Укр  /  Рус

Мова:

Парк «Феофанія»

Вид на урочище Феофанія з боку Пирогова. 2015 рік

Історична місцевість Феофанія розташована на південній околиці Києва між вулицею Метрологічною та проспектом Заболотного.

 

Феофанія — це історична місцевість і садово-парковий комплекс. Парк вважається одним із найбільш мальовничих масивів зелених насаджень у Києві, розташованих на значній відстані від центральної частини міста. У Феофанії знаходиться Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир. В Україні цей топонім відомий ще й завдяки однойменній медичній клініці, де проходять обстеження й лікування українські політики.

Історія Феофанії сягає своїм корінням у старовину. У документах ХV століття вона згадується як урочище Лазарівщина. Свою сучасну назву місцевість отримала за іменем єпископа Феофана, який побудував тут в 1803 році храм на честь Архістратига Михаїла. У 1861 році в Феофанії оселився ієромонах Воніфатій, після чого поселення стало рости і тут почалося чернече життя. З 1901 року Феофанія стала скитом. Тут звели Свято-Пантелеймонівський собор і монастирський готель. Але, з приходом до влади більшовиків, монастир закрили, а майно реквізували. Наприкінці 1940-х років територію Феофанії передали Академії наук УРСР.

І тільки в 1990-му році спустошені монастирі та храми повернули у власність Церкви.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Як в Києві з’явилися Євангельські гори Фавор та Синай?
  • Де знаходиться джерело з цілющою водою?
  • Хто автор величного Свято-Пантелеймонівського собору?
  • Що розмістили на території Феофанії більшовики, які прийшли до влади?
  • Де була зібрана перша в СРСР і континентальній Європі ЕОМ?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Парк Феофанія межує із знаменитим Хотівським городищем VI-IV століття до нашої ери — найпівнічнішою стоянкою кочовників-скіфів на території України. Феофанія відома в історичних документах з ХV століття як урочище Лазарівщина. Згідно з переказами, тут для молитовного усамітнення і праці на славу Божу поселився монах на ім’я Лазар. З 1802 року хутір належав Михайлівському Золотоверхому монастирю. На той час майбутня паркова перлина належала до Хотівської волості Київської губернії. Засновником хутора був настоятель Михайлівського монастиря єпископ Феофан (Шиянов), який облаштував на цих землях архієрейську дачу і побудував в 1803 році дерев’яний храм на честь Архістратига Михаїла. Свою сучасну назву місцевість отримала в день освячення храму. Пізніше тут з’явилися трапезна, келії для монахів і невеликий цвинтар.

Церква          ікони          Божої          матері          та          дзвіниця.          1900-і          роки

Церква ікони Божої матері та дзвіниця. 1900-ті роки

 Територією монастиря й до сьогодні протікає струмок Страківка чи інакше Стратівка. Жителі цієї місцевості загатили водотік і облаштували досить великий ставок, в якому розводили рибу на потреби Михайлівського монастиря. Після переведення єпископа Феофана до Полтавської єпархії, життя тут на деякий час завмерло, і навіть припинилися богослужіння. Після того, як в сусідньому селі Пирогові згоріла церква, тамтешній священик правив службу в Феофанії. Поступово обитель поповнилася нової братією. Настоятель Михайлівського монастиря в 1836-1841 роках святитель Інокентій назвав всі місця у Феофанії за назвами Євангельських місць. Були тут і свої гори Фавор, Синай, і потоки Сілоамський, Кедронський та своя Йосафатова долина. З 1861 року в Феофанії мешкав ієромонах Воніфатій, за якого тут знову розпочалося чернече життя та відбулося розширення поселення. В обитель провели воду з джерел та облаштували водогін. Джерело, розділене на три русла, назвали Живоносним. Цікаво, що сьогодні ці джерела відновили, а вода в них, вважається цілющою. А для повного фізичного і духовного очищення тіла потрібно цілком зануритися в купальню святого Пантелеймона.

 З 1901 року Феофанію перетворили на скит. За рік до цього тут з’явилася Церква ікони Божої матері. Настоятель Михайлівського монастиря одночасно був і настоятелем скиту, продовжуючи використовувати його як заміську дачу. У 1905 році за проектом єпархіального архітектора Єрмакова було закладено величний Свято-Пантелеймонівський собор, оформлений у псевдоросійському стилі. Його освятили влітку 1914 року за кілька тижнів до початку Першої світової війни. У 1909 році звели капітальний двоповерховий будинок для прийому прочан (монастирський готель).

Феофаніївський          скит.          1900-і          роки

Феофаніївський скит. 1900-ті роки

 Більшовики, здобувши владу, реквізували церковне майно і закрили монастир. Тут розмістили підприємство робочої кооперації — тваринницьке господарство та птахоферму. У монастирських церквах кілька років ще правили службу. Але в 1930 році влада звинуватила ченців у тому, що вони навмисно поширюють пташину чуму, від чого гинуть курчата. Восени того ж року служби у всіх храмах Феофанії були припинені.

 У 1941 році поряд з колишнім монастирем проходила лінія оборони Києва. Будівлі Феофанії, особливо високий Пантелеймонівський собор, опинилися під шквалом артилерійсько-мінометного вогню і зазнали значних пошкоджень.

 Після визволення Києва, наприкінці 1940-х років територію передали Академії наук УРСР. Тут розташувалися кілька науково-дослідних установ. Частину церковних споруд знесли, дещо перебудували, напівзруйнований Пантелеймонівський собор облаштували під лабораторні приміщення. У 1948-1951 роках в приміщенні колишнього двоповерхового монастирського готелю була розроблена перша в СРСР і континентальній Європі Мала електронно-обчислювана машина (МЕОМ) —  прообраз сучасних персональних комп’ютерів. Гігантська конструкція зайняла цілий поверх і під час роботи дуже нагрівалася. Для її охолодження довелося розібрати дах будівлі. Створенням МЕОМ керував директор Інституту електротехніки академік Сергій Лебедєв. Нині його ім’я увічнене в назві однієї із вулиць, прилеглих до Феофанії.

