Укр  /  Рус

Мова:

Грецький монастир

Колишні прибуткові будинки Грецького монастиря. Кінець 1990-х років

Колишні прибуткові будинки Грецького монастиря розташовані на Контрактовій площі, 2-А, 2-Б.

 

Грецький монастир був заснований в Києві в 1738 році на землях, що належали купцю-греку. Через три роки була зведена кам’яна церква святої Катерини, що вціліла під час великої пожежі на Подолі 1811 року. Будівлі, що збереглися до сьогодні були побудовані значно пізніше —  незадовго до Першої світової війни та призначалися для ведення монастирської торгівлі. Комплекс відігравав помітну роль в архітектурному вигляді Контрактової площі. За радянської влади монастир закрили, в 1929 році розібрали церкву та демонтували верхню частину дзвіниці. В середині 1990-х років дзвіницю відновили, але вже як декоративну, тому прикрасили шпилем, а не хрестом. У 2009 році на ній встановили карильйон — музичний інструмент, що складається з набору дзвонів. Зараз обидві будівлі належать Національному банку України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Як в Києві з’явилися греки?
  • Яке майно надбав монастир?
  • З якими втратами монастир пережив велику Подільську пожежу 1811 року?
  • Як склалася доля монастиря з приходом радянської влади?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Після того, як в 1657 році гетьман Богдан Хмельницький надав грекам особливі права на ведення торгівлі, грецькі купці стали селитися на території України. Значна їх частина осіла в Києві. Зрозуміло, що разом з облаштуванням житла і торгових крамниць, грецька громада думала і про духовні потреби. Київські греки направили клопотання митрополиту Рафаїлу Заборовському з проханням передати їм комплекс Петропавлівського монастиря, який знаходився на сучасній Притисько-Микільській вулиці. Митрополит схвалив прохання і надіслав його на розгляд в міський магістрат. Однак воно так і залишилося без розгляду.

 Церква          св.          Катерини          незадовго          до          знесення.          1929          рік

Церква св. Катерини незадовго до знесення. 1929 рік

 Грецька громада на цьому не зупинилася. Греки домоглися дозволу почати будівництво нового храму на території, що належала грецькому купцю Астаматею Ніколаєву. Його садиба межувала з Братським монастирем та виходила на майбутню Контрактову площу. У цій садибі православний грецький монах монастиря Синайської гори на ім’я Євген побудував невелику дерев’яну каплицю імені святої Катерини. Незабаром грекам вдалося зібрати гроші, побудувати тут кам’яний храм і заснувати обитель. Її ігуменом став Євген. Надалі настоятелів надсилав сюди монастир святої Катерини на Синаї, а послушниками були місцеві жителі.

 У вересні 1738 Синод дав дозвіл на будівництво церкви святої Катерини в Києві, яка через десятиліття увійшла в комплекс Грецького монастиря. Незабаром тут звели дзвіницю, будівництвом якої опікувався зодчий Іван Григорович-Барський. При монастирі знаходився і будинок для прочан. На постійній основі в ній проживали греки-студенти Києво-Могилянської академії.

 Велика подільська пожежа 1811 року знищила частину монастирських будівель, але кам’яний храм св. Катерини чудесним чином вцілів. Полум’я обпалило стіни і дах, проте всі інтер’єри і красивий іконостас збереглися. У той же час було втрачено келії, будинок настоятеля і дерев’яний храм св. Спиридона. Після пожежі ченці зайнялися відродженням обителі. Але в зв’язку з переплануванням Подолу за проектом архітектора Вільяма Гесте у них відібрали значну ділянку землі.

 Купол          церкви          св.          Катерини          і          дзвіниця,          що          будується          (в          центрі).          Початок          1910-х          років

Купол церкви св. Катерини і дзвіниця, що будується (в центрі). Початок 1910-х років

 У квітні 1834 року монастир знову постраждав від пожежі. План відродження обителі склав архітектор Людвіг Станзані. Поступово монастир почав оживати та обзаводитися новими будівлями. У розпал будівельної лихоманки початку ХХ століття на території з’явилися два великих прибуткових будинки, звернених фасадами на Контрактову площу. На одному з нових будинків добудували вишукану дзвіницю, увінчану куполом з хрестом.

 З приходом радянської влади монастир закрили, ченців вигнали і згодом деяких з них піддали репресіям. На початку 1920-х років будівлі колишніх прибуткових будинків використовували для проведення Контрактових ярмарків, які тимчасово відродилися. У 1926 році тут відкрили Всеукраїнський торговий музей, на базі якого незабаром був створений дослідницький інститут. По сусідству, в нижній частині колишньої дзвіниці аж до 1995 року існував дослідний завод з виробництва продовольчих машин. У 1929 році розібрали церкву святої Катерини і верхній ярус дзвіниці.

 Колишні          прибуткові          будинки          Грецького          монастиря.          Кінець          1980-х          років

Колишні прибуткові будинки Грецького монастиря. Кінець 1980-х років

 В середині 1990-х років колишній комплекс монастиря реставрували. Під час реставраційних  робіт відновили верхні яруси дзвіниці, встановили годинник, а в 2009 році —  карильйон, який виконує українські мелодії. Грецький монастир так і не зміг повернутися в рідні стіни, зараз його колишні прибуткові будинки належать Національному банку України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вища за Національний банк тільки дзвіниця минулого Грецького монастиря

Різні народи з'являлися в Києві за всю історію його існування. Кожна громада спочатку мешкає, де дозволяє уряд чужої держави, а пізніше її права посилюються. Так сталося і з грецькими торговцями. Вони не тільки мали місце проживання, роботу, але й власну святиню – Греко-Синайський монастир. Хоч перед Богом усі рівні, і не важливо, звідки йде молитва, але свій монастир був пріоритетним для грецької колонії в Києві. Сьогодні, проходячи повз цю архітектурну споруду, не перейнятися її привабливою красою просто неможливо. Втім, побачити це місце обов'язково варто кожному гостеві столиці.

