Укр  /  Рус

Мова:

Дальні печери Києво-Печерської Лаври

Вид на Дальні печери Києво-Печерської лаври. 1860-ті роки

Підземний комплекс Дальні, або Феодосієві, печери лежить на території діючого монастиря Києво-Печерська лавра за адресою вулиця Лаврська, 15.

 

Засновник Печерського монастиря преподобний Антоній на початку ХІ століття оселився неподалік від стародавньої Варязької, або Розбійницької печери, на схилі Дніпра. Коли Антоній вирішив усамітнитися від ченців, яких дедалі ставало все більше, він викопав нову печеру і перейшов туди.

У Дальніх печерах залишився преподобний Феодосій з братією. З середини ХІ століття монастир, що розташовувався там, поступово почав розбудовуватися і на поверхні. Підземна частина використовувалася монахами-печерниками і стала місцем поховань. Наприкінці ХІ століття монахи відкрили поховання Феодосія і виявили останки преподобного нетлінними. Це дало початок поклоніння святим нетлінним мощам в підземних лабіринтах. Нині в Дальніх печерах перебуває 49 нетлінних поховань і голови, що мироточать. Також там розташовується підземна церква преподобного Феодосія, його келія, і ще два підземних храми.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Що собою являє підземне місто Дальніх печер?
 • Як зародився культ поклоніння святим мощам?
 • Коли мироточиві глави з дальніх печер переставали мироточити?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У комплексі Дальніх печер найдавнішою є Варязька печера, яку, ймовірно, використовували нормани на шляху "з варяг у греки". Варязькі печери являють собою підземний лабіринт довжиною близько 200 метрів з коридорами та чернечими келіями, що збереглися майже у первісному вигляді. На даний час вони закриті для відвідування. Поруч з ними і оселилися свого часу засновники Печерського монастиря. Пізніше Варязькі печери з'єднали підземним переходом із Дальніми печерами.

Вхід     до     галереї,     що     веде     до     Дальніх     печер.     Літографія     В.     Тімма.     1859     рік

Вхід до галереї, що веде до Дальніх печер. Літографія В. Тімма. 1859 рік

 

Ближні     та     Дальні     печери     Києво-Печерської     лаври.     Літографія     1860-х     років

Ближні та Дальні печери Києво-Печерської лаври. Літографія 1860-х років

 

Ближні     та     Дальні     печери     Києво-Печерської     лаври.     Листівка     кінця     ХІХ     століття

Ближні та Дальні печери Києво-Печерської лаври. Листівка кінця ХІХ століття

 Перше розширення Дальніх печер почалося, коли навколо засновника підземного монастиря Антонія зібралося 12 ченців. Антоній перейшов у відокремлене місце, що дало початок Ближнім печерам, залишивши ігуменом на Дальніх преподобного Феодосія. Феодосій викопав собі печеру в 1058 році, там же він згодом і був похований. Коли через 18 років після його смерті ченці відкрили поховання, з’ясувалося, що останки преподобного не зотліли і їх з почестями перенесли в Успенський собор. Під час навали Хана Батия святі мощі перепоховали, а в подальшому відомості про це місце втратили. Келія ж преподобного чудово збереглася до наших днів.

 Біля неї розташована підземна церква Феодосія на Дальніх печерах. Нині це найбільш просторий з підземних храмів, висота стелі якого дорівнює трьом метрам. Є ще дві підземні церкви: Благовіщенська та Різдва Христового. Тут в ХІ столітті відбувалася братська служба. В усіх трьох храмах збереглися пізні мідні чеканні іконостаси XVIII-XIX століть. На початку XIX століття підлоги підземних церков вимостили чавунними плитами з простим орнаментом.

Дальні     та     Ближні     печери     Києво-Печерської     лаври.     Листівка     1910-х     років

Дальні та Ближні печери Києво-Печерської лаври. Листівка 1910-х років

 

Аркада     церкви     Різдва     Богородиці.     1914     рік

Аркада церкви Різдва Богородиці. 1914 рік

 

Церква     Різдва     Богородиці.     1914     рік

Церква Різдва Богородиці. 1914 рік

 Неподалік від входу до церкви Феодосія є ніша із заскленими шафами. Тут зберігаються мироточиві глави — черепи покійних праведників, що самі собою виділяють миро. Голови розміщені в скляних та срібних посудинах, де зберігається запашне масло для таїнства миропомазання. Ще середньовічні джерела писали про те, що глави в печерах надприродним чином виділяють миро (або олію), причому не просту, а таку, що "має здатність зцілення недуг кожного, хто з вірою приходить і помазується тим миром". За радянської влади глави залишалися в атеїстичному музеї, на який був перетворений комплекс Лаври. Тоді мироточення припинилося, але після відродження діючого монастиря почалося знову. З кінця XIX століття вважається, що в печерах перебуває голова сучасника апостолів св. Климента Римського. Крім тих, чиї імена відомі, поклоняються також тридцяти безіменним святим угодникам, чиї голови шануються як мироточиві.

