Укр  /  Рус

Мова:

Поштова площа

Фонтан на Поштовій площі. 2016 рік

Поштова площа розташовується між вулицями Сагайдачного й Набережним шосе, до неї примикають Володимирський спуск і вулиця Набережо-Хрещатицька.

 

Поштова площа – одна з найдавніших у Києві. Вона знаходиться на початку Подолу, на кордоні між Верхнім і Нижнім містом. Саме тому її інколи називають воротами Подолу. Тут розташовуються такі знакові об’єкти як церква Різдва Христового, будівля старовинної поштової станції та Річковий вокзал. Історія вказує на те, що перші поселення на площі існували задовго до Київської Русі. А з її історією пов’язані імена багатьох знаменитих людей.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Чому площа називається Поштовою?
  • Чим знаменита церква Різдва?
  • Що таке Михайлівський підйом?
  • Який музей може з’явитися на площі?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Складно сказати, коли на території Поштової площі вперше з’явилися люди. Цілком ймовірно, що купці, які пропливали широким Дніпром та пересувалися знаменитим торговим шляхом із варяг у греки, могли зупинятися тут задовго до заснування Києва. Археологічні розкопки з'ясували, що перші споруди на майбутній площі з’явилися задовго до утворення Київської Русі. У подальшому вони виявилися похованими під товстим шаром піску в результаті численних повеней та зсувів грунту.

 Першою зафіксованою знаковою подією в цій місцевості стало хрещення киян князем Володимиром у 988 році. Навернення до нової віри проходило у водах ріки Почайна. Не виключено, що це могло відбуватися в районі Поштової площі. Саме тут була гирлова частина Почайни, яка розташовувалася неподалік від місця її злиття з Дніпром.

 Такому припущенню не протирічить і легенда про існування тут у 1011 році церкви Різдва Христового. Хоча ця версія навряд чи відповідає дійсності та, ймовірно, є більш пізньою вигадкою. На першій із поточних мап Києва – плані полковника Ушакова 1695 року – майбутня площа вже була заповнена будівлями. Тут позначено Хрещатицькі ворота, кріпосні стіни, городи та дерев’яна Церква Різдва. При ній був невеликий цвинтар, рештки якого виявили пізніше під час будівельних робіт. Нову кам’яну церкву на площі звели на початку позаминулого століття.  

 Поштова          станція          й          диліжанс.          1911          рік

Поштова станція й диліжанс. 1911 рік

 У середині ХІХ століття на площі розпочалося довготривале будівництво. Воно завершилося лише в 1865 році. Так з’явилася поштова станція, що й визначило назву площі на багато років. Звідси у всі куточки країни відправлялися завантажені кореспонденцією диліжанси. У подальшому площа стала щільніше забудовуватися. Тут виросли капітальні кам’яні будівлі. Зараз важко уявити цей простір без колишнього елеватору знаменитої фірми Бродського. Його збудували в 1909 році. Тепер у ньому знаходиться книгосховище Національної парламентської бібліотеки.

 За півтора десятиліття до того, Поштова площа стала відома в усій Російській імперії. У 1892 році по Володимирському узвозу на ній проклали лінію першого в країні електричного трамваю. Про це нагадує пам’ятний знак, встановлений на площі перед дирекцією «Київпастранса»  за адресою Набережне шосе, 2. Ця будівля також причетна до відкриття трамвайного руху. ЇЇ звели для електростанції, а пізніше перепрофілювали.

 Трамвай          на          Володимирському                    спуску                    перед          Поштовою          площею.          1894          рік

Трамвай на Володимирському  спуску  перед Поштовою площею. 1894 рік

 До Поштової площі має безпосереднє відношення і специфічний київський вид транспорту – Михайлівський підйом, відомий як фунікулер. Саме тут у 1902-05 роках відкрили нижню станцію. Щоправда, до 1982 року вона знаходилася не на самій площі, а дещо вище, на вулиці Боричів Тік. Фунікулер – одне з маленьких див Києва, який нині дуже полюбляють туристи. Спершу він виконував утилітарну функцію та був лише засобом транспортного сполучення між Подолом і Верхнім містом.

 У 1900 році на площі збудували дерев’яну каплицю Товариства порятунку на воді. Адже сусідство з великою рікою, на жаль, має не тільки переваги. Кожен рік Дніпро забирає десятки життів. Так було й на початку минулого століття. У каплиці відправляли тих, кого не встигли врятувати. Загалом на початку XX століття площа була впорядкована. Тут навіть відкрили чайний павільйон із читальною залою для робітників.

 Окремо варто зазначити, що з Поштовою площею пов’язані імена багатьох відомих людей. У церкві Різдва Христового відправляли великого Кобзаря Тараса Шевченка і проводжали в останню путь автора національного гімна України Павла Чубинського. На Поштовій площі жив відомий київський архітектор Микола Казанський. У готелі «Дніпровський порт», який виходив однією стороною на площу, а іншою – на вулицю Сагайдачного, починав свою літературну діяльність письменник Олександр Купрін.

