Укр  /  Рус

Мова:

Церква Успіння Богородиці Пирогощі

Екскурсанти біля церкви Богородиці Пирогощі. 2011 рік

Церква Богородиці Пирогощі (Успіння Божої Матері) розташована за  адресою Контрактова площа, 1. 

 

Церква, яку в Києві часто називають просто Пирогоща, —  один з найстаріших храмів міста, згаданий в літературній пам’ятці "Слово о полку Ігоревім". Тривалий час вона була соборним храмом Подолу. Коли в Києві почалося масове насадження католицизму, особливо після захоплення уніатами Софійського собору, Пирогоща стала однією із головних твердинь православ’я. Впродовж майже тисячолітньої історії, храм неодноразово руйнували вороги віри, але кожного разу він відроджувався. У 1930-і роки його повністю розібрали. Тривалий час святе місце стояло порожнє, але вже в 1996-1998 роках церкву відновили у ймовірних  формах XII століття. Автентичними є лише стародавні фундаменти, що їх можна побачити під південною стіною храму.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Чому церква називається Пирогоща?
  • На честь якого настоятеля церкви названа вулиця в Києві?
  • Коли храм був перебудований в стилі класицизму?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На думку частини дослідників, церква Успіння Божої Матері, відома, як Пирогоща, була закладена в 1132 році великим князем Мстиславом, сином легендарного Володимира Мономаха. Цей храм фігурує в пам’ятці літератури Київської Русі "Слові о полку Ігоревім". Там, де йдеться про повернення новгород-сіверського князя Ігоря Святославича з половецького полону, розповідається: "Ігор йде по Боричевому до Святої Богородиці Пирогощі". За свою майже тисячолітню історію храм неодноразово піддавався руйнуванню.

 Існує кілька версій походження назви стародавнього храму. Згідно з основною гіпотезою його назвали так завдяки привезеній з Константинополя до Києва ікони Божої Матері Пирогощі. З грецької мови слово "пірготіс" перекладається як "баштова". Так у Візантії називали ікони, які зберігалися в баштах монастирів. За іншою версією слово "Пирогоща" пов’язують з корінням давньоруських слів "піро" —  жито, пшениця і "гоща" — гостювати, пригощати і припускають, що її побудували на гроші купців. Все ж більшість фахівців схиляються до першої версії, оскільки храм заклав великий князь, а не торговці.

Закладка          церкви          Пирогощі.          Мініатюра          Радзивилівського          літопису

Закладка церкви Пирогощі. Мініатюра Радзивилівського літопису

 За свою майже тисячолітню історію храм неодноразово піддавався руйнуванню. На превеликий жаль, зображення або опису його первісного вигляду не збереглося. Передбачається, що це була перша кам’яна церква на Подолі. Храм пережив татаро-монгольське нашестя, але назва його з часом призабулася, а дорогоцінна святиня-ікона була втрачена.

 Після розорення Києва Батиєм у 1240 році, активне життя в місті на перших порах продовжувалося тільки на Подолі, і храм став головним в цій частині міста. Біля нього знаходився і церковний цвинтар, де ховали представників подільської знаті. У 1474 році церкву освятили на честь Успіння Божої Матері.

 У 1651 році Київ захопили поляки, грабували його два дні поспіль, а потім підпалили. У вогні загинуло багато старовинних будівель, сильно постраждав і храм. Однак уже через два роки його відродили. Це підтвердив відомий мандрівник та письменник архідиякон Павло Алеппський, який на той час відвідав Київ разом з Антіохійським патріархом Макарієм.

 На відомому плані полковника Ушакова 1695 року, храм зображений з п’ятьма куполами. Також відомо, що поруч знаходилися школа і божий дім. Тривалий час настоятелем церкви був відомий в Києві проповідник Іоанн Леванда. На його честь названа вулиця Левандовська на Печерську.

 Церква          Успіння          Божої          Матері.          1900-і          роки

Церква Успіння Божої Матері. 1900-ті роки

 В середині XVIII століття храм Успіння був капітально перебудований київським зодчим Іваном Григоровичем-Барським, проте вже в 1811 році він практично загинув у вогні великої подільської пожежі. Більше двадцяти років церква стояла в руїнах. Лише в 1830-і роки її відбудували в стилі класицизму за проектом міського архітектора Андрія Меленського. До остаточної ліквідації в Києві Магдебурзького права в 1835 році храм мав статус собору. Тут магістрат проводив всі святкові богослужіння та урочисті заходи, такі, наприклад, як паради київських ремісничих цехів.

 Тривалий час церква, хоч і повністю видозмінена, була однією з найбільш шанованих і давніх святинь Подолу. Зазіхнути на неї зважилася тільки безбожна радянська влада. У 1934 році Київ став столицею УРСР, і почалася масштабна реконструкція міста. Храм Успіння Божої Матері закрили і незабаром знесли. Тут спочатку збиралися розбити сквер, але місце так і залишилося незабудованим. На цій території неодноразово проводилися археологічні розкопки і дослідження стародавніх фундаментів. Ці дані дозволили згодом відтворити приблизний зовнішній вигляд храму. У 1970-ті роки, коли готувалася повна реконструкція Контрактової площі, вирішили відродити церкву у виді музею "Слова про Ігорів похід". Тоді ця ідея не була реалізована, і археологи, які досліджували цю ділянку Подолу, законсервували фундаменти давньої церкви.

