Парк на Аскольдовій могилі. 1969 рік
Аскольдова могила розташована на перехресті Паркової дороги та Дніпровського узвозу.
Аскольдова могила – історичне урочище та великий парковий комплекс, який розкинувся на схилах Дніпра. Свою назву місцевість отримала на честь київського князя Аскольда. За переказом на цьому місці у 882 році Аскольда зрадницьки вбив новгородський князь Олег, який хотів захопити владу в Києві.
Разом з Аскольдом загинув і його співправитель Дір. У XVII сторіччі на Аскольдовій могилі знаходився монастирський некрополь, а століттям пізніше тут зробили міський цвинтар. Ця територія з ходом історії багаторазово змінювала своє призначення. Сьогодні це тихе, малолюдне місце, що налаштовує на спокійні прогулянки, пам’ятник садово-паркового мистецтва місцевого значення.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Парк, де був убитий і похований князь Аскольд, називається «Аскольдовою могилою». Знаходиться в Угорському урочищі, є пам'яткою місцевого значення, про що повідомляє інформаційна дошка. Існує цікава історія про цей факт. За відомою «Повістю минулих літ», Аскольд і Дір захопили територію Києва, самі себе, так би мовити, «окняжили», хоча йшли на Стамбул. За таку самовільність вони поплатилися життям перед князем Олегом – істинним правителем. На противагу такій історії існує інший варіант: Аскольд і Дір – нащадки Кия, правили Києвом законно, але Олегові вдалося захопити цю землю та вбити її правителів.
У візантійських джерелах було знайдено інформацію, що Аскольда хрестили ім'ям Микола. Над місцем поховання вбитого князя було зведено церкву, названу ім'ям відомого чудотворця. Церква святого Миколая виконана з каміння у вигляді ротонди. Хто не знає – пояснимо, хто забув – нагадаємо. Ротонда – споруда у вигляді циліндра, оточена колонами. Не обов'язково, але переважно в таких будівлях є купол. Кам'яною церква стала в 1809 році, до цього стіни святого місця були з дерева. Вона була перебудована в тому ж році, коли й був виданий указ. Після десятиліть у напівзруйнованому стані та під ризиком зсуву її функціонування могло закінчитися, але Микола І видав указ про ремонт церкви, чим і врятував її. До речі, знаменитий храм-каплиця Андрія Первозванного також знаходиться в парку «Аскольдова могила». Він діє з 1990 року, а його початковий образ був відновлений лише в 1998 році.
Хочете дізнатися якомога більше фактів з історії, яка давним-давно канула в Лету? Тоді неодмінно завантажуйте повну версію аудіоекскурсії – інноваційний продукт, що дозволить вам не витрачатися на екскурсовода, а самостійно прогулюватися по місту, відкриваючи для себе щось нове, знайомлячись з фактами й цікавими історіями про місто та його пам'ятки. Уявіть, що справжній екскурсовод буде доступний у вашому мобільному пристрої, і все, що вам потрібно – завантажити аудіогід.
У парковому комплексі знаходиться «Зелений театр». Тут часто виступають музичні колективи з дуже незвичайною концепцією. Щоби було зрозуміліше, перший концерт групи The Hardkiss відбувався у стінах цього театру. Учасники групи, як заявляла солістка Юлія Саніна, уявити не могли, що клуб буде повністю заповнений їхніми шанувальниками. Напевно, вони себе тоді недооцінили, зате тепер знають загальну любов до власної творчості й не організовуватимуть чудові вистави в тісних місцях. Хоча ця група далеко не єдиний приклад, коли гідні й класні колективи виступають саме в цьому місці. Можливо, у світі сучасного шоу-бізнесу кожен повинен пройти через цей театр.
Якщо знати про факт розташування «Зеленого театру», то легко пояснити зустріч з харизматичними особистостями, у яких обличчя розфарбоване чорними фарбами – символами смерті. Що зараз має статус клубу, раніше було Печерською фортецею. У стінах, розташованих всюди під відкритим небом у гущі зелених насаджень, полюбляють проводити концерти маловідомі колективи. Вони мають вузьке коло шанувальників, яке значно відрізняється від любителів поп-музики. У тихому парковому регіоні висока гучність музики нікому не заважає, як і звуки з вуст солістів, іноді не схожі на людські.
Навколо Аскольдової могили таки було кладовище, але для київської еліти. Підтвердженням тому слугували надгробки з художньо заповненими плитами, великі склепи. Після 1934 року кладовище вже не існувало. Що сталося з могилами? Одиниці перенесли в інше місце, інші – знищили. Сьогодні залишились тільки поодинокі випадкові поховання. Після Другої світової війни у комплексі ховали лише загиблих офіцерів і солдат. Але їхні залишки зараз знаходяться в парку Вічної Слави.
Можна щодня проїжджати повз живописної гущі зелені, але так і не знати цікаві історичні факти про місцевість. Тепер ви знаєте! Залишилось відвідати цю землю з боку Набережного шосе, а ще краще зробити це з користю, у супроводі віртуального екскурсовода, який буде повністю у вашому розпорядженні у вашому ж мобільному пристрої.