Укр  /  Рус

Мова:

Брама Заборовського

Брама Заборовського. 2012 рік

Брама Заборовського розташована за адресою: Георгіївський провулок, 2.

 

Західні ворота колишнього Софійського монастиря є пам’яткою архітектури середини XVIII ст. Вони були збудовані в 1744–1746 рр. на замовлення київського митрополита Рафаїла Заборовського,  і слугували парадним в’їздом до митрополичого будинку з боку Золотих воріт. Сьогодні вони відомі як Брама Заборовського, а названі так на честь митрополита Київського й Галицького Рафаїла (Михайла Заборовського).

Брама Заборовського – одне з найкращих київських творінь відомого архітектора німецького походження Йоганна-Готфріда Шеделя. Фасад Брами пишно прикрашений бароковою ліпниною: гронами винограду, опуклими листками, масками, вазами, гербами та іншими символами. Над в’їзною аркою зображено герб Рафаїла Заборовського. Ворота були закриті в 20-ті рр. ХІХ ст. через забудову старої частини міста, і внаслідок цього проїзд виявився затисненим у вузькому Георгіївського провулку.   

У 2012 р. Браму Заборовського було відреставровано. Рівень сучасної вулиці біля воріт спеціально знизили до початкової висоти, для того, щоб зберегти пропорції. Ворота відкривають для спеціальних тематичних екскурсій. У колишніх сторожових приміщеннях містяться виставкові зали та проводять майстер-класи.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чим відомий митрополит Рафаїл?
  • Які символи зашифровано в ліпнині Брами?
  • Як будові XVIII ст. повернули початковий вигляд?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Західні ворота Софії Київської з боку Золотих воріт, що розташовані на Георгіївському провулку, на честь відомого церковного діяча та освіченої людини називаються Брамою Заборовського.

 Рафаїл Заборовський мав великий вплив на розвиток архітектури та церковної освіти в Києві середини XVIII ст. Майбутній митрополит народився в містечку Зборові неподалік Львова. Навчався в Київській духовній академії, потім перевівся до Московської. Там він був пострижений у ченці та отримав ім’я Рафаїл. Потім служив у різних містах Російської імперії, а також на флоті. В 1731 р. він продовжив службу в Києві та став архієпископом Київським і Галицьким. Цікаво, що київська митрополія була до того часу скасована, однак за Заборовського відновилася. Велику увагу митрополит приділяв розвитку церковної освіти в Києво-Могилянській академії, допомагав бідним спудеям (студентам) і викладачам. Він пожертвував академії 1640 рублів, що було немало, якщо врахувати, що, наприклад, 150 кг гречки коштувало на той час 80 копійок. Заборовський ініціював і підтримував ремонти та будівництво монастирів і храмів. До речі, саме він благословив будівництво церкви Покрови Богородиці в Запорізькій Січі. Як людина освічена, митрополит добре знав будівельну справу. Це навіть було відзначено царським подарунком – набором креслярських інструментів та готовальнею.

Брама          Заборовського.          Друга          половина          ХІХ          століття

Брама Заборовського. Друга половина ХІХ століття

 Приїхавши до Києва, Заборовський незабаром запросив туди зі столиці імперії відомого архітектора Йоганна-Готфріда Шеделя. Варто зазначити, що ці дві незвичайні людини до кінця своїх днів жили в Києві. Митрополита Рафаїла поховали в Успенському боковому вівтарі Софійського собору.

 Йоганн-Готфрід Шедель побудував у місті багато прекрасних споруд, зокрема Старий академічний корпус Києво-Могилянської академії, Кловський палац, дзвіницю Києво-Печерської лаври. Однак вінцем його праці, справжньою київською перлиною можна по праву вважати Браму Заборовського. Сам митрополит, враховуючи власне захоплення архітектурою та будівництвом, мабуть, також міг брати участь у створенні проекту. Брама являла собою парадний в’їзд на територію Софійського монастиря із заходу, з боку Золотих воріт, прямо до задньої частини митрополичих покоїв. Ворота – це прямокутна споруда з проїздом під аркою завширшки майже чотири метри, де могли розминутися дві карети. Товщина стін складала один метр, а фундаменту – майже півтора. З обох боків у стінах були прямокутні вікна, самі стіни прикрашали виступи, біля яких було розміщено приміщення для сторожі – кордегардії, на горище вели гвинтові сходи. Монастирські стіни під кутом до воріт утворювали аванплощу.

