Вид на церкву Миколи Притиска з Костянтинівської вулиці. 2012 рік
Церква Миколи Притиска знаходиться за адресою вулиця Хорива, 5-А.
Один з найстаріших храмів Подолу, церква Миколи Притиска, збудована в стилі українського бароко. Хрестоподібна за формою вона нагадує дерев’яні козацькі храми України. Завдяки переказам про чудотворну ікону, яка врятувала церковне майно від грабіжників, є мабуть, найвідомішою на Подолі. Як і більшість святинь Києва, церква має непросту історію. Її закривали, використовували як склад, священнослужителів піддавали репресіям. Але церква встояла, і сьогодні її двері знову відкриті для всіх, хто шукає духовної благодаті.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Зараз, як і в часи Київської Русі, у святинях завжди є парафіяни, незважаючи на віддаленість церкви та її малі розміри. Одним із доказів цьому є храм Миколи Притиска. Церкву не раз знищувала вогняна стихія, але її поспішали відреставрувати, оскільки вона була важлива для мешканців Києва. Ознайомившись з її історією, очевидно: на її стіни припало немало випробувань. Стіни ті були й кам'яні, й дерев'яні, але при руйнуванні зводилися знову.
Миколай Чудотворець вважається захисником мореплавців, купців і торговців. Саме тому стільки храмів названо його іменем. Подільський «філіал» святого діє з 1707 року, з дня першого його будівництва. Саме цей храм – один із найстаріших, а отже, «намолених». Дійсно, тут панує особлива атмосфера, і залишитися байдужим просто неможливо. Навіть ті, хто запевняє, що не вірить у Бога, відчуває тут характерне відчуття благоговіння та внутрішньої гармонії. Важко пояснити, за рахунок чого це відбувається, але факт залишається фактом.
В історії зустрічається особа з іменем Залізний Гріш. Цей міщанин виділив кошти на зведення церкви. На нинішньому місці навіть у часи Київської Русі була церква. Святе місце порожнім не буває.
«Спекотні» часи для Подолу були в 1651, 1718, 1811 роках. Ці дати відрізнялися пожежами в подільській частині Києва. Звісно, вогнем повністю знищувались усі дерев'яні споруди, а кам'яні сильно страждали. У першому випадку доводилось відбудовувати все з нуля, у другому – довго реставрувати. Якщо площа була великою, то на відновлення йшло декілька років.
Якщо аналізувати історію, часто помітно в контексті пожежі на початку ХІХ століття й після неї прізвище зодчого А. Меленського. Київський архітектор відтворив архітектурні форми минулої будівлі. В експозиції церкви помітно декілька стилів – ампір, класицизм, бароко. І це справжня знахідка для справжніх поціновувачів архітектурного мистецтва.
За першим проектом, святиня була у формі хреста. Зазнавши багато перебудов, вона перетворилася на дев'ятичасну. Храм ділиться зараз на декілька гілок. Площа церкви невелика, але вона, у будь-якому разі, привертає увагу, особливо гранованими стінами. Був період, коли в приміщенні храму розташовувалась прядильна фабрика. Будівлю довго реставрували, а вона продовжувала руйнуватися навіть у період проведення відновлювальних робіт. Лише сьогодні можна усвідомити, яка масштабна робота була проведена над святинею, щоб нині в її стіни приходили й молилися тисячі вірян. Так воно і є, адже тут – унікальні розписні ікони й мощі святих, котрі лікують, дають силу та повністю зцілюють душу й тіло. А наскільки сильна ваша віра? Вас манить до святих місць? Якщо так, то потрібно йти за покликом серця!
Про церкву розповісти можна ще багато чого. А оповідачем стане ніхто інший, як ваш девайс. Підключайте навушники, слухайте та пізнавайте те, про що розповідає аудіогід. Подій навколо кожної пам'ятки обертається немало, і зібрати їх у повну розповідь було непросто, зате команда okTV з цим упоралась. І представила новий продукт для туризму на українському ринку. Оскільки аналогів йому немає, чому ж зволікати з першою подорожжю?!
Завантажуйте одну чи дві стрічки, що знаходяться на цій сторінці, помістіть їх у пам'ять свого смартфону чи планшета. Щойно ви вставите навушники, піде легка музика, а разом з нею і багато цікавих історичних фактів. Синхронно зі звуком на дисплеї з'являються картинки. Сценарій подій іде в хронологічному порядку. Нічого не випустіть з уваги! Навіть якщо ви задивилися на реальний об'єкт, то завжди зможете відмотати стрічку назад. Так працює повна версія аудіоекскурсії. Записано ще один варіант, він виконує ознайомлювальну функцію, аби було зрозуміло, як легко користуватися продуктом.
Не прогайте можливості скористатися унікальним контентом. Для запису даних ми отримали доступ до старих архівів. Піднявши історію з глибин часу й підвальних бібліотек, інформація була оцифрована й зведена у файл. Такий аудіогід стане корисним, якщо ви бажаєте:
Якщо основне дозвілля ви проводите вдома, спробуйте щось нове. Подорожуйте по рідному місту, рідній столиці. Ми сприяємо вашому інтересу, придумуємо й створюємо потрібні умови. Змінюйте домашні капці на вуличне взуття: на вас чекає стара бруківка Подолу, звивисті доріжки столичних парків, старовинні святині та ще багато приємного.