Екскурсанти біля церкви Богородиці Пирогощі. 2011 рік
Церква Богородиці Пирогощі (Успіння Божої Матері) розташована за адресою Контрактова площа, 1.
Церква, яку в Києві часто називають просто Пирогоща, — один з найстаріших храмів міста, згаданий в літературній пам’ятці "Слово о полку Ігоревім". Тривалий час вона була соборним храмом Подолу. Коли в Києві почалося масове насадження католицизму, особливо після захоплення уніатами Софійського собору, Пирогоща стала однією із головних твердинь православ’я. Впродовж майже тисячолітньої історії, храм неодноразово руйнували вороги віри, але кожного разу він відроджувався. У 1930-і роки його повністю розібрали. Тривалий час святе місце стояло порожнє, але вже в 1996-1998 роках церкву відновили у ймовірних формах XII століття. Автентичними є лише стародавні фундаменти, що їх можна побачити під південною стіною храму.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Одна з найпомітніших святинь Подолу – церква Успіння Божої Матері. Інша назва – Пирогощі. Стає зрозуміло, які давні корені має й назва, і сам храм, якщо сказати, що про нього є рядки в «Слові о полку Ігоревім». Можуть закрастися сумніви щодо його древності, подивившись, у якому чудовому стані знаходиться зараз святиня. Для своїх років вона дуже навіть нічого. Не поспішайте зневірюватися в правдивості інформації. Закладення храму було дійсно давно, і є дані, що це сталося на початку ХІІ століття. Будівництво розпочав сам син Володимира Мономаха – Мстислав. Не можна це стверджувати зі 100% точністю (як і, в принципі, дуже багато фактів історії), але дослідження дуже чітко, практично одноголосно, вказують на 1132 рік.
То чому ж церква виглядає, як недавно побудована? Щоби це пояснити, навіть не потрібно сильно інтригувати: новий лик цієї чудової споруди був створений на межі ХХ-ХХІ століть.
Радянський уряд здійснив безліч спроб знищення церков, але святе, як кажуть, не вмирає. Хоч у 1935 році храм знесли, він був відбудований у 1998 році. Тому ця будівля молода, і її візуальна складова – головний тому доказ.
Лаврентіївський літопис каже, що церква раніше мала три нави з куполом. Традиційно для минулих часів стіни храму розписані фресками. Підлога укладена плиткою зі скловидним покриттям, також трапляється мозаїчний тип.
Святиня зазнала значних руйнувань після набігів монголів у 1240 році. Знову її відбудували більше, ніж через 200 років, але ненадовго. Учасником нового руйнування стало військо хана Менглі-Гірея.
Ще в ХІХ столітті в церквах проводили церемонії щодо міського управління. Тут також була церковна школа, притулок для сиріт, лікарня та архів.
До відновлення храму поставились належним чином. Доказом цьому слугує те, що в архітектурі відтворені візантійські форми. І сьогодні ми бачимо образ церкви таким, яким він був у минулому. Неймовірно, як може повторитися історія. Будівля ніби з іншого часового континууму. Вибачте за важкість слів, але як по-іншому означити її вікову унікальність?! Адже найцікавіше полягає в тому, що багаторазово проходячи повз цю церкву, якось зайвий раз і в голову не приходить, скільки цій споруді довелося побачити на життєвому шляху, які таємниці родом з минулого вона принесла в сучасність. Звичайно, якщо ви вирішите відвідати цей храм, не забудьте дізнатися про нього ще більше. Тим паче, що зробити це дуже просто. Зараз-таки ви дізнаєтеся, що для цього потрібно.
Вам потрібно більше підтверджень викладених фактів? Якщо ви полюбляєте все перевіряти, досліджувати, вивчати, то для вас є особливі «плюшки».
Вважаєте себе туристом? А з чого починаються ваші подорожі? Як багато з них запам'ятовується? Щоб урізноманітнити звичний туризм, компанія okTV здійснила свого роду прорив.
Своїм досягненням вважаємо створення аудіогіда. Завдяки йому відкривається можливість подорожувати по Києву в зручний час, а не коли відкрите екскурсійне бюро та інші сервіси. Тепер ви не потребуватимете екскурсовода. Замість нього ці функції виконуватиме ваш портативний пристрій. Більший ефект буде від планшету, але впорається й смартфон.
Багато хто не зважується на екскурсії, тому що вони займають багато часу, а почута інформація стирається з пам'яті на 80% уже наступного дня. А що, коли ситуація докорінно змінилася? Будете відвідувати пам'ятки частіше, чи притримуватиметеся старих звичок? Проводити вільний від роботи час вдома стало традицією для багатьох українців. Ви досить уже вивчили, щоби так розслаблятися?
А от компанія okTV для туризму принесла немало: замінила працю екскурсовода технічним рішенням. Віртуальний гід діє за принципом будь-якого аудіофайлу. При запуску екскурсії з девайса починається звуковий супровід. Приємна мелодія та оповідь ведеться у формі розповіді, але при цьому з'являються ще й зображення. Недаремно ми сказали, що краще взяти з собою планшет: дисплей більший. А ще обов'язковим атрибутом стануть навушники.
Оскільки ви зацікавились цією пам'яткою, то маєте чудову можливість захопитися ще більше. Нижче на сторінці розташовані два варіанти екскурсії – у стиснутій версії й повній. Безкоштовна аудіострічка – це ознайомлення з продуктом. Щоби побачити всі переваги віртуальної подорожі, завантажте наступну стрічку.
У платній версії витримано хронологічний порядок розповіді, а ще вона має ілюстрації. Впевнені, вам сподобається цей формат!