 Фундаменти          стародавньої          церкви.          1980          рік

Фундаменти стародавньої церкви. 1980 рік

 Лише за роки Незалежності України церкву Пирогощі відновили у ймовірних давньоруських формах. Під час будівництва виявили останки киян, похованих колись на церковному цвинтарі. На місці цього невеликого кладовища встановили меморіальний камінь. Стародавні фундаменти храму можна побачити через спеціальне віконце під південною стіною храму.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Баштова ікона в церкві Богородиці Пирогощі

Одна з найпомітніших святинь Подолу – церква Успіння Божої Матері. Інша назва – Пирогощі. Стає зрозуміло, які давні корені має й назва, і сам храм, якщо сказати, що про нього є рядки в «Слові о полку Ігоревім». Можуть закрастися сумніви щодо його древності, подивившись, у якому чудовому стані знаходиться зараз святиня. Для своїх років вона дуже навіть нічого. Не поспішайте зневірюватися в правдивості інформації. Закладення храму було дійсно давно, і є дані, що це сталося на початку ХІІ століття. Будівництво розпочав сам син Володимира Мономаха – Мстислав. Не можна це стверджувати зі 100% точністю (як і, в принципі, дуже багато фактів історії), але дослідження дуже чітко, практично одноголосно, вказують на 1132 рік.

Храм як образ давньої сучасності

То чому ж церква виглядає, як недавно побудована? Щоби це пояснити, навіть не потрібно сильно інтригувати: новий лик цієї чудової споруди був створений на межі ХХ-ХХІ століть.

Радянський уряд здійснив безліч спроб знищення церков, але святе, як кажуть, не вмирає. Хоч у 1935 році храм знесли, він був відбудований у 1998 році. Тому ця будівля молода, і її візуальна складова – головний тому доказ.

Лаврентіївський літопис каже, що церква раніше мала три нави з куполом. Традиційно для минулих часів стіни храму розписані фресками. Підлога укладена плиткою зі скловидним покриттям, також трапляється мозаїчний тип.

Святиня зазнала значних руйнувань після набігів монголів у 1240 році. Знову її відбудували більше, ніж через 200 років, але ненадовго. Учасником нового руйнування стало військо хана Менглі-Гірея.

Ще в ХІХ столітті в церквах проводили церемонії щодо міського управління. Тут також була церковна школа, притулок для сиріт, лікарня та архів.

До відновлення храму поставились належним чином. Доказом цьому слугує те, що в архітектурі відтворені візантійські форми. І сьогодні ми бачимо образ церкви таким, яким він був у минулому. Неймовірно, як може повторитися історія. Будівля ніби з іншого часового континууму. Вибачте за важкість слів, але як по-іншому означити її вікову унікальність?! Адже найцікавіше полягає в тому, що багаторазово проходячи повз цю церкву, якось зайвий раз і в голову не приходить, скільки цій споруді довелося побачити на життєвому шляху, які таємниці родом з минулого вона принесла в сучасність. Звичайно, якщо ви вирішите відвідати цей храм, не забудьте дізнатися про нього ще більше. Тим паче, що зробити це дуже просто. Зараз-таки ви дізнаєтеся, що для цього потрібно.

Змінюємо формат подорожей: аудіогід від okTV

Вам потрібно більше підтверджень викладених фактів? Якщо ви полюбляєте все перевіряти, досліджувати, вивчати, то для вас є особливі «плюшки».

Вважаєте себе туристом? А з чого починаються ваші подорожі? Як багато з них запам'ятовується? Щоб урізноманітнити звичний туризм, компанія okTV здійснила свого роду прорив.

Своїм досягненням вважаємо створення аудіогіда. Завдяки йому відкривається можливість подорожувати по Києву в зручний час, а не коли відкрите екскурсійне бюро та інші сервіси. Тепер ви не потребуватимете екскурсовода. Замість нього ці функції виконуватиме ваш портативний пристрій. Більший ефект буде від планшету, але впорається й смартфон.

Багато хто не зважується на екскурсії, тому що вони займають багато часу, а почута інформація стирається з пам'яті на 80% уже наступного дня. А що, коли ситуація докорінно змінилася? Будете відвідувати пам'ятки частіше, чи притримуватиметеся старих звичок? Проводити вільний від роботи час вдома стало традицією для багатьох українців. Ви досить уже вивчили, щоби так розслаблятися?

А от компанія okTV для туризму принесла немало: замінила працю екскурсовода технічним рішенням. Віртуальний гід діє за принципом будь-якого аудіофайлу. При запуску екскурсії з девайса починається звуковий супровід. Приємна мелодія та оповідь ведеться у формі розповіді, але при цьому з'являються ще й зображення. Недаремно ми сказали, що краще взяти з собою планшет: дисплей більший. А ще обов'язковим атрибутом стануть навушники.

Оскільки ви зацікавились цією пам'яткою, то маєте чудову можливість захопитися ще більше. Нижче на сторінці розташовані два варіанти екскурсії – у стиснутій версії й повній. Безкоштовна аудіострічка – це ознайомлення з продуктом. Щоби побачити всі переваги віртуальної подорожі, завантажте наступну стрічку.

У платній версії витримано хронологічний порядок розповіді, а ще вона має ілюстрації. Впевнені, вам сподобається цей формат!

Баштова ікона в церкві Богородиці Пирогощі