 Будівництво          Річкового          вокзалу.          1960          рік

Будівництво Річкового вокзалу. 1960 рік

 У 1930-ті роки на площі розпочалися серйозні зміни. Знесли церкву Різдва Христового і розібрали каплицю Товариства порятунку на воді. Саме тоді тут з’явилася тимчасова будівля пасажирського річкового вокзалу. Скоро оголосили конкурс на проект нового вокзалу, але справа затяглася, а потім під час війни й післявоєнного безладдя було вже не до того. Сучасне приміщення Київського річкового вокзалу збудували лише в 1957-61 роках.

 Але по-справжньому масштабні зміни сталися в цьому районі в 1970-ті роки. Вони почалися у зв’язку із будівництвом Куренівсько-Червоноармійської лінії метрополітену, а саме – її продовження у бік Подолу. Був зруйнований практично весь старовинний квартал вздовж вулиці Сагайдачного. У 1976 році відкрилася станція метро «Поштова площа».

 Поштова          площа.          1991          рік

Поштова площа. 1991 рік

 Варто зазначити, що й сьогодні оформлення площі не завершене остаточно. Будівельні роботи продовжуються, постійно щось змінюється. Від старої забудови тут залишилися лічені будівлі. Проте з’явилися дві нових, поміж якими вже не видно входу до нижньої станції фунікулера. У 2002-2005 роках практично на попередньому місці відтворили храм Різдва Христового. За останні роки збудували автомобільний тунель, який був запланований ще в 1960-их роках. Під час робіт по благоустрою площі знайдено численні предмети старовини та фундаменти часів Київської Русі. Кияни ініціювали створення тут музею. У 2016 році площу впорядкували, зробили фонтан, а в 2017 році відкрили незвичайний пам’ятник засновникам Києва. Художник Володимир Журавель зобразив Кия, Щека, Хорива й Либідь у вигляді маленьких дітей, які граються.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Поштова площа – тут починається привабливий Поділ

Моє місто… Майже кожна людина на цій планеті може вимовити ці слова. У деяких таких місць може бути декілька. Велика кількість мандрівників, що побувала в місті Києві, безперечно полюбила цей чудовий мегаполіс і з захватом називає його «моє місто». Столиця вирізняється незвичною красою, багато туристів пов'язує свої мрії, бажання й цілі саме з цим населеним пунктом. Хтось намагається знайти тут себе, визначити своє призначення, змінити життя на краще. І це не дивно, адже вулиці Києва заворожують своїм виглядом. Вузькі вулички, великі шикарні площі – все це чекає на мандрівників!

Поштова площа – добра душа міста!

Потрапивши до столиці України, варто відвідати так багато місць, але обов'язково одним з них має стати Поштова площа. Місцевість охоплена прекрасними багатозначними будівлями, своєрідна архітектура буде вашим вірним попутником протягом всієї прогулянки площею. Можете замовити екскурсію й присвятити цьому куточкові столиці принаймні півдня, слухаючи цікаві факти та захоплюючі історії про місто. Втім, можна здійснити самостійну прогулянку. Завантажте на цій же сторінці нашу аудіоекскурсію й вирушайте знайомитися з містом у супроводі електронного гіда. Так ви зекономите безліч часу, не будете підлаштовуватись під плани екскурсовода чи групи. Просто йдіть не поспішаючи по вулиці, слухайте історії, міфи й легенди, переглядайте старовинні фото Поштової площі та насолоджуйтесь кожною миттю.

На Поштовій площі ніколи не буває порожньо

У будь-яку годину, у будні й вихідні дні, тут завжди багато людей. Історики припускають, що це одне з найстаріших місць мегаполісу, відоме ще з часів Київської Русі. Мало хто знає, що на той момент площа існувала як торгова. Втім, якщо озирнутися, можна помітити, що й зараз тут без торгівлі не обіходиться. Безліч ресторанів і кафе – безпосередній тому доказ.

Сьогоднішня назва з'явилася в минулому столітті, тоді, коли на території була побудована поштова станція. У давні часи це була значуща транспортна артерія населеного пункту, крім того, тут динамічно проводилися різні поштові процедури та здійснювалось транспортування пасажирів у найрізноманітніших напрямках. Сьогодні з минулих часів збереглася лише споруда – поштова станція, що тепер є одним із значущих монументів місцевої архітектури.

Прогулянка по Поштовій площі захоплює й заворожує, є можливість побачити безліч давніх пам'яток. Серед них варто виділити Храм Різдва Христового, монумент електричному трамваєві й фунікулер (на ньому ви неодмінно повинні покататися – видовище заворожує й заспокоює). Всі ці об'єкти мають власну захоплюючу епопею. Гарна місцевість, що запам'ятовується. Ввечері, коли запалюються ліхтарі, площа перетворюється, з'являється неймовірно романтична атмосфера. Особливо приємно, що тут перекрили транспортний рух, перетворивши чи не всю вулицю на пішохідну зону. Прогулюючись, можна відвідати будь-який вподобаний затишний ресторанчик чи кав'ярню з домашньою, дійсно теплою обстановкою й смачною їжею. Якщо маєте бажання насолодитися розкішним краєвидом Дніпра, покататися на пароплаві, полюбуватися заворожливою панорамою Києва, у такому разі неодмінно варто відвідати Поштову площу: кращої місцевості з таким чудовим краєвидом вам не знайти.

Поштова площа – тут починається привабливий Поділ