Колишні прибуткові будинки Грецького монастиря. Кінець 1990-х років
Колишні прибуткові будинки Грецького монастиря розташовані на Контрактовій площі, 2-А, 2-Б.
Грецький монастир був заснований в Києві в 1738 році на землях, що належали купцю-греку. Через три роки була зведена кам’яна церква святої Катерини, що вціліла під час великої пожежі на Подолі 1811 року. Будівлі, що збереглися до сьогодні були побудовані значно пізніше — незадовго до Першої світової війни та призначалися для ведення монастирської торгівлі. Комплекс відігравав помітну роль в архітектурному вигляді Контрактової площі. За радянської влади монастир закрили, в 1929 році розібрали церкву та демонтували верхню частину дзвіниці. В середині 1990-х років дзвіницю відновили, але вже як декоративну, тому прикрасили шпилем, а не хрестом. У 2009 році на ній встановили карильйон — музичний інструмент, що складається з набору дзвонів. Зараз обидві будівлі належать Національному банку України.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Різні народи з'являлися в Києві за всю історію його існування. Кожна громада спочатку мешкає, де дозволяє уряд чужої держави, а пізніше її права посилюються. Так сталося і з грецькими торговцями. Вони не тільки мали місце проживання, роботу, але й власну святиню – Греко-Синайський монастир. Хоч перед Богом усі рівні, і не важливо, звідки йде молитва, але свій монастир був пріоритетним для грецької колонії в Києві. Сьогодні, проходячи повз цю архітектурну споруду, не перейнятися її привабливою красою просто неможливо. Втім, побачити це місце обов'язково варто кожному гостеві столиці.
Торгівля греків йшла чудово на Подолі, оскільки ця місцевість була торговищем. Сюди звозили на продаж товари з різних країн світу, причому не тільки сухопутним транспортом, але й великими суднами по морю. Хто першим придумав організовувати тут продажі – важко сказати. Втім, факт залишається фактом. Тому приплив «бізнесменів» тих далеких часів стабільно збільшувався, перетворюючи центр столиці на величезний ринок.
Тим часом громада греків росла, і питання власного храму поставало більш гостро. Коли місцева влада дозволила звести церкву, через два роки споруда під святиню була вже готова. Погодьтесь, досить швидко?! Особливо якщо враховувати, як у ті часи могло затягнутися зведення будівель, що не мають відношення до наших громадян. Звичайно, трикупольний храм одразу почали відвідувати парафіяни грецького походження, адже проект був таким довгоочікуваним…
Звідки взялися кошти на купівлю землі й будування храму? Це питання цікавить багатьох ;) Ділянку під забудову громаді подарував Астаматіос Стіматі. Чому така щедрість – тут треба глибше вникнути в історію, і про це трохи пізніше. Що ж греки пропонували на продаж? Вони одні з перших почали продавати шовк. Добрим поштовхом став заклик, точніше, наказ Петра І про розвиток шовківництва. Почалося все з садів, де вирощували тільки сировину, а пізніше було побудовано й заводи, де виробляли шовкову матерію. На місці росло – на місці й продавалося. Дуже хитрий тактичний хід, варто зазначити. І так, через зовсім невеликий відрізок часу, шовк став ще більше затребуваним, але, незважаючи на це, його вартість не поспішала падати.
Невеличка оповідь про діяльність греків на Подолі пояснює їхню значущість, оскільки вони були першопрохідцями шовківництва. Зараз важко уявити Контрактову площу без високої дзвіниці, що належала грецькій громаді. Але споруда зазнала у свій час багато змін. То її будували, то зносили й підіймали. А з приходом радянської влади монастир взагалі закрили. Оскільки дзвіниця дала тріщину, її розібрали.
Ще в 1741 році церкву побудували з каміння. Це стало причиною, чому вона вціліла в масштабній пожежі, що охопила Поділ. У початковому проекті монастиря дзвіниці не було, як і житлових корпусів: вони з'явилися пізніше. З часом зменшили й кількість куполів над церквою. Був залишений один.
Нинішні споруди, що збереглися, – це робота архітектора В. Ейснера. Він створив і втілив у життя проект нової дзвіниці й прибуткового будинку. Закриття монастиря й знищення церкви – таким став подарунок більшовиків для греків. З тих пір грецькій громаді не повернули право на володіння цією ділянкою. Вона тепер знаходиться під управлінням Національного банку. За його рахунок зробили реставрацію. Які ви помітили прогалини в розповіді? Якщо ви їх знайшли й бажаєте заповнити, тоді вам потрібно точно дійти до кінця цієї сторінки.
У засіках старих бібліотек зберігається архівне чтиво, у якому є що почерпати для себе, дізнатися дещо нове й цікаве. Команда okTV зайнялася процесом збору унікальної інформації про пам'ятки Києва, адже залишати їх в архіві немає сенсу. Кому потрібні документи, фото, книги, недоступні для широкого користування, якщо вони не секретні, звісно?!
Для більш широкої доступності відомостей про Київ був створений аудіогід. Акцент зроблено на унікальності продукту. Аналогів йому в Україні немає. Назва «аудіоекскурсія» може створити враження, що файл має тільки розповідь. Але насправді новий гід створений у двох варіантах. У безкоштовній версії викладено інформацію стисло, і там, дійсно, немає зображень. Зате повна екскурсія – це повноцінна презентація про історичну пам'ятку.
Розповідь йде в зрозумілому форматі для будь-якого віку. Файл буде доречний, якщо ви бажаєте провести дозвілля, не залежачи від екскурсовода й групи.
Включивши аудіострічку, ви зануритесь у атмосферу минулих часів, а на екрані будуть показані ілюстрації. Це можуть бути документи, фото історичних персон, будівель і предметів, оцифровані портрети відомих особистостей та інші дані.
Наступні факти допоможуть переконати вас скористатися екскурсією а аудіоформаті:
Дізнавшись свою історію, кожен українець зможе провести екскурсію й туристам з інших країн. Почнемо з просвіти нашої нації, а далі – понесемо свої знання іноземцям. Листайте далі, і ви побачите файли, які потрібно завантажити на смартфон чи планшет. Подорожуйте розумно: запам'ятовуйте нове.