Атеїсти     досліджують     мироточиві     глави     з     Дальніх     печер.     1930-ті     роки

Атеїсти досліджують мироточиві глави з Дальніх печер. 1930-ті роки

 

Будинок     ігумена     Дальніх     печер.     1959     рік

Будинок ігумена Дальніх печер. 1959 рік

 У Дальніх печерах в раках (ящиках у формі труни) в церковних уборах зберігаються нетлінні мощі 49 святих. Кисті рук деяких праведників відкриті. Згідно з монастирським статутом, поховання відкривали через три роки після смерті, коли розкладання мало припинитися. Потім кістки переносили в костниці, а потім —в крипти-печери і замуровували. Нетлінні ж останки одягали в парчеві ризи, укладали в кипарисові гробниці і встановлювали в коридорах підземель для поклоніння. Найвідомішим серед угодників, що знайшли спокій на Дальніх печерах, лишається преподобний Діонісій. З ним пов'язують легенду про диво XV століття. Коли під час великодньої служби Діонісій проголосив "Христос воскрес!", то поховані у печерах святі відповіли йому "Воістину воскрес!"

Могила     П.С.     Кайсарова     на     кладовищі     Дальніх     печер.     1962     рік

Могила П.С. Кайсарова на кладовищі Дальніх печер. 1962 рік

 

Ківорій     на     Дальніх     печерах.     1980     рік

Ківорій на Дальніх печерах. 1980 рік

 Ще "Києво-Печерський Патерик" — збірник житій лаврських подвижників — повідомляє, що в печерах сусідять як висохлі тіла, так і кісткові останки, хоча і ті й інші перебували в однакових умовах. Це спростовує спроби пояснити нетлінність якимось особливим природним мікрокліматом печер. У мощах і мироточивих главах містяться високоочищені масла, які не мають ні жирних кислот, ні неорганічних фосфатів, антисептиків, ні слідів бальзамування, забороненого в православ'ї. Нетлінність - це дивна особливість організму, завдяки якій вода безперешкодно випаровується через мембрани клітин навіть після повного припинення обміну речовин, тобто після смерті.

Дзвіниця     на     Дальніх     печерах.     1982     рік

Дзвіниця на Дальніх печерах. 1982 рік

 Довжина лабіринту Дальніх печер без прилеглих з півдня Варязьких печер дорівнює 293 метрам. Висота підземних коридорів становить до двох з половиною, а ширина близько півтора метра. Лабіринти освітлені електрикою, стіни потиньковані. У печерному комплексі проводяться богослужіння, він відкритий як для паломників, так і екскурсантів. На цей час підземне місто Дальні печери має два входи. Один — з Аннозачатіївського храму. Довгі круті сходи спускаються до роздоріжжя підземної галереї. Ліворуч йде так звана вулиця печерника, а праворуч розташований вхід у Варязьку печеру.

 Інший, більш пологий спуск до Дальніх печер лежить повз дерев'яну галерею з кам'яною вежею над входом, і веде до центральної підземної вулиці Дальніх печер. Уздовж проходу в нішах і відгалуженнях стоять раки-саркофаги, в стінах видно віконця з келій печерників. Біля саркофагів з нетлінними мощами горять невгасимі лампади, розміщений опис житія святого і присвячена йому ікона. Ікони в більшості відносяться до ХІХ століття.

 Усередині в непримітних нішах чергують ченці діючого монастиря. Вони можуть надати пораду або проконсультувати індивідуального паломника або відвідувача. Організовані екскурсії проводять фахівці Національного історико-культурного заповідника та монахи чинного Києво-Печерського монастиря.

Вид     на     Дальні     печери.     2000-ті     роки

Вид на Дальні печери. 2000-ті роки

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами