Укр  /  Рус

Мова:

Гімназія Дучинської

Гімназія Дучинської на Тимофіївській вулиці. 1903 рік

Будівля колишньої жіночої гімназії Олександри Дучинської розташована за адресою вулиця Михайла Коцюбинського, 7.

 

Першу в Києві приватну жіночу гімназію заснувала в 1878 році викладачка київського Інституту шляхетних дівчат Віра Ващенко-Захарченко. Спочатку навчальний заклад розташувався на Бібіковському бульварі (тепер це бульвар Тараса Шевченка). У 1902 році, коли ним вже керувала колишня класна наглядачка гімназії Олександра Дучинська, він переїхав на Тимофіївську (нині Михайла Коцюбинського) вулицю. Новий будинок для гімназії спроектували архітектори Федір Ессен та Василь Осьмак. Після революції 1917 року навчальний заклад було закрито, а зручна та вишукана будівля використовувалася різноманітними організаціями. Найдовше за радянської влади тут працювало Міністерство будівництва УРСР. За часів незалежності будинок колишньої гімназії зайняла Рахункова палата України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Якими були останні слова засновниці гімназії?
 • Чому до проектування був залучений лікар?
 • Скільки мов могли знати випускниці гімназії?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 1860 року двадцятирічна Віра Мельницька приїхала з російської провінції до Києва працювати класною дамою в Інституті шляхетних дівчат. Півтора десятиліття по тому вона вже була не тільки улюбленицею вихованок, але й дружиною інститутського викладача фізики, професора університету Михайла Ващенко-Захарченко, а також матір'ю шістьох дітей — чотирьох від першого шлюбу професора та двох спільних. Саме в цей час у неї виникла ідея відкрити у Києві приватну жіночу гімназію, бо дві державні — Фундуклеївська та Міністерська — не могли впоратися з великою кількістю дівчат, що бажали здобути середню освіту.

 Віра     Ващенко-Захарченко

Віра Ващенко-Захарченко

 За потужної підтримки ректора університету Миколи Бунге вдалося отримати всі дозволи. У вересні 1878 року гімназія Ващенко-Захарченко запрацювала на розі  Бібіковського бульвару та Несторівської вулиці (нині Івана Франка) поруч з довгобудом Володимирського собору. Гімназія стала однією з перших приватних жіночих гімназій в Російській імперії та, зрозуміло, першою такою в Києві. На початку роботи Ващенки-Захарченки утримували гімназію власним коштом та позиками батьків учениць, але досить швидко вдалося отримати фінансування від Міністерства народної освіти. Безумовний педагогічний та організаторський талант Віри Миколаївни забезпечив закладу високий престиж та визнання; сама вона не тільки керувала, а ще й викладала у молодших класах французьку мову.

 Будинок,     де     розташовувалася     гімназія     Ващенко-Захарченко     з     1878     до     1902     року.     Початок     ХХ     століття

Будинок, де розташовувалася гімназія Ващенко-Захарченко з 1878 до 1902 року. Початок ХХ століття

 Незважаючи на важку хворобу — через порушення обміну речовин вона набрала таку зайву вагу, що майже не могла пересуватися —– засновниця невтомно опікувалася гімназією цілих 17 років. Вибила її з колії раптова смерть молодшої доньки, якій не виповнилося й десяти років. 1895 року Віра Миколаївна померла. Перед смертю уява чомусь малювали їй картини голоду. За спогадами колеги Олександри Дучинської, хвора марила: "Нагодуйте голодну дівчинку, віддайте їй мій хліб!"

Деякий час гімназією керувала старша донька Ващенків-Захарченків, а 1896 року піклувальна рада поставила на чолі закладу праву руку засновниці, класну наглядачку Дучинську. Вибір виявився вдалим: за Олександри Тимофіївни престиж гімназії, який було впав після смерті засновниці, знову зріс. Бажаючих навчатися стало стільки, що в 1902 році довелося зводити нове приміщення на вулиці Тимофіївській, 7. Архітектори Василь Осьмак та Федір Ессен узяли до уваги рекомендації знаного лікаря-гігієніста, приват-доцента університету Овксентія Корчак-Чепурківського (майбутнього міністра УНР та академіка ВУАН). Тому будівля вийшла зразковою з погляду шкільної гігієни: просторі та світлі класи, ретельно продумані умови перебування дівчат тощо.

 Проект     будівлі     гімназії     Дучинської.     Початок     ХХ     століття

Проект будівлі гімназії Дучинської. Початок ХХ століття

 Найвідоміші київські родини довіряли гімназії виховання своїх доньок, а ті, не в останню чергу завдяки здобутій класичній освіті, потім робили чималий внесок у науку та культуру. Зокрема, тут навчалися донька Олени Пчілки та сестра Лісі Українки письменниця та перекладачка Ольга Косач; донька драматурга Михайла Старицького, в майбутньому заслужена артистка України Марія Старицька; донька відомого українського мецената Євгена Чикаленка, журналістка та перекладачка-поліглот, яка знала 28 мов, Ганна Чикаленко-Келлер; її найближча подруга Анастасія — донька письменника та мовознавця Бориса Грінченка; сестра славетного піаніста Володимира Горовиця і сама знана піаністка Регіна Горовиць; племінниця мистецтвознавця Дмитра Антоновича, театральна художниця Наталя Геркен-Русова; доньки вже згадуваного Овксентія Корчак-Чепурківського Віра та Ольга; доньки відомого київського лікаря Миколи Стражеска Олександра та Наталя. Цей список можна продовжувати й продовжувати. Однією з останніх вихованок Дучинської стала у 1918 році донька викладача Київського політехнічного інституту москвичка Олена Шовгенова — майбутня українська героїня-націоналістка Олена Теліга. Курсу вона не закінчила, бо 1919 року гімназію було закрито.

 Олена     Теліга

Олена Теліга

 Після націоналізації будівлі тут по черзі працювали Ветеринарно-зоотехнічний інститут, будівельний технікум, Інститут залізничного транспорту, Рада профспілок, Управління санаторіями, а після Другої світової війни — редакції газети "Правда України" та журналу "Перець", навіть Товариство мисливців та рибалок відмітилося своєю присутністю у будинку. Нарешті в 1963 році у приміщенні надовго розташувалося Міністерство будівництва УРСР. З кінця минулого століття приміщення на вулиці Михайла Коцюбинського, 7 належить Рахунковій палаті України, яка контролює державний бюджет.

 Будівля     Рахункової     палати     України.     2010     рік

Будівля Рахункової палати України. 2010 рік 

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами