Укр  /  Рус

Мова:

Церква Миколи Притиска

Вид на церкву Миколи Притиска з Костянтинівської вулиці. 2012 рік

Церква Миколи Притиска знаходиться за адресою вулиця Хорива, 5-А.

 

Один з найстаріших храмів Подолу, церква Миколи Притиска, збудована в стилі українського бароко. Хрестоподібна за формою вона нагадує дерев’яні козацькі храми України. Завдяки переказам про чудотворну ікону, яка врятувала церковне майно від грабіжників, є мабуть, найвідомішою на Подолі. Як і більшість святинь Києва, церква має непросту історію. Її закривали, використовували як склад, священнослужителів піддавали репресіям. Але церква встояла, і сьогодні її двері знову відкриті для всіх, хто шукає духовної благодаті.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Коли була побудована церква Миколи Притиска?
  • Як міські легенди пояснюють її назву?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Церква Миколи Притиска одна із найдавніших на Подолі. Достеменно невідомо, коли її побудували. За однією з версій її звів ще в 1631році на власні кошти міщанин Петро Залізний Гріш. Швидше за все, це просто міська легенда, оскільки документи вказують на неможливість існування на той час кам’яного храму на цьому місці. Ймовірно, тут стояла більш давня дерев’яна церква на честь святого Миколая. Кам’яний храм, побудований в стилі українського бароко, спочатку був обмежений хрестоподібним однокупольним об’ємом, що нагадує дерев’яні козацькі церкви. У 1794 році з західної сторони побудували дзвіницю з теплою церквою в нижньому ярусі. Верхній ярус набрав сучасного вигляду тільки в другій половині ХІХ століття.

Загальний          вигляд          церкви          Миколи          Притиска.          1900-ті          роки

Загальний вигляд церкви Миколи Притиска. 1900-ті роки

 Храм неодноразово потерпав під час численних подільських пожеж. Після такого нещастя, яке сталося в 1718 році, він тривалий час стояв зруйнований. Лише в 1750 році знайшлися благодійники, які пожертвували значну суму грошей на відновлення зруйнованої святині. Катастрофічна пожежа Подолу 1811 року розпочалася якраз неподалік від храму і завдала кам’яному будинку великої шкоди. Відновлювали його за проектом відомого київського архітектора, парафіянина храму Андрія Меленського.

 Значно пізніше, в 1868 році до церкви прибудували каплицю на честь чудесного порятунку імператора Олександра ІІ від замаху терориста Каракозова. На початку ХХ століття в храмі відновили внутрішні розписи, зберігши частину старих фресок 1830-х років. При церкві Миколи Притиска довгий час існувала церковно-парафіяльна школа.

 Святий Миколай, як відомо, є покровителем мандрівників. Ймовірно, тому на Подолі здавна існувало кілька присвячених йому храмів, і у кожного з них було друге додаткове ім’я. Найменування Миколи Притиска пов’язують з "Притикою". Під такою назвою в літописах згадується причал на Київській гавані, що існував ще за часів Київської Русі. Відповідно до іншої, більш поширеної версії храм отримав друге ім’я завдяки невдасі грабіжнику.

 Нібито одного разу вночі до церкви святого Миколая пробрався нечистий на руку чоловік, який вирішив зазіхнути на церковне майно. Однак нічого винести злодій не встиг. На нього впала велика ікона і придавила тіло святотатця до стіни, не давши йому втекти з місця злочину. Священник, який відкрив вранці церкву, побачив полоненого злодія і склав подяку  Всевишньому: "Слава тобі, Господи! Сам притиснув окаянного". Але якщо історія імені храму так і не розгадана, то походження назви коротенької вулички Притисько-Микільської не викликає сумнівів. Адже вона прокладена в бік Контрактової площі від церкви Миколи Притиска.

Діючий          храм          Миколи          Притиска.          1946          рік

Діючий храм Миколи Притиска. 1946 рік

 У 1941-1943 роках храм зазнав пошкоджень: було знищено дах, частково був зруйнований купол, в стінах утворилися тріщини. Після війни церква діяла. Частковий ремонт в 1947 році парафіяни виконали своїми силами, проте комплекс продовжував руйнуватися. У другій половині 1950-х років старовинну церкву відреставрували, але з 1 січня 1960 року закрили під приводом зменшення чисельності парафіян. Майже до кінця 1970-х років тут розміщувався склад Укркниготоргу. На початку наступного десятиліття приступили було до чергової реставрації, запланувавши відкриття в цих стінах Театру поезії, але цьому завадила природа.

 Відновлення          церкви          Миколи          Притиска.          1983          рік

Відновлення церкви Миколи Притиска. 1983 рік

У 1982 році фундамент розмило ґрунтовими водами, що стікають із Замкової гори та частина храму разом з куполом обвалилася, але пізніше її відновили.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Чудо Подолу: церква Миколи Притиска

Зараз, як і в часи Київської Русі, у святинях завжди є парафіяни, незважаючи на віддаленість церкви та її малі розміри. Одним із доказів цьому є храм Миколи Притиска. Церкву не раз знищувала вогняна стихія, але її поспішали відреставрувати, оскільки вона була важлива для мешканців Києва. Ознайомившись з її історією, очевидно: на її стіни припало немало випробувань. Стіни ті були й кам'яні, й дерев'яні, але при руйнуванні зводилися знову.

Моряки завжди були під захистом особливого святого

Миколай Чудотворець вважається захисником мореплавців, купців і торговців. Саме тому стільки храмів названо його іменем. Подільський «філіал» святого діє з 1707 року, з дня першого його будівництва. Саме цей храм – один із найстаріших, а отже, «намолених». Дійсно, тут панує особлива атмосфера, і залишитися байдужим просто неможливо. Навіть ті, хто запевняє, що не вірить у Бога, відчуває тут характерне відчуття благоговіння та внутрішньої гармонії. Важко пояснити, за рахунок чого це відбувається, але факт залишається фактом.

В історії зустрічається особа з іменем Залізний Гріш. Цей міщанин виділив кошти на зведення церкви. На нинішньому місці навіть у часи Київської Русі була церква. Святе місце порожнім не буває.

«Спекотні» часи для Подолу були в 1651, 1718, 1811 роках. Ці дати відрізнялися пожежами в подільській частині Києва. Звісно, вогнем повністю знищувались усі дерев'яні споруди, а кам'яні сильно страждали. У першому випадку доводилось відбудовувати все з нуля, у другому – довго реставрувати. Якщо площа була великою, то на відновлення йшло декілька років.

Якщо аналізувати історію, часто помітно в контексті пожежі на початку ХІХ століття й після неї прізвище зодчого А. Меленського. Київський архітектор відтворив архітектурні форми минулої будівлі. В експозиції церкви помітно декілька стилів – ампір, класицизм, бароко. І це справжня знахідка для справжніх поціновувачів архітектурного мистецтва.

За першим проектом, святиня була у формі хреста. Зазнавши багато перебудов, вона перетворилася на дев'ятичасну. Храм ділиться зараз на декілька гілок. Площа церкви невелика, але вона, у будь-якому разі, привертає увагу, особливо гранованими стінами. Був період, коли в приміщенні храму розташовувалась прядильна фабрика. Будівлю довго реставрували, а вона продовжувала руйнуватися навіть у період проведення відновлювальних робіт. Лише сьогодні можна усвідомити, яка масштабна робота була проведена над святинею, щоб нині в її стіни приходили й молилися тисячі вірян. Так воно і є, адже тут – унікальні розписні ікони й мощі святих, котрі лікують, дають силу та повністю зцілюють душу й тіло. А наскільки сильна ваша віра? Вас манить до святих місць? Якщо так, то потрібно йти за покликом серця!

okTV за прогрес! Уже запущено цей процес!

Про церкву розповісти можна ще багато чого. А оповідачем стане ніхто інший, як ваш девайс. Підключайте навушники, слухайте та пізнавайте те, про що розповідає аудіогід. Подій навколо кожної пам'ятки обертається немало, і зібрати їх у повну розповідь було непросто, зате команда okTV з цим упоралась. І представила новий продукт для туризму на українському ринку. Оскільки аналогів йому немає, чому ж зволікати з першою подорожжю?!

Завантажуйте одну чи дві стрічки, що знаходяться на цій сторінці, помістіть їх у пам'ять свого смартфону чи планшета. Щойно ви вставите навушники, піде легка музика, а разом з нею і багато цікавих історичних фактів. Синхронно зі звуком на дисплеї з'являються картинки. Сценарій подій іде в хронологічному порядку. Нічого не випустіть з уваги! Навіть якщо ви задивилися на реальний об'єкт, то завжди зможете відмотати стрічку назад. Так працює повна версія аудіоекскурсії. Записано ще один варіант, він виконує ознайомлювальну функцію, аби було зрозуміло, як легко користуватися продуктом.

Не прогайте можливості скористатися унікальним контентом. Для запису даних ми отримали доступ до старих архівів. Піднявши історію з глибин часу й підвальних бібліотек, інформація була оцифрована й зведена у файл. Такий аудіогід стане корисним, якщо ви бажаєте:

  • подорожувати самостійно;
  • згадати історію й заповнити деякі пробіли в знаннях;
  • бути на рівні свідомого українця, коли іноземці запитають поради, які пам'ятки відвідати;
  • розповісти дітям найцікавіше та запалити вогонь знань у їхній свідомості;
  • стати одним із перших користувачів аудіогіда.

Якщо основне дозвілля ви проводите вдома, спробуйте щось нове. Подорожуйте по рідному місту, рідній столиці. Ми сприяємо вашому інтересу, придумуємо й створюємо потрібні умови. Змінюйте домашні капці на вуличне взуття: на вас чекає стара бруківка Подолу, звивисті доріжки столичних парків, старовинні святині та ще багато приємного.

Чудо Подолу: церква Миколи Притиска