Укр  /  Рус

Мова:

Будівля Кабінету Міністрів

Кабінет міністрів УРСР. 1960-ті роки

Будівля Кабінету Міністрів України розташовується за адресою: вулиця Михайла Грушевського, 12.

 

Уряд УРСР зайняв монументальний десятиповерховий корпус на вулиці Кірова (зараз Михайла Грушевського), 12 наприкінці 1930-х років. Будівля була зведена в 1936-1938 роках за проектом академіка архітектури І. Фоміна, закінчував роботи його учень — архітектор П. Абросимов. Велетенська споруда, побудована в стилі радянського монументального класицизму, і сьогодні є найбільшою за розмірами адміністративною будівлею в Києві.

Гігантський за площею і об’ємом комплекс досить вдало вписався в ландшафт Печерських пагорбів і не здається чужорідним тілом у забудові міста. Функціональне призначення будівлі з 30-х років ХХ століття не змінювалося. Зараз вона офіційно називається Будинок Уряду України і тут здійснює свої адміністративні функції Кабінет Міністрів України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Що повязує графів Браницьких і Раду Народних Комісарів УРСР?
  • Для кого будувалася будівля Кабміну?
  • Чому фасадна частина будівлі дугоподібна?
  • Як при будівництві втратили майже 2,5 млн. рублів?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Липки, найстаріша частина історичної місцевості Печерськ, здавна вважається аристократичним районом міста. Колись ці землі належали Києво-Печерській лаврі, а з кінця XVIII століття місцевість уподобало панство. У ХІХ столітті тут були садиби іменитих киян з малоповерхової забудовою, пізніше, на початку 1900-х років, нова буржуазія почала зводила особняки та прибуткові будинки. Відповідно, тут сформувалася своєрідна інфраструктура, орієнтована на культурні та професійні інтереси забезпечених людей. Липки були також адміністративним центром міста. Тут розташовувалися генерал-губернаторська резиденція, штаб військового округу, будинок цивільного губернатора.

 Частина          вулиці          Олександрівської          (нині          Михайла          Грушевського)

Частина вулиці Олександрівської (нині Михайла Грушевського)

 Тому, звичайно, місце для майбутнього Кабінету міністрів було обрано радянською владою не випадково. Будівля розташувалася у сусідстві з колишнім царським палацом, Державним банком, Художнім музеєм, а навпроти знаходилися прекрасні доглянуті парки, що тягнулися ланцюжком уздовж Дніпра.

 Весь комплекс урядової установи займає територію з двох старих садиб. Одна з них належала знаменитому польському роду Браницьких. У будинку на цій території проживав Владислав Браницький —  онук тієї самої графині Олександри Браницької, на честь якої названо знаменитий парк у Білій Церкві, закладений її чоловіком, а потім розпланований та впорядкований нею. Наприкінці 1920-х садибу на Липках забрали у колишніх господарів і націоналізували.

 Радянська влада розпоряджалася отриманим майном з властивою їй нахабною безцеремонністю. Графський будинок вирішили підремонтувати і пристосувати під гуртожиток установи Пролеткульту. Але за чиїмось недоглядом на цій же території почали будувати синагогу, що викликало величезне невдоволення войовничих атеїстів. Коли керівництво опам’яталося, роботи були зупинені, і в 1929 році ділянку віддали Протезному заводу під житлову забудову. Однак, вони теж не змогли облаштувати надані земельні ділянки. Тут в чиюсь голову прийшла ідея звести в цьому кварталі новий інтуристівський готель "Континенталь". Але і радянський туроператор в особі Акціонерного товариства "чужоземного туризму" не потягнув будівництво. Далі більше! Вирішили будувати житловий будинок для військових, потім для якихось цивільних фахівців і, нарешті, — адміністративну будівлю для всесильного Народного Комісаріату Внутрішніх Справ (НКВД). Вже було розпочали розчищення території, але несподівано з’явився конкурент.

 У 1934 році столицю УРСР перенесли з Харкова до Києва. На початку літа того ж року в місто прибув уряд республіки — Рада Народних Комісарів, якому, природно, знадобилося приміщення, причому не будь де, а звичайно, в центрі міста. Відповідно до масштабних проектів реконструкції Києва, урядовий центр планувався на Михайлівській площі, і будівлю для РНК УРСР хотіли збудувати саме там. Але за певних обставин, що змінилися республіканський уряд вирішили "підселити" в монументальний десятиповерховий корпус на вулиці Кірова (зараз Михайла Грушевського), 12.

