Рус  /  Укр

Мова:

Церкви і собори Києва

Шановний користувач

Пропонуємо Вашій увазі визначні місця, які Вас цікавлять. Ви можете дізнатись все найцікавіше про них, без допомоги екскурсоводу, прямо з нашого гіду. Приємного прослуховування!

Введенський монастир
Софія Київська
Поштова площа
Аскольдова могила
Андріївська церква
Церква Різдва Христового
Ботанічний сад імені Гришка
Голосіїво
Парк «Феофанія»
Церква Успіння Богородиці Пирогощі
Грецький монастир
Церква Миколи Притиска
Лютеранська кірха
Києво-Печерська Лавра
Володимирський собор
Михайлівський монастир
Церква всіх святих у Києво-Печерській лаврі
Велика дзвіниця Києво-Печерської лаври
Сулимівка
Церква Спаса на Берестові
Успенський собор
Ближні печери Києво-Печерської Лаври
Крестовоздвиженская церковь Киево-Печерской Лавры
Дальні печери Києво-Печерської Лаври
Архитектура над Дальними пещерами Киево-Печерской Лавры
Свято-Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври
Музей книги і друкарства України
Трапезна церква Києво-Печерської Лаври
Національна історична бібліотека в Києво-Печерській Лаврі
Виставка мікромініатюр в Києво-Печерській Лаврі
Брама Заборовського
Дзвіниця Софійського собору
Південна вежа Софійського собору
Києво-Печерська лавра: оборонні вежі і стіни
Софійський собор: Будинок митрополита
Софійський собор: стіни і келії
Софійський собор: Бурса
Олександрівський костьол
Миколаївський костьол
Троїцька церква
Галицька синагога
Синагога Бродського
Караїмська кенаса
Трапезний храм Софії Київської (Тепла Софія)
Церква Св. Марії Магдалини
Стрітенська церква
Архангело-Михайлівський Звіринецький монастир
Показати всі пам'ятки

Визначні місця Києва та їхня історія у додатку

Просто зараз натисніть, на будь-яку пам'ятку та взнайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Квартири подобово можна вибрати тут

Собори Києва

Соборів і церков у Києві безліч. Усі вони по-своєму унікальні, в кожного є своя родзинка. Багато туристів чомусь вважає, що відвідувати такі місця немає сенсу. І нехай навіть справа взагалі не стосується віри й релігії. Просто саме собори та храми – це ті місця, де можна годинами милуватися архітектурою й відчувати при цьому невимовне відчуття внутрішньої гармонії. Краса київських соборів незаперечна. І якщо ви корінний киянин, то, напевно, знаєте як найвідоміші, так і менш популярні. Але якщо ви плануєте приїхати до столиці й, тим більш, робите це вперше, не прогайте можливості відвідати хоча б головні. А дізнатися найцікавіше з їх історії вам допоможе аудіо гід!

Які собори в Києві ні в якому разі не можна випускати з уваги

Правду кажучи, дуже важко дати відповідь на це питання. Кожна пам’ятка столиці – це маленький шедевр, що зберігає, найчастіше, багатовікову історію. Милуватися цими пам’ятками можна з дня на день і кожного разу знаходити в них щось нове, раніше не побачене. І доволі важко просто так взяти й виділити основні, гідні уваги. Ми пропонуємо вам четвірку найцікавіших та значущих соборів столиці.

