Вид на Ближні та Дальні печери Києво-Печерської лаври. Літографія з малюнка М. Сажина. 1850-ті роки
Підземний комплекс Ближні, або Антонієві печери, лежить на території діючого монастиря Києво-Печерська лавра за адресою вулиця Лаврська, 15.
Засновник монастиря преподобний Антоній в середині ХІ століття залишив свою першу підземну келію на Дальніх печерах і перебрався на відокремлений схил. Тут він викопав нову печеру, і до нього стали долучатися ченці. Так утворилися Ближні Антонієві печери. А ті печери, де раніше перебував засновник з братією, стали називатися Феодосієві, або Дальні.
За часів нашестя Батия наземний монастир був зруйнований. Печери стали і місцем життя ченців, і місцем поховань. У Ближніх печерах, крім поховань святих, є ніші, заповнені кістками, імовірно, захисників Києва часів татаро-монгольської навали.
У Ближніх печерах мощі 73 святих спочивають у 48 дерев'яних раках-саркофагах. Мощі вбрані в церковний одяг, в деяких раках видно непокриті руки, які наочно свідчать про нетлінність.
Поруч таблички з іменами та іконами святих. Ще існують дев'ять стародавніх похоронних ніш, так званих затворів, і сховане від людського ока місце, де залишилися мощі преподобного Антонія Печерського, які так і не були знайдені.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Що може бути заманливіше для мандрівника, ніж місця, де відбувалися неймовірні події? У столиці є такі локації, що входять до категорії must-visit. Одна з таких – Києво-Печерська лавра, особливо печери, які варто відвідати хоча б один раз у житті. Багато історичних фактів і легенд передають із покоління в покоління відомості про Києво-Печерську лавру. Всім, кому пощастило побувати на величезній території цієї святині, безумовно сподобалась характерна для цього місця атмосфера. Чудові архітектурні споруди, а також Дальні і Ближні печери Києво-Печерської лаври ніколи не залишаються без уваги. Це місце не просто пам’ятка під землею. Це невидима основа обителі. Протяжність – 370 метрів, лише уявіть! Чоловіки, які приходили до монастиря, будували в печерах келії й маленькі церкви. Їх часто розширювали. У наші дні збереглося не все, але багато деталей ще можна побачити наживо.
Багато хто прагне дізнатися всі таємниці підземелля відомої Києво-Печерської лаври. Є в ній якась особлива приваблива містика. Але мало хто знає, що навіть на сьогоднішній день вчені не вивчили всі ходи підземелля. Є місцевості, які вже відкрили спеціалісти, і люди сміливо можуть туди потрапити, проте є й місця, не бачені сучасним світом. І хто знає, що ще можуть знайти і які таємниці перед нами відкриються.
Багато хто чув, що у 2005 році в Києво-Печерській лаврі, у Ближній печері, сталася неприємність – обвал. Декілька років учені робили все, щоб ліквідувати його наслідки, і в процесі роботи знаходили багато цікавих речей родом з минулого. Протягом багатьох віків вважалося, що в цій частині підземелля було дві розвилки. Показово, що ще в ті часи один вихід не змогли врятувати, але вдалося зміцнити й розчистити другий, який і існує до наших днів.
Але річ у тому, що ніхто, до останнього обвалу, не знав про існування розвилки. Скільки ще таємниць зберігає Києво-Печерська лавра? Ближні печери – це велика кількість незвіданих місць, які лише належить відкрити й розвідати спеціалістам, і лише тоді туристам можна буде відвідати нові історичні місця. Не відомо напевно, що таїться там, за цими обвалами, але вже є місця, відкриті для відвідання, тому якщо не знаєте, чим себе здивувати й потішити, вирушайте в подорож. Вас із розкритими обіймами зустрінуть священні місця столиці. Серед них і Києво-Печерська лавра, вивчати яку можна безкінечно довго.