Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Печерська лавра: оборонні вежі і стіни

Загальний вигляд территорії Києво-Печерскої лаври. Кінець ХІХ ст.

Оборонні мури та вежі Киево-Печерської лаври розташовані на территорії Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою вул. Лаврська, 9. 

 

Оборонні мури та вежі Верхньої Лаври - пам'ятка фортифікаційної архітектури кінця XVII - початку XVIII століть. У другій половині XVI століття монастир зміцнювався як фортеця. За гетьмана Івана Самойловича навколо нього були насипані земляні вали. Гетьман Іван Мазепа оточив монастир фортечними мурами з п'ятьма сторожовими вежами. Вони і сьогодні являють собою неправильний в плані десятикутник, навколо Верхньої лаври. Стіни простяглися більш ніж на кілометр, а їхня висота, в залежності від рельєфу місцевості сягає семи метрів. Товщина стін основи споруди становить три метра, вище вони звужуються до одного метра. З внутрішньої сторони за прикладом аркад першого ярусу добре видно, що фортеця двоярусна, але зараз бійниці верхнього ярусу  закладені.

 
Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

Чи хочете ви дізнатися

  • Як називаються вартові вежі Києво-Печерскої лаври?
  • Який музей відкриють в Онуфрієвській вежі?
  • Де можна побачити незвичну звіздицю, подаровану Іваном Мазепою Успенському собору?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Письмові джерела розповідають про те, що до кінця XII століття Києво-Печерський монастир був оточений кам'яним муром. В середині ХХ століття і повторно в наш час це підтвердили археологи. Замірювання вказали на те, що від Троїцької надбрамної церкви на північ і південь простягалися п'ятиметрової товщини мури заввишки два метри з цегли-плінфи на розчині. Але за часів нашестя Батия стіни навколо монастиря були зруйновані, і пізніше його обнесли дерев'яною огорожею. У другій половині XVII століття, з огляду на небезпеку турецьких воєн і Північної війни зі шведами, монастир почали укріплювати як фортецю. Спочатку насипали земляні вали, а пізніше - за гетьмана Мазепи - побудували фортечні мури зі сторожовими вежами. Вони отримали наступні назви: вежа Іоанна Кущника, Годинникова вежа (Дзигарська), Онуфріївська, Малярна і Південно-Західна (яку розібрали на початку XIX століття). 

Вежа          Кущника.          1914          рік

Вежа Кущника. 1914 рік

 Вежа Іоанна Кущника стоїть неподалік від головного входу на територію заповідника - Троїцької надбрамної церкви. Вежу добре видно зовні, оскільки вона виходить на сучасну Лаврську вулицю, навпроти Цитадельної вулиці, своїми сімома гранями. Тільки восьма грань потрапляє до фортечного муру. На другому ярусі цієї вежі під час будівництва передбачалася каплиця на честь св. Івана Кущника - небесного покровителя гетьмана Мазепи. І хоча храм так і не створили, назва за вежею все одно закріпилася. Зовні споруда виглядає двоярусною, а всередині вона триярусна. Оцинкована покрівля пофарбована в зелений колір. Вежу покриває декоративна позолочена маківка з хрестом. До середини з подвір'я монастиря ведуть важкі металеві двері. Колись у вежі були пророблені амбразури для гармат і рушниць. У випадку військових дій з бійниць всіх веж Лаври можна було вести фланкуючий  вогонь, тобто вогонь вздовж стін. 

Годинникова          вежа.          1970-ті          роки

Годинникова вежа. 1970-ті роки

 Годинникова вежа також побудована на кошти гетьмана Івана Мазепи. Годинник з боєм (дзиґар) тут дійсно був ще на початку ХІХ століття. У вежі немає вікон, що вказує на її оборонне призначення. На другий ярус можна було потрапити з фортечного муру і бойових галерей. Своє військове призначення вежа з часом втратила і використовувалася для господарських цілей. У 1920-1930-і роки через зсуви ґрунту споруда пішла тріщинами. Тоді стіни зміцнили металевими обручами, а пізніше вежу капітально відремонтували. Нещодавно, після реставрації тут відкрили пілотну виставку, яка, ймовірно, стане частиною музею гетьмана Івана Мазепи. Одним із експонатів виставки в Годинниковій вежі став унікальний церковний предмет, подарунок гетьмана Мазепи Успенському собору - звіздиця з позолоченого срібла з ім'ям і прізвищем дарувальника. На відміну від традиційної звіздиці, ця має не дві, а три дужки, що нагадують про герб гетьмана, на якому зображена шестикутна зірка. Зараз відвідувачам заповідника дозволяється заходити в відреставровану Годинникову вежу. Раніше це було заборонено, не тільки через стан вежі, але ще й тому, що вона розташована в Митрополичому саду. 

Онуфрієвська          вежа.          1870-і          роки

Онуфрієвська вежа. 1870-ті роки

 Онуфріївська південно-східна вежа - найбільша в системі фортечних мурів Верхньої лаври. Її ще називають Палатною, або Мазепинською. Вежа була збудована на гроші Івана Мазепи в 1689 році. Є відомості, що гетьман хотів бути похований у ній, як у родовій усипальні. Назва вежі пов'язана з тим, що там перебував престол на пам'ять Онуфрія Великого. Перший поверх збудований із цегли на розчині, без вікон. Над єдиним входом, що характерно для кріпосної вежі, у великій ніші над масивними металевими дверима, ймовірно, колись розміщувалася надбрамна ікона. Стіни другого ярусу прикрашені тільки карнизами і також не мають вікон. На верхньому ярусі гранчаста вежа скромно прикрашена високими вузькими вікнами з карнизами. Онуфріївську вежу колись покривала церковна баня, але в ХІХ столітті її зняли.У плані споруда являє собою хрест, що нагадує старовинні українські дерев'яні хрещаті церкви. По гілках хреста вежа покрита двосхильними дахами, прикрашена бароковими фронтонами, а зверху увінчана флюгером. В даний час проведені ремонтні роботи зі зміцнення фундаменту і склепінь. Після того, як буде готове  внутрішнє оздоблення, в башті планується розміщення музею гетьмана Івана Мазепи, який буде знайомити відвідувачів із особистістю гетьмана та його епохою. Тут будуть представлені предмети побуту, зброя, церковне начиння, портретна галерея, ікони з зібрань заповідника та приватних колекцій. 

Малярна          вежа.          1900-і          роки

Малярна вежа. 1900-ті роки

 Північна Малярна вежа розташована неподалік від Всіхсвятської церкви, що над Економічними воротами. На другому ярусі вежі розміщувалася художня, тобто малярна майстерня, звідси і походить її назва. Порівняно з іншими ця вежа досить низька. Бійниці першого ярусу розміщені досить низько, а другого - майже під дахом. На вежі є фігурний шпиль і флюгер. 

Вежам Києво-Печерської лаври за свою історію так і не довелося взяти участь у військових діях, проте вони були грізними укріпленнями в тилу, що стримували плани ворогів. У війнах вежі приймали опосередковану участь. Одна з них була пошкоджена під час артобстрілів у 1918 році, а в дні оборони Києва в роки Другої світової війни, неподалік від кріпосних стін над Дніпром стояли радянські протизенітні знаряддя. На даний час монастирські мури і вежі Лаври - значний пам'ятник фортифікації та історії більш ніж 300-річної давності, і надалі досліджують і реставрують. 

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами