Укр  /  Рус

Мова:

Київський дитинець

Історичний музей і частина контуру фундаменту Десятинної церкви. 1982 рік

Київський дитинець розташований між Десятинним провулком, Володимирською вулицею і Андріївським узвозом.

 

Дитинцем в містах Стародавньої Русі називали укріплену частину всередині міста. У таких місцях були зосереджені найбільш важливі культові і адміністративні будівлі, а також помешкання князів і їх наближених.

Київський дитинець - літописне місце в місті Володимира, розташоване в самому центрі Києва на Старокиївській горі. У давнину тут був терем Князя Володимира, а поруч із ним капище, де проводилися богослужіння з жертвопринесеннями. Після прийняття Християнства Князем Володимиром настали значні зміни. У 1015 році Володимир  помер і його поховали у Десятинній церкві, але забудова Дитинця продовжувалася. Тепер все плато, на краю якого зараз знаходиться будівля Національного музею історії України, є археологічним заповідником. До нього ведуть сходи на самому початку вулиці Володимирської.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • На місті якого великого князя жив князь Володимир?
 • Які зміни відбулися із прийняттям Християнства Князем Володимиром?
 • Якою була перша кам'яна церква Києва і чому одна із її назв Десятинна?
 • Де росте, і хто посадив найстаріше дерево у Києві?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вважається, що князь Володимир розпочав облаштування дитинця безпосередньо на тому місці, де до нього жив перший київський князь і засновник міста легендарний Кий. У 980 році Володимир наказав встановити поруч зі своїм теремом пантеон язичницьких богів - там був Перун зі срібною головою і золотими вусами, Хорс, Дажбог, Стрибог, Симаргл і Мокоша. Капище стало першим композиційним центром місця, де жив князь і бояри. Тут вони збиралися для богослужінь з жертвопринесеннями.

 Територія навколо терема Володимира була обгороджена потужними земляними валами, які мали декілька воріт і була обнесена ровами. При зведенні оборонної системи використовували схили, пагорби і яри прилеглої місцевості. З прийняттям Володимиром християнства в граді відбулися великі зміни. Ідолів скинули в Дніпро. Незабаром, приблизно на їх колишньому місці, за велінням князя почали споруджувати перший в історії Київської Русі кам'яний храм. Для його будівництва запросили грецьких зодчих, а храмові убори привезли з Корсуня. Роботи тривали близько семи років. У 996 році церкву освятили в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці. За переказами на спорудження і подальше утримання храму Володимир виділив десяту частину своїх доходів. Тому друга назва церкви - Десятинна. З Вишгорода сюди перенесли прах бабусі князя Володимира княгині Ольги, яка була християнкою.

Залишки     південно-західної     стіни     Десятинної     церкви     князя     Володимира.     З     малюнка     1826     року

Залишки південно-західної стіни Десятинної церкви князя Володимира. З малюнка 1826 року

 Водночас з храмом на території дитинця виріс цілий ансамбль кам'яних палаців для наближених до князя. Тоді ж виникла площа - літописний Бабин Торжок з одним із перших ринків стародавнього Києва. У 1015 році князь Володимир помер і був похований в Десятинній церкві поруч з дружиною Ганною.

 Після смерті князя будівництво дитинця продовжилося. Ярослав Мудрий перебудував і оновив земляні вали, а Мстислав Великий, в хрещенні Федір, звів тут Федірівський чоловічий монастир, який став усипальницею багатьох князів.

 Київський дитинець зруйнували війська хана Батия у 1240 році. Десятинна церква стала останнім оплотом захисників міста. За однією з версій татари розгромили храм, застосувавши стінобитні знаряддя.

Церква,     збудована     Петром     Могилою     біля     руїн     старовинної     Десятинної.     З     літографії     1857     року

Церква, збудована Петром Могилою біля руїн старовинної Десятинної. З літографії 1857 року

 На довгі століття тут запанувало спустошення. Лише в 1630-х роках з ініціативи митрополита Петра Могили біля залишків стародавнього храму була побудована невелика церква в ім'я Різдва Пресвятої Богородиці. До наших днів біля фундаментів Десятинної церкви росте найстаріша липа Києва, обхват якої сягає більше п'яти з половиною метрів. За переказами її посадив сам митрополит П. Могила.

Нова     споруда     Десятинної     церкви.     1890-ті     роки

Нова споруда Десятинної церкви. 1890-ті роки

 Деякі споруди дитинця зберігалися до поч. ХІХ ст. Потім тут почалися великі земляні роботи. Це було пов'язано зі знищенням стародавніх валів, які заважали розвитку міста. У той же час на території з'явилися самодіяльні археологи. Після їх непрофесійних розкопок було втрачено велику кількість стародавніх артефактів. Втім, безсумнівну користь любителі принесли. Головною знахідкою стали рештки будівель княжого періоду.

 Після закінчення розкопок місцевість почали активно забудовувати житловими будинками. У 1828-1842 роках тут звели нову церкву в російському стилі. Автором проекту став архітектор Василь Стасов. Але дитинець продовжував викликати інтерес істориків. У 1907-1908 роках тут працював відомий археолог Вікентій Хвойка.

 Подальші розкопки проводилися вже наприкінці 1930-х років, після того як радянська влада знесла церкву, збудовану Стасовим. Її рештки розібрали на цеглу, а територію розчистили. У той же час поруч на краю плато побудували Художню школу ім. Т. Шевченка. З 1944 року будівлю перепрофілювали під Історичний музей.

Садиба     Історичного     музею,     і     колишній     будинок     Трубецьких.     1961     рік

Садиба Історичного музею, і колишній будинок Трубецьких. 1961 рік

 Значні дослідження київського дитинця відносяться до 1970-х років. На подвір'ї колишньої садиби Трубецьких на вулиці Володимирській, 3 знайшли останки кам'яної ротонди. Біля Історичного музею виявили залишки князівського палацу, який згідно з літописом знаходився в центрі княжого двору.

 У 2005 році про долю Десятинної церкви заговорили знову. Одні вважали, що її потрібно відтворити, інші пропонували залишити тільки кам'яні контури фундаментів. У 2012 році поряд з дитинцем на вулиці Володимирській, 6 почав працювати Музей історії Десятинної церкви.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Київський дитинець / Старокиївська гора: а що ви знаєте про це місце?

Якщо на Андріївському узвозі бувають і мешканці столиці, і туристи, то мало хто дасть відповідь, де знаходиться київський дитинець. Для найдопитливіших розповідаємо: дитинцем називали фортецю всередині міста. Залишки однієї з таких збереглися біля пейзажної алеї – так, де стіна з чеширськими котами :) Потрапити на територію дитинця можна з вулиці Володимирської. Недалеко знаходиться Андріївський узвіз, якщо такий орієнтир буде більш явним.

Якщо ви вперше в столиці, то зобов'язані прийти сюди!

Повірте, кожен киянин бував тут неодноразово. А от якщо ви тільки знайомитеся з містом, то перше місце в списку «куди піти» неодмінно має займати дитинець. Із вуст знавців історії можна почути лише «місто Володимира», замість київського дитинця. Доступні різні варіанти переказів, але саме в період правління Володимира Великого Київ був дійсно укріпленим містом, захищеним валом, ровом і міцними воротами. За князювання Ярослава Мудрого дитинець став масштабнішим – з 12 га  збільшився до 70 га. Ви, звичайно ж, хочете знати якомога більше? Тоді не поспішайте шукати контакти перевіреного екскурсовода, адже зараз-таки можете завантажити безкоштовну коротку версію аудіоекскурсії, де наш гід познайомить вас зі Старокиївською горою ближче, і вирушайте в міні-подорож. Ви почуєте багато цікавих історичних (і не тільки) фактів, які закохають вас у це місце й місто загалом.

Ви неодмінно розчинитеся в історії… Інакше ніяк

Що одразу кинеться в очі на Старокиївській горі, де знаходиться київський дитинець – Національний музей історії України. Хоч стіни музею сірі, як і потрібно пам'яткам архітектури, та виглядає він масштабно, із шістьма колонами. Є достовірні відомості, що сьогоднішня будівля – у минулому художня школа.

Музей історії України раніше називався Музеєм старожитностей та мистецтв. Археолог Вікентій Хвойка очолив перший відділ – археологічний. Сім'ї Ханенків і Терещенків виступали меценатами в розвитку музею, вони давали кошти на експедиції, сприяли тому, щоб з'явились історична та етнографічна колекції.

Плато, де Старокиївська гора, завжди освічується сонцем, на території барвисто завдяки зелені, краєвиду на Київ, веселим дітям, оскільки трошки далі йде пейзажна алея. Тепер якщо хтось запитає вас, де вона, ви зможете правильно вказати дорогу, тому що не кожен киянин допоможе знайти це місце, а воно гарне й загадкове.

На карті Києва позначена Десятинна церква, побудована 996 року. За її руїнами визначено багато фактів, підтверджених історичними даними. На Старокиївській горі зберігся фундамент Десятинної церкви, стіни якої впали в 1240 році. Там само відбулася драматична смерть воїнів, що до останнього захищали місто від нападу монголо-татар. Церкву відбудували через 602 роки, вона стала величною спорудою, але знову була зруйнована в 1930 році. Збережений фундамент, про який запитують туристи, входить до комплексу національного музею.

Старокиївська гора – місце для справжніх романтиків

Не дивно, що вона часто слугує місцем зустрічі закоханих. Прогулюючись по дитинцю у вечірню годину, неможливо не помітити десятки пар, що йдуть за руку та з трепетом дивляться один на одного. Зі Старокиївської гори також відкривається краєвид на елітний район, що називається Воздвиженкою. Його зовнішній вигляд, описаний милозвучними словами, таким і є – живописно-барвистим. Кажучи про якість матеріалів, із яких побудували престижний район, відбираються протилежні значення. Стіни всередині зазнають розвитку грибка та наступного руйнування. Так звані київські Карлові Вари простоять недовго, тому що перші деструкції почались уже на другий рік після здачі об'єкту. Якщо триматимете свій шлях у бік цього архітектурного шедевру, вам також знадобиться наш аудіогід, адже розповісти про ті місця є що.

Оглядати сусідню місцевість приємно з будь-якої гори, зокрема й зі Старокиївської. Ті, хто віддає перевагу розміреному дозвіллю, полюбляють тут проводити час, прогулюючись по валах, названими на честь братів-засновників Києва. Зараз тут спокійно, ніщо не скаже про перипетії вікових боїв за території. Люди творчих професій обожнюють проводити час у тихій обстановці на природі. Це пояснює, чому часто зустрічаються художники, що створюють свої шедеври на Старокиївській горі. Місце справді надихає, і, як кажуть, тут живуть музи. Справжній пейзаж важко було б вибудувати в думках, але чудова реальна картина й додаткові штрихи від майстрів-живописців роблять творіння художників безцінними. Доторкніться власним поглядом до прекрасного й ви!

Київський дитинець / Старокиївська гора: а що ви знаєте про це місце?