 Відновлена          будівля          монастирського          готелю.          2011          рік

Відновлена будівля монастирського готелю. 2011 рік

 Вчені використовували Феофанію не тільки з виробничою метою. Президент Академії наук УРСР академік Олександр Палладін, облаштував на одному з тутешніх ставків свою дачу. І до сьогодні ставки на річці Страківка в районі Феофанії називають Палладінськими. До слова, вода тут чудова, і влітку часто можна побачити людей, що купаються. Всього ж в парку Феофанія п’ять мальовничих ставків.

 У 1972 році колишні монастирські угіддя стали парком-пам’яткою місцевого значення. З 2006 року це —  садово-парковий комплекс Національної академії наук України "Феофанія". Тут збереглися 100-150-літні дуби, 100-літні клени та липи. З 2017 року відвідування парку стало платним.

Пантелеймонівський          собор          до          початку          відновлювальних          робіт.          1990-ті          роки

Пантелеймонівський собор до початку відновлювальних робіт. 1990-ті роки

 У 1990 році спустошені храми і приміщення монастиря повернули у підпорядкування Церкви. Почалося поступове відновлення святинь. З 2002 року це — Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир.

 Однак, вчені теж повністю не покинули цю територію. Неподалік монастиря, на вулиці Метрологічній, розташовується Інститут теоретичної фізики імені Миколи Боголюбова НАН України, заснований в 1965 році.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Сімейний відпочинок і величні святині у Феофанії

Феофанія – унікальний проект садово-паркової зони, що був розроблений з урахуванням збереження природних багатств. Максимально зберігши недоторканну природу, зміни внесли, враховуючи сучасні тренди ландшафтного дизайну. Пейзажне полотно доповнює Свято-Пантелеймонівський монастир.

Феофанія – масштабне, але наймолодше місце для відпочинку, воно знаходиться під опікою Інституту еволюційної екології НАН України. Цей природний куточок – важлива культурна й історична частина міського життя киян і гостей міста. Однією з причин популярності цієї місцевості є те, що вона знаходиться вдалині від центральних районів міста. Найближче до неї метро – станція Теремки.

Ланки історичного ланцюга

У більш ранній період історії (1471 рік) урочище називали Лазарівщиною. Найменування пішло від монаха Лазаря, що проживав в окрузі. Пізніше угіддя стали належати Михайлівському Золотоверхому монастирю. Старший священник носив ім'я Феофан. Він же й побудував тут Михайлівський храм, а також облаштував дачний будинок. У 1914 році був зведений величний висококупольний храм Пантелеймона, але в ході війни він сильно постраждав від мінометного удару. Перші кроки з відновлення святині були зроблені в 1990 році, а через три роки тут поселились монахині жіночого Свято-Покровського монастиря. Статус самостійної чернечої комуни Свято-Пантелеймонівський монастир отримав у 2002 році.

Справжню умиротворювальну дію надає прогулянка по території парку. Тут є облагороджені широкі відкриті алеї, альтанки біля води, дитячий майданчик. Часто зустрічаються молодята. Щоб опинитися на фоні таких розкішних ландшафтних пейзажів, сюди можна приїхати хоч з краю світу. Нерідко відпочивальники прибувають сюди на велосипедах. Загалом, веселощі, естетичне задоволення, оновлення на духовному рівні можна отримати тут. Є навіть можливість попити цілющої води з трьох джерел – «Сльози Богородиці», Божої Матері, Пантелеймона.  

Феофанія – частина заповідного фонду України, що також входить до світової системи природних територій і об'єктів. У південній частині Києва знаходиться ще один подібний об'єкт – це музей «Пирогів». Обидва заповідники збирають мільйони відвідувачів не тільки в літній час, вони є невід'ємною частиною сімейного відпочинку.

Аудіогід: нові часи – нова подорож

Компанія окТВ пропонує відійти від традиційного розуміння екскурсії. Ми пропонуємо новинку у сфері туризму і вже представили продукт, що змінить ставлення туриста до подорожей. Тепер інформація про пам'ятки буде транслюватися будь-яким портативним пристроєм, яке ви візьмете з собою. Обов'язково підключіть навушники. Ми пропонуємо два варіанти аудіострічок у кінці сторінки, які виконуватимуть функції гіда, коли ви опинитесь біля старої пам'ятки. Аудіофайли мають доступну інформацію про значущі пам'ятки. Екскурсія може бути в двох варіантах.

З першої стрічки можна дізнатися важливі відомості про пам'ятник, вулицю, парк, будь-який інший об'єкт, але інформація про нього викладена коротко. Цей файл знаходиться в безкоштовному доступу. Можливо, варто розширити власні знання та пізнати повну версію того, що відбувалося. Для цього знадобиться друга аудіострічка. Все, про що буде розповідатися у файлі, записано за послідовністю подій. Так ви нічого не пропустите, а історична картина буде повною. Тепер не потрібно шукати дані в мережі, бібліотеці, ми їх уже зібрали. Хронологічний порядок дозволить легко засвоїти інформацію. Причому якщо ви вже завантажуєте файл, він залишається в пам'яті пристрою, тому можна буде легко звернутися до нього ще раз, якщо потрібно відновити дані. Відчуйте, наскільки простішим і доступнішим стає туризм. Команда окТВ рада представити вам новинку!

Сімейний відпочинок і величні святині у Феофанії