Фронтон          Брами          з          короною-митрою          в          центральному          медальйоні.          2011          рік

Фронтон Брами з короною-митрою в центральному медальйоні. 2011 рік

 Західний парадний фасад Брами був пишно прикрашений. З обох боків встановили розкішні колони, над аркою проїзду в напівкруглій ніші-тимпані в обрамленні живописних соковитих листків зображено герб Заборовського у вигляді вогняного серця з хрестом. Можна припустити, що це символ невгасимої любові до Бога. Вище над карнизами й ліпниною виконано незвичайної краси фронтон. У його центрі, в овальній ліпній рамі, зображено корону-митру – митрополичий символ в обрамленні двох пальмових гілок. Це також не випадково, адже пальмовими гілками відзначений вхід Господній до Єрусалиму як символом перемоги, миру та спокою. З боків медальйона розміщено незвичайні маскарони: чоловічі маски з висолопленими язиками в обрамленні звислих з усіх боків грон винограду (лоза й виноград – також символи церкви). Фронтон, що «тягнеться» догори завитками й карнизами, увінчаний шпилем і диском із зображенням сонячних променів. Такі ж рипіди-сонця зображено з боків, над вазами, у формі шишок. Існує припущення, що на стінах у нішах був і живопис.

 Коли в ХІХ ст. центр міста почав активно забудовуватися, Брама Заборовського, що вже втратила своє значення центральних в’їзних воріт у Софію, опинилася в глухому вузькому провулку. Тоді ж ворота закрили, будівлю з боку монастирського подвір’я частково розібрали, а територію між в’їздом і будинком митрополита перетворили на сад. У такому практично незмінному вигляді Брама простояла майже до наших днів, декілька разів зазнаючи реставрації. Її початковий вигляд і планування вдалося встановити під час археологічних розкопок 1957 р.

Брама          Заборовського          й          панорама          провулку          з          боку          Володимирської          вулиці.          1930-ті          роки

Брама Заборовського й панорама провулку з боку Володимирської вулиці. 1930-ті роки

 До початку ХХІ ст. незвичайної краси пам’ятка архітектури була в не найкращому стані й  потроху руйнувалася. Однак її вдалося врятувати. Було виділено бюджетні й частково кошти державного резерву. Реставратори ретельно порівняли рештки споруд зі знайденими кресленнями ХІХ ст. архітектора Андрія Меленського, який зафіксував тоді вигляд пам’ятки. Пам’ятку було відновлено до Євро-2012. На жаль, під’їзд від Золотих воріт до Брами нині відтворити неможливо. Але ділянку провулку біля аванплощі було звільнено від пізніх шарів дорожнього покриття, знижено більше ніж на метр, тому тепер є можливість роздивитися бази колон і цоколь.

 У суцільній забудові вузенького Георгіївського провулку для спостерігачів Брама з’являється завжди несподівано, вражаючи виразністю. Ліпнина білосніжного кольору в поєднанні з яскраво-блакитним фоном підкреслює позолочену обробку митрополичої корони на фронтоні. Навіть незважаючи на нестачу сонячного світла в провулку, архітектурні деталі, як і раніше, дивують грою світла й тіні.

 Зараз у приміщеннях Брами Заборовського проводяться екскурсії, музейні виставки, майстер-класи, святкові дії для дітей. Під час тематичних заходів зазвичай закриті ворота відчиняють і відвідувачів зустрічають гіди у козацькому вбранні. Брама Заборовського входить до складу пам’яток архітектури Софійського заповідника й перебуває під охороною ЮНЕСКО.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами