уявіть, що все це прийшло в сучасність з давніх часів Київської Русі. Кожний, хто приходить до музею, має можливість не лише відчути аромат історії, а й побачити старовинну друкувальну техніку, незвичайний формат минулого паперу, поглянути, якими незвичними шрифтами друкували раніше.

Полюбляєте читати? Тоді вам точно варто поспішити потрапити до Музею книги і друкарства України. Кожний гість має можливість відвідати три різні, але однаково цікаві зали, почитати історію й поглянути на те, що являє собою справжній рукопис. Чи хотілося б вам колись на власні очі побачити книгу, з якої почалась «формальна» історія? Перші видання зберігаються в стінах цього музею! Уявіть, що ви можете доторкнутися до речі, до якої у свій час доторкалися найбільші уми минулого, а відбувалося це далеко не одне століття тому. Також ви можете ближче познайомитися з сучасними письменниками, які ввійшли в історію, і, безумовно, навіть через віки про яких не забудуть, адже в цьому музеї зосереджуються справжні шедеври. 

Музей книги і друкарства України