Як грекам стало де молитися

Торгівля греків йшла чудово на Подолі, оскільки ця місцевість була торговищем. Сюди звозили на продаж товари з різних країн світу, причому не тільки сухопутним транспортом, але й великими суднами по морю. Хто першим придумав організовувати тут продажі – важко сказати. Втім, факт залишається фактом. Тому приплив «бізнесменів» тих далеких часів стабільно збільшувався, перетворюючи центр столиці на величезний ринок.

Тим часом громада греків росла, і питання власного храму поставало більш гостро. Коли місцева влада дозволила звести церкву, через два роки споруда під святиню була вже готова. Погодьтесь, досить швидко?! Особливо якщо враховувати, як у ті часи могло затягнутися зведення будівель, що не мають відношення до наших громадян. Звичайно, трикупольний храм одразу почали відвідувати парафіяни грецького походження, адже проект був таким довгоочікуваним…

Звідки взялися кошти на купівлю землі й будування храму? Це питання цікавить багатьох ;) Ділянку під забудову громаді подарував Астаматіос Стіматі. Чому така щедрість – тут треба глибше вникнути в історію, і про це трохи пізніше. Що ж греки пропонували на продаж? Вони одні з перших почали продавати шовк. Добрим поштовхом став заклик, точніше, наказ Петра І про розвиток шовківництва. Почалося все з садів, де вирощували тільки сировину, а пізніше було побудовано й заводи, де виробляли шовкову матерію. На місці росло – на місці й продавалося. Дуже хитрий тактичний хід, варто зазначити. І так, через зовсім невеликий відрізок часу, шовк став ще більше затребуваним, але, незважаючи на це, його вартість не поспішала падати.

Невеличка оповідь про діяльність греків на Подолі пояснює їхню значущість, оскільки вони були першопрохідцями шовківництва. Зараз важко уявити Контрактову площу без високої дзвіниці, що належала грецькій громаді. Але споруда зазнала у свій час багато змін. То її будували, то зносили й підіймали. А з приходом радянської влади монастир взагалі закрили. Оскільки дзвіниця дала тріщину, її розібрали.

Ще в 1741 році церкву побудували з каміння. Це стало причиною, чому вона вціліла в масштабній пожежі, що охопила Поділ. У початковому проекті монастиря дзвіниці не було, як і житлових корпусів: вони з'явилися пізніше. З часом зменшили й кількість куполів над церквою. Був залишений один.

Нинішні споруди, що збереглися, – це робота архітектора В. Ейснера. Він створив і втілив у життя проект нової дзвіниці й прибуткового будинку. Закриття монастиря й знищення церкви – таким став подарунок більшовиків для греків. З тих пір грецькій громаді не повернули право на володіння цією ділянкою. Вона тепер знаходиться під управлінням Національного банку. За його рахунок зробили реставрацію. Які ви помітили прогалини в розповіді? Якщо ви їх знайшли й бажаєте заповнити, тоді вам потрібно точно дійти до кінця цієї сторінки.

Ключ від незвіданого: okTV відкриває доступ

У засіках старих бібліотек зберігається архівне чтиво, у якому є що почерпати для себе, дізнатися дещо нове й цікаве. Команда okTV зайнялася процесом збору унікальної інформації про пам'ятки Києва, адже залишати їх в архіві немає сенсу. Кому потрібні документи, фото, книги, недоступні для широкого користування, якщо вони не секретні, звісно?!

Для більш широкої доступності відомостей про Київ був створений аудіогід. Акцент зроблено на унікальності продукту. Аналогів йому в Україні немає. Назва «аудіоекскурсія» може створити враження, що файл має тільки розповідь. Але насправді новий гід створений у двох варіантах. У безкоштовній версії викладено інформацію стисло, і там, дійсно, немає зображень. Зате повна екскурсія – це повноцінна презентація про історичну пам'ятку.

Розповідь йде в зрозумілому форматі для будь-якого віку. Файл буде доречний, якщо ви бажаєте провести дозвілля, не залежачи від екскурсовода й групи.

Включивши аудіострічку, ви зануритесь у атмосферу минулих часів, а на екрані будуть показані ілюстрації. Це можуть бути документи, фото історичних персон, будівель і предметів, оцифровані портрети відомих особистостей та інші дані.

Наступні факти допоможуть переконати вас скористатися екскурсією а аудіоформаті:

  1. Для створення продукту був використаний платний архівний контент.
  2. Розповідь йде з файлу на портативному девайсі через навушники.
  3. Стрічка має картинки, фонову мелодію, рідкісні достовірні дані.
  4. Викладення фактів відбувається в хронологічному порядку.

Дізнавшись свою історію, кожен українець зможе провести екскурсію й туристам з інших країн. Почнемо з просвіти нашої нації, а далі – понесемо свої знання іноземцям. Листайте далі, і ви побачите файли, які потрібно завантажити на смартфон чи планшет. Подорожуйте розумно: запам'ятовуйте нове. 

Вища за Національний банк тільки дзвіниця минулого Грецького монастиря