  • Софія Київська – розкішна красуня. Собор у Києві, який пройшов крізь століття. Збудована в ХІ ст. Ярославом Мудрим. Пам’ятка по праву вважається найдавнішою кам’яною спорудою в Східній Європі, і, кажуть, тут можна відчути той самий дух часу. Цікаво перевірити, так? Більше за все заворожує внутрішня обробка собору, це чудо візантійської та давньоруської архітектури. Тут представлено найбільше зібрання справжніх фресок і мозаїк, датованих ХІ ст., у всій Європі, а, можливо, й у світі. На декотрих фресках у соборі зображені не тільки біблійні мотиви, а також світські сюжети, серед яких портрет сім’ї Ярослава Мудрого. Палітра мозаїки нараховує 177 відтінків. У древності стіни храму були своєрідною дошкою оголошень, досі можна знайти повідомлення мешканців Києва, які вони писали одне одному. За такий поважний вік Софія неодноразово зазнавала реконструкції. У ХVІІ ст., у часи правління Івана Мазепи, була повністю реконструйована зовні в стилі українського бароко, у 1740 році отримала той вигляд, який ми можемо бачити зараз. ЮНЕСКО в 1990 році внесла Софію Київську у свій список історичної спадщини.
  • Свято-Успенська Києво-Печерська лавра – невимовна велич. Це цілий комплекс соборів столиці з давньою історією, який увійшов у список спадщини ЮНЕСКО, що взагалі не дивно. Початково це був печерний монастир, який отримав назву Печерського. А от назва «лавра» з’явилася в ХІІ ст. У світі тільки 6 монастирів має назву лаври (великий історично значущий чоловічий монастир). Лавру зараз розділяють на Верхню (весь наземний комплекс) і Нижню (чоловічий монастир і печери). Печери, у свою чергу, діляться на близькі й далекі, їхня загальна довжина – більше 500 метрів. У печерах і соборах монастиря спочивають мощі святих, всього 123 угодника, серед яких і мощі монаха Нестора Літописця, автора «Повісті минулих літ». Такої кількості святинь, імовірно, немає ні в одному монастирі у світі. Незважаючи на святе місце, лавру неодноразово розоряли, вона пережила декілька великих пожеж. А в 1941 році підірвали Успенський собор, який являє собою центр всієї композиції монастиря. У 2000 році на гроші киян собор був реконструйований за даними архівів, це точна копія Успенського собору ХІ ст.
  • Михайлівський Золотоверхий монастир. Ця приголомшлива споруда, ніби фенікс: була зруйнована в 30-х рр. ХХ ст., але знову відродилася. Собор початково побудований у 1108-1113 рр. на честь Архангела Михаїла, який вважався покровителем Києва. У ті часи над монастирем вивищувався один купол і виділявся серед інших соборів Києва тим, що був позолочений. Тому й названий – Золотоверхий. Будувався у візантійському стилі, також по-візантійськи багато прикрашений – дорогими мозаїками та фресками. У 1930 році, після того, як столицю перенесли до Києва, собор вирішили знести, а на його місці звести будівлю адміністрації. Була створена також комісія, яка повинна була зняти найцінніші мозаїки та фрески. У 1935 році вцілілі мозаїки були перевезені в Софійський собор. У цьому ж соборі для мозаїки «Євхаристія» у виставковому залі побудували спеціальну стіну, що за формою повторює апсиду Михайлівського Золотоверхого. Також фрески були вивезені за територію України й зберігаються у музеях Ленінграда (Ермітаж), Москви (Третьяковська галерея). До наших часів дійшла тільки одна споруда монастиря, що збереглася після знесення 1930-х років, – це трапезна церква Іоанна Богослова. А повністю заново відбудований Київський монастир був відкритий 30 травня 1999 року.
  • Андріївська церква – священний куточок Подолу. По праву вважається великим творінням Бартоломео Растреллі в стилі українського бароко. Побудована на Старокиївській горі над історичною частиною міста. Вниз веде однойменний Андріївський узвіз, який поєднує нижню частину міста Києва з верхньою. Сама Єлизавета І заклала у фундамент церкви символічні три цегли. А головним надбанням пам’ятки є частина мощів Андрія Первозванного. Це єдина церква в Києві, побудована без куполів. Через невдале розташування церква недовго виконує свою пряму функцію. Постійна загроза зсувів – причина, з якої більшу частину часу вона закрита для відвідувачів. Але, незважаючи на це, і зовні є на що подивитися. Яскравий фасад, багатство позолоти, білі колони на бірюзовому фоні – її вигляд чарує. А з низу Андріївського спуску церква ніби літає в хмарах. Вона відома багатьом завдяки радянському мультфільму «За двома зайцями». Але лише дехто знає, що у фільмі звучать дзвони, яких у церкві ніколи не було.

Звичайно, можна годинами розповідати про священні місця, адже, крім того, що їх тут дуже багато, кожне з них – це справжня знахідка для тих, хто полюбляє пізнавати щось нове. Це не просто архітектурні споруди, а будівлі, що вивищуються в небо своїми блискучими куполами. Вони зберігають таємниці, історії, легенди, про які обов’язково потрібно знати кожному, хто проходить повз. А багато хто, на жаль, так і робить: просто проходить повз, опустивши голову, не помічаючи краси навколо. Плануєте їхати до Києва? Собори – це те, що ви неодмінно повинні записати до свого списку пам’яток, які хочете побачити особисто.         

Собори Києва