 Проект споруди доручили розробити досвідченому архітектору, академіку Івану Фоміну, одному із засновників радянського монументального класицизму, який вважав, що радянський архітектурний стиль "повинен бути простий, здоровий, із чіткими і лаконічними формами, але в той же час бадьорий, яскравий, життєрадісний". Будівля Кабміну в Києві стала лебединою піснею зодчого, оскільки влітку 1936 року він помер, і його роботу закінчував Павло Абросимов.

 Кабмін          УРСР          в          київському          ландшафті.          1960-ті          роки

Кабмін УРСР в київському ландшафті. 1960-ті роки

 Реалізація на обраній ділянці "життєрадісної" споруди масштабу, що пригнічує і покликаної підкреслити мізерний масштаб людини в порівнянні з системою, в якій вона всього лише "гвинтик", була складною проблемою. Потрібно було врахувати і вузькість вулиці, і крутий київський рельєф. Тому архітектор відсунув основну частину будівлі вглиб ділянки, виконавши її у вигляді гігантської дуги довжиною 75 метрів і діаметром 17 метрів. Правда, кияни висунули свою версію такого рішення. Кажуть, що дугу Фомін продумав з міркувань безпеки, щоб уникнути вірогідності пострілу з-за рогу, адже будівля проектувалася для Народного комісаріату внутрішніх справ УРСР.

 У 1938 році споруду об’ємом у 235 тисяч кубічних метрів було здано, і Рада народних комісарів УРСР зайняла все приміщення — 806 кімнат та залу. Правда, деякі недоробки усували ще два роки. Як не дивно, навіть в ті роки, коли за найменшу провину можна було потрапити під розстріл, у фінансистів виникли розбіжності з витратами на будівництво. Спочатку планувалося витратити 17 млн. рублів, а реально вийшло 25 млн. Як писала преса того часу: "Мільйони пролетарської валюти на незаконні виплати йшли з так званих позабюджетних фондів". У підсумку після всіх підрахунків "загубилися" 2 мільйони 370 тисяч рублів.

 Будівля          Кабінету          міністрів          УРСР.          1983          рік

Будівля Кабінету міністрів УРСР. 1983 рік

 Під час Другої світової війни будівля була пошкоджена. Відремонтували її до кінця 1947 року, але уряд дещо "ущільнили", підселивши до їхнього приміщення "сусідів" з інших державних установ. Знадобилося розширення комплексу, і в 1952 році з боку внутрішнього двору зліва добудували 8-поверховий корпус. Ця велетенська будівля і сьогодні залишається найбільшою за розмірами адміністративною спорудою в Києві.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будівля Кабінету Міністрів

Будівля Кабінету Міністрів також називається Будинком Уряду України. Вона розташована в районі Липок, у центрі Києва. Історія його створення належить до далекого 1938 року, будівельні роботи йшли два роки, і зараз, дивлячись на цю архітектурні споруду, зрозуміло, чому знадобилося стільки часу. Сьогодні будівля являє собою величний білосніжний комплекс різної висотності: центральна частина включає 10 поверхів, а крила – 7 і 8.

Архітектура будівлі Кабінету Міністрів

Будинок Уряду виконаний у класичному стилі, його фасад прикрашають колони, пілястри та напівколони, котрі зверху завершуються золоченими коринфськими капітелями. Його творці – радянські архітектори Павло Васильович Абросімов та Іван Олександрович Фомін. Обидва були провідними спеціалістами свого часу, і це прекрасно відображає цей архітектурний витвір.

Цікаві факти, які варто знати про будівлю Кабінету Міністрів

  • У 1940-1950 рр. будівля була найвищою в Києві.
  • Нинішній вигляд вона отримала в 1997 році, коли всі фасади й колони були перефарбовані в білий колір.
  • Особистий архітектор А. Гітлера, Альберт Шпеєр, знаходячись у Києві, особисто оцінив будівлю та хотів запросити його творців працювати в Німеччині.
  • За роки існування будівлі в ній розташовувалась Рада Народних Комісарів УРСР і Рада Міністрів, а створювалася вона для НКВС.

Ще більше цікавих фактів, а також фотографії споруди в різні періоди ви можете отримати, завантаживши на улюблений девайс наш аудіогід. Ми зібрали максимум корисного контенту з платних джерел, архівів і бібліотек, щоб у вас була можливість познайомитися з Києвом максимально близько й при цьому не доводилося користуватися індивідуальними послугами екскурсовода.

Будівля Кабінету Міністрів